19.5.2024 | Svátek má Ivo


Ne znamená ne a podpoří to stát

11.4.2024

Sněmovna schválila novou zákonnou definici znásilnění a pokud ji schválí i senát a podepíše prezident, budeme mít nový zákon o znásilnění. Dosud bylo podmíněno fyzickým násilím anebo hrozbou, nyní jde o nesouhlasný pohlavní styk. Změna je v souladu s dobou, jiná je atmosféra: co by dříve takzvaně prošlo a bylo jaksi v souladu s normou, dnes by tvrdě narazilo. Muž musí počítat s tím, že je třeba ve vztahu k ženě být v pravém slova smyslu partnerský. Tradiční model byl z hlediska muže dobyvatelský: muž měl být iniciátor a počítalo se s obrannou reakcí. Přílišná vstřícnost ze strany ženy byla chápána jako nemístná, jako příznak nemorální povolnosti. Tohle je pryč a muž který to nechápe, riskuje, že dopadne jako Dominik Feri.

Novela se ještě nestala zákonem, ale pravděpodobně senátem projde a bylo by divné, kdyby ji prezident nepodepsal. Máme tedy právo přemýšlet o tom, jak se osvědčí a vyslovit se k tomu by měl ten, kdo zná situaci třeba v Německu nebo Švédsku, kde obdobný zákon už platí. Ďábel je přece skrytý v detailu. Zásada „ne znamená ne‟ zní pěkně řízně, ale co znamená v praxi? Ono klasické „mě dneska bolí hlava‟ znamená toto zákonem podpořené „ne které znamená ne‟ a tudíž hrozba „za touto hranicí je znásilnění‟? A jak to bude, až Maruška po pěti letech zjistí že Pepíček byl její osudný hrubý omyl, a všechna její dosavadní „ano‟ by nejraději nacpala do popelnice a že vlastně toho Pepíčka nikdy pořádně nechtěla? Po rozchodech, natož pak po rozvodech dochází k sakra velkému přehodnocování všech dosavadních „ano‟. Jak se bude „ne‟ po pěti letech dokazovat?

Uvidíme, jaká bude praxe a jak si budou soudy počínat, ale přiznám, že toto je velmi vzácná příležitost, kdy si říkám: chvála bohu, že mi není dvacet.

Blbost na kvadrát
Velké haló vyvolaly v Česku billboardy vylepené na Slovensku. Byly na nich slogany BEZ RUSKA NEPREŽIJEME a EU A NATO NEPOTREBUJEME. Nastalo velké rozčilení, že opravdu to ten Fico se svým Pellém přehánějí a už se vyskytly hlasy, že by bylo záhodno vtáhnout na Slovensko vojskem. Jenže k úžasu všech se ukázalo, že za billboardy je seskupení Demokrati 2023 a že v další fázi kampaně dojde ke změně na „UKRAJINA JE PŘÍTEL‟ a „BEZ RUSKA PŘEŽIJEME‟. Veřejnosti to vysvětlil bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, aktuálně poradce Jany Černochové. Proboha, ať jí radí leda co si dát k obědu… Kampaň je autentická magořina, která nás zbavuje šance divit se na Slovensku čemukoli.

Aston Ondřej Neff