19.5.2024 | Svátek má Ivo


Na špičku nosu

20.4.2024

ANO, tedy Andrej Babiš, se rozhodlo bojkotovat pondělní schůzku s vládou na Hradě u prezidenta o důchodové reformě. Po první schůzce Andrej Babiš podrazil své pobočníky Karla Havlíčka a Alenu Schillerovou a teď tomu nasadil korunu. Rozhodnutí je těžké si vysvětlit jinak, než jako nepřátelský akt vůči prezidentovi republiky.

Přitom právě Petr Pavel podporuje myšlenku přinejmenším jednání ve formátu vláda – opozice v otázkách společného zájmu. Současné neúnosné rozpočtové břemeno bude mít ANO už za dva roky pravděpodobně na krku. Dohoda by měla být v jeho zájmu.

A také by měly být v jeho zájmu slušné vztahy s prezidentem. Ten současný bude na Hradě určitě i v příštím volebním období a možná ještě dalších pět let. Politik by měl dohlédnout dál než na špičku nosu.

Musel by to ale být politik a ne makak.

Trump se vyjádřil
Těsně před hlasováním ve Sněmovně reprezentantů uvedl prezidentský kandidát Donald Trump, že přežití Ukrajiny v současné válce proti Rusku je důležité pro Spojené státy tak i pro Evropu. K hlasování se nevyjádřil, nicméně je pravděpodobné, že na jeho výsledek bude mít vliv.
Co k tomu dodat?
Porušením zásady neměnit hranice v Evropě rozpoutal Putin válku Ruska se Západem. Tak vnímá konflikt celý ne-Západ, především ta většinová část světa zvaná „globální jih‟. Pokud ji Západ prohraje, bude vnímán jako slaboch se všemi důsledky. Toto nechápou chcimíři u nás i jinde, kteří se radují nad ruským postupem a volají po kapitulaci.

Protože je Západ slabý, troufají si íránští ajatoláhové prostřednictvím Hútiů sabotovat světovou námořní trasu vedoucí do Rudého moře. Důsledek? Zajeďte si natankovat benzín, cena stoupla až o pětikorunu na litr. Proti silnému Západu by si to nikdy netroufli. A to je jen začátek. S každým projevem slabosti roste agresivita. I to chcimírovství je projev slabosti a je to pozorně vnímáno.
To je vnitřní smysl poselství Donalda Trumpa. Nakonec, řekl doslova: Pohni sebou, Evropo!

Zatím se Evropská unie chystá ponechat ve svém čele Ursulu von Leyen, politika, který fakticky zneschopnil bundeswehr, dokud byla německou ministryní obrany.

Aston Ondřej Neff