Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: Tikající špinavá bomba v německém dolu Asse II

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. O jezeru Karačaj jsem psal minule, ale pěkně horkou skvrnu máme hned za hranicemi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

Zdejší jaderní teoretici jsou tak nějak vedle, když jde o jaderní binec. Jasně, jde to dělat i dobře, jenže u nás se to dobře nedělá. My palivo nepřeprcováváme a úložiště nemáme. Jaderná energie je ale náš cíl. :-)

0 0
možnosti
MP

Naštěstí, tiká i vývoj technologie AI, která řídí práci robotů. Jak pro práci autonomních robotů například na vzdáleném Marsu, tak i na planetě Zemi. Pracuje se na tom. (Pokud ale člověk pracuje s "nožem na krku", nezbývá mu už mnoho času na svou tvořivost.)

Inovátor (workoholik) Elon Musk si uvědomuje nejen potřebu vývoje nových technologií, ale i potřebu podstatného zlevnění všech nových technologií. Jak pro dopravní kosmické lodi Starship, tak i pro pozemské či marsovské elektromobily.

Jedna z možností je vyrábět v Gigafactories, aby se tím docílilo tzv. ekonomie velkého měřítka (production at scale). Velké fixní náklady se tím rozpustí na mnoho výrobků (na variabilní náklady).

Cituji ze závěru článku ohledně současného stavu

"... Bohužel, vzhledem ke stavu dolu to nepůjde jinak, než roboticky. A bude to opravdu drahé, i na německé poměry. ..."

Poučení (The moral)

Nepředávejte vážné problémy k řešení až svým potomkům. Nebo alespoň minimalizujte jejich počet.

0 0
možnosti
PS

A jak to souvisí s jaderným svinstvem v nějakém dole ? :-)

0 0
možnosti
PB

P33e77t15e 62B67r11i35c97h

7. 12. 2023 13:25

"Naštěstí, opakuji důrazně, že naštěstí, to je jenom potencionální průšvih, zatím se nic vážného nestalo."

Článek dobrý, pane Tůmo. Pokud jste v uvedené větě měl na mysli, že se vytvořil potenciál k průšvihu, pak tedy potenciální ...

0 0
možnosti
Foto

P32a81v41e79l 29R69a84d20a

7. 12. 2023 9:02

Je s podivem, že v kolonce "VĚDA" se pan Tůma presentuje jako rádoby-vědoucí v článku s tématikou která je známa a kritizována už více jak 13let!!!

https://www.enviweb.cz/82832

0 0
možnosti
PD

Píše věcně a neideologicky, na rozdíl od vás.

0 0
možnosti
PL

P22e41t91r 19L21a72b94a27j

7. 12. 2023 3:23

Je zajímavé, že v dřívějších dobách tam průsaky zřejmě nebyly. Jinak by to tam asi neskladovali. Tak by chtělo zjistit, co se změnilo.

A pokud naměřili radioaktivní solanku, tak to měření asi musí mít dělat pod těmi patry s odpadem. Takže to zřejmě nezasypávají. Nejsou ty otevřené prostory, které tam asi nechali kvůli měření, samotným zdrojem problémů? Něco jako variace na Heisenbergův princip neurčitosti, kdy vlastním měřením ovlivňuji měřený subjekt.

0 0
možnosti
MT

Podle toho co psali, tam meli v prumeru jeden prusak rocne po dobu dolovani.

0 0
možnosti
ZJ

Jako školáček jsem se naučil, že anonym patří do koše. Aston tam posílá článek, který by se do koše neměl dostat.

0 0
možnosti
RL

A asi vás tam taky učili, že stokrát opakovaná blbost se stane pravdou, co? Bohužel blbě. :-P

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz