16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Tikající špinavá bomba v německém dolu Asse II

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. O jezeru Karačaj jsem psal minule, ale pěkně horkou skvrnu máme hned za hranicemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 7.12.2023 20:36

Zdejší jaderní teoretici jsou tak nějak vedle, když jde o jaderní binec. Jasně, jde to dělat i dobře, jenže u nás se to dobře nedělá. My palivo nepřeprcováváme a úložiště nemáme. Jaderná energie je ale náš cíl. :-)

M. Pivoda 7.12.2023 14:03

Naštěstí, tiká i vývoj technologie AI, která řídí práci robotů. Jak pro práci autonomních robotů například na vzdáleném Marsu, tak i na planetě Zemi. Pracuje se na tom. (Pokud ale člověk pracuje s "nožem na krku", nezbývá mu už mnoho času na svou tvořivost.)

Inovátor (workoholik) Elon Musk si uvědomuje nejen potřebu vývoje nových technologií, ale i potřebu podstatného zlevnění všech nových technologií. Jak pro dopravní kosmické lodi Starship, tak i pro pozemské či marsovské elektromobily.

Jedna z možností je vyrábět v Gigafactories, aby se tím docílilo tzv. ekonomie velkého měřítka (production at scale). Velké fixní náklady se tím rozpustí na mnoho výrobků (na variabilní náklady).

Cituji ze závěru článku ohledně současného stavu

"... Bohužel, vzhledem ke stavu dolu to nepůjde jinak, než roboticky. A bude to opravdu drahé, i na německé poměry. ..."

Poučení (The moral)

Nepředávejte vážné problémy k řešení až svým potomkům. Nebo alespoň minimalizujte jejich počet.

P. Skřivan 7.12.2023 20:33

A jak to souvisí s jaderným svinstvem v nějakém dole ? :-)

M. Pivoda 7.12.2023 21:10

Skřivan se musí přihlásit do uceleného kurzu. Nejen se účastnit diskuzí.

P. Brich 7.12.2023 13:25

"Naštěstí, opakuji důrazně, že naštěstí, to je jenom potencionální průšvih, zatím se nic vážného nestalo."

Článek dobrý, pane Tůmo. Pokud jste v uvedené větě měl na mysli, že se vytvořil potenciál k průšvihu, pak tedy potenciální ...

P. Rada 7.12.2023 9:02

Je s podivem, že v kolonce "VĚDA" se pan Tůma presentuje jako rádoby-vědoucí v článku s tématikou která je známa a kritizována už více jak 13let!!!

https://www.enviweb.cz/82832

P. Diviš 7.12.2023 9:43

Píše věcně a neideologicky, na rozdíl od vás.

P. Rada 7.12.2023 11:06

Dnešní "VĚDNÍ" příspěvek pana Tůmy tak akorát "VĚCNĚ" kopíruje postoje (chcete-li pak právě ENVIROMENTÁLLNÍ IDEOLOGII ) už přes 13 let známou.

V tomto smyslu mu děkuji za připomenutí doposud vědou nedořešené problematiky jaderných odpadů a i faktu, že u nás se místo pro úložiště doposud jen hledá a to také proto, že na jeho zbudování nemá dnes pro stagnaci ekonomiky u nás nikdo peníze.

Naši následníci na naše domácí nedomyšlenosti, které líbivě leč zpozdile Tůma presentuje na chybách Němců (kteří i pro takovéto zkušenosti z jádra relativně zavčas vycouvali) jednou zřejmě doplatí.

Dnešní nákladovost výstavby adekvátně kvalitního úložiště se totiž odhaduje už vyšší, než co stály všechny naše JE dohromady.

https://www.nechcemeuloziste.cz/cs/aktuality/svycari-vybrali-misto-pro-hlubinne-uloziste-v-jilu-510-miliard-korun.html

M. Tuma 7.12.2023 12:17

Kdybych mel vhodny pozemek, uloziste bych na nem zridil, ale pouze za predpokladu, ze veskere vyhorele palivo bude mym majetkem. Po jednom cyklu z nej ubude tak 4% energie. Problem v Evrope je, ze na rozdil od Ruska a Ciny neprepracovavame vyhorele palivo na znovupouzitelnou surovinu. Dalsi problem je, ze nase superpocitace pocitaji porad dokola, o kolik se otepli v roce 2100, misto by si klimatologove hodili desetistenkou. Usetreny vypocetni vykon potom muzou venovat na vypocty blanketu pro ADTT:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Urychlova%C4%8Dem_%C5%99%C3%ADzen%C3%A9_transmuta%C4%8Dn%C3%AD_technologie

Jinymi slovy, soucasna Evropa smeruje ke skanzenu pro bohatou Asii a tam by se to palivo dalo strelit, v Castorech to jeste par let v klidu vydrzi.

P. Rada 7.12.2023 18:25

Pane Tůmo předně si asi idealizujete, že pro trvalé úložiště je vhodný jakýkoli pozemek. Pokud by jste hledal geologicky bez potenc. puklin se spodní vodou... a s výhledem udržení nepropustnosti na několik století dopředu - tedy bez seismického rizika na celé období - výběr pozemků by se Vám významně ztenčil.

Jakkoli si Vás pro zpracovávaná témata vážím, pak zároven je technicky korektní si přiznat, že i faraonové své hrobky na "svých pozemcích" stavěli na období řádově kratší, než po jaké se dnes plánuje životnost trvalého úložiště o jehož zřízení v tomto smyslu poněkud naivně spekulujete.

Faktidcky se navíc zhruba mnohanásobně mýlíte i ohledně energie vytěžené s paliva. Té totiž dnešní reaktory využívají žel jen zhruba 1 procento.

Souhlasím sice, že celkově se ještě nyní Asiaté rozvíjejí dynamičtěji ale ohledně JE se už i tam projevují paradoxní jevy které pomíjíte. Např. Čína po zkušenosti s Fokušimou zastavila všechny vnitrokontinentální projekty JE. Nebo dnes ve světě nejpropracovanější Jihokorejské si ale tato zeme sama doma už nestaví ze strategických důvodů (válečné ohrožení ze severu).

Možná by jste tedy udělal dobře, pokud by jste také jadernou strategii na svém "potenciálním pozemku" poněkud korigoval.

K. Vomáčková 9.12.2023 19:56

By jste. 😂 Odborník

P. Diviš 7.12.2023 16:11

Problematika je vyřešena, "meloune", ale Němci se na to vys͇r͇a͇l͇i͇, hned dvakrát. Jednou výběrem místa, podruhé provedením.

P. Diviš 7.12.2023 16:12

Patří pod melouna Radu.

P. Labaj 7.12.2023 3:23

Je zajímavé, že v dřívějších dobách tam průsaky zřejmě nebyly. Jinak by to tam asi neskladovali. Tak by chtělo zjistit, co se změnilo.

A pokud naměřili radioaktivní solanku, tak to měření asi musí mít dělat pod těmi patry s odpadem. Takže to zřejmě nezasypávají. Nejsou ty otevřené prostory, které tam asi nechali kvůli měření, samotným zdrojem problémů? Něco jako variace na Heisenbergův princip neurčitosti, kdy vlastním měřením ovlivňuji měřený subjekt.

M. Tuma 7.12.2023 8:39

Podle toho co psali, tam meli v prumeru jeden prusak rocne po dobu dolovani.

P. Rada 7.12.2023 9:14

Mě ta situace s průsakem DOVNITŘ přijde relativně pochopitelná. Někdo zprvu správně usoudí, že pokud se zde sůl vyskytuje v pevné formě už miliony let (po ústupu a vysušení oceánu v třetihorách?) pak se dá očekávat, že lokalita je výrazně oddělená od okolí protože i radiace aktinidů produkovaných v JE doznívá JEN statisíciletí.

Ke změně situace ale může dojít pokud se místo významně odtěží. Takto nastolený gradient tlaku vody s okolí může nově navodit zmíněné průsaky dovnitř - což se nejspíše začalo dít.

P. Labaj 7.12.2023 10:44

To by dávalo smysl, pokud by to vytěžili a hned tam ten odpad navezli. Ale ten důl přece byl těžený už desítky let předtím. A průsaky se zřejmě nekonaly, jinak by tam ty kontejnery nevozili. Tak proč začalo téct až po zavezení?

P. Rada 7.12.2023 11:27

Proč po zavezení? Nejspíše mikro-tektonika která se rozvíjí pomalu a s počátku nenápadně. U nás takto navozené pukliny, ztráty vody ve studních, sesedání terénu, naklánění budov, vznik lagun... známe až jako dlouhodobý důsledek ale prakticky ze všech poddolovaných oblastí - konkrétně s Ostravska.

Po zavezení to nejspíše nezačalo - jen to někdo jako rostoucí následek dodatečně zjistil a rozvoj obecně známého rizika věcně potvrdil.

Problém tkví nejspíše i v tom, že se zprvu v poválečné civilně jaderné rozvojové euforii příliš optimisticky předpokládalo, že technologický pokrok půjde i nadále tak rychle a významně, že momentální mírné nejistoty budou v budoucnu snadno kompenzovatelné.

P. Labaj 7.12.2023 11:44

Tak snad nejsou Němci takoví trotli, aby někam začali vozit jaderný materiál aniž by si předtím dlouhodobě ověřili kvalitu terénu. Když se dneska staví kdejaká pitomost, tak tomu musí předcházet spousta posudků o vlivu na životní prostředí a co já vím co. Tak přece tam nezačali jen tak bez důkladného průzkumu prostě vozit vyhořelé palivo. Určitě tu oblast předem dlouhodobě monitorovali. A vykopané už to v té době bylo, je to starý důl.

P. Rada 7.12.2023 11:58

Zkusme méně spekulovat proč co Němci (detaily neznám a nehodlám dohledávat...) a zkusme se zamyslet jak velcí "troli" jsme u nás doma.

Naše úložiště bylo svého času v projeto-nákladově zajištěno tak, že se na něj budou z výtěžku provozu JE průběžně ukládat peníze na jaderný účet. Předpokládalo se navíc, že v rostoucí ekonomice se bude sám vklad kladně úročit.

Sotva kdo ale jak "trol" kalkuloval z budoucí stagnací ekonomiky kdy se uložené peníze relativně znehodnocující proti růstu stavebních nákladů.

Z. Jemelík 7.12.2023 0:52

Jako školáček jsem se naučil, že anonym patří do koše. Aston tam posílá článek, který by se do koše neměl dostat.

R. Langer 7.12.2023 5:39

A asi vás tam taky učili, že stokrát opakovaná blbost se stane pravdou, co? Bohužel blbě. :-P

M. Tuma 7.12.2023 8:38

Chybicka se obcas vloudi, mejte prosim slitovani a trpelivost