27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ČIPY: Šváb na mozku

7.2.2024

Americký vizionář Elon Musk je kouzelný – teď hledám vhodné slovo, on není dědeček, třeba mě později něco napadne – zkrátka, je kouzelník naší doby. Poletí na Mars, vystřelil elektrické auto na oběžnou dráhu, zařídil internet i tam kde není šance na to aby byl drát. Minulý týden jeho firma Neuralink jako první implantovala čip do lidského mozku. Tak to bylo v médiích. Hned vzápětí se na mě vyvalily varovné zvěsti na Twitteru, tedy na platformě X, na dalším Muskově podniku, jak strašně musíme být na pozoru a co hrozného že se na nás žene a že hrozí přeměna člověka v robota. Co si z toho vybrat?

Podle toho, co bylo publikováno, jde tak trochu o přehnanou zprávu, řeknu slušně, abych nemusel použít slova humbuk. Zmíněný čip má 64 ultrajemných vláken. Milé je, že zpráva definuje slovo ultrajemný že je to tenčí než lidský vlas. Nuže, ve světě mikročipů je lidský vlas něco nehorázně tlustého ve srovnáním s tím, co uvnitř čipů je. Má to tedy asi takovou vypovídací hodnotu, jako kdyby napsali, že jsou ta vlákna jemnější než kolejnice na rychlíkové trati. Zajímavé je, že jich je čtyřiašedesát. Ono to asi souvisí s podstatou světa počítačů, světa nul a jedniček. Nula – jednička, základní informace typu svítí nesvítí. Vždycky je to jaksi binární, po dvou, takže dvakrát dvě jsou čtyři, krát dvě osm… tak se dostaneme k šedesát čtyři. Ve srovnání s tím, co je uvnitř mobilního telefonu ve vaší kapse je to složité a důmyslné jako… zase tak železniční kolejnice.

Neříkám to proto, abych na novinku dělal dlouhé nosy. Jen chci ukázat, jak daleko jsme od vize, že nám Musk namontuje do hlavy hlídače a bude nás dirigovat jako kašpárky na jevišti loutkového divadla. Ostatně, píše se, že se novinka bude zkoušet. Jak dlouho? Zůstávejte v klidu, potrvá to šest let.

Dechberoucí je ale vize prvního použití – i v tom stavu složitosti typu kolejnice. Jsou mezi námi totálně ochrnutí lidé, neschopní ovládat ruce a nohy. Sám Elon Musk vzpomněl v této souvislosti na fyzika Stephena Hawkinga, člověka s geniálním mozkem uvězněným v bezvládném těle. Tito lidé by mohli z novinky těžit mezi prvními. Je to tedy otevřená cesta a jestli se po ní půjde cestou k užitku a pomoci nebo cestou zkázy, to záleží na lidech a jejich mozcích. Ty, jak víme, dovedou napáchat větší zlo než ty nejničivější zbraně. Samy od sebe. Ani na to nepotřebují implantát nějakého švába se šedesát čtyři krát šedesát čtyři ulltrajemnými vlákny. Jo a vhodné slovo místo Muska dědečka mě nenapadlo. Potřeboval bych mít v hlavě čip.