Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

JADERNÉ PRŮŠVIHY: Smrtící zvědavost zlodějů kovů

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. Dnes se posuneme do Jižní Ameriky, i tam se děli zajímavé věci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

ozářil kuchyň dávkou 200 GBq

Autore, dávka se uvádí v Gy (gray) nebo se uvádí ekvivalentní dávka v Sv (sievert).

0 0
možnosti
Foto

Tak já přidám jednu historku, kterou přinesl tatínek před mnoha lety z jednání v Moskvě. Bylo to tehdy sice tajné, ale kolegové mu to s radostí vykrámili.

V Moskvě byl výzkumný institut radioaktivity, ve které byly nesmírně citlivé přístroje. Najednou byly zničeny zjevně zářením z okolojedoucího gruzoviku. Pochopitelně to okamžitě nahlásili kontrášům, protože logický předpoklad byl, že zlí imperialisté propašovali do Moskvy atomovou bombu.

Kontráši i za bolševiků měli mezi sebou velmi rozumné lidi, takže akci začali kontrolou všech atomových zbraní, které byly dislokovány v Moskvě a okolí. Tenkrát totiž nebyly vojenské sklady jaderných zbraní, protože ty by mohly být špionáží zjištěny a sabotáží odrovnány. Jaderné bomby byly volně (a tajně) uloženy v běžných fabrikách. Sice se měly každý rok kontrolovat, ale kontroly byly formální a kontrolor kontrolu jenom na papíře odfajfkoval a bylo.

No a jednou fabrika neplnila plán šrotu a tehdy zoufalý referent běhal po fabrice a snažil se sehnat šrot. Najednou uviděl povalující se třímetrový kovový válec, o kterém nikdo nevěděl, co to je a k čemu je to dobré. Tak jej naložili na gruzovik, odvezli do hutí a plán šrotu byl splněn. Bohužel to byla kobaltová bomba, svině schopná zničit celý kontinent ve které je atomová bomba jenom jako roznětka.

Bombu roztavili a nadělali z ní (a dalšího šrotu) kovové nemocniční postele. No a jeden náklaďák s fungl novými postelemi jel kolem výzkumného ústavu radioaktivity. Bohužel se zjistilo, že v ruském bordelu neexistuje žádná evidence, kam se radioaktivní postele vlastně dostaly, tak po všech nemocnicích v Moskvě a širém okolí běhali kontráši s geigery a měřili vyzařování postelí, na kterých už většinou leželi pacienti. Jestli je tehdy našly všechny, bůh suď.

0 0
možnosti
JD

J91a50n 81D50o39s70t82á82l

21. 12. 2023 9:47

Kouzlo popsaných problémů spočívá v tom, že dnes není finančně nákladné si pořídit dozimetr, který přinejmenší na informační úrovni vás od podobného maléru ochrání. To je zásadní rozdíl od biologických a chemických havárií, kde to tak lehké není.

0 0
možnosti
MT

M68a30r54t87i69n 22T66u54m73a

21. 12. 2023 10:02

Uvazuji o clanku radioaktivita vsedniho dne. Nekde sezenu geiger a budu merit, kolik dava zelene sklo, kolik pozarni hlasic s Americiem, kolik kockolit anebo zulove kostky :). ale az po Vanocich a spise by to chtelo natocit jako video. Celkem by mne zajimalo, kolik delaji svitici miridla na zbrani s tritiem.

0 0
možnosti
MH

Někdy jadernou katastrofu zaviní najatí vojáci, někdy ožralá obsluha elektrárny, jindy tsunami...

0 0
možnosti
JR

J33i56ř81í 83R43o53p90e48k

21. 12. 2023 8:42

A jen tak mimochodem, Mexiko není Jižní Amerika, ale Střední, případně Latinská.

0 0
možnosti
Foto

Mexiko se obvykle počítá k severní Americe, střední začíná na jeho jižní hranici

0 0
možnosti
Foto

P79e14t69r 50H90o17l36u88b

21. 12. 2023 7:37

Jen tak mimochodem, v rentgenu žádný trvalý ozařovač není. Tam je zdroj rtg záření rentgenka, což je vakuová trubice, která po odpojení od proudu přestane zářit. A je to proud elektronů, nikoli “radioaktivita”.

0 0
možnosti
MT

Moderni rentgeny urcite, tohle byl srot ze 60 let v rozvojovych zemich. A neni to proud elektronu, ale gamma fotonu.

0 0
možnosti
Foto

v 1962 se o radioaktivitě moc nevědělo? To jako vážně? 17 let po Hirošimě a Nagasaki, uprostřed studené války, kdy se všude strašilo jadernou hrozbou?

0 0
možnosti
MT

No kdyz majitel srotiste najde v noci neco svitit cerenkovovym zarenim a ma to za mystickou vec, ze si to da do baaraku a ukazuje to znamym, tak nevedelo.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz