9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 14.9.2023 19:50

K těm čtyřem navigačním systémům si přidejte ještě jeden - indický NavIC. Ten sice pokrývá (zatím) jen Indii a její nejbližší okolí, takže se tu o něm moc neví, ale považuji za více než vhodné ho do toho výčtu doplnit.

K. Křivan 14.9.2023 15:44

A nebylo by mnohem jednodušší zredukovat lidstvo na jednu dvacetinu ? Třeba by stačila i jen jedna desetina ? Club of Rome spočítal kdysi optimální stav jako 400 milionů. dnes máme dvacetinásobek.

M. Valenta 14.9.2023 18:21

Toto je snad jediné téma na kterém se shodneme. Lidí na této maličké planetě je desetinásobek přijatelného množství. Jenom ten způsob redukce si neumím představit jinak než přirozenou cestou a to nás od průšvihu v kterém jsme už až po uši nezachraní.

M. Valenta 14.9.2023 18:22

Toto je snad jediné téma na kterém se shodneme. Lidí na této maličké planetě je desetinásobek přijatelného množství. Jenom ten způsob redukce si neumím představit jinak než přirozenou cestou a to nás od průšvihu v kterém jsme už až po uši nezachraní.

O. Kaucký 14.9.2023 22:02

Možná, že by se mohlo začít těmi, co chtějí ty druhé redukovat.

J. Jurax 14.9.2023 18:33

Jo, a jak byste si konkrétně tu redukci představoval?

M. Kocián 15.9.2023 6:21

Ono by stačilo, aby někdo jako dnešní zelení začali horovat proti penicilinu a ostatním antibiotikům - vím, je to blbost, ale ne menší než to, co se děje nyní - a prosadili zákaz výroby třeba proto, že z toho koljuškám vyrůstá třetí oko. Už zákaz modifikovaných potravin je docela slušná metoda, jak část lidstva odsoudit k smrti hladem.

J. Jurax 15.9.2023 12:28

No, pokud nedostanete zrovna Vy zápal plic, zákaz antibiotik kvůli koljuškám Vám patrně vadit nebude ... ostatně právě ted se zákaz penicilínu nechtěně testuje kvůli moudré lékové politice příslušného ministerstva a lidi kupodivu kašlou na koljušky a brblou, volajíce po hlavě ministra ...

No a vyvolání hladomoru skrze zákaz GMO je taková stalinská metoda ...

O. M. 14.9.2023 19:53

Zvývá jen taková maličkost - dohodnout se, kterých 9/10 bude eliminováno. Na tom ten váš plán nejspíš ztroskotá.

P. Brich 14.9.2023 13:11

Kolonizace vesmíru jedině autonomními roboty, anebo hominidy k tomu speciálně vyšlechtěnými. Aby přežili přetížení alespoň k dosažení 1/3 rychlosti světla. Jinak je to utopie. Čímž nechci říci, že je to k ničemu.

Při diskusi s jedním kosmonautem, který dlouho pobýval na oběžné dráze, kromě jiného upozorňoval na důležitost psychycké odolnosti třeba jen při letu k Marsu. Pokud člověk létá kolem Země, přece jen má pocit sounáležitosti a jistého "bezpečí". I když okamžitá případná záchrane je asi také iluze.

Ale při letu i jen k nejbližší planetě, kdy je člověk sám nebo v malém kolektivu lidí (je otázka, co s nimi udělá ponorková nemoc) v nekonečných hlubinách vesmíru po dlouhé měsíce, kdy planeta Země už není ta přátelská modrá koule poblíž (a radiový signál letí dlouhé minuty k Zemi a zpět), ale jen jeden z zářících bodů mezi miliony dalších - to je absolutní pocit osamění ...

J. Ptáček 14.9.2023 10:16

Ve svých 82 letech už nic kolonizovat nepotřebuji, tím méně vesmír. Ale svůj dvoreček po pevný plot bych měl mít o.k. stejně jako celé Česko by mělo mít v pořádku "český dvoreček" až po bezpečnou státní hranici.

V. Sember 14.9.2023 8:18

Kolonizace vesmíru je momentálně v nedohlednu. Vzhledem k našim technickým prostředkům a fyzickým předpokladům nejsme schopni ani kolonizovat Sluneční soustavu. Představa, že bychom mohli kolonizovat nějaké planety vzdálené desítky či stovky světelných let je i mimo jakoukoli pohádkovou vizi. Na Měsíc či Mars se dá za velmi náročných technických nákladů umístit pár výzkumníků. S kolonizací to však nemá nic společného. Z hlediska výzkumu planet Sluneční soustavy jsou mnohem užitečnější sondy.

M. Kocián 14.9.2023 9:34

Už vzhlédnout ke hvězdám je čin. A dítě, které o nich sní, možná se svým životem udělá něco užitečného. I pro ostatní.

J. Jurax 14.9.2023 18:32

Těch pár výzkumníků s kolonizací to však má společné to, že budou jejím předvojem. Akorát to nepůjde tak rychle, jak jsme si představovali v euforii šedesátých let minulého století.

M. Kocián 15.9.2023 6:22

My už nejspíš nejsme jako byli oni.

M. Kocián 14.9.2023 7:42

Arthur C. Clarke kdysi v jednom svém románu řekl, že v dobývání vesmíru lidé konečně našli něco stejně vzrušujícího, jako války. Kéž by měl pravdu.

O. Kaucký 14.9.2023 12:18

Jan Neruda ještě Arthura C. Clarka neznal, také už byl vesmíre uchvácen např:

Nám zdá se, s hvězd že vane hlas:

Nuž pojďte, páni, blíže,

Jen trochu blíže hrdobci,

jimž hrouda nohy víže!

Ale za tu dobu jsme zas až tak moc nepokročili. Ty války baví lidstvo pořád stejně.

M. Pivoda 14.9.2023 6:53

Proč potřebujeme kolonizovat vesmír?

Nejde totiž jen o reálnou hrozbu z asteroidů pro planetu Zemi (viz například relativně nedávný Tunguzský meteorit na Sibiři), ale také z mizerného a velmi nebezpečného chování jednoho obyvatele planety Země. Jde o člověka (Homo Sapiens), který se, mimochodem, arogantně považuje za Pána tvorstva na planetě Zemi.

R. Langer 14.9.2023 7:21

Takže bude dobré, když se bude považovat za i pána tvorstva ve vesmíru, ty naše malá hloupoučká UI? ;-D

O. Kaucký 14.9.2023 12:05

Když by člověk „huntoval” vesmír ve jménu zeleného šílenství stejně úspěšně jako Zemi, tak by to zachránil nový „Velký třesk”.;-D