25.4.2024 | Svátek má Marek


VESMÍR: Jak vzniká knížka

15.12.2023

Právě nyní se chystám vydat jako knihu sebrané blogy na téma:
„Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír“. Pokud budete o ni mít zájem, můžete si ji už dnes předobjednat a podpořit moji kampaň na Startovac.cz.

Už od malička, od základní školy mne bavila matematika a fyzika. I když učitelé dělali co mohli, aby mi to znechutili, na vysoké škole jsem tomu znovu propadl. Prostě láska na první pohled. A taky rád píšu, na výšce jsem umístil dvě povídky do tehdy papírové Ikarie. Ale jak šel čas, moje psané výstupy se omezili ryze na zdrojový kód a dokumentaci k němu a samozřejmě také nějaké ty analýzy. Naštěstí přišly děti a to mne po dlouhých letech zase nakoplo ke psaní.

Knížka „Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír“ původně vznikla jako blog. Tim je z mých dětí bohužel jediný, kdo má trochu buňky na matiku a fyziku. A měl spoustu všetečných otázek, takže jsem si uvědomil, že bych měl moje odpovědi sepsat. Utřídit to do jednotlivých kapitol, dát tomu formu. Třeba už jenom proto, aby fyzika a matika byly zase zábava, protože co jsem pochopil, pořád se to učitelé snaží dětem znechutit. I proto jsem se snažil složité věci vykládat jednoduše a hlavně s humorem. Rozhodl jsem se pominout takové přízemnosti, jako je nakloněná rovina nebo kinetická a potencionální energie, spíše se snažím ukázat, co velkého na děti čeká, když tím vším prokoušou.

Témata jsou jak z fyziky, kvantové i makro úrovně a také z matiky. Je potřeba aby děti znaly co je základem vesmíru, z čeho se na té nejmenší úrovni skládá a jak kvantové zákony ovlivňují náš svět. Takže jsme se vydali na lov kvantových příšerek, probrali nelokálnost a kvantové provázání a i to, jak je pro nás informace jako fyzikální veličina důležitá. Informace svazuje kvantový svět se světem černých děr, nejextrémnějších objektů vesmíru skze informační paradox. A odtud už je jenom krok k tomu, jak vznikl vesmír, jak se v něm rodí a umírají hvězdy.

Co se týče matematiky, tam jsme zabrousili do nekonečen a počítání s nimi, protože se fyzika bez toho neobejde a jak říkám, když se ve fyzice začnou množit nekonečna, znamená to, že tomu zase tolik nerozumíme. A nesmíme zapomenout na statistiku.

Abychom se nevznášeli jenom ve vesmíru, věnujeme se i jaderným elektrárnám, tomu, jak ukládat energii a jak to celé použít při kolonizaci vesmíru.

V podstatě celý rozsah knížky už mám napsaný, ale musím to z formátu blogu předělat na jednotlivé kapitoly, nechat na tom udělat korektury, sehnat k tomu obrázky a další podobné věci. Mám domluveného profi redaktora, protože moje dodržování spisovné češtiny je spíše partyzánská válka, plná léček a zákeřných přepadů ze zálohy. Bez Vaší pomoci ale knížka nevznikne, čas na její podporu končí letošním Štědrým dnem. Knížku si můžete objednat zde:
https://www.startovac.cz/projekty/tim-se-pta-jak-a-proc-funguje-vesmir

A tady je slíbená ochutnávka:

Nejdříve něco ze světa kvant a jejich tajemství, včetně ohlédnutí se za historií celého objevu, za jeho prokázání a využití byly letos uděleny Nobelovky:
Jak funguje kvantové provázání a proč ho Einstein neměl rád

Informační paradox černých děr:
https://medium.seznam.cz/clanek/martin-tuma-cerne-diry-nemaji-vlasy-32862

Potom něco ze žhavé současnosti, jak funguje atomová elektrárna:

Jak funguje atomová elektrárna a proč bychom si měli schovávat vyhořelé palivo

Slunce je dárce života, ale může být i smrtící. Bouře, která neandrtálcům naježila chlupy, by nás v současnosti vrátila zpátky na stromy:

Jak nás sluneční bouře může vrátit do středověku

Fyzika - to je i matematika a statistika, které je potřeba rozumět, zde i s přesahem do všedního života

Proč je důležité rozumět statistice a jak fungují kazítka ve spotřebičích

Na závěr odpověď na hitovou otázku z diskuzí s kosmonauty, mne to zkazilo můj sen být astronautem

Jak chodí kosmonauti na toaletu? Velký přehled od Gagarina ke SpaceX

A samozřejmě, žádné odvětví vědy by nebylo úplné, kdyby u jeho základu nestál Jára Cimrman

Jak přispěl Jára Cimrman kvantové fyzice a proč dodnes vědci komolí slovo kvark