Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

NÁVOD: Jak předcházet jaderné havárii

Jak rychle se nedostatek výroby elektřiny projeví a jak bude velký, závisí na tom, jak rychle bude u nás postupovat plánovaná dekarbonizace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vystoupila včera večer v pořadu Interview ČT24. Podle jejího vyjádření v případě úniku radiace ze Záporožské jaderné elektrárny Evropě žádné riziko nehrozí. A jak říká, Rusko bylo velmocí ve vývozu jaderného paliva, jaderné položky ale i přesto nejsou pod sankcemi. „Takže ČEZ se zcela legitimně sem snaží dostat tolik paliva z Ruska, kolik dokáže uskladnit,“ poznamenala. Rozumí tomu, že vláda nenechá lidi bez elektřiny. „Nejsem ráda, ale vidím to jako nezbytné tak dlouho, jak to půjde,“ dodala k tomu. Celé její vystoupení zde:

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/unik-radiace-ze-zaporozi-by-evropu-neohrozil-je-dobre-ze-jsou-bloky-odstaveny-rekla-drabova-346917

0 0
možnosti
PB

P23e25t94e 45B15r71i76c84h

8. 3. 2024 18:56

S tím lze plně souhlasit!!R^;-D

0 0
možnosti
JV

Do roku 2030 je dost času. Ledacos se může stát během sedmi let.

Mohlo by to být jak v ČSR s ježděním vpravo. Léta to nešlo, byly hromady důvodů proč to nejde, nemůže jít, musí se jezdit vlevo, atd. Pak přišel myslím 17.březen 1939, Herr Hitler to nařídil a bác, jezdilo se vpravo tečka.

0 0
možnosti
PB

P45e66t33e 76B14r52i64c32h

8. 3. 2024 18:52

Ovšem stavba JE není otázkou nějakého nařízení.:-P A do roku 2030 budeme mudrovat, jestli JE ano nebo ne a kdo ji postaví.

0 0
možnosti
JP

Havárie přijít může a v minulosti byla několikrát. Jednou důlní, jindy se protrhla vodní nádrž, někdy zase tsunami zpustošilo jádro ve Fukušimě. Jen Černobyl se jaksi vymykal, kdy neprofesionální obsluha dokazovala převahu sovětského jádra nad jádrem kapitalistickým nebo rovnou imperialistickým.

0 0
možnosti
Foto

P26a74v40e19l 41R78a45d10a

8. 3. 2024 9:35

Mám za to, že se mýlíte a že naopak pro všechny velké jaderné havárie bylo selhání lidského faktoru základem.

V té prvé civilně jaderné (1979) na Třímílovém ostrově (USA) šlo v počátku o chybné vyhodnocení tech. poruchy obsluhou. Poté si v USA dali se stavbou na 4 desetiletí pokoj. V Černobylské jednoznačně s dokonce politickým pozadím a ve Fokušimské o souhru nedostatků kde primárním bylo konstrukční zabezpečení záložních disel-agregátů jen na stejné úrovni jako ve zbytku elektrárny a to přitom prakticky beze změny projektu mohli být umístěné na svah o několik metrů výše.

Naštěstí mělo ale Japonsko zároven přírodní štěstí v neštěstí protože tehdy dlouhodobě vál vítr s dešti od pevniny nad největší oceán světa a deště tam spláchly přes 95% spadů a tak došlo "jen" na odepsání reaktorů a sanační náklady nejbližšího okolí.

Takovéto souvislosti si uvědomili Čínané kteří zastavili všechny vnitrokontinentální realizace. Nikde na světě se posléze tehdejší levnější reaktory jen třetí generace už s bezpečnostních důvodů nestavějí. Aktuální 3+ realizace se dnes až několikanásobně prodražují. Mohou si je proto dovolit jen silné ekonomiky s vysokou měrnou efektivitou energetické tvorby HDP.

Uhelně zpohodlnělým Čechům zřejmě ekonomicko-bezpečnostní souvislosti mnohdy nedocházejí dodnes.

0 0
možnosti
JN

O dostatku či nedostatku energie také rozhodne, jaká bude poptávka a nabídka. Když bude kolabovat nekonkurenceschopný průmysl, poptávka se sníží. Když lidé nebudou mít chuť ani peníze na elektrická auta, poptávka se nezvýší. Když nebudou peníze na výstavbu jaderných elektráren, nabídka se nezvýší. Dokud se nevrátíme k normálnímu tržnímu uvažování, kupeckým počtům, úvahám, jak zajistit u zákazníků úspěšnost, a budeme se naopak řídit ideologiemi, pak směřujeme jenom do bídy.

0 0
možnosti
JJ

J37u22r37a 67J33u29r88a78x

8. 3. 2024 14:27

Ano.

Do bídy pod praporcem Green dealu a EU.

Zelená modrá, pro blázna dobrá ...

0 0
možnosti
JN

Jeste najit novodobeho Gregra. Bez nej by se Temelin jeste stavel, protoze stavba zucastnenym vydelava, pri dokonceni o toto rito prijdou.

0 0
možnosti
FN

Jedna věc je o dostavbě bloků jaderných elektráren diskutovat a jiná ji realizovat. Fialová vláda je schopna toho prvního. To druhé je mimo její záměr i schopnosti.

0 0
možnosti
Foto

P88a71v79e58l 51R21a30d61a

8. 3. 2024 8:19

Ano ale navíc jste nepřipomněl související důsledek jak "realizovat" trvalé úložiště odpadů, když ani za stávající situace/stagnace nejsou peníze?! V ekonomice která nejspíše půjde do recese na to pak v budoucnu tuplovaně nebudou prostředky.

Takže jde spíše o lobování za budování/zamítnutí monumentálního jaderného pomníku na naši nízkou energetickou efektivitu tvorby HDP a neadekvátně vysoké ambice zároven?

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

Nebo má někdo reálný nápad, jak co vyrábět tak, abychom v dohledné době byli nejen mezi evropskými ale dokonce mezi celosvětově mezi nejefektivnějšími ekonomikami a takto se veškeré investice do JE energetiky vrátily?

https://www.nechcemeuloziste.cz/cs/aktuality/svycari-vybrali-misto-pro-hlubinne-uloziste-v-jilu-510-miliard-korun.html

0 0
možnosti
VM

Při pohledu zpět létům kolem r.1968, ve světě i zde existovali lidé, kteří posouvali vědu, vývoj nejenom u JE dopředu ve prospěch společnosti.

Potom to na dlouhá léta utichlo a teprve nyní, se to trochu rozhýbává přesto, že mají zatím stále ti zelení fanatici.

0 0
možnosti
Foto

P89a35v74e48l 34R61a43d23a

8. 3. 2024 8:24

Nedořekl jste že "Potom" / po Fokušimě/ jejíž všestrannou bezpečnost garantovaly i mezinárodní kontroly, došlo k radikálnímu navýšení na požadavky bezpečnosti, což vynutilo zásadní úpravy projektů na tzv. 3+ generaci reaktorů a takto se JE odvětví prakticky celosvětově dostalo do stagnace.

0 0
možnosti
Foto

Za prosazení jádra v Evropě bychom měli být Macronovi vděční na věčné časy a nikdy jinak Oi! Teď už jen zbývá, aby se naše skvělá vláda moudrého premiéra Petra Fialy pochlapila, dotáhla to do konce a nechovala se jako Babiš tenhleten a podobní Němci a Rakušané, kteří stavbu jaderných bloků vyrušili, aby bylo na úplatky pro důchodce a podobně.

EU First!

0 0
možnosti
PL

P45e91t32r 55L20a63b47a28j

8. 3. 2024 3:26

Zvláštní článek. Napřed se tam píše o solárním průšvihu z let 2010/11. Je to sice pravda, ale co s tím? Prostě se stala chyba, už to nelze zpětně změnit. Tak jaký má smysl se v tom pořád šťourat?

Pak se tam píše, že v nedávné vlně si FVE pořizovali movitější majitelé elektromobilů. Troufám si tvrdit, že majitelů EV bude mezi majiteli FVE menšina. Dokonce možná výrazná menšina. Lidé si pořizovali FVE proto, protože cena elektřiny začala stoupat do nebe a nikdo nevěděl co bude dál. Ceny byly pro lidi vysoké bez ohledu na to, že máme ty vychvalované jaderky a jsme celkem velkými exportéry elektřiny.

Potom tam je věta "do hry u nás však vstoupila i takzvaná regulovaná složka ceny elektřiny s podporou obnovitelných zdrojů energie (POZE)". No ale právě mimo jiné i tato regulovaná složka se majitelů FVE netýká.

Pak jsou tam pěkné obraty, kdy se od potenciálního nebezpečí jaderky oslím můstkem přejde na radiodiagnostické zobrazovací metody. Jako by to mělo vzájemně nějaké příčinné souvislosti. Snad jen při RTG kontrolách svárů reaktorových nádob a potrubí.

No a u zmínky o potenciálních odmítačích výstavby jaderek tam chybí podstatný argument mnoha z nich. A to je obava o ekonomickou výhodnost takové investice. Ve světle toho, jaké jsou zaručované výkupní ceny z nově stavených jaderek v Evropě, které jsou výrazně vyšší, než je současná cena na energetické burze. A jak se výstavba většiny z nich prodlužuje a stále víc prodražuje. Nehledě na to, že jsme z minula už poučeni, že i kdyby byla cena z jaderky nízká, tak spotřebiteli to nic nepřinese. Naopak pokud bude vysoká, tak mu to zdražení energie přinese.

0 0
možnosti
RL

Proč lžete, že cena elektřiny z jaderek je vysoká? Opak je pravdou, cena elektřiny z jaderek VŽDYCKY BYLA A JE NEJLEVNĚJŠÍ. A to byla nakonec i ta požadovaná výkupní cena, která je dnes NASOBNĚ vyšší. Také neuvádíte skutečný důvod, proč se o té ceně vůbec jednalo, a proč se vlastně kvůli tomu žádná JE NEPOSTAVILA! ;-€

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz