9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 9.3.2024 6:05

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vystoupila včera večer v pořadu Interview ČT24. Podle jejího vyjádření v případě úniku radiace ze Záporožské jaderné elektrárny Evropě žádné riziko nehrozí. A jak říká, Rusko bylo velmocí ve vývozu jaderného paliva, jaderné položky ale i přesto nejsou pod sankcemi. „Takže ČEZ se zcela legitimně sem snaží dostat tolik paliva z Ruska, kolik dokáže uskladnit,“ poznamenala. Rozumí tomu, že vláda nenechá lidi bez elektřiny. „Nejsem ráda, ale vidím to jako nezbytné tak dlouho, jak to půjde,“ dodala k tomu. Celé její vystoupení zde:

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/unik-radiace-ze-zaporozi-by-evropu-neohrozil-je-dobre-ze-jsou-bloky-odstaveny-rekla-drabova-346917

B. Havel 8.3.2024 16:36

Vivat elektromobilita https://www.youtube.com/watch?v=235iqr5ngRg

P. Brich 8.3.2024 18:56

S tím lze plně souhlasit!!R^;-D

J. Vorlický 8.3.2024 13:45

Do roku 2030 je dost času. Ledacos se může stát během sedmi let.

Mohlo by to být jak v ČSR s ježděním vpravo. Léta to nešlo, byly hromady důvodů proč to nejde, nemůže jít, musí se jezdit vlevo, atd. Pak přišel myslím 17.březen 1939, Herr Hitler to nařídil a bác, jezdilo se vpravo tečka.

P. Brich 8.3.2024 18:52

Ovšem stavba JE není otázkou nějakého nařízení.:-P A do roku 2030 budeme mudrovat, jestli JE ano nebo ne a kdo ji postaví.

V. Petr 8.3.2024 19:21

No, soudruh Stalin by to dokázal vyřešit jedním telefonátem!

"Postavíte 14 bloků a všechny budou vybaveny reakrorem typu XZ." A do 10 let by těch 14 bloků bylo v provozu!

P. Diviš 8.3.2024 23:08

A V. Petr v hromadném hrobě, kdyby ho na tu stavbu nahnali.

O. M. 8.3.2024 21:37

To je samozřejmě OOO (obecně oblíbený omyl). Už 10. listopadu 1938 bylo rozhodnuto, že vpravo se u nás začne jezdit od 1. 5. 1939. Příchod Hitlera to tudíž uspíšil jen o pouhých 6 týdnů. Proto to vaše "bác ... tečka" šlo tak snadno, protože většina příprav na tu změnu už byla provedena.

J. Ptáček 8.3.2024 8:49

Havárie přijít může a v minulosti byla několikrát. Jednou důlní, jindy se protrhla vodní nádrž, někdy zase tsunami zpustošilo jádro ve Fukušimě. Jen Černobyl se jaksi vymykal, kdy neprofesionální obsluha dokazovala převahu sovětského jádra nad jádrem kapitalistickým nebo rovnou imperialistickým.

P. Rada 8.3.2024 9:35

Mám za to, že se mýlíte a že naopak pro všechny velké jaderné havárie bylo selhání lidského faktoru základem.

V té prvé civilně jaderné (1979) na Třímílovém ostrově (USA) šlo v počátku o chybné vyhodnocení tech. poruchy obsluhou. Poté si v USA dali se stavbou na 4 desetiletí pokoj. V Černobylské jednoznačně s dokonce politickým pozadím a ve Fokušimské o souhru nedostatků kde primárním bylo konstrukční zabezpečení záložních disel-agregátů jen na stejné úrovni jako ve zbytku elektrárny a to přitom prakticky beze změny projektu mohli být umístěné na svah o několik metrů výše.

Naštěstí mělo ale Japonsko zároven přírodní štěstí v neštěstí protože tehdy dlouhodobě vál vítr s dešti od pevniny nad největší oceán světa a deště tam spláchly přes 95% spadů a tak došlo "jen" na odepsání reaktorů a sanační náklady nejbližšího okolí.

Takovéto souvislosti si uvědomili Čínané kteří zastavili všechny vnitrokontinentální realizace. Nikde na světě se posléze tehdejší levnější reaktory jen třetí generace už s bezpečnostních důvodů nestavějí. Aktuální 3+ realizace se dnes až několikanásobně prodražují. Mohou si je proto dovolit jen silné ekonomiky s vysokou měrnou efektivitou energetické tvorby HDP.

Uhelně zpohodlnělým Čechům zřejmě ekonomicko-bezpečnostní souvislosti mnohdy nedocházejí dodnes.

J. Ptáček 8.3.2024 11:01

Asi máte hodně pravdy, já skoro 83 letý dědula se pořád učím.I od Vás, díky.

V. Petr 8.3.2024 11:31

V TMI 2 se z hlediska okolí nestalo NIC, zařízení bylo "zničeno" jen proto, že nebyla vůle je opravit a možná by to bylo moc drahé.

Žádné výrazné zamoření nebylo dokonce ani ve Fukušimě a je to NIC v porovnání s celkovou katastrofou, kterou zemětřesení + tsunami tehdy v Japonsku způsobilo, mimochodem, 2 mrtví v elektrárně proti 20000 mrtvých celkem. Ovšem je pravda, že řídit se v umístění záložních generátorů konceptem "stoleté vody" mohl jenom idiot!

Jediný malér je Černobyl, tento typ reaktoru se ale mimo bývalý SSSR nikdy nestavěl, protože už od 40 let!!! je známo, že je fyzikálně nestabilní. U Temelína by obsluha takovouto havárii nekázala způsobit, abi kdyby se sebevíc snažila.

P. Rada 8.3.2024 13:41

Argumentace idiocií (postižení těžkou mentální retardací) svědčí o neznalosti faktů - což považuji při dnešní úrovni informatiky, i vzhledem k tomu co jsem zde dříve opakovaně uvedl... dost na pováženou. Právě u Vás tedy o počínající fáze idiocie jít může.

Faktem totiž bylo, že samotné zemětřesení ani následná tsunami, reaktory ve Fokušimě prvotně neporušily. Ty se technicky správně po otřesech automaticky odstavily s aktivního režimu. Následně však selhalo jejich dochlazování pro zničení hlavního el. vedení i selhání disel-agregátů. Pozemní komunikace se navíc staly momentállně neprůjezdné atd.

Za technické selhání konstrukce i kontroly považuji, tolerovat jištění klíčového prvku ochrany velmi významného systému na nižší nebo jen na stejnou úroven jak chráněný celek.

Pokud jde o JETE, tak zde jde zase o běžný reaktor 3 generace. Ta se pravidelně vyznačuje kritickou slabinou pasivní neschopnosti reaktoru a jeho schránky odolat v případě přerušení dochlazování ihned a další dny až týdny po odstavu. I vany s vyhořelým palivem je nezbytné v odstavené elektrárně dál dlouhodobě dochlazovat na předepsanou teplotu a ktomu je třeba průběžné zásobování energií.

Takže by k události s masivním únikem radiace např. postačilo, zničit (letadlem, raketou....) chladicí věže či jen vyřadit s funkce systém vnějšího dochlazování ve strojovnách alespon na několik desítek hodin.

Zbytková energie reaktoru 1000MW činí po odstavu ještě cca 100Mw ale v objemu jen několika metrů kubických. Toto navozuje tepelný potenciál, který může za pár dní spolehlivě roztavit jakýkoli reaktor i jeho obálku.

Zřejmě to ví teroristé a rozhodně s tím počítá státní terorismus který zjevně nerespektuje (viz Ukrajina) dříve snad váženě podepsané mezinárodní závazky o neútočení na jaderná zařízení. Zřejmě to ale pomíjí V.P.

V. Petr 8.3.2024 19:26

Myslím, že alespoň jeden reaktor měl být ve Fukušimě naopak spuštěn. Na dodávky potřebné elektřiny by stačil.

Jenže to by představovalo na Japonce neobvyklou schopnost improvizace.

V. Petr 8.3.2024 19:28

Jinak, Temelín může v krajním případě dopadnout jako TMI 2. A tam se z hlediska okolí nestalo nic.

Víte, jak je jištěna dodávka proudu do Temelína?

O. M. 8.3.2024 21:47

Oni si Japonci k té stoleté vodě dali rezervu (nejsou blbí), ale ani ta o pár metrů nestačila. Prostě smůla. Podobně jako s pražským metrem v r. 2002. Do některých stanic natekla voda vrchem jen proto, že hladina vystoupala nad klimatizační komíny o pouhé decimetry (a stačilo by pouhých pár milimetrů, aby byl stejný průšvih). Taky smůla.

R. Langer 8.3.2024 12:28

Tak to je smutné, protože ten Zelený bolševik LŽE, jako když Rudé právo tiskne. ;-€

P. Diviš 8.3.2024 12:24

Zeleným fanatikům nedocházejí technické, ani ekonomické možnosti občasných zdrojů energie.

P. Rada 8.3.2024 12:55

Pane Diviši za příznačné "fanatizmu" považuji argumentovat jen údajnou barevností dotyčných jak věcnostmi.

Pro příklad obecné východisko pro technicko-ekonomické hodnocení energetických zdrojů lze nalézt např. zde:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Pokud jde o "občasné" zdroje tak znovu připomínám, že tím nejběžnějším jsou pro člověka celé věky potraviny, zdrojem kterých jsou obvykle pole, nesoucí úrodu s "občasností" jen jednou ročně!

P. Brich 8.3.2024 19:00

To je ovšem pitomost odpovídající výši Vašeho genia, pane RadoR^;-D

J. Nevrkla 8.3.2024 8:48

O dostatku či nedostatku energie také rozhodne, jaká bude poptávka a nabídka. Když bude kolabovat nekonkurenceschopný průmysl, poptávka se sníží. Když lidé nebudou mít chuť ani peníze na elektrická auta, poptávka se nezvýší. Když nebudou peníze na výstavbu jaderných elektráren, nabídka se nezvýší. Dokud se nevrátíme k normálnímu tržnímu uvažování, kupeckým počtům, úvahám, jak zajistit u zákazníků úspěšnost, a budeme se naopak řídit ideologiemi, pak směřujeme jenom do bídy.

J. Jurax 8.3.2024 14:27

Ano.

Do bídy pod praporcem Green dealu a EU.

Zelená modrá, pro blázna dobrá ...

J. Novotny 8.3.2024 8:08

Jeste najit novodobeho Gregra. Bez nej by se Temelin jeste stavel, protoze stavba zucastnenym vydelava, pri dokonceni o toto rito prijdou.

F. Navrátil 8.3.2024 7:38

Jedna věc je o dostavbě bloků jaderných elektráren diskutovat a jiná ji realizovat. Fialová vláda je schopna toho prvního. To druhé je mimo její záměr i schopnosti.

P. Rada 8.3.2024 8:19

Ano ale navíc jste nepřipomněl související důsledek jak "realizovat" trvalé úložiště odpadů, když ani za stávající situace/stagnace nejsou peníze?! V ekonomice která nejspíše půjde do recese na to pak v budoucnu tuplovaně nebudou prostředky.

Takže jde spíše o lobování za budování/zamítnutí monumentálního jaderného pomníku na naši nízkou energetickou efektivitu tvorby HDP a neadekvátně vysoké ambice zároven?

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

Nebo má někdo reálný nápad, jak co vyrábět tak, abychom v dohledné době byli nejen mezi evropskými ale dokonce mezi celosvětově mezi nejefektivnějšími ekonomikami a takto se veškeré investice do JE energetiky vrátily?

https://www.nechcemeuloziste.cz/cs/aktuality/svycari-vybrali-misto-pro-hlubinne-uloziste-v-jilu-510-miliard-korun.html

L. Písařík 8.3.2024 11:00

Už bylo řečeno: Zastavit a zatavit podporu solárníků a větrníků stejně jako podporu samoprospěšných neziskouvek a byly by peníze na elektrárny, úložiště a důchody. Jak jsem koupil, tak prodávám.

J. Dostál 8.3.2024 14:03

Každý soudný a techniky znalý ví, že úložiště jsou problém jen psychický, protože celosvětově je toho odpadu tak málo, že ho někam šoupnout, kde neprší a geologicky to vyhovuje a pár vojáků to ohlídá jde docela snadno. Problém z toho dělají jen "zelení". Navíc je otázkou, jestli to bude odpad i v budoucnu.

O. M. 8.3.2024 22:07

Nabízí se Příbram nebo Jáchymov, tam už ten uran byl.

O. M. 8.3.2024 22:03

Kdybychom nesmyslně nedotovali slunečníky a větrníky, tak už máme nejmíň na dva gigové bloky dávno vyděláno / našetřeno, ani by si ČEZ nemusel brát úvěr.

V. Mokrý 8.3.2024 6:53

Při pohledu zpět létům kolem r.1968, ve světě i zde existovali lidé, kteří posouvali vědu, vývoj nejenom u JE dopředu ve prospěch společnosti.

Potom to na dlouhá léta utichlo a teprve nyní, se to trochu rozhýbává přesto, že mají zatím stále ti zelení fanatici.