23.9.2023 | Svátek má Berta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 28.8.2023 19:05

Obávám se, že AI je spíše marketingová záležitost, než realita. Tyto technologie se vyvíjejí už dlouho a nevtrhly letos, ale dávno. Jen se stále vylepšují. O práci nikoho nepřipraví. Pouze se někteří zbaví nudné a někdy nebezpečné práce a budou dělat jinou.

M. Kocián 29.8.2023 6:48

Pojem smart na každou elektronickou blbost se už okoukal, tak bylo třeba vymyslet jiný. Je to jako samoobsluha - supermarker - hypermarket (už se těším na ultramarkety). A taky kdy se místo mega(dobré) začne používat giga a tera, peta, exa atd. Mě se nejvíc líbil pojem "blbuvzdorné", který bohužel naopak dost zaniká.

L. Písařík 19.9.2023 9:51

Blbuvzdorné - věci a zařízení, které nelze nesprávnou manipulací poškodit - bezva. Druhá stránka věci: pohodlnost výrobců hard i sof ware, že u takových věcí se neobtěžují dát návod k použití krok za krokem - napíší, že věc se ovládá intuitivmě ( to mi rostou vlasy na hlavě). Zkoušíte a zkoušíte až se vám to podaří - problém je, že mezitím zapomenete, jak jste se k výsledku dostal. Nezbývá než tužka a papír a zapisovat kroky a škrtat ty špatné, až si konečně vytvořít návod k použití sám - při tom mi teče voda ze zubů a toužím se vrátit k pěstnímu klínu, naštěstí ta touha je jen přechodná a tak upouštím od svých představ stesat výrobce dokulata a smířím se s tím, co mám. Pokud jsem se setkal s AI a kladl jí záludné otázky (Rodí se čert z chlupatých vajec), žadná mi nedokázala uspokojivě odpovědět, vymlouvají se, že čerti nejsou. Ale já vím svoje;-);-);-);-)

I. Polák 28.8.2023 14:50

No při přemýšlení nad tím jak by se mělo "regulovat" UI se mi vybavala jedna poučka, která vznikla někdy v dávnověku po objevu jednoho z větších vynálezů lidstva, totiž ohně: "Dobrý sluha, ale zlý pán." Myslím, že nic lepšího už nikdo nevymyslí a ani toho není zapotřebí.

L. David 28.8.2023 12:27

Antikrist už se těší na to, jakými informacemi Umělou inteligenci nakrmí . . .

R. Langer 28.8.2023 14:27

Žádné jiné než ty od nás to nebudou... ;-)

Š. Hašek 28.8.2023 14:49

Ale bude rychlá snaha, aby tam byla náplň "moderně aktuální".

Znalosti minulých generací (Palacký, Seneca, Newton, Kepler, bitva u Thermopyl, .... ) tam sichr nebudou. Proč taky. Jsou nesystemové, neobčanské, nehodnotové. Bude tam rovnost a poslušnost, dutohlavost.

Takže tlačítkárna z fabriky místo makovice po tátovi a mamince. Špatný vtip.

P. Princ 28.8.2023 10:30

Cituji : "Místo v deterministickém světě, začínáme žít v tom pravděpodobnostním."

K tomu mám dvě poznámky :

1. Nezačínáme nyní, začali jsme už v osvícenství.

2. Determinismus plodí totalitu, pravděpodobnost je předpokladem svobody.

L. Harvánek 28.8.2023 10:27

Umělá inteligence jako překladatel je děs a hrůza. Zvlášť když má přeložit odborný technický výraz a úplně selhává v oborech s úzkou odbornou specializací, kterou se zabývá jen málo specialistů.

L. Písařík 28.8.2023 11:21

Těch málo specialistů ovládá ve svých oborech i ty speciální termíny a tak by jim nemělo dělat potíže číst odborný text v originále - obvykle v angličtině, která je dnes bežně používaným jazykem ve vědeckém světě.

P. Pepax 28.8.2023 8:51

Vypadá to že se lidstvo bude obávat UI stejně jako globálního oteplování, je to opravdu legrace.

Š. Hašek 28.8.2023 9:00

Skoro bych řekl, že pro část lidstva to může být "Zjevení konečné pravdy a inteligentního šťastného života".

A ani jim nedocvakne, že jedou podle celkem primitního programu. Ale když "program brusele" je také docela jednoduchoučký.

R. Langer 28.8.2023 12:00

Ovšem potom, naprosto stejně i jako v případě globálního oteplování, se bude obávat NAPROSTO ZBYTEČNĚ. Ale legrace to bohužel není, na to nás to stojí příliš mnoho peněz. :-(

Š. Hašek 28.8.2023 8:06

UI (rozuměj "umělá intelykence), tedy nějaký relativně složitý PCprogram, který se bude tvářit jako mozek obyvatel planety Země?

No, tě noha!

Možná se začne prosazovat, že každé rozhodnutí nějakého ouřadu bude muset být autorizováno UI.

Pokud se mi smějete, tak si laskavě uvědomte, že " i složení hořčice a správnou teploty na Zemi určuje nějaká komise brusele". A naši někteří politikové se radují jak ..... . Zároveň se ale v ČT bojí říci, že tedy jsou vlastně zbyteční. Stačí přeci přeložit papír brusele a hodit to poddaným na internet.

Ale chápu, že Langšádlová už to má, taky Adam Pekar. A hrají si s tím.

L. Písařík 28.8.2023 11:24

Zeptal jsem se nedávno BINGa, kde lze v Brně koupit dobrý burčák. Hbitě vyjmenoval 7 míst a doporučil, že ten nejlepší prodává fa Hruška. Byl jsem spokojen.

Š. Hašek 28.8.2023 13:43

Ale na to, pane Písaříku nepotřebujete počitadlo. A BING (já to neznám).

Stačí zkušenost kamarádů a zkušenost vlastní. Fa Hruška se mi zdá solidní. A "dohrabal" jsem se k ní koštováníma, doporučeníma, ....... .

Jak říká kolega: Ku znalostem se musíte DOPRACOVAT. Stran potravin prožráním. Stran tekutin prochlastáním.

Ale s mírou!!!

Zjednodušeno, zkráceno. Psáno lidovou češtinou.

R. Langer 28.8.2023 14:28

Moje řeč! R^

L. Písařík 29.8.2023 14:15

Díky. Ale jsem 80+ a chůze již není mou prioritou, pouze nutností.:-/

L. Písařík 29.8.2023 14:20

Ještě k BING najdete ho na strákách Mikrosoftu v pravém horním rohu, nebo na nabídce počasí tamtéž. Zkuste a pobavíte se. Hodně toho ví, např. počet ministerských poradců, co inkasovali za půl roku přes 100 mil. - asi 2,85 mil. na poradce. Ale BING mi neodpověděl na otázku, jestli se čert rodí z chlupatých vajec - ale slušně se omluvil, že nezná.:-P

J. Jurax 28.8.2023 14:30

No, mně právě teď na otázku "kde lze v Brně koupit dobrý burčák" sdělil Google:

Kavárna Tři ocásci,Gorkého 37 Brno · U žíznivého mnicha, Brno, Pekařská 70, www.uziznivehomnicha.cz · Vinotéka U Tří knížat, Brno, Jánská 12 ...

Š. Hašek 28.8.2023 14:53

Gůglovi věřím už jen průměr Vesmíru. Zavokrouhleně.

A potom taky, že kubík má 1000 litrů.

Jsem nesystemovej.

L. Hančar 28.8.2023 7:31

Včera u mě v pivovarském kiosku Pivovaru Počátky:

dementní prarodiče a dementní rodiče položili umělou inteligenci ( chytrý mobil s inteligentní hrou ) do kočárku 16ti měsíčnímu chlapci s náznaky počínající demence. To vše v inteligentním oparu piva a cigaret. Umělá inteligence par excellence ( česky: jak vyšitá ). Omluvou je, že všichni zúčastnění pocházejí z našeho pohraničí a jsou přímým následkem odsunu.

Š. Hašek 28.8.2023 8:55

Pane Hančare, jest to typově stejné:

Rodinka jede rychlíkem Praha - Plzeň. Dva školáci a dvě moderně akční osoby. Čtyři tlačítkárny. Krásný den, Berounka teče do Berouna, královský hrad Točník se hrdě ukazuje, vykouknou Brdy, taky vyčouhl ještě jeden královský hrad, ..... .

Problémek přijde, když si tyto maminky stěžují, že jejich holátka nepochopila řeku Berounku ve vlastivědě. Že jako "ty učitelky". Moje žena jest učitelkou. Taky je možno odhadovat, že Berounka se nějak vleje do jiné řeky, ale to z toho vlaku nejni direkt vidět. Taky je možno ......, ale to se do Plzně ani nedá stihnout!

Docela bych i řekl, že dítka, která z autobusu, auta a vlaku nekoukají po domovských krajinách a lučinách, "už se toho v životě nezbavěj".

Myslím, že jsme v Počátkách v květnu byli. A bylo i to pivko, nevím název.

R. Langer 28.8.2023 5:46

Klid. Žádná UI fakt neexistuje. ;-)

M. Kanda 28.8.2023 6:42

Kuš. Vraťte se do svého století. Tomu našemu nerozumíte.

R. Langer 28.8.2023 7:16

Naopak. Nerozumí tomu leda tak techničtí analfabeti jako vy. Já se tím živím. ;-D

Š. Hašek 28.8.2023 8:11

Kanda už to má! A už to působí.

V hospodě pozoruji rostoucí počet "mobilníků", kteří si i počet prstů na ruce raději kontrolují aplikací "Anatomie pro celou rodinu".

Tedy bez UI ani nemazat nesprávně chleba k snídani.

J. Majzlík 28.8.2023 8:43

Umělá inteligence, podobně jako Obnovitelný zdroj energie či Socialismus či Trvalé udržitelnost jsou dle náhledu běžného občana výrazy, jimiž ve zkratce označujeme naše urputné snahy o realizaci nějaké nové formy zázraku.

Zkusme zadat do UI chyták, dotaz, který je založen na hledání nebo potvrzení spojitostí mezi údaji, vysvětleními souvislostí dějů, procesů, vazeb a pod. , které reálně probíhají nebo fungují v prostředích dvojice nebo trojice rozličných odborností. Samozřejmě je nutno pracovat s ověřenými fakty. UI, nedisponující intuicí a schopností spojovat skryté souvislosti a zákonitosti bude mlžit, bude žádat od tazatele nápovědu nebo bude opakovat to, co jste do ní vložil.

V tomto případě pracuje jako mlýnek na maso.

Š. Hašek 28.8.2023 8:58

UI je fatálně nebezpečná.

Může být ustanovena "ředitelkou Země". Pochopitelně s dodatkem, že "stanovení jedinci je jí nemusí řídit".

Co mi to, sakra, připomíná?!

R. Langer 28.8.2023 11:56

Vystihl jste to velice přesně. Já sám už jsem napsal mockrát něco podobného, ale je to jako házet hrách na zeď. Jedinci, co neumí ani trojčlenku, filozofují nad Umělou Inteligencí jako o spáse lidstva, a poučují vás, který s tím dělal už před 30 lety, co že to vlastně je. Mají evidentně utkvělou myšlenku, že by UI mohla myslet i za ně, a oni by se tím už nemuseli v životě obtěžovat. Jako že se tím vlastně neobtěžovali nikdy. ;-D