Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Pokropený kropič

diskuse (3)

Akademie věd ještě jako ČSAV se v minulosti podílela na udílení Společných cen Akademie věd SSSR a ČSAV. Pokud pomineme společenské vědy, byly tyto ceny udělovány za solidní vědecké výsledky vzniklé spoluprací výzkumníků z obou akademií. Udělení jedné z nich v osmdesátých letech však mělo neobvyklé a dosti nepravděpodobné, ba konspirativní pozadí, které se úspěšně završilo v červnu před právě čtyřiceti lety.

Věc svým způsobem měla kořeny už v roce 1964, kdy byla udělena Nobelova cena za fyziku dvěma Rusům (N. G. Basov, A. M. Prochorov) a Američanu C. H. Townesovi, a to za zásadní práce, které vedly k sestrojení maseru a laseru. Pracovní látkou v prvém maseru byl čpavek, a tak to pro tu trojici Nobelistů byla jistě zvlášť významná molekula. O spektrech čpavku se také bádalo i v jednom oddělení ČSAV v Praze. Vedl jej vědecký pracovník přezdívaný Docent podle titulu, který získal ještě před příchodem do Prahy. Docent byl nejen vedoucím toho prosperujícího oddělení, ale i místoředitelem příslušného ústavu. Leč zálusk na ten místoředitelský post měl v sedmdesátých letech i někdo jiný z toho ústavu. A navíc další člověk měl zase zálusk na pozici vedoucího toho oddělení. Jak známo z celé lidské historie, jsou-li na jednom smetišti dva kohouti, v našem případě tedy tři, dochází ku kohoutím zápasům, do kterých někteří pernatci zapojují podle svých možností různé podpásovky.

V našem případě ten kohout, co měl zálusk na Docentem obsazený post místoředitele ústavu, sehnal na Docenta v té době velmi razantní kompro. Totiž docentův osobní dopis, který ten koncem šedesátých let napsal ze stáže v Americe někomu z ústavu, který však sám mezitím emigroval. V tom dopise byl na téma okupace ze srpna 1968 použit básnický obrat ‚sovětské svině co k nám přijeli v tancích‘. Taková avantgardní poezie se tehdy kriminalizovala dle §104 o hanobení státu světové socialistické soustavy a jeho představitele, a normálně by to samozřejmě zajišťovalo i vyhazov z práce. Ovšem udat takové likvidační kompro jaksi veřejně by ale znamenalo pro udávajícího značné společenské stigma do budoucna. V první fázi se proto zajišťovala publicita pro protistátní docentovu korespondenci jen popularizací na ústavě i mimo něj, neb se dalo čekat, že dříve či později se o ní příslušná místa přes svá tykadla dozvědí. Osudy té korespondence byly pak dál ještě pestré, vzniklo dokonce několik pokusů (odhadem aspoň pět) dodat ji příslušným místům. Leč věc vždy nějak zahybernovala - příslušní činovníci nejspíš asi nebyli dvakrát ochotní tomuto nevybíravému usilování o post nějak asistovat. Dopis byl také podstrčen i tomu zájemci o post vedoucího oddělení, a ten pochopil šanci a věc sám udal. Fakticky šlo o souběh dvou udání, jedno anonymní, jedno neanonymní, a obě směrovaná na ÚV KSČ u Vltavy, byť různými kanály - jedno přímo, druhé oklikou přes nižší instance. Ten souběh ovšem nebyl až tak náhodný a hlavně přinesl posilovací, synergický efekt. Věc se tak tehdy konečně roztočila do likvidačních otáček. Navíc i StB o tom měla povědomost, ale v této konstelaci musela v rámci subordinace čekat na likvidační pokyn z toho ÚV. V tom likvidačním očekávání pak kauza byla dlouhou řadu měsíců. Lidé kolem Docenta se ovšem snažili o nějakou pomocnou akci – v nejhorším by totiž dost možná hrozila i likvidace celého jejich výzkumného směru u nás.

Cesta se nakonec našla. A byla jako z antického dramatu, kdy se neřešitelná situace nakonec nečekaně vyřeší způsobem zvaným „deus ex machina“ neboli „zásahem boha ze stroje“. Tím bohem se stali ti dva hoření sovětští akademici a laureáti Nobelovy ceny za fyziku v roce 1964 za podíl na objevu maseru a laseru. Ti totiž v kritické fázi Docentovy kauzy podpořili udělení Společné ceny Akademie věd SSSR a ČSAV právě za studium spekter čpavku, tedy té pracovní látky v prvém maseru. Pokud tehdy něco podpořil sovětský akademik-Nobelista, či dokonce dva, nejel přes to vlak, jak se říká dnes. Docent, očekávající stále ještě kdykoliv zatčení, byl náhle - zcela neuvěřitelně - z nejhoršího celkem dost venku. Tajné služby tehdy věc (realisticky) zhodnotily jako součást boje o místoředitelství na jednom akademickém ústavu, a protože to takříkajíc bylo v nomenklatuře Kremlu, pro tu chvíli se nad ní zavřela voda.

Historicky první film vytvořili bratři Lumièrové a jmenoval se Pokropený kropič. Ti dva udavači se svou intrikou skončili jako Pokropení kropiči. A naopak, z hlediska Docenta (a prakticky celého zbytku ústavu) šlo o happyend v opravdu Hollywoodském stylu. Nebo taky o bratrskou pomoc českému odpírači oné „bratrské pomoci“ v roce 1968. Oznámení té společné akademické ceny bylo zveřejněno před čtyřiceti lety - v červnu 1983.

Laureáty se z československé strany stal Docent se dvěma pražskými spolupracovníky, za sovětskou stranu byli laureáty také tři badatelé.

Ta zdařilá perzifláž je ale v Akademii dodnes tabu – jako i jiné neobvyklosti:

Odkaz

Autor působí přes čtvrt století v Pacifiku jako badatel a profesor v oborech fullerenová věda a nanotechnologie, přednáší i o etice vědecké práce.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz