Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JADERNÉ PRŮŠVIHY: Tentokrát v khaki provedení 1

diskuse (5)

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. Dnes se podíváme, co za Studené války vyváděli vojáci.

Cesta pokroku je lemována nehodami, leckdy smrtelnými. To platí i o jaderné energetice. Zatímco v podstatě tři velké havárie, nehody na Three Mile Island, v Černobylu nebo poslední ve Fukušimě, jsou ve všeobecné známosti, existují co do velikosti srovnatelné průšvihy, o nichž se dnes nemluví. A nejedná se jenom o bývalý Sovětský svaz, o kterém jsem psal jako první, nebo Německo nebo posledně Japonská Tokaimura. Dost udělá, když se zloději kovů dostanou k jaderným zářičům, dneska se podíváme do armády a že se tam děly zajímavé věci, na obou stranách železné opony.

Nehodlám se věnovat průšvihům, kdy ozbrojené síly někde ztratily atomovou bombu, nebo i celé letadlo s jadernou výzbrojí na palubě. V době Studené války bylo denní rutinou, že ve vzduchu létala denně řada letadel vyzbrojených atomovkami a to často v prostředí severního Atlantiku nebo i na Severním pólem, takže o nehody nebyla nouze. Zájemce o podrobnosti bych rád odkázal na zdroje v zápatí článku.

Hrajeme si s nadkritickou masou

Opravdu první událost, kterou můžeme považovat za jadernou nehodu s únikem radiace, se stala v Lipsku v 23. června 1942. Možná se divíte, že to bylo v Německu, ale tam byli hodně vepředu s výzkumem štěpných reakcí a Heisenberg byl té době špičkou v oboru. Svět měl štěstí v tom, že spousta vědců byla židovského původu a potom, co se Hitler chopil moci, uprchla do USA. A tam se zapojili do projektu Manhattan.

Nicméně zpět k prototypu jaderného reaktoru L-IV v Lipsku. Zařízení jako moderátor používalo těžkou vodu, původem z Norska (spojenci dokázali narušit schopnost nacistů produkovat těžkou vodu - viz. operace Telemark). Příčinou nehody byl právě únik těžké vody z aktivní zóny reaktoru, místo ní tam pronikl vzduch a to mělo za následek vznícení uranového prachu v zařízení. Teplota uvnitř reaktoru prudce vzrostla na 1000 °C, vzniklá pára měla takový tlak, že to celou nádobu reaktoru roztrhalo. Výsledkem byl silný požár a radiační únik, který zničil celé zařízení. Vedlejší efekt byl, že tato nehoda zpomalila až zcela zastavila výzkum řízené štěpné reakce a tím i vývoj atomové bomby v Německu. A to Němci už měli řízenou štěpnou reakci s produkcí neutronů tři roky před Američany. Takže svět měl zase jednou štěstí.

Ale pojďme se podívat na druhou stranu oceánu. Tam v laboratořích též probíhal bouřlivý výzkum při bezpečnostních pravidlech, no, když napíšu, že velmi volných, tak nebudu přehánět. I proto se mohlo stát, že se v laboratořích na stole povalovaly cihly plutonia, jenom tak. A to se v 21. srpna 1945 vymstilo Harry Dahlianovi v Los Alamos Laboratory. Nedopatřením upustil cihlu karbidu wolframu na plutoniové jádro, tím dvě části spojil do jedné a vytvořil nadkritickou masu. Výsledkem bylo rozjetí řetězové štěpné reakce. I když byl duchapřítomný a obě části jádra od sebe odtrhnul, dostal smrtelnou dávku.

K podobné nehodě došlo i 21.května 1946. Opět se to stalo v laboratořích v Los Alamos. Kanadský fyzik Louis Slotin předváděl návštěvníkům zdejší techniku a výzkum. Bohužel nedopatřením složil dvě části plutoniového do jedné a následkem byla opět řetězová reakce. Louis okamžitě šroubovákem odpáčil obě části od sebe, ale i tak dostal smrtelnou dávku. Ostatní přežili, nicméně se věří, že o desítky let zemřeli na nemoci spojené s ozářením.

Továrna na atomovky v Rocky Flats

Podstatou míru v rámci Studené války byla doktrína Vzájemně zaručené destrukce MAD. Proto obě strany vyráběli atomovky jako o závod, protože to závod byl. Aby ani jedna strana nezískala výrazně navrch a neměla pokušení spustit horkou válku. V Sovětském svazu to vedlo ke Kyštymské katastrofě, v USA to byla série několika nehod. 29. listopadu 1955 došlo k částečnému roztavení jádra experimentálního množivého reaktoru EBR-I v Idaho. Naštěstí se to obešlo bez úniku radiace a nikdo nebyl zraněn. Tento reaktor nesloužil k výrobě elektřiny, ale k testování výroby plutonia.

Co už ale k zamoření radiací vedlo byly dvě nehody v továrně na výrobu atomovek v Rocky Flats. Tato továrna ležela 24 kilometrů severozápadně od Denveru, dnes je už zrušená. Tamní provoz si můžeme představit jako něco, co známe ze znělky seriálu Simpsonovi - pracovníci stojí za plexisklem a skrze masivní pryžové rukavice manipulují s kousky plutonia uvnitř boxu. Bohužel 11. září 1957 došlo ke vznícení plutoniových pilin na obrobcích pro plutoniové roznětky. Následný požár přeskočil do vzduchových filtrů a potom do celého zařízení. Hasiči ze začátku používali CO2 na hašení, protože se báli, že voda by mohla fungovat jako moderátor a spustit řetězovou reakci v plutoniu. Mezitím vyhořely hlavní větráky budovy a tím skončila i kontaminace okolí radioaktivním kouřem. Mapka dole ukazuje zamoření oblasti.

rad

One of four example estimates of the plutonium (Pu-239) plume from the 1957 fire at the Rocky Flats nuclear weapons plant.
____________________________________________

A jestli si myslíte, že to vláda USA utajila, myslíte si to správně. Podle předpokladů bylo jenom malé riziko kontaminace hasičů a dávka v okolí by neměla být zdraví škodlivá. Odhaduje se, že se při nehodě rozptýlilo v kouři asi 500 gramů čistého plutonia.

To je pro dnešek všechno, příště se podíváme, jak se tavily reaktory ponorek a na jiné nehody.

Zdroje: Broken arrow, Nehoda v Lipsku, Nehoda na ERB-I, Nehoda v Rocky Flats

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz