19.6.2024 | Svátek má Leoš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.5.2024 9:51

Tima by mohlo zajímat, že Kočkafé Schrödinger je v Brně na ulici Dominikánská 5.

M. Tuma 23.5.2024 15:05

Konecne vhodne misto na krest knizky

M. Pivoda 23.5.2024 9:37

A Erwin Schrödinger na to navázal svoji slavnou vlnovou rovnicí.

Kočkafé Schrödinger v Brně

J. Nevrkla 23.5.2024 9:19

Kvantová fyzika je jistě důležitý obor pro jadernou fyziku či milroelektroniku. Ale co z ní vyplývá pro společnost, pro život normálního člověka? Nic použitelného a poučného mě nenapadá. Svět je složitý a já dávno ztratil víru, že poznatelný.

P. Princ 23.5.2024 11:09

Podle mně, pro život normálního člověka je z kvantovky použitelné přibližně toto : náš svět není deterministický, nýbrž neurčitý, pravděpodobnostní a nahodilý. To je dobré mít na paměti v kontaktu s hlasateli absolutní pravdy a různých dogmat. Mimochodem : mezi kvantovými objekty mikrosvěta a běžnými objekty makrosvěta neexistuje pevná hranice. Fakt, že objekty makrosvěta nevykazují výrazné kvantové chování, je dáno velikostí Planckovy konstanty, přičemž výraz "konstanta" je třeba brát s rezervou.

J. Nevrkla 23.5.2024 11:37

Máte pravdu, je do určité míry neurčitý, pravděpodobnostní i nahodilý, ale k tomu se dá dospět i bez kvantové fyziky. Planckova konstanta to nějak popisuje či vysvětluje, ale nic neovlivňuje.

J. Hruška 23.5.2024 13:54

Princi, "kvantová fyzika" má jako základ všech svých spekulativních výsledků matematickou statistiku se svým odvětvím "počtem pravděpodobnosti". Pravděpodobnost výskytu jevu není náhoda, ale řád, nikoli nepořádek. A lze se na pravděpodobnost zcela spolehnout. To by pro normální život mělo být (a má být) použitelné a používané. Na.př. základní statistický axiom: Korelace neimplikuje kauzalitu. Přestože se společenské "vědy" obírají statistikami na axiomy vědy nedbají.

A k Tůmovu vejžvyku: "Proč je elektron vlnou a částicí"?? Zásadně, otázka "proč" je zcela NEVĚDECKÁ. Jeden (osamocený) elektron je pouze statistická hodnota, jednotka v množině. (Je jich mnoho, musí tedy být jeden.) V celém vesmíru se nevyskytuje samotný elektron. Lze připustit elektronové dvojice a to pouze pro statistické účely Tůmou zmiňovanými rovnicemi. Fyzikálními pokusy nelze prokázat jeden elektron, pouze jejich množinu, která se pak chová jako vlnová a lze ji popsat vlnovou funkcí. Že pan Tůma nezmíní aspoň klik elektronů je v jednom gramu vodíku když ví, že elektron je vlnění. Kolik elektronů se podílí na vlnění střídavého proudu frekvence 50 Hz na vedení z Temelína do Prahy, co Tůmo?? To je kvantovka pro život Princi, nebo Einsteinovy soláry na střeše, statisticky nejdražší elektřina vůbec pro normální život. Hezký den, Jóžín z Bažín.

J. Hruška 23.5.2024 13:05

Pan Tůma je největší mystifikátor, co se zde na "psu" vyskytuje. Dneska mu jde jen o kladivo.!

M. Tuma 23.5.2024 15:01

Vsechno co mame kolem sebe moderniho je zalozene na kvantove mechanice. Cokoliv, co potrebuje pracovat s elektrony nebo fotony, jasne, Maxwellovy rovnice popisuji elektromagneticke pole jeste bez QM, ale od te doby jsme se posunuli. Takze elektrika ze zasuvky, pokud neni z atomu se bez QM porad obejde, ale elektrika z baterky uz ne.

V. Kučer 23.5.2024 21:37

Když předváděl Faraday v evropských salonech elektřinu ptali se ho k čemu to bude. Odpověděl že neví ale že to úřad jistě zdaní.

J. Kostelanský 23.5.2024 6:21

Článek je to síce pěkný, ale velice povrchný, vůbec se v něm nepíše o tom, co slibuje v nadpisu. Tedy jak náš svět vypadá na kvantové úrovni. Článek končí těsně před branami kvantového světa. Ale to je asi záměr. Kdyby se šlo do hloubky, tak by zákonitě musely přijít otázky, zda náš svět je skutečný, nebo jde jen o pouhou iluzi, která jako skutečnost vypadá. Tedy něco na způsob filmu v kině nebo televizi. To je rovněž pouhá iluze. Film je série statických obrázků, které se promítají takovou rychlostí, že nedokonalý lidský mozek z těch obrázků vytvoří souvislý pohyb. Ale ten pohyb je jenom a pouze v hlavách diváků, na plátně se pořád promítají jen ty statické obrázky.

To nej z kvantového světa je vědecky ověřené a nezpochybnitelné poznání, že svět je jiný, když ho pozorujeme, a jiný, když se na něj nekoukáme. Řečeno jinak, svět kolem sebe ovlivňujeme už jenom tím, že jej pozorujeme.

Dalším takovým nezpochybnitelným poznáním je, že neexistuje nic takového co si představujeme jako hmotu. Přesněji nejmenší částečka hmoty. Hmota ve své prapodstatě je jen a jen iluze. Existují jen energetické částice a silové vazby mezi nimi. To, co se lidem jeví jako hmota, je pouhá iluze, kterou vnímáme díky našim velice nedokonalým smyslovým orgánům.

Ač vše tohle bylo známo již před 2. světovou válkou, lidem je pořád vědou do hlav tlačena představa o materiální podstatě světa. A nemůžete to brát jako drobnou nepřesnost. Protože na této "nepřesnosti" je založena veškerá moderní věda, zejména mikroelektronika a jaderná fyzika. Bez znalostí těchto "nepřesností" bychom neuměli sestrojit počítače, mobilní telefóny, televizory, GPS zařízení... A samozřejmě ani jaderné elektrárny.

L. Žaloudek 23.5.2024 7:29

To je všechno pěkné - jen doufám, že pro kvanta nezapomeneme na ta kladívka.

J. Lukavsky 23.5.2024 7:35

Takže až vás někdo praští do hlavy kladivem... tak si uvědomte, že "Hmota ve své prapodstatě je jen a jen iluze." a jděte klidně dál a dál a dál.... J.L. end

M. Tuma 23.5.2024 9:11

V clanku mam odkazy na dalsi 2 pokracovani, ktere popisuji i vlnove/casticovou dualitu. Veskery pozorovatelny svet, ktery pozorujeme nasimi smysly, je vysledek dekoherence bezpoctu vlvnovych baliku

M. Pivoda 23.5.2024 10:05

Poslední odstavec J. Kostelanského začíná takto: "Ač vše tohle bylo známo již před 2. světovou válkou, ... "

V roce 2024 by voliči v ČR mohli vědět, že přírodní a technické vědy mají jinou metodologii, než má komercializace výsledků vědy/výzkumu. Což ale, bohužel, asi neví nový ministr ČR pro Vědu, vývoj a inovace (= komercializace).

J. Nevrkla 23.5.2024 11:42

Já si tedy vůbec nemyslím, že svět je jenom iluze, nemyslím si, že svět se mění podle toho, jestli se na něj díváme nebo nedíváme, jedině snad na kvantové úrovni. Jak se svět změní pouhým naším pohledem?

J. Hruška 23.5.2024 14:09

Pan Kostelanský nám v "kostce" představil idealistický pohled na "svět" kolem nás. Tuma zase pseudo materialistický, rádoby vědecký. Což o to, každý má právo kecat co se našprtal od svých učitelů, dejž jim pán bůh pokojné spočinutí. Amen.

J. Nevrkla 23.5.2024 15:10

:-)R^