27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 23.5.2024 9:19

Kvantová fyzika je jistě důležitý obor pro jadernou fyziku či milroelektroniku. Ale co z ní vyplývá pro společnost, pro život normálního člověka? Nic použitelného a poučného mě nenapadá. Svět je složitý a já dávno ztratil víru, že poznatelný.

P. Princ 23.5.2024 11:09

Podle mně, pro život normálního člověka je z kvantovky použitelné přibližně toto : náš svět není deterministický, nýbrž neurčitý, pravděpodobnostní a nahodilý. To je dobré mít na paměti v kontaktu s hlasateli absolutní pravdy a různých dogmat. Mimochodem : mezi kvantovými objekty mikrosvěta a běžnými objekty makrosvěta neexistuje pevná hranice. Fakt, že objekty makrosvěta nevykazují výrazné kvantové chování, je dáno velikostí Planckovy konstanty, přičemž výraz "konstanta" je třeba brát s rezervou.

J. Nevrkla 23.5.2024 11:37

Máte pravdu, je do určité míry neurčitý, pravděpodobnostní i nahodilý, ale k tomu se dá dospět i bez kvantové fyziky. Planckova konstanta to nějak popisuje či vysvětluje, ale nic neovlivňuje.

J. Hruška 23.5.2024 13:54

Princi, "kvantová fyzika" má jako základ všech svých spekulativních výsledků matematickou statistiku se svým odvětvím "počtem pravděpodobnosti". Pravděpodobnost výskytu jevu není náhoda, ale řád, nikoli nepořádek. A lze se na pravděpodobnost zcela spolehnout. To by pro normální život mělo být (a má být) použitelné a používané. Na.př. základní statistický axiom: Korelace neimplikuje kauzalitu. Přestože se společenské "vědy" obírají statistikami na axiomy vědy nedbají.

A k Tůmovu vejžvyku: "Proč je elektron vlnou a částicí"?? Zásadně, otázka "proč" je zcela NEVĚDECKÁ. Jeden (osamocený) elektron je pouze statistická hodnota, jednotka v množině. (Je jich mnoho, musí tedy být jeden.) V celém vesmíru se nevyskytuje samotný elektron. Lze připustit elektronové dvojice a to pouze pro statistické účely Tůmou zmiňovanými rovnicemi. Fyzikálními pokusy nelze prokázat jeden elektron, pouze jejich množinu, která se pak chová jako vlnová a lze ji popsat vlnovou funkcí. Že pan Tůma nezmíní aspoň klik elektronů je v jednom gramu vodíku když ví, že elektron je vlnění. Kolik elektronů se podílí na vlnění střídavého proudu frekvence 50 Hz na vedení z Temelína do Prahy, co Tůmo?? To je kvantovka pro život Princi, nebo Einsteinovy soláry na střeše, statisticky nejdražší elektřina vůbec pro normální život. Hezký den, Jóžín z Bažín.

J. Hruška 23.5.2024 13:05

Pan Tůma je největší mystifikátor, co se zde na "psu" vyskytuje. Dneska mu jde jen o kladivo.!

M. Tuma 23.5.2024 15:01

Vsechno co mame kolem sebe moderniho je zalozene na kvantove mechanice. Cokoliv, co potrebuje pracovat s elektrony nebo fotony, jasne, Maxwellovy rovnice popisuji elektromagneticke pole jeste bez QM, ale od te doby jsme se posunuli. Takze elektrika ze zasuvky, pokud neni z atomu se bez QM porad obejde, ale elektrika z baterky uz ne.

V. Kučer 23.5.2024 21:37

Když předváděl Faraday v evropských salonech elektřinu ptali se ho k čemu to bude. Odpověděl že neví ale že to úřad jistě zdaní.