27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


KOSMONAUTIKA: Moudrost na Měsíci

29.8.2023

Ve středu přistála na měsíčním povrchu indická sonda Čandraján, v pořadí toho jména třetí. Jednička dopadla na měsíční povrch natvrdo, už v roce 2008. Dvojka se pokusila na Měsíci přistát o jedenáct let později, v září 2019. Příčiny neúspěchu jsou možná dosud nejasné, každopádně ale oznámené nebyly. Zklamání je teď už historií. Budiž připomínkou, jak složité jsou všechny kosmické pokus a jak jak je pošetilé se posmívat neúspěchům, k tomu byla příležitost minulé pondělí, kdy se Rusům nepodařilo přivést jejich sondu k přistání na měsíčním povrchu.

Indie je tedy po Spojených státech, Sovětském svazu respektive Rusku a Číně čtvrtý stát, kterému se podobný podnik podařil. Myslel jsem při tom na svoje první dětské kontakty s literaturou science fiction. Bylo mi jedenáct, kdy vyšel Lemův román Astronauti. Popisuje se v něm mezinárodní expedice k Venuši, hlavní vědecká figura je profesor Arseněv, tehdy samozřejmě Sovět, ale jemu po boku je – indický profesor Čandrasékhar. Přišlo mi to tenkrát divné. Indii jsem si spojoval s divnými hubenými pány stojícími na hlavě omotané ručníkem. Jeden z nich že by se měl účastnit expedice k sousední planetě? No a vidíte, jak se doba mění. Uplyne sedmdesát let a nikdo se nediví, že první indický lunární džíp zanechal své stopy v měsíčním prachu. Protože se z bot autora sci-fi nedovedu vyzout, bezděčně mě napadá, kdy dojde k dalšímu prvenství, k první lunární autohavárii, až na sebe narazí anebo jenom drcnou dva lunární džípy. Jakou poznávací značku budou mít? Bude v tu dobu ještě někomu záležet na příslušnosti ke státu nebo národu? Zatím jsme v národním fandění po uši. Na zpravodajském videu vidíme napětí ve tváři premiéra Naréndra Módího. Premiér sedí hned před třemi zavěšenými indickými vlajkami a když si sonda sedla, vytáhne ještě malou vlaječku, v pořadí čtvrtou, aby opravdu nenechal nikoho na pochybách, komu ta sonda vlastně patří.

Do první autohavárie máme daleko. Čínský džíp Nefritový králík jezdil po Měsíci s přestávkami jen rok a od roku 2014 se odmlčel. Že by do něho indický Pragján narazil, je absolutně vyloučené. Je k tomu mnoho důvodů, a když už jsem uvedl groteskní možnost havárie, pak připomenu, že název Pragján znamená v sanskrtu moudrost. Moudří řidiči přece nehavarují. Každopádně jsem ale sledoval video zachycující jeho první jízdu s radostí. Indickou vlaječku doma nemám, tak jsem mu zamával jen tak. Prostě rukou.