Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SROVNÁNÍ: Vědecká metoda vs. teorie systémů

Asi nejvýznamnější roli na jejím zformulování měl Francis Bacon, zejm. pak v díle Nové organon, jehož názvem se úmyslně odkazuje na Aristotela.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

Někde jsem před vánocemi četl nebo slyšel, že oteplení v Česku dosáhlo už letos (bylo to vlastně loni) teplot, kterými nám ekologisti vyhrožovali až pro 2050. Jejich časový odhad tragedie byl tedy příliš optimistický?!

Já si říkám, máme-li teď tu hrůzu, která měla nastat až 2050 tak mi to nepřipadá až tak hrozné.

0 0
možnosti
MK

Důležité nejsou jednotlivé hodnoty (teploty), ale trend. Jak moc se odchýlil úhel křivky trendu stoupání teplot od predikovaného. Tohle jsou jen multimediální senzace.

0 0
možnosti
IO

Principy vědecké metody, což je jediný způsob jak posunout dále naši znalost skutečnosti, jsou porušovány na denním, pořádku.

Řekl mi lékař: "Vůbec nebude vadit, když nepotvrdíte moji hypotézu metodami matematické statistiky. Ja to na té konferenci nějak omluvím." Proto se také předpokládá, že 80% vědeckých "studií" je neplatných.

Epidemiologové neudělali za posledních sto let žádný pokrok ve vyzkoumaní jak se šiří ve společnosti virusy a proto většina "opatření! proti šíření virů během poslední epidemie Covid-19 byla založena na neověřených hypotézách an předpokladech. Takže náš samozvaný nejvetší odborník na opidemiologii Dr. Fauci chodil v červnu 2022 se dvěma rouškami a český ministr zdravotnictví rekl "udělali jsme už všechno a tedˇ nebudeme dělat nic" potom, co se česká úmrtnost nasledkem Covid-19 zečtyřnásobila během čtyřech měsíců aniž někdo věděl proč.

V ekonomii se děje totéž: Tedˇ je v modě psát o tom, jak se americká ekonomie musí zhroutit v roce 2024 potom, co se neověřené předpoklady o tom, že nevinna Fed Funds Rate ve výši 5.5% (v roce 1981 to bylo 22.36%) musí zcela určitě zničit americké národní hospodářství, se ukázaly liché.

Pokračování......

0 0
možnosti
IO

Nepomáhají tomu dvě skutečnosti:

1. Fakulty "žurnalistiky" nemají tušení o vědecké metodě zkoumání a učí abolventy takové kurzy jako "Internety a ty" a "Jak rozumět vědám". Tito absolventi si potom myslí, ze jsou vybaveni proto aby psali "zasvěceně" o čemkoliv.

2. Ani v profesích to není o mnoho lepší: Lékařské fakulty vůbec neučí metody matematické statistiky, což je ovšem sine qua non všech klinických studií založených na zpracování statistických dat vědeckého experimentu. Tato funkce je obvykle delegována mladému programátorovi počítačů, který rovněž nemá tušení o matematické statistice a zoufale listuje ve svém manuálu aby našel nějakou vhodnou matematickou metodu. Vysledkem je často neplatná klinicka "studie", která tvrdí neplatné výsledky obvykle s pravděpodobností 95%. A tak máme jednou margarin vs. máslo a jindy "smrtelný živočišný tuk v potravě" což medicina nedávno uplně zamítla.

(Někdy se ovšem může jednat pouze o to, že výzkumník si pouze svoje data "upravil". Matematičtí statistici si už 150 let lámou hlavu tím, že statistické výsledky otce genetiky Gregora Mandela potvrzuji tak dokonale jeho hypotézu ackoliv byly jeho experimenty duplikovány a jeho hypotréza byla takto bez pochybností ověřena.)

0 0
možnosti
MP

Největší přínosné vhledy pro lidstvo přinášejí zcela výjimeční jednotlivci, což činí vědeckou zásadu opakovatelnosti neopakovatelnou.

Čím více lidí do vědy hovoří, tím hůře. Takže: 7 x 7 je, demokraticky, kolik?

0 0
možnosti
MP

Vesnický idiot vyhrál v loterii velké peníze a lidé se ptali: Jak je to možné, že takový blb může vyhrát tolik peněz? Zeptali se ho proto, jakým postupem přišel na to své šťastné číslo, které v loterii vyhrálo nejvíce.

No jak? Vypočítal jsem to, řekl vesnický idiot. Narodil jsem se sedmého a pocházím ze sedmi dětí, tak jsem ta dvě čísla mezi sebou vynásobil - a vyšlo mi šťastné číslo: 42.

0 0
možnosti
PP

Není mi jasné, proč je v nadpisu článku zkratka vs. Podle mně, systémový přístup, založený na teorii systémů, je páteří metodologie vědy. Ale nechám se poučit.

0 0
možnosti
MM

Jo, ja bych taky teorii systemu a vedeckou metodu nestavil proti sobe. Ostatne i kazdy zkoumatelny model systemu je redukci realneho systemu.

0 0
možnosti
MP

Spisovatel Hašek, ústy dobrého vojáka Josefa Švejka sdělil moudrost: "Život lidský je tak složitý, že život člověka je proti tomu úplný hadr."

0 0
možnosti
FN

Když systém nefunguje, že nejjednodušší předstírat, že funguje a vědecky to vysvětlit. Systém ovšem funguje nebo nefunguje nezávisle na tom, co si o tom myslí diplomovaní odborníci.

0 0
možnosti
Foto

Jinak typický naivní článek, a jak sám autor přiznává, dokonce nepůvodní.

0 0
možnosti
JJ

J14u22r90a 30J73u97r66a97x

2. 1. 2024 13:02

Mohl byste precizovat, kde v článku shledáváte naivitu?

A výtka nepůvodnosti je směšná.

0 0
možnosti
Foto

Jen aby byli řemeslníci, když už pravičáci po roce 1989 učňovské školy zrušili, že nebudou už tolik potřeba, že to zařídí VTR. Data ani systémová analýza ti koupelnu kachličkami neobloží, a nemluvě o sedlové střeše.

0 0
možnosti
PD

Učňáky nezrušili pravičáci (v Česku jich je pramálo), ale nezájem rodičů i žáků. Pláčete na špatném hrobě.

0 0
možnosti
PK

Některé "vědy" se zdráhám tímto slovem vůbec označit.

Pedagogika "bádá" přes 300 lety a výsledkem je že škloláčci se naučí méně než za J.A.Komenského.

0 0
možnosti
Foto

Vědec odtržený od reality dokáže sedíc u klávesnice pod vlivem všelijakých povzbuzujících prostředků dokáže i nemožné a nepochopitelné. Třeba vymyslet Green Deal.

0 0
možnosti
IP

I29v28a44n 54P23o83l84á95k

2. 1. 2024 8:21

Bohužel, blbci si myslí, že zde popsaná vědecká metoda v pěti krocích řeší všechno, přičemž nejvíce samozřejmě pochopí krok 1 - redukcionismus - a další postupně méně a méně. A už vůbec nechápou, že redukcionismus je dobrý ke zkoumání jedné, dílčí zákonitośti složitého systému.

Takže pak dospějí k závěru, že zaměřením na jeden prvek systému mohou vše vyřešit- Např.: Zrušíme CO2 a tím nastane ráj na zemi. ...

0 0
možnosti
Foto

:-) nenastane, Příroda je na CO2 životně závislá. :-)

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz