Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MIRACLE FRUIT: Zázračné ovoce

diskuse (8)

Na jihu Floridy se pro komerční pěstitele a zájemce o zahradničení stává hitem ovoce zvané Miracle Fruit.

Jedná se o červené plody stálezeleného keře s botanickým názvem Synsepalum dulcificum, tedy darmotice sladivé, tvarem připomínající vyloupané žaludy. Jejich dužina po požití zmate vaše chuťové pohárky natolik, že s potěšením sníte klidně celý citrón. Neboť dužina plodu s jasně červenou slupkou kromě vitamínů a antioxidantů obsahuje látku miraculin, která způsobuje, že nám všechny potraviny s obsahem kyselin po jejím požití chutnají sladce. Přesněji řečeno, miraculin mění vnímání kyselých potravin a nápojů na sladké tím, že dočasně upravuje chuťové receptory v ústní dutině. Ve skutečnosti tak zde nejde o žádný zázrak, jak by tomu mohl zavedený název tohoto ovoce napovídat, neboť v něm přirozeně se vyskytující protein (glykoprotein) se váže na receptory chuťových pohárků 6 000x silněji než sacharóza, tedy řepný nebo třtinový cukr. O vnímání kyselosti však nikdo trvale nepřijde, neboť okamžitý účinek miraculinu trvá od 30ti minut do maximálně dvou hodin, kdy také může být jeho účinek neutralizován horkými nápoji, například čajem, neboť samotný miraculinový protein není ve své přirozené formě tepelně stabilní.

mir

Plody Synsepalum dulcificum, darmotice sladivé. Foto Wikimedia Commons, Media Viewer, Public Domain.

Darmotici sladivou, pocházející ze západní Afriky, lze u nás pěstovat jen ve skleníku. Setkat se s ní však můžeme u pěstitelů v Brazílii nebo na jižní Floridě, kde průměrný celkový výnos tohoto ovoce činí 2,1 kg/strom/rok. Zázračné ovoce a v něm obsažený miraculin jsou dnes nabízeny prostřednictvím online prodejců v různých formách, včetně živých rostlin, mrazem sušeného ovoce i lyofilizovaného ovocného prášku. Na stránkách internetových obchodů jako eBay nebo Amazon jsou k sehnání jak mrazem sušené plody bez semen, tak i pastilky či tablety s miraculinem, co mají stejný účinek jako samotné plody, z nichž je nabízený produkt extrahován. Miraculin je užitečný nejen pro lidi s cukrovkou, kdy má také zlepšovat citlivost na inzulín, ale i pro ty, co drží dietu a přitom touží po sladkých jídlech. A není bez zajímavosti, že tento glykoprotein, který se váže na chuťové receptory, pomáhá onkologickým pacientům eliminovat kovovou pachuť, která jim po chemoterapii zůstává v ústech.

mir

Miracle Frooties, mrazem sušené zázračné ovoce ve formě tablet. Foto Alexander Klink, Wikimedia Commons, Media Viewer, Public Domain.

Jinak řečeno, protein z plodů darmotice citron neosladí, ale změní jeho kyselost v reakci na změny pH v ústní dutině. Čím nižší je pH, tedy čím je jídlo kyselejší, tím sladší chuť budete na jazyku cítit. Kdy plátky citronu vám budou chutnat jako cukrovinky a ke snídani si můžete dát nakyslý grapefruit bez toho, že by ho bylo třeba posypat cukrem. Obecný název těchto plodů, označovaných za Miracle Fruit, pak pochází z pozoruhodných vlastností miraculinu, v plodech obsaženého proteinu. Přičemž hlavní síla miraculinu jako nekalorického sladidla, vhodného ke snížení obsahu cukru v potravinách a nápojích spočívá v tom, že jeho chuťový profil je ve srovnání s jinými přírodními sladidly cukru nejblíže a je bez nepříjemné příchuti. Zázračné ovoce bude jistě těžit z dosud probíhajícího výzkumu, neboť poptávka po přírodních, nekalorických sladidlech se bude v nadcházejících letech s nárůstem civilizačních chorob zvyšovat.

mir

Bobule samy o sobě mají lehce nasládlou chuť připomínající broskev a uvnitř velké, černé semínko. Foto Miracle Fruit Farm, Wikimedia Commons, Media Viewer, Public Domain.

Plody darmotice sladivé byly v Evropě oficiálně uvedeny na trh teprve nedávno, a to Prováděcím nařízením Komise (EU) ze dne 12. listopadu 2021, kterým se povoluje uvedení plodů Synsepalum dulcificum na trh jako nové potraviny podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU). Samotné rostliny, coby Wonderberry či Wunderbeere, rozesílané z německého Tauberbischofsheimu, jsou dnes nadšencům na netu nabízeny jako „málo mrazuvzdorné“ sazenice o výšce 5-10 cm za cenu 15,- EUR :

Wonderberry Synsepalum dulcificum plant 5-10 cm miracle fruit miracle fruit

Řadu podrobností obsahuje dokument GROWING MIRACLE FRUIT FOR SPECIALTY CROP PRODUCTION IN FLORIDA :

https://edis.ifas.ufl.edu/publication/HS1449

Darmotice sladivá, původem z Afriky, se dnes objeve i v potravinovém lese brazilských farmářů, jak o tom informuje tato videoreportáž :

https://www.youtube.com/watch?v=pkpraK2IW8g

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

dtt Ditta Stein
21. 7. 2024

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz