9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

MĚSÍC: O zlomené noze

Premiéra soukromého podnikání na Měsíci nedopadla na sto procent, modul si při přistání zlomil jednu ze šesti nohou, možná dokonce víc, zprávy nejsou jednoznačné. Mohl ale – doslova – dopadnout mnohem hůř.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Tuma 5.3.2024 16:43

Jako vzdy je to o penezich. Kdyz se na Mesici bude dat vydelat, zacneme tam letat a vydelavat. Treba tezit He3 pro nase fuzni elektrarny, takova jedna plynova bomba neni zase az tak velky naklad a kolik energie to v sobe ma, vice viz:

https://medium.seznam.cz/clanek/martin-tuma-proc-potrebujeme-kolonizovat-vesmir-a-jak-to-mame-udelat-mesic-34721

P. Kubáč 5.3.2024 9:04

Program Apollo - dodnes považuji za technologický vrchol lidstva - na rozdíl od dnešní doby, která (roboty a čínskými otroky) umí vyrobit nevídanou elektroniku, ale ztrácí schopnost vyrobit pro ni elektřinu, která se na rozdíl od elektroniky nedá odrbat.

P. Brich 5.3.2024 12:30

Elektřinu vyrábí solární panely. Ve sluneční soustavě mají smysl.

P. Brich 5.3.2024 12:34

Ve sluneční soustavě v meziplanetárním prostoru mají smysl.

M. Kocián 5.3.2024 13:57

Ono to bylo spíš v lidech, tehdy ještě zvyklých, že nic není zadarmo a úspěch už vůbec ne.

M. Pivoda 5.3.2024 8:43

Když se podniká něco zcela nového, obvykle můžete použít následující pravidlo: Bude to trvat o něco delší dobu, než je prvotní optimistická předpověď expertů. Proč? Právě proto, že je to poprvé, nejsou vidět úplně všechny potenciální problémy.

Naopak, tzn. kdy došlo k překvapivému zkrácení odhadované doby realizace projektu, došlo při prvním pokusu o přečtení celého lidského genomu. Proč? Experti na minulost, uvažující lineárně, tehdy neviděli podstatný vliv exponenciálního technologického rozvoje IT odvětví, který průběžně zvyšoval výpočetní výkon počítačů exponenciálním tempem. Lineárním tempem probíhající přečtení genomu, by bývalo bylo mohlo trvat i 300 let.

O zlomené noze na Měsíci rozhodlo místo přistání na Měsíci. O neprovrtání se do patřičné hloubky na Marsu, rozhodlo místo přistání na Marsu.

Někdy rozhodují jen centimetry. V drsném humoru: Muž si prý někdy může myslet že je v "sedmém nebi", a přitom se nachází jen pár centimetrů od ...

F. Navrátil 5.3.2024 8:14

Pro výzkum a dobývání vesmíru jsou potřeba peníze. A ty se vyhazují za zelený úděl, genderismus a multikulturalismus. K technickému pokroku je potřeba mít armádu technických odborníků. A my tu máme armádu absolventů fakult sociálních věd.

L. Písařík 5.3.2024 10:22

Doplním - je jich tolik, že bychom je mohli vyvážet - kdyby je někdo chtěl. Pomoc jednoduchá - tyto obory , kde děláš že děláš, studovat za peníze a potřebné obory studovat dokonce s dotací od podniků, které vědí, že je budou potřebovat. Průkopníkem jsou obce, které za benefity získávají lékaře a zubaře. S tím souvisí i výše výdělků, toje ale jiná kapitola.

P. Brich 5.3.2024 12:32

!!R^

J. Kalina 5.3.2024 8:06

Zatím to dobývání a hlavně obývání aspoň Sluneční soustavy je stále v nedohlednu. Vždyť stačí sebemenší pitomůstka (porucha) a je to v háji neb všechny náhradní díly jsou buď na zemi (a i vyráběny) a mimo Zem jen co se uveze a možná něco málo i vyrobí. Cestování mezi stanicí na Měsíci a třeba na Marsu si těžko představit.

To je jako ta teorie o cestování časem do minulosti, kdy tam nemůžete nic změnit, jinak změníte i tu dobu odkud jste se vydali na cestu. Ovšem tu jste ovlivnili už tím, že jste z té doby zmizeli do minulosti. V minulosti nesmíte zašlápnout motýla, aby ..., ale v přítomnosti ho naopak nezašlápnete neb budete chybět! A vůbec: bude návrat přesně do toho samého okamžiku nebo něco jako služební cesta na 14 dní? A když do toho samého okamžiku, co třeba manželka a další, ti těch 14 dní jako neodžijí nebo co???

To mi někdo vysvětlete:

Z. Lapil 5.3.2024 7:10

Trochu mi to připomnělo "muj" okamžik vstupu do počítačového veku: v křoví u zastávky se válel založena disketa.

Hypoteza: doba, ve smyslu bronzová, počítačová či slunečněsoustavní, se pozná podle odpadků.

J. Roškota 5.3.2024 5:48

Měsíc vlastně nebyl nikdy až tak vědecky zajímavý. Šlo především o prestižní záležitost. On ten vesmírný výzkum jde prostě jinou cestou než se v šedesátých letech zdálo. Místo hvězdoletů plných kosmonautů máme naprosto fantastické, poměrně titěrné, automaty.

R. Langer 5.3.2024 7:17

Ty automaty tam byly také, ale společně s kosmonauty. Takže spíš krok zpět (proti sci-fi). ;-)

P. Brich 5.3.2024 12:40

Skok v elektronické miniaturizaci, rozvoj výpočetní techniky a robotizace jsou benefity cest mimo Zemi a k Měsíci.

M. Kocián 5.3.2024 13:58

V objevitelství platí totéž, co ve válce - kde nestane noha pěšáka, tam to není dobyté.

P. Sura 5.3.2024 18:52

Jenže ty titěrné automaty přivezou maximálně něco ještě mnohem titěrnějšího. A na co to použijete?

M. Krátký 5.3.2024 5:38

Ano, tehdy jsme byli mladí a plni víry, že teď už to půjde rychle za sebou a ejhle ono se to všechno tak na velmi dlouho odmlčelo. Tehdy to bylo všechno jen jako demonstrace síly nutné k pádu budování komunismu v CCCP a jejích satelitech. Krásný den všem lidem dobré vůle R^R^R^

P. Sura 5.3.2024 18:54

No vidite to. A za to TAKY můžou komunisti !

M. Šejna 5.3.2024 0:29

Život lidí na Měsíci nebude nikdy běžný. Vždy půjde jen o výzkumné stanice.

Měsíc má zhruba šestkrát nižší gravitaci, takže mnohaleté pobyt člověka by mu nejspíš změnil svalovou hmotu a stavbu kostry.

O. Vašíček 5.3.2024 9:01

I to je citováno v románech p. Neffa. :-)

Nikdy neříkej "nikdy". ;-)

Kromě nízké gravitace, žádné atmosféry je tam i tvrdé záření a nepříznivé teploty.

Stálá posádka na astronomických teleskopech, továrnách na mikročipy, léky (či co), atd. se může považovat za osídlení. I když nebude pro danou osobu trvalé.

Uvidíme. (Tedy, s daným tempem, asi ne ;-()

V. Kolman 5.3.2024 0:18

Zlomil si nožičku, ale FV panely (údajně) přesto dodávají elektrickou energii a měsíční modul tedy není mrtvý.