Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: Proč černé díry nemají vlasy a jak funguje informační paradox

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska o tom, jak nám černé díry vykusují informace z vesmíru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Twt

Pokud Filcka vyhraje volby s 50% tak se do roka začne stavět Východní železná opona.

Chytří lidé Slovensko opustí pokud už to dříve neučinili a zůstanou jen proruští sráči a dementi.

Bureš byl pro nás jen malým varováním co by mohlo z východu přijít. A přesto jsme slepí a hluší..

0 0
možnosti
MT

Omlouvam se za zdvojeny clanek, je to moje chyba, panu Neffovi jsem to uz tak poslal a bohuzel neni na signalu, aby to spravil.

0 0
možnosti
JH

Sv. Augustin: "Bůh nestvořil svět do prostoru (a času), ale (i) prostor a čas jsou jeho stvořitelským dílem".

Prostoročas = ("gravitační pole") je určován (definován) rozložením energie a hybnosti.

Gravitace - časoprostor (když je oddělím pomlčkou) má shodné vlastnosti a popisují se stejnými veličinami.

Nelze je vypnout ani zapnout ani odstínit, v tomto smyslu ani začátek ani konec. Prostě jsou. Beztížný stav (na "kosmických" stanicích) je využití právě rozložení energie a hybnosti, zakřivení dráhy, ekvivalence setrvačnosti hmoty a gravitační hmotnosti, už i prostá potenciální energie měřená v jednotkách hmoty a jednotkách výšky, atd. pokračování příště. Jóžin

0 0
možnosti
JH

Představte si, že se časoprostor měří i právě Newtonovým zákonem "Akce - Reakce". Zapřáhnu lokomotivu za vagon a rozjíždí se stejným zrychlením jako když se s kopce zapřáhne gravitace. Odmyslete si vadné brzdy. Potřebná síla F je úměrná (gravitační) setrvačné hmotnosti m stejným zrychlením a. F = a.m .!! Je to síla gravitační nebo zrychlující.? Jóžín.

0 0
možnosti
JH

Články pana Tůmy nepatří do rubriky "věda", ale do "zahraničí". Jsou totiž daleko ZA HRANICÍ vědeckosti, někde v temnu černých děr.

0 0
možnosti
JH

L. ŽALOUDEK je od osmi nezvěstný, nebo ne?

0 0
možnosti
VW

Tady bych si dovolil s celou řadou věcí nesouhlasit. Hlavně s tvrzením, že podle současné fyziky je svět (bez vlivu popsané vlastnosti černých děr) striktně deterministický a lze ze současného stavu přesně popsat jeho předchozí i budoucí vývoj. Přinejmenším od poznání, že je svět kvantový, je jasné, že ani Bůh nedokáže ani z dokonalého popisu (který nám dostupný není) popsat deterministicky přesně předchozí či budoucí vývoj. Co říká popisovaná vlastnost "černých děr bez vlasů" je, že se vznikem černé díry se ztrácí pro vnějšího pozorovatele jistá důležitá část informací o hmotě, která je černou dírou pohlcena (leptonová, baryonová čísla ..., tedy parametry, které se mimo černou díru jasně pozorují a mají dramatické dopady na chování hmoty), zůstává pouze zmíněná hmotnost energie) a elektrický náboj. Nepoznáme tak, zda původně šlo o antihmotu, hmotu či třeba o hypotetickou temnou hmotu.

0 0
možnosti
MT

Rozvoj kvantove funkce, tak jak ji popsal Schroedinger je treba tady: https://wikimedia.org/api/rest_v1/media/math/render/svg/70372daa96b3aab8f5ad5a0761860b3f0dfb3780

Vsimnete unitarniho operatoru, ktery jasne rika - muzu otocit cas. Trosku slozitejsi je to s termodynamikou a nelze ani tvrdit, ze svet je deterministicky, nicmene porad plati, ze ze soucasneho stavu jsem schopen odvodit minuly nebo budouci stav, jak v kvantofce, tak v relativite

0 0
možnosti
RM

článek je dvojmo. Hawking jednou napsal, že by dal všechno co má za zjištění, co se vlastně stane s hmotou spadlou do černé díry. a já taky. ;-) pozn.--možná že pátrání po temné hmotě je slepou uličkou, a že se jedná převážně o temnou energii. ostatně--co jiného hmota je, než 'zamrzlá' energie?

0 0
možnosti
JH

Říká se: "Ve zdravém těle, zdravý duch". Nemějte obavy o "všechno" své zdraví, do "černé díry" dosud nic nespadlo. Jóžín.

0 0
možnosti
Foto

A nedá mi to - ještě jeden dotaz: Co je paradoxního na tom, že se při konzumaci ztratí informace o některých vlastnostech zkonzumovaného objektu?

V žumpě taky nepoznáte, co jste snědli...

0 0
možnosti
MT

Ono to neni tak uplne pravda, osobne na vystupu v mistech, kde moje zada ztraceji hezke jmeno celkem jasne poznam, co jsem jedl, vcetne pripadne konzumace chilli papricek. Problem je v tom, ze fyzika, kvantova i relativita to nema rada, rovnice, ktere ji popisuji jsou casove ireverzibilni a to u cerne diry neplati. Tam se informace ztraci. Nebo vzhledem k tomu, ze padova rychlost presahuje rychlost svetla ze ztraci do minulosti?

0 0
možnosti
Foto

Ale přesto dotaz: Jak nebo čím lze detekovat rozvlnění časoprostoru?

0 0
možnosti
JH

V úvodníku je zmíněno LIGO. Co je to? -- "Laser Interferometer Gravitatinal wave Observatory".-- V USA postavili již v minulém století dvě observatoře. Jednu u Livingstonu druhou u Hanfordu asi několik tisíc km vzdáleném. Proč tak daleko vyplyne z potřeby určit směr šíření "toho rozvlnění" (odkud), byla by potřeba třetí někde v Evropě, na čas máme synchronizované hodiny,(čtyřrozměrný časoprostor). -- Detektorem je laserový iterferometr. Jak vypadá? Ve čtyřkilometrových betonových tunelech jsou instalovány kolmo na sebe tzv. Fabry-Pérot trubice (s vysokým vakuem a zrcadly na koncích, 3995 m dlouhé, nutné kvůli měřitelnosti interference světla). Laser vysílá paprsek monochromatického blízce infračerveného koherentního světla polopropustným zrcátkem dva shodné (rozdělený tím šikmým zrcátkem) do oněch trubic (ramen iterferometru) . Impulz světla se O,95 ms 75 krát odráží od koncových zrcátek a září zase tím polopropustným zrcátkem z obou ramen do detektoru který měří interferenci těch z obou dvou ramen ("přístroje"). Rozvlnění časoprostoru způsobí relativní změnu vzdálenosti oněch zrcátek 4x10(na -16) centimetru která se právě projeví tou iterferencí světelných paprsků. (rychlost světla je stejná v obou směrech ramen a nezávisí na tvaru (zakřivení) časoprostoru). Už vidím, že kecám moc dlouho, tak Ahoj, Jóžín.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz