EVROPA: Ceny za začleňování a rozmanitost
Komise udělovala ceny „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“. Evropský parlament jel tento týden na plné otáčky. Macron po sedmi letech na Sorbonně opět řečnil o EU.
Pondělí 22. dubna 2024
Rada přijala rozhodnutí o uzavření dohody o strategickém partnerství mezi EU a Japonskem. Jde o první dvoustrannou rámcovou dohodu mezi EU a Japonskem, která má stanovit zastřešující rámec pro posílenou politickou a hospodářskou spolupráci.
Středa 24. dubna
Belgické předsednictví aktivovalo unijní mechanismus pro reakci na krize, a to v souvislosti s údajným rizikem zahraničního vměšování do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Členské státy a unijní orgány by si měly mimo jiné ve větší míře vyměňovat informace a poznatky v těchto věcech. (Mechanismus integrované politické reakce EU na krize je upraven v prováděcím rozhodnutí Rady č. 2018/1993.)
Čtvrtek 25. dubna
Komise už třetí rok za sebou udělovala své ceny „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“ (European Capitals of Inclusion and Diversity Awards). Cena se uděluje „za práci, kterou vykonala města, obce nebo regiony v Evropě na podporu začleňování a vytváření společnosti bez diskriminace“. Oceněny v různých kategoriích byly např. Záhřeb, Lublaň nebo italská Corbetta.
Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl na pařížské Sorboně další sáhodlouhý projev o evropské integraci. Navázal tak na svůj známý proslov ze září 2017 (kterému se podrobně věnuji v knize Unie ve stínu brexitu). Chce bojovat za „jednotnější, svrchovanější a demokratičtější“ Evropu. Mimo jiné mluvil o nutnosti posílit konkurenceschopnost evropských podniků a zbavit se závislosti na dovozu klíčových surovin z třetích zemí. Unie prý také musí posílit svou obranu a vlastní zbrojovky.
Z plenárního zasedání EP (22.–25. dubna)
Evropský parlament na svém dubnovém plenárním zasedání schválil velké množství legislativních návrhů, aby mohly být přijaty ještě za tohoto institucionálního cyklu. Jde mimo jiné o:
- (velmi sporný) návrh směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti;
- (neméně sporný, protože Istanbulskou úmluvou zavánějící) návrh směrnice o potírání násilí na ženách a domácího násilí;
- návrh reformy fiskálních pravidel EU;
- návrh směrnice o právu na opravu;
- návrh na prodloužení pozastavení dovozních cel a kvót na dovoz ukrajinského zboží do EU;
- návrh novely směrnice o prevenci obchodování s lidmi, boji proti němu a o ochraně obětí;
- návrh nařízení o obalech a obalových odpadech;
- návrh na zpřísnění úpravy ochrany ovzduší.
Tyto a další návrhy ještě musí schválit Rada, k čemuž dojde v následujících týdnech.
Autor je právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publikuje na svém blogu.