20.6.2024 | Svátek má Květa


Vědci, politika a hokej

11.5.2024

Vědci zjistili, že voliči chtějí u voleb hlavně vyjádřit názor na vládu. Vyplynulo to z nejnovějšího bádání agentury Ipsos o náladách před volbami do Evropského parlamentu. Zjištění znamená něco jako štempl hodnověrnosti tušení, že… lidé budou volit podle toho, jak věří vládě a jak opozici a co na ně platí víc, oficiální sdělení anebo opak.

Ale ani tento převratný objev nevnáší jasno do situace. Co chce vláda a co chce opozice?

Vláda, to je pět stran, přičemž dvě jsou otevřeně eurohujerské a jenom se vzájemně hádají, zda donutí Petr Fialu splnit slib daný… jim oběma naráz v době, dokud jedna druhou nepodrazila, že tato dvojice nominuje kandidáta na eurokomisaře. Zbytek vystupuje pod značkou SPOLU, přičemž nevýraznější dvojka SPOLU je Alexandr Vondra a Luděk Niedermayer, z nich dvou říká jeden čehý a druhý hot.

O nic přehlednější to není u parlamentní opozice, s sestávající z ANO Andreje Babiše a SPD. ANO bojuje proti Zelenému údělu který Babiš sám podepsal, ale nechce Unii opustit, protože z ní má peníze. Naopak SPD Tomio Okamury chce z Unie vystoupit a pořád to opakuje a přitom doufá, že se to nestane, protože by přišel o peníze jako my všichni a říká to jenom proto, že na to slyší zhruba deset voličů ze sta, zpravidla ti, kteří si nedovedou spočítat, že by o peníze přišli. Jsou hlavně vlastenci, což se projevuje přízní k Rusku které nás dvacet let okupovalo nepřímo a dalších dvacet na plné pecky.

Tak tohle je stručný komentář k vědeckému výsledku. Jděte raději sledovat hokej.

Je přehlednější než naše politika.

Aston Ondřej Neff