15.4.2024 | Svátek má Anastázie


ČLOVĚČINY: Velikonoční pondělí

1.4.2024

Když jsem byla malá, začínalo pro mě velikonoční pondělí tím, že mě otec probudil ohleduplným vyšleháním proutkem. Muselo se brzy vstávat, protože mrskutanti přicházeli poměrně brzy. Bylo to tehdy tak, že všichni kluci i muži obcházeli všechny rodiny, kde byla aspoň jedna žena jakéhokoli věku.

Kluci školou povinní se pohybovali v partičkách, měli vlastnoručně upletené tatary se základní mašličkou, uměli básničku, prohnali dívčiny i dosti brutálně a paní matku jen tak pošimrali po lýtkách.

Starší kluci už nosili pořádné tatary, třeba i dva metry dlouhé, těžké, a jejich funkcí bylo pyšnit se co největším počtem mašliček a stuh. Každá dívka jich měla připravenou zásobu. Paní matky mašličky nevázaly, jen spokojeně přihlížely, kolik mládenců se u nich zastavilo.

Otcové rodin také obcházeli známé. Také mívali nějaký tatar, proutek anebo – což bylo horší – jalovcovou větvičku, která tedy byla zatraceně cítit na lýtkách.

Kromě toho mladíci s chutí lapali své oblíbenkyně a házeli je venku do závějí, nebo na ně chrstali z kýble vodu, případně si i napustili vanu! Samozřejmě studenou vodou :D V jedné rodině kousek od nás měli tři dcery – to bylo výskotu a jekotu, a nakonec to mládenci vzali ve velkém zahradní hadicí :-)

Mrskutanti dostávali zdobená vařená vajíčka – dodnes umím hezky zdobit voskem. Starší mládenci dostávali štamprli. Někdy se to zvrtlo a po Velikonocích kolovaly zvěsti, kterého školáka sbírala sanitka z pankejtu, an se sťal.

Průvody mrskutantů ustaly dopoledne, ale navštěvování mezi rodinami pokračovalo. A pokud někdo přišel už značně upraven, byl ohleduplně vypoklonkován, aby se uložil k odpočinku jinde, nejlépe doma.

Pak se uklidilo a celý týden se připravovala plněná vejce :D

A co se týče apríla – na ten mi kupodivu žádné vzpomínky neutkvěly, žádný povedený a vtipný žertík se asi nekonal. Dospělí se nanejvýš shovívavě nechali vyvést nějaký naivním aprílem, aby děcka měla radost :-)

Přeji co nejhezčí vzpomínání a prožívání velikončního pondělí i apríla :-)

Velikonoční vajíčka | foto: PublicDomainPictures

Lika Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !