Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Foto

Vystoupit z OSN ? Skutečnost, že tam dnes velí zástupci rozvojových zemí, které za peníze rozvinutých států pomáhají podle svého uvážení je dost alarmujících. Např. Hamas, místo potravin hbitě nakoupili útočné zbraně. Pokud nedojde ke změně a počet hlasů nebude upraven podle výše příspěvků, stane se OSN memou teroristů a v takobvé opravdy být je netřeba.

Foto

I83v23o 77S24e70m68r73á82d

24. 6. 2024 22:50

Připomeňme si dnešní den, 23. červen je první výročí tzv. vzpoury Wagnerovců, dalšího zřetelného válečného úspěchu Vladimira Vladimiroviče Putina.

JP

J89a14n 14P13o96l30e45s88n92y

24. 6. 2024 22:13

Volební apku pro dědka I babku. To by mělo být heslo vlády...

Foto

Volební apkou dědka i babku nepřesvědčí, protože je okradli o valorizaci penzí, takže na$rat a tozmazat!:-P

Foto

To bylo furt "Přemluv bábu" a šup, je z toho "Odvol za bábu!" ;-D;-D

Foto

My jsme asi největší odborníci na Ukrajinu. Kdo k nám přijede, s tím ji řešíme.

Foto

Ten parademarsch russnácků na Kyjevském náměstí, furt né a né a né..

Kde udělali souzi v SSSR ašibku, cóó?

JM

Je to vaše přání?,byl bych velmi spokojen ,kdyby se tak nestalo,takže od vás cítím jen provokaci -ne zájem!8-o

MK

Koho by zajímalo - třiadvacetiminutové video podrobnějšího rozboru bojů o letiště Hostomel u Kyjeva v r. 2022.. Nejprve velký vrtulníkový útok Rusů, jejich první ztráty, pak obsazení letiště a čekání na posily.. Ze západního Ruska odstartovala letka dopravních Il-76 plná vojáků s cílem přistát na Hostomelu.. Ale ukrajinské jednotky se rychle přisunou, obklíčí ruský výsadek a zničí jej.. Il-76 přerušují let a přistávají v Bělorusku.. Klíčová bitva která rozhodla mnohé.. Zajímavá je role gruzínské legie..

https://www.youtube.com/watch?v=r0Ji7KqqEqg

SL

Tam měli Ukrajinci velkou kliku, páč kdyby čirou náhodou jejich minometný oddíl nerozsřílel přístávací dráhu, dneska by nad Kyjevem už dávno vlála ruská vlajka. A to Vladimíra Vladimíroviče trápí převelice.

LN

"Jejich volba je podivná." Zvrácené rozkazy ruských velitelů udivují

Bojiště ve Vovčansku a okolí představují pro ruské vojáky jatka. Jejich velitelé je vysílají do útoků bez podpory těžké techniky. Pěšáci se pak stávají snadným terčem pro ukrajinské dělostřelectvo a drony.

Ukrajinci dostali Rusy do pasti v chemičce ve Vovčansku a začali je bombardovat přesnými střelami. Několik agresorů se vzdalo. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/X/Rob Lee

Tato krvavá lázeň u pohraničního města ale rozhodně neznamená brzký konec ruské agrese na Ukrajině, píše ve svém článku americký server Forbes. Kreml každý měsíc naverbuje a vyšle na zběžný výcvik přibližně 30 000 nových vojáků - právě tolik, aby se vyrovnaly měsíční ztráty.

Takže i když Rusové umírají v šokujících počtech, jejich armáda nadále doplňuje stávající jednotky, a dokonce vytváří nové. "Připravují nové síly pro budoucí postup," tvrdí člen ukrajinské námořní pěchoty a operátor dronu zvaný Kriegsforscher, jehož jednotka podporuje 82. leteckou brigádu právě ve Vovčansku.

Toto průmyslové město, ležící zhruba sedm kilometrů od hranic, bylo prvním velkým cílem ruské severní ofenzivy, která začala 10. května. Ruské síly v počtu desítek tisíc vojáků se ale za něj nikdy nedostaly. "Rusové používají pouze pěchotu bez obrněných vozidel. Jejich volba je podivná," napsal Kriegsforscher. Agresor by přitom pro chaotický boj v městské zástavbě mohl mít třeba kolové obrněné transportéry BTR-82. Ve zvráceném smyslu je ale pro ruské velitele jednodušší posílat do útoku osamocené pěšáky, tvrdí americký server.

Za více než dva roky plnohodnotné invaze přišla ruská armáda o přibližně 4000 obrněných transportérů (APC) a bojových vozidel pěchoty (IFV), tedy typů vozidel, která podporují vojáky v boji. To je v průměru asi 150 zničených vozidel tohoto typu měsíčně, potvrdili analytici společnosti Oryx. Naproti tomu jsou ukrajinské ztráty mnohem nižší. Je to kolem tisíce, tedy přibližně 30 vozidel měsíčně, tvrdí Forbes.

LN

Problém Ruska spočívá v tom, že jeho průmysl dokáže vyrobit nebo obnovit z dlouhodobých rezerv jen asi tisíc APC a IFV ročně. To je čtvrtina vozidel, která by armáda potřebovala za rok, kdyby je ztrácela současným tempem. Je tak zřejmé, že roste tlak na ruské velitele, aby svá těžší obrněná vozidla šetřili.

Stále více ruských útočných skupin vyjíždí do boje na motocyklech nebo v terénních vozidlech, která jsou podobná těžkým golfovým vozíkům. A to jsou ty šťastné skupiny, které vůbec nějaká vozidla mají, píše americký server.

Dokonce i podpůrné jednotky svá těžší vozidla, jako jsou nákladní automobily Kamaz, odstavují ve prospěch čtyřkolek. "Vézt v boji zásoby na Kamazech je nemožné," poznamenal jeden ruský voják ve videu přeloženém estonským analytikem War Translated.

Čtyřkolky jsou také velmi zranitelné. Ale pro mnoho ruských velitelů je ztráta čtyřkolky za 19 000 dolarů lepší než ztráta nákladního vozu Kamaz za 100 000 dolarů - nebo APC či IFV, které mohou stát miliony dolarů. A ztráta jednotky pěšáků je pak lepší než ztráta jakéhokoli vozidla, dokud je pěchoty dostatek, uzavírá Forbes.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kdo-utoci-na-motorce-ma-stesti-zvracene-rozkazy-zpusobuji-ru/r~0756f5b82f1011efbb77ac1f6b220ee8/

Ukrajina konečně může tvrdě zasáhnout. Rusko nevydrží úroveň ztrát, tvrdí expert. (Celý článek s videem zde)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ukrajina-konecne-muze-tvrde-zasahnout-rusko-nevydrzi-uroven/r~83e3a8f0299411efa1910cc47ab5f122/

PD

U pana Vodvářky utkání Grundmann - Rybnická, nemá chybu. Kam se hrabou Forejt nebo Vilém.

LN

:-) Dva umanutí diskutéři... v pokročilém věku. :-P

Sledovat tohle je užitečnější: 147 tis x 1,41 ;-)

https://www.tipsport.cz/tiket?idu=-817821869&idb=-1&hash=3b6d0d8b

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz