Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POHODA: Venkovské úkryty

diskuse (5)
Na kraji města leží rybník a ten bývá v sobotu a v neděli rybáři obloženější než chleba. Jejich některé tábory jsou chudší, ale často připomínají pikniky.

Představte si na chvíli, že jste desperáti a potřebujete se uklidit a ztratit. Jistí azyl velkoměsto? Bývalo tomu tak. Ukrýt se mezi hodně lidmi; jenže nic podobného nenakukáte nikomu poctivému, kdo pracuje a kdo si o víkendu dáchne teprve v chatce, kam dojede právě z města. Má tam úkryt, často jej vybudoval a dejme tomu u Plzně leží městečko, které Pražan označí jako hodně venkovské a dejme tomu, že tu mám záchytný bod. A dávno, takže mně osobně to jako geniální úkryt nepřipadá. Až na to, že najdete úkryty taktéž v rámci podobných maloměst, a stačí se koneckonců projet na kole, když zrovna neprší.

Na kraji města leží rybník a ten bývá v sobotu a v neděli rybáři obloženější než chleba. Jejich některé tábory jsou chudší, ale často připomínají pikniky. Sedávají tu celé rodiny. Rybník dělí hráz na dva menší. Hráz obrostla keři a pár buků mezi nimi roste a zelení se táhne pěšina.

Vjel jsem na kraj jako mnohokrát a musel zabrzdit a mrkal. Poměry se změnily? Asi. Od poslední mé vyjížďky. Kus hráze, koukám, okupuje rybář a nemá s tím problém. Prutů zasadil do držáků několik a tábor rozložil a já chvíli nemohl věřit. Ne že by se nedalo opatrně projít, ale nést nad tím kolo… Tak jsem se k frajerovu podivně veřejnému úkrytu rovnou obrátil zády a nebyla to zbabělost, spíš vědomí, že já jen okouním a bloumám, zatímco on pracuje a podává výkon, i když zároveň relaxuje. Nepotřeboval jsem po hrázi na žádnou druhou stranu do samoobsluhy, nutně ne, a já nemusel putovat zrovna a jenom tudy. Objet půl rybníka lze za několik minut.

Pozdravil jsem suveréna „Petrův zdar“, aby neřekl, že mi smrdí, a svištěl úzkou asfaltkou k jezu, jednomu ze tří v městečku.

Chatová osada nad ním se před světem skrývá jako v jiné dimenzi. Má izolaci. Svah na konci cestičky podle chat posléze přechází do prudkého srázu nad řekou, kde člověk sotva proleze u paty skal. Riskuje žblunknutí do vody. Bavilo mě se vynořit na bicyklu u srázu a šlapat a pískat si okolo průčelí chat a mezi chatami a řekou a slyšet: „Odkud jede? Kde se tu vzal? Vy jste ho viděla jet tam?“ Jen málo lidí napadne pracně prolézat pod skalou a ještě držet celou dobu nad studenou hladinou vlastní kolo.

Já to prvně zkusil v dětství a zatím jsem do k vodníkovi ani jednou neletěl. To zaklepu. A před nějakou dobou jsem v Plzni potkal přítele z mládí a říkám: „Martine, ještě tam máte tu chatu?“

„Jasně, a koupil jsem druhou, menší.“ „A kterou?“ „Úplně na konci.“

„U té skály? Tam se nedá projít.“

„No… Právě!“

Byl jsem se na místě pak znova podívat a ta poslední chata působí jako doupě napasované do svahu. Přístup do ní je romanticky vydlabán v jehličí. Povídám: „To se - bohužel - dá z lesa vykrást jedna dvě. Z osady sem absolutně nikdo nedohlédne.“ A Martin na to: „Já tu nic nenechávám.“

Na řece o kus níž se houpaly prázdné lodičky. Po hladině putovaly větve. Chata ve stínu, ale v určitou chvíli sem slunce paprsky zašle. Pošťák sem samozřejmě nechodí.

Putoval jsem chvíli potom sousední čtvrtí a bez přemýšlení zatočil na silničku, co se táhne po tom druhém břehu stejné Úslavy. Jedu, najednou se leknu. Cesta končí. To jsem už zapomněl, že zde auta neprojedou; ale jsem cyklista a uviděl jsem odbočku mezi zahradami. Zatočil jsem tam a i do dalšího průvlaku na konci a najednou byl na široké asfaltové ulici mezi novými vilami, kterých jsou dvě řady proti sobě. Enkláva mezi poli. Tam se teď bohužel každý budete chtít podívat, ale schválně neupřesňuji polohu; místní o čumily sotva stojí.

Autem se dá do tohoto úkrytu všech úkrytů zajet z hlavní silnice - z druhé strany, ale tento vjezd je taky neuvěřitelně nenápadný a jistý kus za koncem města, přičemž tam ani nevede chodník; a že vilami obrostlá ulice přibyla, si někteří občané ani neuvědomují, jak jsem si ověřil. „Jo stavělo se tam. Ale zapomenete. Já tím směrem nemám proč chodit.“

Narodit se na podobném místě, nebo tam být okamžitě dovezen z porodnice, musí být formující a nezapomenutelné. To dětství! Ukryté eldorádo fascinuje a je to svět sám pro sebe, ve kterém se brzy budete znát se všemi patnácti (to je jich) sousedy a kde vás bude vyživovat spiklenectví společné výspy civilizace. „Kde jste se narodil, čoveče?“

„V ulici samostatných spiklenců.“

„A ve kterém městě?“

„Nezáleží na tom. Mělo humna a hned za humny jsme opatrovali tu ulici.“

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Centrální dvorec Wimbledonu už odpoledne zažil jeden český úspěch v podání Barbory Krejčíkové. Ten...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz