Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BYLO LÉTO – Na maňásku vpřed

diskuse (5)

Z vesnice jsme měli půjčeného „maňáska“. Kdo neví, co je to maňásek, ať se přihlásí. Maňásek je z prken vyrobené plavidlo, které se z dálky podobá kanoi a není to kanoe, je to něco, co se furt převrací a na čem údajně jezdívali po Sázavě kdysi trempové. Jo, a kdybyste se chtěli podívat, jak takový „maňásek“ vypadá , najdete ho ve Vodáckém museu ve Zruči nad Sázavou, z jejichž stránek je i tento obrázek .

vlk

Pak lépe pochopíte následující text. Ovšem takovouhle frajeřinu, jako je ten maňásek na obrázku, to my jsme neměli. Tan neše byla hřebíky stlučená ze starých prken, jak už to tehdy chodilo. Jo, a nevěřte moc fandům „maňásků“ že je jednoduché na něm jet i na tekoucí vodě, tedy řece. My jsme se většinou vyklopili na rovné hladině Lipenské přehrady už po pár desítkách metrů.

Byl jsem tedy opatrně posazen do maňáska, nohy přehozené - tedy spíše rozhozené přes borty, kamarádi vlezli do vody a, brodíce se občas po prsa ve vodě, občas plavouce (nebo plavajíce?), dopravili mne do vesnice.

Tetička Pavla a Luboše, přilákána informacemi, které se šířily od dětí pozorujících naše připlouvání z mostu, přiběhla. Žena zkušená okoukla moudí i mravence a zavelela, že se jde ke staré Dymáčkové. Nebo jak se nějak podobně jmenovala. Prostě do chalupy místní léčitelky, bylinkářky a vůbec vědmy. Což byla za komunistů v té době sice živnost sice přísně zakázaná, ale o to na venkově více vyhledávaná.

Polonesen jsem byl dopraven do šumavské chaloupky, do kuchyně pod starými trámy a položen roznožmo na venkovskou postel vystlanou pruhovanou duchnou a opatřenou bytelnými čely.

Stará Dymáčková byla dle mne, šestnáctiletého, děsně stará, takže jí muselo být už víc než čtyřicet. Odborným zrakem prozkoumala místo doličné, pokývala hlavou a zapálila si na to Partyzánku . Pak se rozhlédla a z přeplněné sednice vyhnala všechny, co tam neměli co dělat. Dle jejího mínění. Takže jsme tam zbyli skoro sami. Oproti původnímu stavu. Byli jsme tam jen já, Dymáčková, Pavlova teta co mne tam doporučila a nemohla si průběh léčebné kúry pochopitelně nechat ujít. Potom pochopitelně moji čtyři kamarádi . A taky několik dalších místních dam. Jakéhosi dědu, který bafal z fajfky a v koutě si četl „Obranu lidu“ a několik dětí tak do deseti let, které nebyly u tohoto drsného živlu ještě považovány za skutečné lidi, nepočítaje. No, říkám, místnost se skoro vyprázdnila, bylo nás tam jen asi dvacet.

Dymáčková vytáhla odkudsi veliký kus vaty, zpoza závěsu na almárce jakousi mírně usmolenou láhev, pořádně si lokla, pak si krkla, pochválila si to a pak část té tekutiny co byla vevnitř té lahve nalila na ten kus vaty. A opatrně zacházejíc z mým moudím, se zkušeností zralé ženy je nadzvedla a podložila. Namočenou vatou. Pálilo to a chladilo.

Mezi oběmi hlavními dámami se rozvinula odborná diskuse , jaká se velice často vede nad raněnými , když se čeká, jak to dopadne, sestávající z popisů toho, koho už a kam kdy podobný mravenec kousl, a jak to dopadlo. Hojně se tam vyskytovala slova jako nemocnice, hodnocení, že „celý mu to zmodralo a zčernalo“, „jo, jó, měl chudák namále“ a podobné řeči.

Potom dotyčná vědma přinesla jakýsi lektvar podobný kolomazi a najednou z ničeho nic mi jej plácla rovnou tam. Uáááá, to to pálilo!!! Když jsem se cukal, obě venkovanky mne přidržely na posteli, ruče jak zkušené ošetřovatelky mne zkrotily a za chvíli Dymáčková zalovila dole a s malým ale bolestivým škubnutím vytrhla mravence z místa, kde se zakousl.

„Mrcha,“ pravila, otevřela dvířka kachlového sporáku a hodila trapiče tam.

„No, a odkuď seš, mladej?“ zahájila venkovský výslech třetího stupně. Když jsem se pokoušel dát nohy k sobě, byl jsem rázně napomenut, abych ležel klidně, tak jak jsem, hezky roznožmo, že musíme všichni počkat až to trochu splaskne.

I setrvali jsme v delším srdečném rozhovoru, který ze všeho nejvíce zajímal obě dámy. Asi tak hodinku a možná i dýl. Otok splaskával a když jsem se pokoušel se nějak nenápadně zeptat, jestli to nebude mít na ten orgán nějaký dopad, obě ženy se podívaly ne sebe, jako by na něco vzpomínaly, zahihňaly se a řekly že určitě ne. Otok konečně skoro splaskl. A poděkovali jsme a šli jsme domů.

Václav Vlk st

_____________________________________________________________
A abychom vás potěšili, když všichni furt všechno zdražují, nabízíme vám dárek před dovolenou. Abyste si mohli , třeba na pláži a nebo na chatě jen tak odpočívat číst si. Stačí kliknout zde: https://www.dobreknihkupectvi.cz/akce--stalo-to-za--a-kdo-rad-ji--at-zvedne-ruku/

ak

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz