1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 30.6.2024 15:44

Prostě tempora mutantur. Mladí optimisté doufají, že k lepšímu, staří pesimisté vědí, že k horšímu.

Mladí ovšem stárnou jsouce při tom okopáváni realitou, potažmo životem a zpravidla přitom moudří, takže starý optimista je zřídkavý přírodní úkaz.

Kdežto mladý pesimista je jedinec předčasné zmoudřelý - a zestárlý.

M. Kocián 1.7.2024 7:30

Doba se k lepšímu mění - ale starší už vědí, že to nejde samo a nemělo by to být za každou cenu. Jsou schopni lépe vidět souvislosti. Ovšem ne každý má dobré úmysly, takže mladí by měli být ostražití hlavně vůči starým. Což většinou jsou.

Z. Lapil 30.6.2024 8:18

Jak že to nakreslil a napsal Jiranek?

Dřív tady bejvala hospoda Na blátě. Hostinský se jmenoval Žito a strašně smrděl. Tamhle byly záchodky a strašně smrděly. A bylo tady strašně útulno.

V. Cícha 30.6.2024 8:17

Že jste vynachal všechy druhy jazzu nesvědčí ot om, že byste byl muzikální znalec...Ale právo na svůj názor samozřejmě máte nezadatené...

J. Ticháček 30.6.2024 21:31

Nebuďte snob.

Pan Hlubůček nepsal o svém hudebním přehledu, ale o tom, co se mu líbí. A já, jako hudebník se jej klidně zastanu. Jako dítě jsem vyrostl na tom, co bylo doma na LP, SP a páskách do kotoučáku. Klasika, jazz, a Zelenáči. A pár zajímavých věcí z americké country, Semafor a Osvobozené.

A také jsem byl snob. Tři akordy? Pro kotlíkáře. Vlastně jsem měl pravdu. Sice jsem mnoho let kazil hraní všem u ohně, nebo v hospodě (proč hraju do Jesse Jamese nějaké chemické vzorce), ale o pár let později jsem se naučil z té složitější harmonie vytáhnout třeba jen melodický postup.

A také jsem zjistil, kolik významných jazzmanů hráli v country, nebo bluegrassových kapelách, kolik z nich se k tomu pravidelně vrací.

Pane. Muzika je jen jedna. Buď funguje, nebo je to laciný popík. Takže nemluvte panu Hlubůčkovi do toho, co se mu líbí. Ten jeho Rock&Roll, nebo country mohou znamenat třeba šílence jako Glenn Campbell, Les Paul, nebo Atkins. Nad kterými dodnes spousta jazzmanů potajmu masturbuje.

J. Ptáček 29.6.2024 12:59

Ano, promluvil jste mně, starobnímu důchodci ze skupiny 80+, plně z duše. Třeba bych k té barokní hudbě ještě něco přidal.

V. Mokrý 29.6.2024 7:32

ANO - říkali jsme smím prosit a protáhli jsme kostru/polka, valčík na tancovačkách, prokrvovaly dívkám, ženám, pánevní dno.

To dnešní generace neznají - bohužel !

D. Stirsky 29.6.2024 6:27

V době, kdy žili můj děda a babička, byly dvě nejstrašnější války, jaké kdy svět poznal. Jeden politik vyvolal záměrně hladomor a vyhubil tak několik miliónů lidí. Jiný zase nechal vybudovat zařízení na průmyslové vraždění lidí. Na dvě města se svrhly atomové pumy. Průvody s alegorickými vozy a s povinným jásáním byly rok co rok. Kvantová teorie, genetika, kybernetika a velký třesk byly buržoazními pavědami. V době, která byla tzv. normální, popravili jen kvůli názoru ženu a syn požadoval trest smrti pro svého otce. V době, která byla normální, stát prohlásil umělce jako Picasso nebo Dali nebo Gogh za zvrhlé. Na hranicích se pálily knihy od Zweiga, Freuda, Feuchtwangera a T. Manna. Důležité však bylo, že jsem si v hospodě mohl dat vepřovou se zelím a jít na smradlavý a poch... pánský záchod. To, že autor nerozumí kvantové teorii, je ok. Nerozumí jí ani ti, co ji vymysleli. Jen jim to tak vyšlo.

T. Hamet 29.6.2024 6:32

Pěkná práce R^

R. Langer 29.6.2024 10:07

Hm, no vida, tady se s vámi dá i souhlasit. :-)

P. Princ 29.6.2024 10:34

Patrně jste si nevšiml, že autor abstrahuje. Popisuje elementární vztah žena-muž a jeho proměnu v čase nezávisle na momentální formě státu. Aktuálně se vtah žena-muž vyvíjí tak, že vymíráme.

J. Ptáček 29.6.2024 13:04

"Sem nechoďte, pane presidente, zde je hanba Francie."

prof.Gérome z École des Beaux-Arts, zabránil v roce 1900 vstupu francouzského presidenta Loubeta do sálu IMPRESIONISTŮ

J. Jurax 30.6.2024 16:06

Ehm ... teď nevím, jste-li starý pesimista nebo starý optimista.

Ale moc si nevyberete. Třeba dnes se knihy nepálí, ale upravují, aby vyhovovaly nové době. Máte gaypride parády a šest tuctů pohlaví a bílí lížou černým boty, protože BLM a černý kriminálník, kácejí se pomníky velikánů zaslouživších se o naši civilizaci kvůli jekotu přistěhovalých barbarů a jejich přisluhovačů, bojujeme proti kysličníku a devastujeme si tím energetiku i průmysl. Nejsme schopni a ochotni se bránit přílivu ilegálních imigrantů s diplomaticky řečeno jiných kulturních okruhů, tedy muslimů, zavádíme si cenzuru vznešeně nazvanou bojem s dezinformacemi a mládež je progresivní a woke jako kdysi komsomolci.

A dílna lidstva už není v Evropě, ale v jihovýchodní Asii a hlavně v Číně. Etc. etc.

J. Ticháček 30.6.2024 22:06

Ach jo.

Ten politik nevyvolal hladomar záměrně. Opravdu se Stalina nehodlám zastávat, ale ten průšvih se tenkrát dotkl celé Evropy a okolí, měl na krku reparace a dluhy z první světové, prohranou válku MŠ Polskem, ze které vznikla Ukrajina a na krku další válku.

Jasně, je jasné, že je nutno jej odsoudit do plamenů pekelných, ale možná by nebylo od věci se podívat po okolí. Maďarsko, Slovensko, Německo o pár let dříve, nežli ten problém vyřešili nacisté znárodněním.

On ten Stalin byl asi hajzlík, ale ale během jeho vlády se SSSR dostala na druhé místo nejbohatších zemí, po druhé světových také, a jeho nástupci to udrželi až do konce osmdesátých let.

Možná je pro Vás nepříjemné srovnání, kolik lidí v absolutních číslech zemřelo kvůli hladomoru. Jenže ta čísla mohou být, a měla by být relativní. Na Slovensku, ve východní části Polska (a tím míním i tu část Ukrajiny, která se do SSSR dostala až po druhé světové ta statistika vypadá mnohem hůře.

Historie už se udála. A samozřejmě, můžeme si ji vykládat podle svého vlastního přesvědčení, ale možná by nebylo od věci si své přesvědčení korigovat nějakými fakty. I když se nám ta fakta nehodí.

P. Pospisil 29.6.2024 5:54

Poznámka 1: Ono těch nějakých malých (ale především velkých) nukleárních výbuchů bylo po Hirošimě víc než 2000 a množství lidí, kteří na jejich následky zemřeli, se odhaduje v miliónech...

Poznámka 2: Když si pustíte Jakešův legendární projev z Červeného Hrádku, zjistíte, že největší odměny dostávali baviči už mnohem dřív než dneska. Nicméně na odměnách dnešních bavičů je nesmírně zajímavé to, že dostávají tolik, kolik jsou bavící se lidé ochotni jim dobrovolně dát.

Poznámka 3: To, jaké průvody se konaly v dobách, které autor zmiňuje, bych snad raději ani nerozváděl.

Ještě by se tám pár bodů k rozvedení našlo (dneska se v tanečních polka a valčík neučí?), ale jinak jo, jako povzdechnutí dinosaura - proč ne...

L. Písařík 29.6.2024 7:21

Poslední existenční pochod jsem zažil v Brně, pochodovali jsme my, plebs, vrchnost byla pouze v osobě předsedy ROH. Ten, po cca 1,5 km prohlásil, že má chabé meče a zamířil do předem vytipované hospody, pivo sic jen Starobrno, ale pořád lepší, než se potit v davu. Pak jsem již byl ochuzem o tyto nezapomenutelné zážitky - pracoval jsem v zahraničí a tam takové zvyky neznali, měli jné - festival světel nebo vody a byly docela zábavné.

M. Kocián 29.6.2024 19:49

Stačilo místo do Anglie zajet do Francie.

T. Hamet 29.6.2024 5:29

Amen.