Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

JJ

J51u60r15a 65J44u48r90a96x

30. 6. 2024 15:44

Prostě tempora mutantur. Mladí optimisté doufají, že k lepšímu, staří pesimisté vědí, že k horšímu.

Mladí ovšem stárnou jsouce při tom okopáváni realitou, potažmo životem a zpravidla přitom moudří, takže starý optimista je zřídkavý přírodní úkaz.

Kdežto mladý pesimista je jedinec předčasné zmoudřelý - a zestárlý.

MK

Doba se k lepšímu mění - ale starší už vědí, že to nejde samo a nemělo by to být za každou cenu. Jsou schopni lépe vidět souvislosti. Ovšem ne každý má dobré úmysly, takže mladí by měli být ostražití hlavně vůči starým. Což většinou jsou.

ZL

Jak že to nakreslil a napsal Jiranek?

Dřív tady bejvala hospoda Na blátě. Hostinský se jmenoval Žito a strašně smrděl. Tamhle byly záchodky a strašně smrděly. A bylo tady strašně útulno.

VC

Že jste vynachal všechy druhy jazzu nesvědčí ot om, že byste byl muzikální znalec...Ale právo na svůj názor samozřejmě máte nezadatené...

Foto

Nebuďte snob.

Pan Hlubůček nepsal o svém hudebním přehledu, ale o tom, co se mu líbí. A já, jako hudebník se jej klidně zastanu. Jako dítě jsem vyrostl na tom, co bylo doma na LP, SP a páskách do kotoučáku. Klasika, jazz, a Zelenáči. A pár zajímavých věcí z americké country, Semafor a Osvobozené.

A také jsem byl snob. Tři akordy? Pro kotlíkáře. Vlastně jsem měl pravdu. Sice jsem mnoho let kazil hraní všem u ohně, nebo v hospodě (proč hraju do Jesse Jamese nějaké chemické vzorce), ale o pár let později jsem se naučil z té složitější harmonie vytáhnout třeba jen melodický postup.

A také jsem zjistil, kolik významných jazzmanů hráli v country, nebo bluegrassových kapelách, kolik z nich se k tomu pravidelně vrací.

Pane. Muzika je jen jedna. Buď funguje, nebo je to laciný popík. Takže nemluvte panu Hlubůčkovi do toho, co se mu líbí. Ten jeho Rock&Roll, nebo country mohou znamenat třeba šílence jako Glenn Campbell, Les Paul, nebo Atkins. Nad kterými dodnes spousta jazzmanů potajmu masturbuje.

JP

Ano, promluvil jste mně, starobnímu důchodci ze skupiny 80+, plně z duše. Třeba bych k té barokní hudbě ještě něco přidal.

VM

ANO - říkali jsme smím prosit a protáhli jsme kostru/polka, valčík na tancovačkách, prokrvovaly dívkám, ženám, pánevní dno.

To dnešní generace neznají - bohužel !

DS

V době, kdy žili můj děda a babička, byly dvě nejstrašnější války, jaké kdy svět poznal. Jeden politik vyvolal záměrně hladomor a vyhubil tak několik miliónů lidí. Jiný zase nechal vybudovat zařízení na průmyslové vraždění lidí. Na dvě města se svrhly atomové pumy. Průvody s alegorickými vozy a s povinným jásáním byly rok co rok. Kvantová teorie, genetika, kybernetika a velký třesk byly buržoazními pavědami. V době, která byla tzv. normální, popravili jen kvůli názoru ženu a syn požadoval trest smrti pro svého otce. V době, která byla normální, stát prohlásil umělce jako Picasso nebo Dali nebo Gogh za zvrhlé. Na hranicích se pálily knihy od Zweiga, Freuda, Feuchtwangera a T. Manna. Důležité však bylo, že jsem si v hospodě mohl dat vepřovou se zelím a jít na smradlavý a poch... pánský záchod. To, že autor nerozumí kvantové teorii, je ok. Nerozumí jí ani ti, co ji vymysleli. Jen jim to tak vyšlo.

Foto

Poznámka 1: Ono těch nějakých malých (ale především velkých) nukleárních výbuchů bylo po Hirošimě víc než 2000 a množství lidí, kteří na jejich následky zemřeli, se odhaduje v miliónech...

Poznámka 2: Když si pustíte Jakešův legendární projev z Červeného Hrádku, zjistíte, že největší odměny dostávali baviči už mnohem dřív než dneska. Nicméně na odměnách dnešních bavičů je nesmírně zajímavé to, že dostávají tolik, kolik jsou bavící se lidé ochotni jim dobrovolně dát.

Poznámka 3: To, jaké průvody se konaly v dobách, které autor zmiňuje, bych snad raději ani nerozváděl.

Ještě by se tám pár bodů k rozvedení našlo (dneska se v tanečních polka a valčík neučí?), ale jinak jo, jako povzdechnutí dinosaura - proč ne...

Foto

Poslední existenční pochod jsem zažil v Brně, pochodovali jsme my, plebs, vrchnost byla pouze v osobě předsedy ROH. Ten, po cca 1,5 km prohlásil, že má chabé meče a zamířil do předem vytipované hospody, pivo sic jen Starobrno, ale pořád lepší, než se potit v davu. Pak jsem již byl ochuzem o tyto nezapomenutelné zážitky - pracoval jsem v zahraničí a tam takové zvyky neznali, měli jné - festival světel nebo vody a byly docela zábavné.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz