Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOBA: Připadám si jako dinosaurus

diskuse (18)

Ne, že bych byl tak obrovský, i když tahat svých sto kilo do kopce dá zabrat. Rozhodně nejsem býložravý, na rozdíl od řady mých dnešních souputníků.

Za vrchol hudby považuji tu barokní, rockenrol a country. To dnešní dud-duc a rep mě spíš děsí a ohlušuje. Chodil jsem ještě do tanečních, kde mě učili valčík, polku, foxtrot i rumbu. Ba i mazurku. Ženy jsem žádal o tanec slovy „Smím prosit“ a ne „Protáhneme kostru?“. Ta dnešní deformace kloubů na parketu mi nikdy moc nešla. Jsem zvyklý chodit na pánské záchody, teď abych hledal ty správné dveře nebo čekal, že se tam objeví „žena“, která to chce zkusit do mušle. Kluci byli kluci a holky holky. A když ne, tak to řešili v ústraní. Nechodili do halasných a jásavých duhových průvodů. Přiznám, že jsem za život párkrát pleskl známé ženy po zadečku a teď se bojím, aby je někdo nenavedl, a aby mi to po desítkách let neosolily.

Zelenou jsme mívali rádi, zejména tu svěží zjara, teď abychom se jí báli, když střídá tu rudou. Lev loví antilopy a lidé těžili suroviny jako uhlí, plyn a ropu. To býval přírodní řád. Civilizace se dělala pro lidi, aby se měli lépe a žilo se jim snadněji. Teď a tady a ne za několik set let. Dostával jsem pohlavek za slova, která teď slýchám v televizi i od politiků. Historie byla prostě historií a učilo se o ní. Neomlouvali jsme se za to, že i Praha byla kdysi trhem s otroky, i když naštěstí ne moc s černými. Když se postavila socha, tak se nechala, protože vypovídala o tom, co bylo. Slova byla slova a nehledaly se opisné náhražky.

Vše bylo jasné. Zločinec a vrah byl prostě zločinec a dostal trest. Žádné – ale kdyby ho bývala měla matka víc ráda a neubližovali mu ve školce… Bílé a černé se najednou rozmázává nebo se stává duhovějším. Co platilo včera je jiné. Ano přisadila si i věda. Kdysi byla Země plochá či obíhalo kolem ní Slunce a planety (ne, že bych to pamatoval). Ve vesmíru byla jen normální hmota a energie a ne jako ta temná většinou dnes. Částice bývala na jednom místě a ne, že je vlastně všude a vyloupne se někde teprve, když se na ni podíváme. Jen ve scifi bývalo, že budu mít v kapse malý počítač, s kterým se domluvím až na druhý konec planety a nějaký vševěd mi bude odpovídat na dotazy. Aby se lidé udrželi, musí se pořád učit.

Chápu, že je toho na lidi moc. Proto ale přece ještě nemuseli zblbnout. Největší odměny získávali ti, kdož vyvářeli hodnoty. Ať už to byly továrny, materiální zabezpečení lidi či nové vynálezy. Dnes jsou to baviči jako zpěváci, modelky a špičkoví sportovci. Zábava je tedy vizí lidstva? Drog jsme se báli a naštěstí také nebývaly dostupné. Dnes pokud nezahulíte a nezkusíte stejné pohlaví, nejste in. Po Hirošimě zachránil Damoklův meč nukleárních zbraní mír pro několik generací. Dnes se pomalu připouští, že nějaký malý nukleární výbuch by mohl být.

Svět našich dědů a babiček se nezadržitelně ponořil do šera historie a my tu dnes máme něco, co jsme chtěli a přáli si? Nevím. Svět se prostě nějak vyvíjí a nerespektuje vždy naše přání. Jsou období jasnější a temnější. Člověk není pánem své evoluce, jen jejím následným vykladatelem.

Obávám se, že brzy vyhynu a nebude ani muset přiletět nějaký asteroid. Jsem s tím smířen. Ale možná zase jednou přijdu do módy, protože existují dinoparky a řada dětí si ráda hraje s figurkami dinosaurů.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

dtt Ditta Stein
21. 7. 2024

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz