Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Debata z pekel

diskuse (128)

K americkým prezidentským volbám tradičně patří tři veřejné debaty obou hlavních kandidátů. Tentokrát se první z nich konala ve studiu bez přítomnosti publika, nicméně byla v přímém přenosu vysílána do celých Spojených států. O zbytku světa nemluvě; přece jen dost záleží na tom, kdo v tom Bílém domě bude sedět.

Máte-li hodně času, plný záznam (1 h 40 min) najdete zde:

a výcuc „lepších“ či spíš „horších“ momentů (35 minut) sestříhaných přímo CNN najdete zde:

Jsou to dlouhé klipy, ale pusťte si aspoň kousek, abyste stihli nasát celkovou atmosféru. Podotýkám, že CNN není Trumpovi zrovna příznivě nakloněna a že její sestřih rozhodně nebyl veden snahou mu přilepšit.

Detaily politických programů přitom nemusíte tolik řešit. (A bizarní potlach o golfu už vůbec ne.) Televizní debaty kandidátů jsou hlavně o vyvolání dojmu na voliče, politické detaily v nich nehrají moc velkou roli.

Ostatně, na některé ty dojmy člověk ani nemusí umět anglicky.

Nuže, dojmy … můj první a dominantní, vlastně skoro jediný dojem: oba zestárli, ale Biden mnohem hůř. Trump je pořád zhruba mentálně tam, kde byl roku 2020; jak prý kdysi řekl Napoleon o bourbonském králi, nic nezapomněl a nic nového se nenaučil. Joe Biden naproti tomu působí dojmem člověka, kterému by měli dávno sebrat klíčky od auta. Představa, že by měl mít i nadále v rukou jaderný kufřík, je děsivá. Věřím, že má někdy i lepší dny, ale tenhle den byl hodně špatný, a z povahy věci bude těch špatných dnů přibývat. Rozhodně Biden chvílemi vypadal na to, že ani neví, kde přesně je. Nehádal bych mu dvaaosmdesát, ale dvaadevadesát.

Jeho tým obhajoval situaci tím, že prezident byl nachlazený; hergot, podívejte se na ten záznam sami. To není jenom nachlazení, to je pokročilé stáří. A to takového stupně, že hlavní otázka nezní, zda by případně znovu zvolený Biden byl schopen čtyři roky vykonávat úřad, ale zda by ty čtyři roky vůbec přežil. Osobně bych na to nesázel, a kdo ví, kolik amerických voličů si předevčírem večer pomyslelo totéž.

Na středolevé části amerického spektra nastala určitá panika, která je vidět i v tisku. The Atlantic je docela dobrým teploměrem aktuální horečky v novinářské obci; všechny tyto články tam vyšly v průběhu jednoho dne.

Vlastně si z celých moderních dějin USA nevybavuji případ, kdy by se páni z inkoustových zámků shodli na tak bezprecedentním požadavku: Biden by se měl poděkovat.

Vzhledem k tomu, jak je demokratická strana uspořádána, může ovšem v této chvíli hnout s výběrem kandidáta jen jeho vlastní svědomí. Oficiální výběr kandidáta sice proběhne až za několik týdnů na kongresu strany, ale Biden už drtivě zvítězil ve stranických primárkách (99 procent delegátů), takže má hodně silný mandát zezdola. Kdyby se jej vedení strany pokusilo odstavit bez jeho souhlasu – byť třeba i z dobrých důvodů – roztrhne to členskou základnu vejpůl.

Pokud by Biden přece jen odstoupil sám (a to je velké „pokud“ – zatím nejevil žádnou ochotu tímto směrem byť jen uvažovat), otevře se takovým krokem další Pandořina skříňka. Odstupující kandidát za sebe může někoho doporučit, ale také ne; čistější by bylo, aby tak neučinil a nechal své kolegy, aby si volně vybrali.

Jenže by to byl výběr pěkně narychlo a navíc komplikovaný otázkou, co si počít s Kamalou Harrisovou, kterou si Biden vybral jako svoji viceprezidentku. Ta se coby barevná žena rozhodně nedá ignorovat, na tento druh rasově-genderových preferencí jsou demokraté kadeti; jenže je zároveň nepopulární a volby by určitě nevyhrála. Tradiční socialista Bernie Sanders, který před osmi lety komplikoval život Clintonové, je ještě starší než Biden. Větší šanci by měl kalifornský guvernér Gavin Newsom (nudný nerůznorodý bílý muž), jenže ten se jako napotvoru zavázal, že si odslouží celé druhé guvernérské období, a to končí v lednu 2027. Jinak se v „týmu B“ nerýsuje žádný vhodný nástupce – z čehož plyne, že je pořád značná pravděpodobnost, že to demokraté zkusí s Bidenem nějak doklepat.

Uf, to bude ještě jízda. Národ o 330 milionech duší, a vybere si favority, kterým je dohromady sto šedesát let. A vyslovení fandové Trumpa by si měli uvědomit, že nevědí, jak bude za čtyři roky vypadat on; zatím se drží, ale v úřadu by taky překročil osmdesátku.

Hudební epilog

Tohle bylo tak absurdní, že nemohu nevzpomenout na Znouzectnost a její …

_________________________________________________________

zapo

Zapomenuté příběhy 7
Čtenář dostává do ruky už sedmý svazek Zapomenutých příběhů. Kdo četl aspoň některý z předchozích, má o této knize představu. Navštíví spolu s autorem různá místa v prostoru a čase, místa, kdy se v určitou dobu odehrávalo cosi, co už dnes není v centru pozornosti, avšak ve své době to budilo zájem a emoce. Někdy jde o drobnosti, dokonce až kuriozity, často ale to jsou historické události. Navštěvujeme místa na různých místech zeměkoule a nahlížíme do dějů v rozličných obdobích historie. Ať se příběh udál kdekoli a kdekoli, vždycky narazíme na souvislosti.

Bližší info a objednávky zde.

Marian Kechlibar

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz