Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 49  Kč / 1. měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PŘÍRODA: Krajina břidlice

Jitur
diskuse (16)

Pohled na Velký Roudný foto: LikaNeviditelný pes

Je to jen pár týdnů od chvíle, kdy jsem využila nabídky navštívit akci věnovanou včelkám, medu a produktům z něj. A jen před pár dny na pozemku ministerstva životního prostředí vyrostla něco jako „rotunda“ s panely s fotografiemi a zajímavostmi z Národního geoparku Krajina Břidlice.

A následně přišel e-mail od kolegy z odboru geologie s pozvánkou na akci, při které bylo možné se dozvědět i něco blíže, zhlédnout ukázku práce s břidlicí a dokonce si její opracování vyzkoušet na vlastní kůži. A tak jsem místo polední pauzy vzala mobil, papír, propisku a vyrazila před budovu na místo samé.

Co je to „geopark“?

Jde o geologicky cenné území, kde místní obyvatelé spolupracují se státními, neziskovými i soukromými organizacemi a podporují rozvoj oblasti, návštěvnost, prezentaci a rozumné využívání dědictví Země – jedná se jak o geovědní projekty, ale i jiné zajímavosti, kulturní, ekologické, archeologické a historické památky. V geoparcích není omezeno hospodaření, ale věnuje se zde pozornost zachování významných míst.

V rámci UNESCO existuje 127 geoparků ve 37 zemích.

Území České republiky má díky své přírodní, kulturní i historické pestrosti právě přesně ty podmínky, které se hodí ke vzniku geoparků. Geoparky v České republice jsou: Geopark Český ráj, Geopark Egeria (KVK), Geopark Železné hory, Geopark Podbeskydí, Geopark Kraj Blanických rytířů, Geopark Ralsko (Českolipsko), Geopark Vysočina, Geopark Broumovsko, Geopark Krajina Břidlice, Geopark Královská Šumava. Územně největší národní geopark je Geopark Barrandien.

Mezi šest hlavních kritérií pro jejich fungování patří:

 1. Zachování geologického dědictví pro budoucí generace
 2. Vzdělávání široké veřejnosti
 3. Soulad s principy udržitelného rozvoje
 4. Působení v součinnosti s dalšími národními a mezinárodními programy
 5. Definování limitů geoparku
 6. Dostatečně rozsáhlá plocha, umožňující rozvoj oblasti (toto zahrnuje krajinu, generující hospodářskou aktivitu, ohniska pro stimulaci hospodářského rozvoje a místa geologicko-paleontologického dědictví s archeologickými, ekologickými, historickými a kulturními složkami).

Geoparky tak celé naší společnosti přinášejí mnoho příležitostí, jak území chránit, ukázat jeho přírodní, kulturní význam a rozvíjet ten, který region. Jedním z cílů prezentace takového území je např. propagace tradičních řemesel. Ukazují nám také, jak na takovém území žít v harmonii mezi neživou a živou přírodou, člověkem a kulturou…

Pokud vás něco z výše popsaného zaujalo, je tu pár tipů, kam se vypravit za aktivním odpočinkem a poznáváním Krajiny Břidlice.

Zkameněliny můžeme tak spatřit na nalezištích Nízkého Jeseníku, v údolí řeky Bystřice, nebo Moravice, Odry… Mezi sběrateli fosilií rostlin, ale i fauny, je velmi známá rokle ve Šternberku-Chabičově. Nachází se zde například specifický druh trilobitů Illaenula illaenoides. V Budišově nad Budišovkou se nabízí návštěva Muzea břidlice; Budišovskem a Vítkovskem vede NS Břidlicová stezka.

Přestože jsou pro toto území typické „usazené“ horniny, lze tu objevit i projevy vulkanické činnosti. Narazit tak můžete na „Polštářové lávy“, což jsou útvary, vznikající rychlým ochlazením lávy po styku s oceánskou vodou a můžete je spatřit v okolí Šternberka. Nebo se vydat prohlédnout si Přírodní památku Lávový proud u Meziny. Prohlédnout si zdejší sopky, tzv. stratovulkány, u nichž se střídaly klidné výlevy lávy s explozemi – Velký a Malý Roudný, Uhlířský vrch, Venušinu sopku.

Pohled na Velký Roudný | foto: Lika

Jsou vám bližší historické stavby v krajině, třeba větrné (stavěné v místech s nedostatkem vodních toků) a vodní mlýny? Pak vězte, že tu na Vaši návštěvu čekají: vaší pozornosti by neměly uniknout

*Partutovice – mlýn německého typu z r. 1837. Mlýn mlel až do druhé světové války (na návštěvě je třeba se dohodnout s majitelem);

*Choltice – dřevěný mlýn z r. 1833. Na současné místo byl převezen z nedalekého Sádku. Mlýn je od r. 1958 v památkové péči. V r. 1994 byl mlýn prodán zpět původnímu majiteli Konrádu Romfeldovi, ten jen v r. 2019 prodal obci, mlýn je přístupný veřejnosti;

*Nové Dvory – v katastru obce Bílovec se nachází Rosův větrný mlýn, i tento mlýn je zpřístupněn;

*nejmenší mlýn holandského typu se nachází na Spálově – od r. 2012 je zpřístupněn – klíč je možné zapůjčit v úřadu městyse;

*na okraji města Libavá stojí Seidlerův větrný mlýn, uvnitř se nachází expozice přibližující mlynářství, o mlýn se stará Okrašlovací spolek Lubavia a na požádání je přístupný;

*v Radíkově můžete obdivovat čerpadlo vody s větrnou turbínou;

*Hlavnice – od silnice je možné zahlédnout Raabův mlýn, současný majitel začal v r. 2023 mlýn opravovat, není přístupný;

*a pak jsou zde vodní mlýny: Vodní mlýn Wesselsky, v Odrách v části Loučky; Davidův mlýn – který v historii vystřídal několik jmen – Starotěchanovský, Obitzův, Tschimerův, Franzlův. Dnes je možné se zde ubytovat a rekreovat; na okraji Leskovce u Vítkova sedí Cihlářův vodní mlýn; na konci obce Smilov stojí Smilovský mlýn na Lichničce – také nepřístupný. Co je ale možné navštívit je kamenná kaplička a vidět chráněný památný strom – javor klen.

Rádi se díváte na svět z výšky? Tak i tady je co obdivovat. Máte na vybranou: Veselskou rozhlednu (foto zdroj kudyznudy.cz):

... v jejímž blízkém okolí se můžete vypravit do podzemí Flascharova dolu; rozhlednu Pohoř – Olšová, Halašku se 144 schody; Těchanovickou vyhlídku, v její blízkosti najdete Raabovu štolu a v obci Mokřinky expozici těžby břidlice – Imaginárium břidlice; Vyhlídkovou věž Vikštejn – která je v areálu kulturně chráněné památky – zříceniny hradu Vikštejn ze 13. století; Bezručovu vyhlídku – v zámeckém parku v Hradci nad Moravicí – kromě jiného je možné zhlédnout technickou památku – Weisshuhnův kanál; Rozhlednu Šance – ležící na okraji Jakubčovic v nadmořské výšce 522 m n. m.; nebo Rozhlednu Šibenice – 12,6 m vysokou železobetonovou skulpturu nedaleko obce Stěbořice – je zde stálá expozice pohraničního opevnění, stojí za to vidět i Arboretum Nový Dvůr.

Doufám, že vás výčet možných míst, kam se vypravit a na co se podívat, dostatečně nalákal, abyste se na ta místa zajeli mrknout! Určitě stojí za to!

Zdroje:

*Geoparky a jejich role v ochraně přírody a krajiny, Martina Pásková, Iveta Čtveráková

*www.krajinabridlice.cz

Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

kroc Tereza Krocová, ČTK
25. 7. 2024

Existují reálné plány na zachování takzvané druhovýroby ve firmě Liberty Ostrava a podstatné části...

Marcel Kabát
25. 7. 2024

Už zítra odstartuje v Uherském Hradišti program padesátého ročníku Letní filmové školy. Nabídne...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Barbora Krejčíková se na úvod tenisového turnaje na olympijských hrách v Paříži utká se Španělkou...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrovské štěstí měl pilot, který jako jediný přežil středeční nehodu malého letadla u letiště v...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schválili senátoři. Proti změně protestuje...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz