Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VČELY: Jedu (a nejen) v medu

diskuse (28)

Včela ze skla foto: JiturNeviditelný pes

Mezi různými pracovními e-maily nám před pár dny přistál i ten s pozvánkou na akci „Jedu v medu“, která se uskutečnila v sobotu 25/5 2024 v budově Národního zemědělského muzea. A protože mne nabídka zaujala, rozhodla jsem se tuhle přehlídku všeho, co se včel týká, navštívit osobně. Národní zemědělské muzeum se nachází v sousedství muzea technického v Praze-Holešovicích. Vzniklo v r. 1918. Budova je postavena ve funkcionalistickém slohu. V zahradě před budovou je malý selský dvorek – venkovní expozice ukazuje chov drobných hospodářských zvířat, jako jsou slepice, kachny, králíci i holubi. Některá ze zvířat tu i volně pobíhají. Muzeum vlastní velkou expozici historických traktorů. V jednotlivých patrech jsou umístěny moderní, interaktivní expozice z různých oblastí souvisejících se zemědělstvím. A tak si můžete prohlédnout například síň věnovanou rybářství, nebo myslivosti. Na střeše muzea je pak zatravněná terasa, z níž se dá dohlédnout na všechna významná místa Prahy, ať historická, či současná. A je to asi jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu.

Dorazila jsem na místo kolem jedenácté hodiny dopolední, zakoupila vstupenku. A hned u vchodu jsem si mohla prohlédnout obyvatele selského dvora, asi nejvíc mne zaujala různá plemena slepic. O některých jsem dosud neměla ani tušení.

Slepička hedvábnička

Zašla jsem se podívat i na dětský kolotoč a o kousek dál vystavené historické zemědělské stroje. Všude kolem nádherně kvetly různě barevné keře růží. Ochutnala jsem i rohlíkovou jednohubku s máslem, medem, zdobenou jedlými kvítky.

A pak už jsem vešla do budovy a pomalu jsem procházela mezi jednotlivými stoly, u kterých byly nejen různé „exponáty“ z oboru včelařství, ale i ochotní odborníci, od kterých se návštěvníci mohli dozvědět leccos zajímavého. Tak například, že včelí královna se dožívá 6-8 let. Optimální čas pro výměnu královny u včelstev jsou 3-4 roky. Čas rojení určuje královna. Tu můžeme lehce poznat podle velikosti, je 2,5x větší než běžná včela. V úlu jsou tři druhy včel: královna, trubci, dělnice. Královna, oplodněná trubci (ti po páření umírají), klade vajíčka (denně až 1500) a dělnice zastávají péči o ni a ostatní práce.

Včelstvo v muzeu

Vědomosti byly věnovány nejen včelám, ale i čmelákům, motýlům a dalším opylovačům. Mohli jsme si prohlédnout přenosné schránky s živými včelstvy. Kdo chtěl, vyrobil si vlastnoručně svíčky z včelího vosku, nebo odlil z vosku třeba ornament ve tvaru srdce; bylo tu možné poslechnout si přednášku o léčivých vlastnostech medu, ochutnat různé jeho druhy; vyrobit si hmyzí hotel; nazdobit cupcake; nebo ochutnat sladkosti s medem.

Opravdové exponáty

A byla tu i možnost prohlédnout si ostatní zde umístěné exponáty, v dalších patrech budovy. Všude jsou interaktivní panely, pro děti spousta zajímavostí, do kterých se mohou zapojit aktivně samy. Návštěvníků bylo tak akorát. Pokud byste měli zájem přijít se podívat, další podobná akce se bude konat 28. června 2024.

Přehlídka medů

Závěrem, jaký je vlastně rozdíl mezi „tekutým“ a „pastovaným“ medem? Tak na to jsem se optala přímo své kolegyně a zároveň včelařky: přirozenou vlastností medu je krystalizace, jejíž rychlost je závislá na poměru glukózy a fruktózy (hlavních cukrů, které se v medu vyskytují). Takže každý med, který nebyl nějak upravován, časem ztuhne. Problém je, že někdy je ta tuhost hodně velká, vytvoří se velké krystaly a je obtížné med ze sklenice dostat. Takže je možné med pastovat. Pastování je řízená krystalizace medu, která spočívá v tom, že med se pomalu šlehá. Výhodou pastovaného medu je, že se tvoří drobné krystalky medu, takže med neztuhne a je stále mírně tekutý, takže se nechá dobře namazat na chleba. Ovšem přístroj na pastování není levná záležitost, tak ho mají spíše jen větší včelaři. A je to hlavně další práce.

Včelky venku

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-zemedelske-muzeum-praha; https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%8Del%C3%AD_matka; https://www.ireceptar.cz/zvirata/podivuhodne-zasnuby-vceli-kralovny.html

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

bur Vítězslav Bureš
25. 7. 2024

Australané našli vrak lodi, která se potopila před 55 lety a na níž zahynuly dvě desítky mužů. Loď...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schválili senátoři. Proti změně protestuje...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí...

Robert Schuster
25. 7. 2024

Nestává se příliš často, aby se současná středo-levá německá vláda kancléře Olafa Scholze na něčem...

dvoj Jan Dvořák
25. 7. 2024

Japonsku stále ubývají obyvatelé, zjistil nejnovější demografický průzkum. Počet japonských občanů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz