Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BYLO LÉTO: Polámal se mraveneček

diskuse (2)
Červený mravenci-brabenci se sice vyskytovali daleko méně než černí, ale zato byli daleko agresivnější.

Polámal se mraveneček,
Ví to celá obora
O půlnoci zavolali,
mravenčího doktora.

Doktor fouká na bolístku,
Potom píše recepis,
Třikrát denně
Prášek cukru,
Bude chlapík
Jako rys.

Tuhle básničku jsme se učili v útlém mládí. A co se v mládí naučíš, ve stáří jako když utne. Totiž jako když najdeš. Ovšem nejprve je nutno absolvovat mládí. Takže v mládí, aspoň co se týče mravenců, jsme to měli jasný. Základní a kladný mravenec byl Ferda Mravenec -“práce všeho druhu“. Zlatý Sekora! To zůstalo dodneška. I vnukům se líbí. A maj ho v počítači.

Obyčejní černí mravenci byli zajímaví jenom tím, že když se klacíkem dloubalo do jejich hromádky, která vypadala jakoby složená trochu z popela a trochu z písku, tak že různě pobíhali, vláčeli kukly sem a tam a jinak zmatkovali. Takže stačilo, co se týče černých mravenců, když jsme si sedali na zem, jen se podívat, zda si nesedáme na typickou mravenčí hromádečku. A bylo to v pohodě. Zato červený mravenci! Ty mrchy!! Tedy správně klukovsky jsme jim říkali „brabenci“.

Červený mravenci-brabenci se sice vyskytovali daleko méně než černí, ale zato byli daleko agresivnější. A měli daleko rafinovaněji vybudovaná mraveniště a různě poschovávaná, takže člověk si sednul někam na kameny, na stráňku či tak vůbec a jaúúúúú sakra, jééééé a už jsme lovili a honili po těle červeného mravence, toho nepřítele našich nohou, zadků a tak vůbec.

Nejraději lezli červení mravenci do trenýrek. Proč, to nevím, snad je u kluků lákal ten odér klukovského potu a taky zbytků močoviny, protože jak praví stará klučičí moudrost:

„Ať klepeš, jak klepeš, poslední kapka jde do kalhot!“ A jistě to nevím. Protože oni, tihle agresivní mravenci, útočili i na holky. No, kdyby se někdo šklebil, tak já jen připomenu, že tehdy se většina lidí koupala jednou týdně, a i to ještě ne všichni.

Děvčata, co se s námi kamarádila, sice trochu opatrně, lehce a někdy z dálky, ale kamarádila, byla občas také jejich obětí. Holky patřily do party, páč na „vybiku“ a čáru a při vypalování trávy a lovu čolků a myší, prostě vůbec při správné zábavě dětí z periferie, bylo potřeba i holek. Holky byly prostě potřeba. To nám bylo jasný.

Holky nosily trenýrky dole s gumou. Tedy s dvouma gumama. Kolem každé nohy. Říkat kolem stehna i když teoreticky to, kolem čeho se zapošitá gumička tam těsně pod zadkem svírala, bylo stehno, bylo by takové vyjádření básnickou nadsázkou. Většina našich holek , v dobách, kdy jsme prozkoumávali mraveniště, lovili zlatohlávky, zkoušeli, zda jsou žížaly jedlé a podobně, žádný skutečný stehna neměla. Spíš jim koukaly z trenýrek takový, jak jsme říkali, „hubený šajtle“. Leč i po těhle holčičích šajtlích a pak dál pod trenýrky s gumou dole se dokázali červení mravenci někdy dostat.

Takže první striptýz, či možná „píp šou“ či prostě „svlíkačku“ jsme viděli v silně mladém věku, to když Jiřce zalezli červení mravenci do trenýrek. A začali tam svoje dílo. Kousat. Děsně to vždycky pálilo.

Jiřka vystartovala a začala pištět. Ruku narvala pod trencle, pak je stáhla ke kolenům, a začala pronásledovat jednoho z červených mravenců na holčičích místech značně intimních . A v tom si všimla, že na ni my kluci koukáme, takže opět zaječela, trencle vytáhla nahoru a zkoušela se rukou poslepu zbavit trapičů. Což moc nešlo. Opět štípaná a stále ječící znovu stáhla trenýrky s gumičkou ke kolenům, opět zalovila a pak je, celá červená, zase rychle natáhla a tak to pokračovalo.

Bylo to jako v tom vtipu, jak šel ten nahý chlap na maškarní ples. A když se ho ptali, za co jde, tak říkal, že za námořní maják. A začal se točit dokola a říkal: „Něco vidíte, nic nevidíte, něco vidíte, nic nevidíte...“

Tak takhle jsem to měli s Jiřkou. Něco jsme chvíli viděli, pak jsem zase chvíli nic neviděli, zase jsme opět něco viděli. Jen jsme to oproti tomu chlapovi měli s ječivým doprovodem. Nakonec udělaly holky kolem Jiřky clonu, stáhly jí trenýrky dolů a odlovily červené mravence a fňukající jí doprovodily z Čimičáku domů. Čimičák byl a je lesík na severním okraji Prahy.

Václav Vlk st

_____________________________________________________________
A abychom vás potěšili, když všichni furt všechno zdražují, nabízíme vám dárek před dovolenou. Abyste si mohli , třeba na pláži a nebo na chatě jen tak odpočívat číst si. Stačí kliknout zde: https://www.dobreknihkupectvi.cz/akce--stalo-to-za--a-kdo-rad-ji--at-zvedne-ruku/

ak

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Turecko brzy ukončí vojenskou operaci proti kurdským bojovníkům na severu Iráku a Sýrie. Turecký...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz