30.6.2024 | Svátek má Šárka


TEXTÍK: Trampoty s hmyzem

21.6.2024

Blížící se úpadek civilizace je provázen vydáváním stále nesmyslnějších zákonů

(VAROVÁNÍ: nejezte během čtení)

Snad proto, že Evropa vymírá, jsou nám nabízeny stále zajímavější alternativy k našemu způsobu života. Jednou z nich je i změna jídelníčku. Stále častěji slyšíme o vysoce kvalitních bílkovinách, minerálních látkách, vitamínech, vláknině a zdravých tucích podobných rybím. O hmyzu. Nevědomky jej pojídáme již nyní. Průměrně kolem půl kilogramu ročně. V ovoci, v džemech, za jízdy na kole a rozemleté v potravinářských barvivech. Našel jsem i českou kuchařku, kde je uveden recept na polévku z chroustů. Snažil jsem se zjistit, v kterém kraji ji vaří, ale nikdo se nepřiznal.

Chápu, že někde ve světě je tato potrava nutná a dokonce i oblíbená. Tam, kde se nedaří zkrotit populační explozi a řádí hladomor. Nebo v extrémně chudých zemích, kde řádí inflace a bída. U nás však řádí populační imploze a ani bída už není, co bývala za středověku. Potrava z hmyzu je ale, myslím, geniální tah. Pokud my, tlouštíci, zvolíme například potemníkovou dietu, pak bude redukce váhy rychlá. A nejen proto, že je nízkokalorická. Nedovedu si představit, jak si během obědu přidám s chutí moučné červy a večer je budu mlsat sušené při televizi podobně jako popcorn. Dnes je považováno za jedlé víc jak tisíc druhů, je možno si vybírat z cvrčků, housenek, larev, mravenců a třeba i pavouků. V prodejnách budou k dostání proteinové tyčinky ze včel či dárková balení se směskou různých pochutin pro tchýně. Cenově je hmyz srovnatelný s kaviárem.

Již nyní se jedlý hmyz považuje legislativně za hospodářské zvíře. A s tím nadchází spousta administrativních problémů. Stejně jako u běžného skotu je třeba mu do uší vytetovat číslo, aby bylo možno každého jedince vakcinovat, sledovat zdravotní stav a vést plemennou knihu. Vzhledem k jistým obtížím se pravděpodobně nebude trvat na boltcích, ale bude moci být určena i jiná, vhodnější plocha těla. Vzhledem k tomu, že i hmyz je člověk, nebudou povoleny klecové chovy, ale bude pěstován na farmách s dostatečným výběhem tak, aby i on si prožil dobrý život.

Hmyz má několik unikátních vlastností. Je natolik debilní, že si jej opravdu málokdo oblíbí a bude považovat za mazlíčka. To však má i stinnou stránku, před doplazením se ke žlabu s potravou dává přednost kanibalismu. Vzniklé manko po spočítání stáda/hejna může nabýt číselnou podobu schodku hospodaření státu.

Farmáři budou muset být pojištěni, pokud by hejno kobylek uletělo a způsobilo národohospodářskou škodu na cizím lánu kukuřice. Včely, podobně jako slepice budou chovány jednak na snůšku a jiné na maso. Pavoučí farmy budou odděleny vodním příkopem a vysokonapěťovým plotem, aby nedocházelo k útěkům a vysávání okolních vesnic. Největší problém je ustájení termitů, jsou schopni rozkousat i protiatomový kryt.

Hmyzí jatka budou pečlivě dozorována kamerovým systémem, aby nedocházelo k týrání porážených jedinců z velkochovů, na které bude dozorovat jednak veterinární správa, jednak neziskové organizace sdružující insektofilní občany žádající svobodu v zajetí chovaných brouků a zastavení genového inženýrství při jejich šlechtění.

Prozatím je hmyz pojídán takzvaně v celku, takže nevzniká žádný odpad v podobě kostí, vnitřností, šlach, kopyt a rohů. Jen se odrolí tykadla a případná křídla, ale i zde nás čeká spousty změn v gastronomii a primárního zpracování produktu. V rozežrané blahobytné Evropě se můžeme těšit na Bug Burger z flákoty odebírané z nohou kobylek a pro milovníky české klasiky výborné cvrčo knedlo zelo

Stařec na chmelu