Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TEXTÍK: Trampoty s hmyzem

diskuse (19)
Snad proto, že Evropa vymírá, jsou nám nabízeny stále zajímavější alternativy k našemu způsobu života. Jednou z nich je i změna jídelníčku.

Blížící se úpadek civilizace je provázen vydáváním stále nesmyslnějších zákonů

(VAROVÁNÍ: nejezte během čtení)

Snad proto, že Evropa vymírá, jsou nám nabízeny stále zajímavější alternativy k našemu způsobu života. Jednou z nich je i změna jídelníčku. Stále častěji slyšíme o vysoce kvalitních bílkovinách, minerálních látkách, vitamínech, vláknině a zdravých tucích podobných rybím. O hmyzu. Nevědomky jej pojídáme již nyní. Průměrně kolem půl kilogramu ročně. V ovoci, v džemech, za jízdy na kole a rozemleté v potravinářských barvivech. Našel jsem i českou kuchařku, kde je uveden recept na polévku z chroustů. Snažil jsem se zjistit, v kterém kraji ji vaří, ale nikdo se nepřiznal.

Chápu, že někde ve světě je tato potrava nutná a dokonce i oblíbená. Tam, kde se nedaří zkrotit populační explozi a řádí hladomor. Nebo v extrémně chudých zemích, kde řádí inflace a bída. U nás však řádí populační imploze a ani bída už není, co bývala za středověku. Potrava z hmyzu je ale, myslím, geniální tah. Pokud my, tlouštíci, zvolíme například potemníkovou dietu, pak bude redukce váhy rychlá. A nejen proto, že je nízkokalorická. Nedovedu si představit, jak si během obědu přidám s chutí moučné červy a večer je budu mlsat sušené při televizi podobně jako popcorn. Dnes je považováno za jedlé víc jak tisíc druhů, je možno si vybírat z cvrčků, housenek, larev, mravenců a třeba i pavouků. V prodejnách budou k dostání proteinové tyčinky ze včel či dárková balení se směskou různých pochutin pro tchýně. Cenově je hmyz srovnatelný s kaviárem.

Již nyní se jedlý hmyz považuje legislativně za hospodářské zvíře. A s tím nadchází spousta administrativních problémů. Stejně jako u běžného skotu je třeba mu do uší vytetovat číslo, aby bylo možno každého jedince vakcinovat, sledovat zdravotní stav a vést plemennou knihu. Vzhledem k jistým obtížím se pravděpodobně nebude trvat na boltcích, ale bude moci být určena i jiná, vhodnější plocha těla. Vzhledem k tomu, že i hmyz je člověk, nebudou povoleny klecové chovy, ale bude pěstován na farmách s dostatečným výběhem tak, aby i on si prožil dobrý život.

Hmyz má několik unikátních vlastností. Je natolik debilní, že si jej opravdu málokdo oblíbí a bude považovat za mazlíčka. To však má i stinnou stránku, před doplazením se ke žlabu s potravou dává přednost kanibalismu. Vzniklé manko po spočítání stáda/hejna může nabýt číselnou podobu schodku hospodaření státu.

Farmáři budou muset být pojištěni, pokud by hejno kobylek uletělo a způsobilo národohospodářskou škodu na cizím lánu kukuřice. Včely, podobně jako slepice budou chovány jednak na snůšku a jiné na maso. Pavoučí farmy budou odděleny vodním příkopem a vysokonapěťovým plotem, aby nedocházelo k útěkům a vysávání okolních vesnic. Největší problém je ustájení termitů, jsou schopni rozkousat i protiatomový kryt.

Hmyzí jatka budou pečlivě dozorována kamerovým systémem, aby nedocházelo k týrání porážených jedinců z velkochovů, na které bude dozorovat jednak veterinární správa, jednak neziskové organizace sdružující insektofilní občany žádající svobodu v zajetí chovaných brouků a zastavení genového inženýrství při jejich šlechtění.

Prozatím je hmyz pojídán takzvaně v celku, takže nevzniká žádný odpad v podobě kostí, vnitřností, šlach, kopyt a rohů. Jen se odrolí tykadla a případná křídla, ale i zde nás čeká spousty změn v gastronomii a primárního zpracování produktu. V rozežrané blahobytné Evropě se můžeme těšit na Bug Burger z flákoty odebírané z nohou kobylek a pro milovníky české klasiky výborné cvrčo knedlo zelo

Stařec na chmelu

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Turecko brzy ukončí vojenskou operaci proti kurdským bojovníkům na severu Iráku a Sýrie. Turecký...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz