Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SLOVENSKO: Atentát na Fica a promarněná šance

diskuse (92)
Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti.

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

Když se před měsícem a půl objevily první zprávy o pokusu o atentát na slovenského premiéra, byl to velký šok. Na Slovensku dokonce přiměl ke společnému vystoupení končicí a nastupující hlavy státu, Zuzanu Čaputovou a Petera Pellegriniho, při kterém vyzvaly k zastavení eskalace nenávisti ve společnosti. Nyní s odstupem času je jasné, že jejich apel vyslyšen nebyl. Respektive ono to bylo zřejmé už po pár hodinách. Od té doby ostrých výroků na tamní politické scéně i mezi lidmi přibývá a všichni jako by se předháněli v jejich razanci. Svoji roli přitom nezvládl ani Robert Fico, jehož první veřejné vystoupení po atentátu nebylo projevem státníka, ale mstitele. Vítězem této hitparády šílenství je pak incident, při kterém jeden povedený otec naočkoval svého malého syna, aby v kukle mířil atrapou zbraně na dům, ve kterém bydlí Peter Pellegrini. Což mne vede k úvaze, zda Bůh neudělal chybu, když nepodmínil reprodukční schopnosti člověka vedle fyzické zralosti i jeho mentální vyspělostí.

Slováci zkrátka svoji šanci na zklidnění napětí ve společnosti propásli. A propásli jsme ji i my. Respektive u nás v reakci na atentát ani k žádnému pokusu o zklidnění vášní nedošlo. Bezprostředně po něm jej sice politici vesměs odsoudili, ale to bylo tak všechno. Ovšem o co méně bylo pokusů o alespoň nějakou reflexi, o to více se šířilo „zaručených“ zpráv a konspiračních teorií. Krátce po atentátu se objevily zvěsti, že atentátník Juraj Cintula je podporovatelem Ruska, takže za tím vším stojí nejspíš Putin (jak taky jinak, že ano). Když tato bublina splaskla, tak se zase objevily teorie o tom, že to bylo celé jedno velké divadlo, protože, kdyby „ten Cintula chtěl opravdu vraždit, tak se trefí“. A další „důkaz“ o tom, že to bylo celé nahrané, se pak objevil po prvním veřejném vystoupení Roberta Fica, kdy jej řada gaučových „expertů“ dokázala po vzoru paní Džamily Stehlíkové diagnostikovat na dálku a došli k závěru, že po pětinásobném průstřelu tenkého střeva by vypadal jinak. Ale co… I moula má právo sdělit světu, že je moula.

Je samozřejmě škoda, když už k takové události došlo, že nás nepřinutila se alespoň na chvíli zastavit a pokusit se zklidnit vášně. Místo toho však na sebe politici nadále nenávistně poštěkávají a tvrdá jádra táborů příznivců jednotlivých stran a hnutí pak nevynechají jedinou příležitost, aby si to mezi sebou nevyřídila. Zatím naštěstí jenom verbálně, ale agresivity přibývá. Pokud však někdo může tuto hrozivě roztáčející se spirálu vzájemné nevraživosti zastavit, tak to jsou právě a jedině politici. Jedině oni totiž mohou své radikální podporovatele krotit. A jedině oni ponesou odpovědnost za to, pokud to neudělají a situace se i u nás vyhrotí tak jako na Slovensku. Zatím se však žádný z nich o něco takového ani nepokusil. Kam až to tedy chtějí nechat zajít? A proč nekrotí vášně? Jedna odpověď se nabízí.

Ono jim to totiž náramně vyhovuje…

Psáno pro deník.to

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Centrální dvorec Wimbledonu už odpoledne zažil jeden český úspěch v podání Barbory Krejčíkové. Ten...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz