Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PB

Jako Starobrňák, kde se zrodil brněnský hantec, děkuji za článek. Od Pražana přímo pohlazení, I když pražáky nemám rád, tak s váma bych na škopek šel!R^;-)

Foto

Kémo, neval brejle na Brnec, móžeš jezdil klidně šmirglem a doveze tě i na prýgl.

Kdysi byl dostupný i slovník brněnského hantecu, ale záhadně zmizel. Ale důsledným studiem se lze v hantecu zdokonalit. Já, kdyžý jsem přišel do Brna, měl jsem stejné potíže, když rekli Eddy Merx alias Ed Vozdek - to se mosí výšóflovat - nechápal jsem co to je, teprve později jsem pochopil, že název nástroje pocházi z němčiny - Brno bylo dost německé - das Schaufel = lopata.

JJ

J91u13r26a 24J14u32r11a60x

4. 7. 2024 12:10

http://www.hantec.cz/hantec/slovnik/slovnik.htm

http://www.kd.cz/~martin/funny/hantec/hantec

https://www.prygl.net/php/hantec.php

lze nalézt i další.

A ku poučení:

Prýgl se placatí od Bástru do Betléma. Jeho vasrplac háže 2,6 kiláku na kvadrát. Po Prýglu valijó šífy na baterky, kerým bačuje brniskové glajzové podnik.

Foto

Nebuďte až tak vztahovačný (nebo namyšlený?) :-)

Vyslechnutý dialog nebyl narážka na Prahu, ale na bouřku. Shodné fráze (i s tím Ať si je tam nechají) používám i slýchám docela často. A protože bouřky přicházejí obvykle od západu nebo od jihozápadu, tak se jen operativně mění místopisný údaj (V Čechách! Na Vysočině! V Praze! Na Šumavě!). Vyjímečnost Prahy v tom tentokráte roli nehraje. Polsko nebo Slovensko v takové souvislosti neuslyšíte, protože odtamtud bouřky prostě nepřicházejí, ale Německo si představit umím.

LB

Však i ta Eliška Krásnohorská v básni Chodské píše, že "z Němec k nám jen búřka, zle ha vojna přijde.."

FN

Není třeba vyčkávat u orloje. Kuličky z falického orloje se prodávají v krámech s upomínkovými předměty.

Foto

No jo. Ale zaprvé - zhruba za 4 stovky, což je za skleněnku dost sebevědomá cena a zadruhé - nikdy nemůžete mít tu jistotu, že je to opravdu autentická skleněnka, co byla v orloji a jen propadla neodchycena do zásobníku a že se vám za ty 4 kila nesnaží prodat nějakou kuličku panenskou, která orloj nikdy ani neviděla.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz