Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BYLO LÉTO: Moudí

diskuse (6)
Zkuste opakovat po mně „že na mém moudí..“ .Ještě jednou a rychleji! „žena mém moudí..

To je zajímavý slovo, že jo? To slovo „moudí“. Zkuste opakovat po mně „že na mém moudí..“ .Ještě jednou a rychleji! „žena mém moudí..“ Nezní vám to jako nějaký románský jazyk? Třeba ve francouzštině: „šénamém moudí“. A aby to bylo dokonale „fransouzké“ , zkuste si to představit, jak to vyslovuje Chantal Poullain… Uiž to máte ? To jsou věci, co?

Jo vy nevíte co je to „moudí?“ . No ,jak bych to jen slušně vysvětlil…. A co , použijeme strýčka Googla. Tam se praví , že :„ Moudí je slovo, které se dnes už skoro nepoužívá. Označuje, jak se píše ve Slovníku spisovného jazyka českého, „šourek s varlaty“ a jeho původ není odborníkům jasný. Snad je tu prý souvislost s latinským mentulus, mužský úd, či s řeckým medea, varlata. Zajímavé slovo. Ale takové literární. Když matinka své dcerušce vysvětluje v době dívčího dospívání , jak se někdy chovat k agresivnímu chlapovi, tak určitě nepoužije slovo „moudí“ jak by jej mohli použít ti šílenci z Cermatu, co týrají naše děti svými „testy“ z češtiny. Ale šeptne něžné dívce osvědčenou ženskou radu: „ Kopni ho do koulí!!“

No, ale k zpět k ději. Koukám a na mém moudí… no tak dobře, když nedáte… Na mém pytlíku až dole visí zakousnutý obrovský nějaký mravenec. Mravenec obr. Největší mravenec, kterého jsem kdy viděl. A že zkušenosti s mravencema mi nechyběly! A s obrovskými čelistmi. Tuhle jsem na Wikipedii našel obrázek. No řekněte, není to hrůza?

vlk1

Obrovitý mravenec černo-rudý, mamut mezi mravenci, snad nějaký potomek mravenců, co se vyvíjeli s dinosaury a zkoušeli je ve velikosti dohnat, se mi tam zahryznul. No přesně tam. Velká kusadla se zabodla do kůže a můj první zmatený pokus mravence odtrhnout jen dokázal, jak se na některých místech těla může kůže daleko natáhnout, aniž by praskla. A také mi ihned mravenec dal najevo, kolik kyseliny ještě v zásobě v těch kusadlech má.

Řval jsem ještě víc. Kamarádi se radili a pokoušeli se mi pomoci . Ale jak k mravenci ruce natahovali, mlátil jsme je přes ně, jako bych bránil čest vlastní dcery. Na mravence na mém moudí nebude nikdo šahat! Už jsem to zkusil, je to děsný!

Kamarádi se poodešli poradit. I vzpomněli si, že třeba pijavice se dají odstranit tak, že si člověk zapálí cigaretu, tu přiloží zapáleným koncem blízko k pijavici, pak mohutně zatáhne, konec se rozžhaví a pijavice se pustí. Většinou. Možná. Se to tak říká. A že by se to takhle dalo udělat s tím mravencem. Návrh byl po krátké a vzrušené diskusi uznán v praxi za neproveditelný.

Představa, že si kdokoliv z kamarádů klekne přede mnou, zapálí si cigaretu, přiloží její hořící konec k mravenci, nakloní hlavu někam pod můj břich a zatáhne, aby se konec cigarety rozžhavil …. Ono šlo také o to, že v té době byly hrátky mezi hošema ještě trestně zakázaný. A tohle by přesně tak z dálky a možná i z blízka vypadalo. No tak to ne, to jsme vyloučili. Jen jsme se trochu zdrželi u teoretické otázky, zda by tomu mravenci ta prdelka, kdyby se spálila, uhořela a zda by se přitom pustil a nebo ne. Zvítězil názor, že určitě ne, protože mravenci jsou mrchy a bojovníci a vůbec a tenhle projevoval větší vůli se nedat, než by nám bylo milé.

Rychle jsme také zavrhli nápad, že aby to z dálky tak hodně blbě nevypadalo, že by jako se tam mravenec nepálil cigaretou, ale sirkou, kterou by k němu někdo přiložil. Opět ne!! Už jen ta představa, jak se klepající ruka se zapálenou sirkou Solo Sušice přibližuje k mému …éééé, tak to néééé!!

Bylo rozhodnuto mravence, držícího stále a fest, utopit. Vstoupil jsem do chladné vody šumavské Vltavy a čekal. Chlad působil na počátku hojivě, pak znecitlivujícím dojmem. Ovšem, první mi znecitlivěly nohy a zima postupovala nahoru. Taky se mi začalo chtít v tý studený vodě strašně čůrat. Ani po čtvrthodině pobytu pod hladinou to s mravencem ani nehlo. Možná to byl mravenec trénovaný na potápění. Bydlel přeci v tom pařezu hned na břehu řeky, anebo nevím. Držel se, když jsem za něj po paměti pod vodou zatáhl, kroutil se, ale nepustil. Mravenec - bojový potápěč!

Promrzlého mne kamarádi vytáhli na břeh. Moudí začalo rychle natékat. Mravenec se nepouštěl. Krize pokračovala. A ani jsem už nemohl moc chodit.

Václav Vlk st

_____________________________________________________________
A abychom vás potěšili, když všichni furt všechno zdražují, nabízíme vám dárek před dovolenou. Abyste si mohli , třeba na pláži a nebo na chatě jen tak odpočívat číst si. Stačí kliknout zde: https://www.dobreknihkupectvi.cz/akce--stalo-to-za--a-kdo-rad-ji--at-zvedne-ruku/

ak

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz