3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Psí vycházka Čechovou a Šmeralovou ulicí

17.12.2019
V sobotu v 10 hodin jsme se za pošmourného počasí sešli u hospůdky Vegtrálu na rohu Keramické a Čechovy ulice, tedy tam, kde se v úterý odehrál křest knížky Psí vycházky 6, která nás zavádí do oblasti bubenečského Montmartru nedaleko budovy výtvarné akademie.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Od secese k avantgardě a PV

10.12.2019
K žákům zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry patří dnes už zapomenutý projektant a stavitel František Kavalír. Pozoruhodná je jeho secesní tvorba, ale také pozdní práce ve funkcionalistickém stylu.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Vycházejí Psí vycházky 6 – Bubenečský Montmartre

3.12.2019
29. 11. vyšel v nakladatelství NLN šestý díl Psích vycházek po pražské moderní architektuře. Se Samem se tentokrát procházíme po oblasti tzv. pražského Montmartru – tedy části Letné v okolí budovy Akademie výtvarných umění.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Podzimní Psí vycházka po Starém Městě

8.10.2019
Navzdory nevlídnému počasí (ale naštěstí nepršelo), jsme se v počtu asi 40 vycházníků sešli v Řásnovce u Fantovy podivuhodné budovy bývalého Ministerstva obchodu a Patentního úřadu (dnes Ministerstvo průmyslu a obchodu), postavené ve stylu neoklasicismu až na prahu třicátých let, kdy už jinde řádil...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Výstřední stavby výstředního architekta...

1.10.2019
V červnu uplynulo 45 let od úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav české moderní architektury Jiřího Krohy.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Přednášky podzim 2019

10.9.2019
Jako obvykle uvádím přehled svých podzimních přednášek. Je to především cyklus Známí neznámí věnovaný architektům, kteří navrhli významné stavby, ale dnes jsou téměř zapomenuti, v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz), které se konají v úterý každý měsíc od 18:30 hodin, první je na programu už dnes:
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Stromovky a na Výstaviště

11.6.2019
Druhá letošní Psí vycházka (ta první viz zde) se konala v sobotu 8. června dopoledne. Sešli jsme se u Šlechtovy restaurace, která se stále opravuje, ovšem termín do konce dubna tohoto roku (hlásá velká tabule na oplocení stavby) asi splněn nebude, když už je už červen a konec prací v nedohlednu.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Katedrála ze všech stran a PV

4.6.2019
Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na III. nádvoří Pražského hradu je jednou z našich nejvýznamnějších památek. Vyšla o ní řada publikací a nyní je na světě další. Tentokrát však jde o dílo nejkomplexnější.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Otto a Karl Kohnovi - Praha, Paříž, Ekvádor

28.5.2019
K zajímavým zjevům na pražské meziválečné architektonické scéně patřili bratři Otto a Karl Kohnovi, dnes jsou však již zapomenuti.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Od secese k avantgardě

21.5.2019
V minulých článcích této rubriky jsme se hned dvakrát setkali se stavbami Rudolfa Stockara. Byl jednak autorem kubistické Maternovy továrny v Praze-Holešovicích, jednak navrhl funkcionalistický obchodní dům na náměstí Republiky, v místě, kde je dnes Kotva.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic a Bubenče

9.4.2019
V sobotu 6. dubna za krásného slunečného počasí jsme absolvovali první letošní Psí vycházku (ta minulá viz zde). Přišlo asi 75 lidí a vyrazili jsme od Hradčanské směr Vítězné náměstí, neboli Kulaťák.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Mistr pražské secese (a PV)

2.4.2019
V květnu uplyne 160 let od narození architekta Osvalda Polívky, jedné z nejvýraznějších postav éry historismu a secese. Polívka byl autorem řady významných bankovních budov, projektoval také novou pražskou radnici na Mariánském náměstí, ale navrhoval i obchodní domy, průčelí pražských činžáků, dále...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Josef Havlíček 120

19.3.2019
V květnu uplyne 120 let od narození jednoho z nejtalentovanějších českých architektů dvacátého století Josefa Havlíčka. Spolu s generačními druhy Jaromírem Krejcarem, Jaroslavem Fragnerem, Evženem Linhartem, Bohuslavem Fuchsem nebo Karlem Honzíkem patřil k předním představitelům meziválečné...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Brutalismus – kam s ním?

5.3.2019
Kauza Transgas, o které se teď hodně píše, ale za chvíli třeba případ obchodních domů Máj, Kotva, Družba, Paláce kultury (dnes Kongresové centrum), hotelu Budovatel (dnes President) nebo býv. domu Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Poněkud podivné rekonstrukce

26.2.2019
V poslední době se začaly rekonstruovat některé významné památky moderní architektury v centru Prahy. Prozatímní průběh prací však vzbuzuje obavy, zda se přistupuje k těmto cenným stavbám s dostatečným respektem. Pojďme se na tři takové případy podívat podrobněji.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Max Spielmann

19.2.2019
Hrátky osudu jsou nevyzpytatelné a nevyhnul se jim ani architekt Max Spielmann. Je to paradox: stavba, kterou navrhl pro bankovní dům rodiny, jež musela z rasových důvodů opustit Československo, se ve válečných letech stala synonymem nacistického útlaku. Také historie dalších Spielmannových staveb...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Lodě na pevnině

12.2.2019
Jsou architekti známí a pak taky takoví, na něž se jaksi zapomnělo. Přitom byli autory mnoha dodnes ceněných staveb. Mezi takové osobnosti patří František Sander.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Knížky, přednášky, rozhlasová pásma, televize…

5.2.2019
Po čase přináším přehled mých aktivit na poli propagace moderní architektury v prvním pololetí letošního roku.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: 1929 - mimořádný rok

29.1.2019
Před týdnem jsme se podívali na dění na naší scéně před sto lety, především na doznívání českého fenoménu: architektonického kubismu. Dnes se opět vypravíme do minulosti, tentokrát o 90 let zpět.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: 1919 - doznívání kubismu

22.1.2019
Jak vypadala architektura nově založené Československé republiky právě před sto lety – tedy v roce 1919? Samozřejmě se dále stavělo ve stylu předválečné tvorby, tedy pozdního historismu, secese i moderny.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Předmostí Hlávkova mostu zbourat!

8.1.2019
Takzvanou Severojižní magistrálu, budovanou dle zastaralého schématu v sedmdesátých letech minulého století, byl Praze čert dlužen. Rozřízla centrum, z kdysi velkoměstských tříd se stromy – Sokolské a Legerovy – udělala dopravní stoku.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Neznámá Kotěrova stavba

18.12.2018
Architekt, urbanista, designér, scénograf a pedagog Jan Kotěra (1871 – 1923), označovaný za zakladatele české moderní architektury, přišel na sklonku XIX. století do Prahy z vídeňských studií u prof. Otta Wagnera a stipendijní cestě do Itálie.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Česká architektura dnes

11.12.2018
Dnes nás čeká poslední článek stopující naši architekturu po roce 1918 (minulý text viz zde). Jaká je vlastně česká architektura po roce 1989? Snese srovnání s vyspělými zeměmi Evropy?
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Šedé roky normalizace

4.12.2018
Pokračujeme v našem seriálu o vývoji české architektury od roku 1918 (minulý díl viz zde). Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se poměry na československé architektonické scéně počaly pomalu měnit.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Návrat do Evropy

20.11.2018
Jak jsme si řekli na konci minulého dílu (viz zde), neoblíbená stalinská architektura, zvaná sorela, končí na sklonku padesátých let. Světová výstava v Bruselu v roce 1958 byla pro naše umělce, samozřejmě nejen architekty, ale také výtvarníky, designéry, hudební skladatele, divadelníky i filmaře...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Staliniáda

13.11.2018
Pokračujeme v našem seriálu o architektonických stylech po roce 1918 v našich zemích (minulý díl viz zde). Nástup stalinismu po únorovém komunistickém puči v roce 1948 znamenal současně i konec československého avantgardního umění.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Ze života avantgardy 2

6.11.2018
V minulém dílu našeho seriálu, věnovaného vývoji architektonických stylů po vzniku Československé republiky, jsme se zabývali nástupem avantgardní architektury, nejprve purismu a o něco později konstruktivismu a jeho Le Corbusierem definované verze: funkcionalismu. Dnes se podíváme na další vývoj...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Holešovic

30.10.2018
Čtvrtou letošní Psí vycházku (předchozí viz zde) jsem směřoval do Holešovic. Vyšli jsme za sychravého počasí (leč nepršelo!) od stanice Vltavské, nyní právě zbavené tramvajové dopravy, neboť všude kolem padají mosty.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Ve znamení avantgardy + PV

23.10.2018
Meziválečné Československo se stalo po roce 1925 jedním z center avantgardní architektury ve stylu konstruktivismu a funkcionalismu v Evropě. Podmínky k tomu byly u nás ideální – demokratický režim, investoři, kteří se nebáli moderních trendů, schopní stavitelé a talentovaní projektanti, to byl...
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Holandsko v Čechách

16.10.2018
Vedle národního slohu a neoklasicismu, s nimiž jsme se již seznámili v předchozích dvou dílech našeho seriálu (viz zde a zde), věnovaného architektonickým stylům po roce 1918, se v Československu uplatnil v letech 1922-1926 ještě jeden trend, nazývaný dnes holandský racionalismus.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Moderní antika

2.10.2018
V prvním dílu našeho nového seriálu věnovaného architektonickým stylům první republiky jsme si představili art deco neboli národní dekorativismus - jakousi módní vlnu první poloviny třetí dekády minulého století (viz zde).
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Styl mladé republiky

25.9.2018
Blíží se výročí vzniku republiky, a tak otevíráme nový seriál, v němž si představíme styly v architektuře, které v tomto období dominovaly.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Podivuhodný Richard Klenka

18.9.2018
Byli architekti, kteří sledovali dobové trendy a ve své tvorbě nevybočovali z kánonů dané éry. A pak byli také takoví, kteří šli svou vlastní cestou. Často sklidili posměch nebo přinejmenším byli přehlíženi. K těm patřil i Richard Klenka rytíř z Vlastimilu.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Psí vyjížďka ze Stromovky do Podbaby

11.9.2018
Letošní Psí vyjížďka odstartovala z jižního okraje Stromovky v sobotu 8. září za hezkého počasí. Na rozdíl od té loňské (viz zde), která vedla taky přes Stromovku, ale na jejím konci uhnula podél řeky na východ do Holešovic, ta letošní směřovala na druhou stranu směrem k Dejvicím.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Exodus 1968 a Psí vyjížďka

4.9.2018
Připomněli jsme si 50. výročí okupace a to je důvod zastavit se u faktu, že se tehdy rozhodla řada občanů této země navždy odejít. Byla to jistě vždy těžká volba, ale touha žít ve svobodném světě byla silnější.
více


Zdeněk Lukeš

ARCHITEKTURA: Podivíni v Kaštanu a Psí vyjížďka

28.8.2018
Dnes zvu na další pokračování přednáškového cyklu v břevnovském Kaštanu. Každé první úterý v měsíci od září až do prosince od 18:30 hodin tam představím zajímavé a podivínské zjevy české moderní architektury.
více