13.8.2022 | Svátek má Alena


17.12.2019 ARCHITEKTURA: Psí vycházka Čechovou a Šmeralovou ulicí

Zdeněk Lukeš
V sobotu v 10 hodin jsme se za pošmourného počasí sešli u hospůdky Vegtrálu na rohu Keramické a Čechovy ulice, tedy tam, kde se v úterý odehrál křest knížky Psí vycházky 6, která nás zavádí do oblasti bubenečského Montmartru nedaleko budovy výtvarné akademie.
více


10.12.2019 ARCHITEKTURA: Od secese k avantgardě a PV

Zdeněk Lukeš
K žákům zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry patří dnes už zapomenutý projektant a stavitel František Kavalír. Pozoruhodná je jeho secesní tvorba, ale také pozdní práce ve funkcionalistickém stylu.
více


3.12.2019 ARCHITEKTURA: Vycházejí Psí vycházky 6 – Bubenečský Montmartre

Zdeněk Lukeš
29. 11. vyšel v nakladatelství NLN šestý díl Psích vycházek po pražské moderní architektuře. Se Samem se tentokrát procházíme po oblasti tzv. pražského Montmartru – tedy části Letné v okolí budovy Akademie výtvarných umění.
více


8.10.2019 ARCHITEKTURA: Podzimní Psí vycházka po Starém Městě

Zdeněk Lukeš
Navzdory nevlídnému počasí (ale naštěstí nepršelo), jsme se v počtu asi 40 vycházníků sešli v Řásnovce u Fantovy podivuhodné budovy bývalého Ministerstva obchodu a Patentního úřadu (dnes Ministerstvo průmyslu a obchodu), postavené ve stylu neoklasicismu až na prahu třicátých let, kdy už jinde řádil...
více


1.10.2019 ARCHITEKTURA: Výstřední stavby výstředního architekta...

Zdeněk Lukeš
V červnu uplynulo 45 let od úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav české moderní architektury Jiřího Krohy.
více


10.9.2019 ARCHITEKTURA: Přednášky podzim 2019

Zdeněk Lukeš
Jako obvykle uvádím přehled svých podzimních přednášek. Je to především cyklus Známí neznámí věnovaný architektům, kteří navrhli významné stavby, ale dnes jsou téměř zapomenuti, v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz), které se konají v úterý každý měsíc od 18:30 hodin, první je na programu už dnes:
více


11.6.2019 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Stromovky a na Výstaviště

Zdeněk Lukeš
Druhá letošní Psí vycházka (ta první viz zde) se konala v sobotu 8. června dopoledne. Sešli jsme se u Šlechtovy restaurace, která se stále opravuje, ovšem termín do konce dubna tohoto roku (hlásá velká tabule na oplocení stavby) asi splněn nebude, když už je už červen a konec prací v nedohlednu.
více


4.6.2019 ARCHITEKTURA: Katedrála ze všech stran a PV

Zdeněk Lukeš
Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na III. nádvoří Pražského hradu je jednou z našich nejvýznamnějších památek. Vyšla o ní řada publikací a nyní je na světě další. Tentokrát však jde o dílo nejkomplexnější.
více


28.5.2019 ARCHITEKTURA: Otto a Karl Kohnovi - Praha, Paříž, Ekvádor

Zdeněk Lukeš
K zajímavým zjevům na pražské meziválečné architektonické scéně patřili bratři Otto a Karl Kohnovi, dnes jsou však již zapomenuti.
více


21.5.2019 ARCHITEKTURA: Od secese k avantgardě

Zdeněk Lukeš
V minulých článcích této rubriky jsme se hned dvakrát setkali se stavbami Rudolfa Stockara. Byl jednak autorem kubistické Maternovy továrny v Praze-Holešovicích, jednak navrhl funkcionalistický obchodní dům na náměstí Republiky, v místě, kde je dnes Kotva.
více


9.4.2019 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic a Bubenče

Zdeněk Lukeš
V sobotu 6. dubna za krásného slunečného počasí jsme absolvovali první letošní Psí vycházku (ta minulá viz zde). Přišlo asi 75 lidí a vyrazili jsme od Hradčanské směr Vítězné náměstí, neboli Kulaťák.
více


2.4.2019 ARCHITEKTURA: Mistr pražské secese (a PV)

Zdeněk Lukeš
V květnu uplyne 160 let od narození architekta Osvalda Polívky, jedné z nejvýraznějších postav éry historismu a secese. Polívka byl autorem řady významných bankovních budov, projektoval také novou pražskou radnici na Mariánském náměstí, ale navrhoval i obchodní domy, průčelí pražských činžáků, dále...
více


19.3.2019 ARCHITEKTURA: Josef Havlíček 120

Zdeněk Lukeš
V květnu uplyne 120 let od narození jednoho z nejtalentovanějších českých architektů dvacátého století Josefa Havlíčka. Spolu s generačními druhy Jaromírem Krejcarem, Jaroslavem Fragnerem, Evženem Linhartem, Bohuslavem Fuchsem nebo Karlem Honzíkem patřil k předním představitelům meziválečné...
více


5.3.2019 ARCHITEKTURA: Brutalismus – kam s ním?

Zdeněk Lukeš
Kauza Transgas, o které se teď hodně píše, ale za chvíli třeba případ obchodních domů Máj, Kotva, Družba, Paláce kultury (dnes Kongresové centrum), hotelu Budovatel (dnes President) nebo býv. domu Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici...
více


26.2.2019 ARCHITEKTURA: Poněkud podivné rekonstrukce

Zdeněk Lukeš
V poslední době se začaly rekonstruovat některé významné památky moderní architektury v centru Prahy. Prozatímní průběh prací však vzbuzuje obavy, zda se přistupuje k těmto cenným stavbám s dostatečným respektem. Pojďme se na tři takové případy podívat podrobněji.
více


19.2.2019 ARCHITEKTURA: Max Spielmann

Zdeněk Lukeš
Hrátky osudu jsou nevyzpytatelné a nevyhnul se jim ani architekt Max Spielmann. Je to paradox: stavba, kterou navrhl pro bankovní dům rodiny, jež musela z rasových důvodů opustit Československo, se ve válečných letech stala synonymem nacistického útlaku. Také historie dalších Spielmannových staveb...
více


12.2.2019 ARCHITEKTURA: Lodě na pevnině

Zdeněk Lukeš
Jsou architekti známí a pak taky takoví, na něž se jaksi zapomnělo. Přitom byli autory mnoha dodnes ceněných staveb. Mezi takové osobnosti patří František Sander.
více


5.2.2019 ARCHITEKTURA: Knížky, přednášky, rozhlasová pásma, televize…

Zdeněk Lukeš
Po čase přináším přehled mých aktivit na poli propagace moderní architektury v prvním pololetí letošního roku.
více


29.1.2019 ARCHITEKTURA: 1929 - mimořádný rok

Zdeněk Lukeš
Před týdnem jsme se podívali na dění na naší scéně před sto lety, především na doznívání českého fenoménu: architektonického kubismu. Dnes se opět vypravíme do minulosti, tentokrát o 90 let zpět.
více


22.1.2019 ARCHITEKTURA: 1919 - doznívání kubismu

Zdeněk Lukeš
Jak vypadala architektura nově založené Československé republiky právě před sto lety – tedy v roce 1919? Samozřejmě se dále stavělo ve stylu předválečné tvorby, tedy pozdního historismu, secese i moderny.
více


8.1.2019 ARCHITEKTURA: Předmostí Hlávkova mostu zbourat!

Zdeněk Lukeš
Takzvanou Severojižní magistrálu, budovanou dle zastaralého schématu v sedmdesátých letech minulého století, byl Praze čert dlužen. Rozřízla centrum, z kdysi velkoměstských tříd se stromy – Sokolské a Legerovy – udělala dopravní stoku.
více


18.12.2018 ARCHITEKTURA: Neznámá Kotěrova stavba

Zdeněk Lukeš
Architekt, urbanista, designér, scénograf a pedagog Jan Kotěra (1871 – 1923), označovaný za zakladatele české moderní architektury, přišel na sklonku XIX. století do Prahy z vídeňských studií u prof. Otta Wagnera a stipendijní cestě do Itálie.
více


11.12.2018 ARCHITEKTURA: Česká architektura dnes

Zdeněk Lukeš
Dnes nás čeká poslední článek stopující naši architekturu po roce 1918 (minulý text viz zde). Jaká je vlastně česká architektura po roce 1989? Snese srovnání s vyspělými zeměmi Evropy?
více


4.12.2018 ARCHITEKTURA: Šedé roky normalizace

Zdeněk Lukeš
Pokračujeme v našem seriálu o vývoji české architektury od roku 1918 (minulý díl viz zde). Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se poměry na československé architektonické scéně počaly pomalu měnit.
více


20.11.2018 ARCHITEKTURA: Návrat do Evropy

Zdeněk Lukeš
Jak jsme si řekli na konci minulého dílu (viz zde), neoblíbená stalinská architektura, zvaná sorela, končí na sklonku padesátých let. Světová výstava v Bruselu v roce 1958 byla pro naše umělce, samozřejmě nejen architekty, ale také výtvarníky, designéry, hudební skladatele, divadelníky i filmaře...
více


13.11.2018 ARCHITEKTURA: Staliniáda

Zdeněk Lukeš
Pokračujeme v našem seriálu o architektonických stylech po roce 1918 v našich zemích (minulý díl viz zde). Nástup stalinismu po únorovém komunistickém puči v roce 1948 znamenal současně i konec československého avantgardního umění.
více


6.11.2018 ARCHITEKTURA: Ze života avantgardy 2

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu našeho seriálu, věnovaného vývoji architektonických stylů po vzniku Československé republiky, jsme se zabývali nástupem avantgardní architektury, nejprve purismu a o něco později konstruktivismu a jeho Le Corbusierem definované verze: funkcionalismu. Dnes se podíváme na další vývoj...
více


30.10.2018 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Holešovic

Zdeněk Lukeš
Čtvrtou letošní Psí vycházku (předchozí viz zde) jsem směřoval do Holešovic. Vyšli jsme za sychravého počasí (leč nepršelo!) od stanice Vltavské, nyní právě zbavené tramvajové dopravy, neboť všude kolem padají mosty.
více


23.10.2018 ARCHITEKTURA: Ve znamení avantgardy + PV

Zdeněk Lukeš
Meziválečné Československo se stalo po roce 1925 jedním z center avantgardní architektury ve stylu konstruktivismu a funkcionalismu v Evropě. Podmínky k tomu byly u nás ideální – demokratický režim, investoři, kteří se nebáli moderních trendů, schopní stavitelé a talentovaní projektanti, to byl...
více


16.10.2018 ARCHITEKTURA: Holandsko v Čechách

Zdeněk Lukeš
Vedle národního slohu a neoklasicismu, s nimiž jsme se již seznámili v předchozích dvou dílech našeho seriálu (viz zde a zde), věnovaného architektonickým stylům po roce 1918, se v Československu uplatnil v letech 1922-1926 ještě jeden trend, nazývaný dnes holandský racionalismus.
více


2.10.2018 ARCHITEKTURA: Moderní antika

Zdeněk Lukeš
V prvním dílu našeho nového seriálu věnovaného architektonickým stylům první republiky jsme si představili art deco neboli národní dekorativismus - jakousi módní vlnu první poloviny třetí dekády minulého století (viz zde).
více


25.9.2018 ARCHITEKTURA: Styl mladé republiky

Zdeněk Lukeš
Blíží se výročí vzniku republiky, a tak otevíráme nový seriál, v němž si představíme styly v architektuře, které v tomto období dominovaly.
více


18.9.2018 ARCHITEKTURA: Podivuhodný Richard Klenka

Zdeněk Lukeš
Byli architekti, kteří sledovali dobové trendy a ve své tvorbě nevybočovali z kánonů dané éry. A pak byli také takoví, kteří šli svou vlastní cestou. Často sklidili posměch nebo přinejmenším byli přehlíženi. K těm patřil i Richard Klenka rytíř z Vlastimilu.
více


11.9.2018 ARCHITEKTURA: Psí vyjížďka ze Stromovky do Podbaby

Zdeněk Lukeš
Letošní Psí vyjížďka odstartovala z jižního okraje Stromovky v sobotu 8. září za hezkého počasí. Na rozdíl od té loňské (viz zde), která vedla taky přes Stromovku, ale na jejím konci uhnula podél řeky na východ do Holešovic, ta letošní směřovala na druhou stranu směrem k Dejvicím.
více


4.9.2018 ARCHITEKTURA: Exodus 1968 a Psí vyjížďka

Zdeněk Lukeš
Připomněli jsme si 50. výročí okupace a to je důvod zastavit se u faktu, že se tehdy rozhodla řada občanů této země navždy odejít. Byla to jistě vždy těžká volba, ale touha žít ve svobodném světě byla silnější.
více


28.8.2018 ARCHITEKTURA: Podivíni v Kaštanu a Psí vyjížďka

Zdeněk Lukeš
Dnes zvu na další pokračování přednáškového cyklu v břevnovském Kaštanu. Každé první úterý v měsíci od září až do prosince od 18:30 hodin tam představím zajímavé a podivínské zjevy české moderní architektury.
více