23.9.2023 | Svátek má Berta


ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic a Bubenče

9.4.2019

V sobotu 6. dubna za krásného slunečného počasí jsme absolvovali první letošní Psí vycházku (ta minulá viz zde). Přišlo asi 75 lidí a vyrazili jsme od Hradčanské směr Vítězné náměstí, neboli Kulaťák. Nejdříve jsme šli kousek Bubenečskou ulicí a prohlédli si hezký pozdně secesní činžák z roku 1910 na nároží s Jaselskou od Kotěrových žáků bratří Jaroslava a Josefa Mayerových, který původně freskami vyzdobil jejich třetí bratr malíř Vratislav Mayer, tato dekorace se však nedochovala. O něco níže, v bloku mezi Jaselskou a Čsl. armády, je zase několik domů s pohádkovými motivy (jeden dokonce nese název „V pohádce“) od Jana Petráka.

Petrák-detail. Foto JV

Pak jsme se vrátili do Jaselské a prohlédli si další rohový dům na křížení s Mařákovou ulicí. Opět pozdní secese a dílo Josefa Kovařoviče, který rád používal keramické prvky na průčelí. Mařákovou jsme se pak vrátili do Dejvické a došli až na místo, kde se láme směr Kulaťák. Tady stojí jedny z posledních ještě zachovalých (byť již nefunkčních) veřejných záchodků, kterých ve 20. letech většinou ve spojení s trafikou postavil pražský Stavební úřad desítky (funkční je asi jen ten na Uhelném trhu).

Vondrák - Václavkova ul. Foto JV

Na rohu Dejvické a Václavkovy je pak hezký činžák Kotěrova žáka Jaroslava Vondráka se zajímavě řešeným nárožím a kavárnou v parteru. Dům je z konce 20. let. Ve Václavkově ulici jsme si prohlédli i parčík před Dejvickým nádražím, kde je nově – a dost nešťastně – umístěna socha TGM v životní velikosti, takže vypadá jako trpaslík. Tatíček jezdil ze zdejšího nádraží do Lán. Nádraží z roku 1873 je nejstarší existující v Praze, a to je naproti ještě klasicistní budova někdejší koňky.

Pak jsme si ještě prohlédli dva artdecové činžáky Bohumíra Kozáka s trojicemi půlválcových arkýřů a také nárožní raně konstruktivistický dům z roku 1926 Oldřicha Starého na rohu Bachmačské ulice. Tou jsme pak prošli do Šabachova parku, kde je vodní prvek s koníky od Michala Gabriela. Tady je hlavní dominantou sbor čs. církve husitské od Jiřího Stibrala s věží a gotizujícími motivy, ač byl vystavěn až na konci 20. let.

V Kafkově ulici jsme si prohlédli další Vondrákův činžák s vázičkami a další pak v Dejvické, ten stojí vedle paláce Svornost Maxe Spielmanna, kde je dnes místo kina divadlo S+H. Kolem dvou pozdně secesních domů arch. Václava Vacka (tato strana Dejvické už leží v Bubenči) jsme pak zamířili ke Kulaťáku, kde sobotní vycházka skončila.

Psí vycházníci a delikatesy mocností

Foto Jan Vlačiha a autor

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998