23.8.2019 | Svátek má Sandra


ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic a Bubenče

9.4.2019

V sobotu 6. dubna za krásného slunečného počasí jsme absolvovali první letošní Psí vycházku (ta minulá viz zde). Přišlo asi 75 lidí a vyrazili jsme od Hradčanské směr Vítězné náměstí, neboli Kulaťák. Nejdříve jsme šli kousek Bubenečskou ulicí a prohlédli si hezký pozdně secesní činžák z roku 1910 na nároží s Jaselskou od Kotěrových žáků bratří Jaroslava a Josefa Mayerových, který původně freskami vyzdobil jejich třetí bratr malíř Vratislav Mayer, tato dekorace se však nedochovala. O něco níže, v bloku mezi Jaselskou a Čsl. armády, je zase několik domů s pohádkovými motivy (jeden dokonce nese název „V pohádce“) od Jana Petráka.

Petrák-detail. Foto JV

Petrák-detail. Foto JV

Pak jsme se vrátili do Jaselské a prohlédli si další rohový dům na křížení s Mařákovou ulicí. Opět pozdní secese a dílo Josefa Kovařoviče, který rád používal keramické prvky na průčelí. Mařákovou jsme se pak vrátili do Dejvické a došli až na místo, kde se láme směr Kulaťák. Tady stojí jedny z posledních ještě zachovalých (byť již nefunkčních) veřejných záchodků, kterých ve 20. letech většinou ve spojení s trafikou postavil pražský Stavební úřad desítky (funkční je asi jen ten na Uhelném trhu).

Vondrák - Václavkova ul. Foto JV

Vondrák - Václavkova ul. Foto JV

Na rohu Dejvické a Václavkovy je pak hezký činžák Kotěrova žáka Jaroslava Vondráka se zajímavě řešeným nárožím a kavárnou v parteru. Dům je z konce 20. let. Ve Václavkově ulici jsme si prohlédli i parčík před Dejvickým nádražím, kde je nově – a dost nešťastně – umístěna socha TGM v životní velikosti, takže vypadá jako trpaslík. Tatíček jezdil ze zdejšího nádraží do Lán. Nádraží z roku 1873 je nejstarší existující v Praze, a to je naproti ještě klasicistní budova někdejší koňky.

Pak jsme si ještě prohlédli dva artdecové činžáky Bohumíra Kozáka s trojicemi půlválcových arkýřů a také nárožní raně konstruktivistický dům z roku 1926 Oldřicha Starého na rohu Bachmačské ulice. Tou jsme pak prošli do Šabachova parku, kde je vodní prvek s koníky od Michala Gabriela. Tady je hlavní dominantou sbor čs. církve husitské od Jiřího Stibrala s věží a gotizujícími motivy, ač byl vystavěn až na konci 20. let.

V Kafkově ulici jsme si prohlédli další Vondrákův činžák s vázičkami a další pak v Dejvické, ten stojí vedle paláce Svornost Maxe Spielmanna, kde je dnes místo kina divadlo S+H. Kolem dvou pozdně secesních domů arch. Václava Vacka (tato strana Dejvické už leží v Bubenči) jsme pak zamířili ke Kulaťáku, kde sobotní vycházka skončila.

Psí vycházníci a delikatesy mocností

Psí vycházníci a delikatesy mocností

Foto Jan Vlačiha a autor

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.