3.10.2023 | Svátek má Bohumil


ARCHITEKTURA: Knížky, přednášky, rozhlasová pásma, televize…

5.2.2019

Po čase přináším přehled mých aktivit na poli propagace moderní architektury v prvním pololetí letošního roku.

Nakladatelství Paseka právě vydalo anglického průvodce po pražské architektuře Prague Modern 1850-2000. Přináší přes dvě stě hesel a řadu fotografií Pavla Hrocha. Autorem hesel z období 1990-2000 je Petr Kratochvíl. Máte-li přátele nebo známé, možná jim podobná publikace přijde vhod. Je to výběr více než 200 staveb z pěti průvodců, které jsme s Pasekou vydali v minulých letech.

Prague Modern - cover

Co se týče přednášek, tento čtvrtek 7. února od 19 hodin představím v kubistické kavárně Grand café Orient v domě U Černé Matky Boží (www.grandcafeorient.cz) opavského rodáka Josepha Mariu Olbricha, významného představitele vídeňské secese, autora umělecké kolonie v Darmstadtu a – dámy, pozor - tvůrce nádherných šperků a dalšího secesního designu. V břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz) pokračuje cyklus přednášek o podivínech české architektury, už dnes – 5. února od 18:30 v něm představím podivuhodného autora secesních vodních staveb na Vltavě a Labi z počátku století Františka Sandera. Za měsíc, v úterý 5. března to bude dvorní architekt rodiny Petschků, v dubnu pak Otto a Karl Kohnovi, v květnu Rudolf Stockar a první červnové úterý Božimír Kozák.

Na nové televizi TV architect (www.tvarchitect.com) se můžete podívat na více než 50 krátkých filmů, věnovaných zajímavým stavbám zejména Prahy (naposledy třeba Plečnikovy úpravy Pražského hradu nebo slavné kavárny Myšák a Grand café Orient) a těšit se můžete i na nový cyklus s rozhovory se zajímavými osobnostmi naší architektonické scény, jako jsou Eva Jiřičná, Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Petr Malinský nebo Zdeněk Zavřel.

Pro Český rozhlas, stanici ČRo plus (www.plus.rozhlas.cz), připravujeme s redaktorkou Markétou Ševčíkovou hodinová pásma v rámci cyklu Leonardo Plus. Naposledy jsme se věnovali třeba architektům Friedrichu Ohmannovi nebo Emilu Králíčkovi.

A v Lidových novinách – sobotní příloze Orientace – najdete každou sobotu článek o architektuře, letos již běží desátá sezóna.

Pokračovat budou samozřejmě i Psí vycházky, vyjížďky i výlety s JL tourist (letos v červnu po moderní Barceloně).

Podrobný přehled výše zmíněných akcí najdete také na mých webových stránkách www.zdeneklukes.eu.

Ohmann - Assicurazioni Generali.

Foto archív autora

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998