Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Lodě na pevnině

diskuse (2)

Jsou architekti známí a pak taky takoví, na něž se jaksi zapomnělo. Přitom byli autory mnoha dodnes ceněných staveb. Mezi takové osobnosti patří František Sander, projektant desítek vodních děl zejména na Vltavě a Labi, včetně takových skvostů, jako je plavební komora v Hoříně, most v Roudnici nad Labem nebo známá hydroelektrárna Hučák v Hradci Králové.

Sander - Návrh hydroelektrárny na Štvanici

František Sander se narodil ve stejném roce jako zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra – tedy 1871 – v Praze. Studoval na technice u profesorů Josefa Schulze a Jiřího Pacolda. Od roku 1907 by také pedagogem na pražské stavební průmyslovce na Smíchově. Doménou jeho tvorby byly vodní stavby, ale byl také například autorem průčelí činžovního domu stavitele Šimáčka na nároží Veleslavínovy a Křižovnické ulice na Starém Městě (1897) s raně secesní dekorací ve stylu vídeňského Otta Wagnera nebo romantické Samohrdovy vily v lázních Luhačovice z roku 1906. Rozšiřoval také první pražskou sokolovnu od Vojtěcha Ignáce Ullmanna v Sokolské ulici na Novém Městě pražském. Jeho podpis dokonce najdeme i na secesních vitrážích velkého sálu paláce Obchodní komory na náměstí Republiky, který v neorenesančním stylu projektoval vinohradský architekt Antonín Turek.

Sander - Vila v Luhačovicích

Nejvýznamnější kapitolu Sanderovy tvorby ale tvoří vodní díla. Byl jmenován hlavním architektem velké akce – splavnění řek Vltavy a Labe. Jeho návrhy jsou skutečně pozoruhodné. Ve stylu secese a moderny vytvářel někdy až pohádkově vyhlížející stavby, byť jejich funkce byla pragmatická. V architektově pozůstalosti v Národním technickém muzeu se zachovala řada 

působivých kolorovaných výkresů, které dokládají, že byl také mistrovským výtvarníkem. Jak už to tak ale bývá u industriálních děl, jejich autorství často ani není známo a pozornost odborníků je soustředěna především na technické aspekty. Pojďme si některé Sanderovy vodní stavby prohlédnout blíže. Kdo někdy navštívil jeho plavební komoru v Hoříně poblíž soutoku Labe a Vltavy, viditelný i od mělnického zámku, dá mi za pravdu, že jde o jedinečné dílo nejen po technické, ale i výtvarné stránce. Stěny z kyklopského zdiva i prvky z betonu nebo kovu doplňují secesní ornamenty, které dávají stavbě z roku 1905 romantický výraz. Naopak utilitární, ale působivý je železný most na kamenných pilířích přes řeku Labe v Roudnici.

Sander - Hučák v Hradci Králové

Jednou z moderních dominant města Hradce Králové je i jez, most a rozlehlý objekt hydroelektrárny s trojicí Francisových turbín na Labi, vystavěný v letech 1909-1912. Populární Hučák se nedávno dočkal opravy. I na této stavbě najdeme typické motivy Sanderových objektů, jsou tu i omítané plochy nebo partie z režného zdiva. Dominantou areálu je štíhlá věž s hodinami při turbínové hale s velkými obloukovými okny. Sander navštívil jako jeden z mála českých architektů na počátku století USA a vliv amerických staveb je zde patrný. V Hradci navrhl Sander také jez a hydroelektrárnu na Orlici a dvojici půvabných secesních můstků – most na Pláckách a můstek přes Piletický potok. Dalším vodním dílem je jez v Miřejovicích. V Pardubicích zase postavil secesní vodojem, podobný měl stát i v Ústí nad Labem, ale ten zřejmě nebyl proveden.

Sander - Holešovický přístav 2
Sander - Holešovický přístav

Holešovický přístav

Holešovický přístav V hlavním městě projektoval v roce 1905 František Sander budovy holešovického přístavu podél Jankovcovy ulice v Holešovicích. Ty jsou z hrázděného zdiva a jedna z nich dnes slouží jako přístavní restaurace, jiná jako zdravotní středisko. Ještě nedávno byly ohrožené a měla je nahradit nová zástavba, naštěstí se je podařilo zachovat, jen těmto půvabným drobným dílům chybí větší odstup od nových bytovek. Sander byl také autorem náplavek pod nábřežím Svobody a Rašínovým nábřežím, projektoval i plavební komoru na Štvanici s „domkem plavidelníka a jeho tří pomocníků“, jak stojí na plánech. Domek má na střeše dokonce kapitánský můstek. Vypracoval i návrh hydroelektrárny na západním cípu ostrova ve tvaru kolesového parníku, návrh se ale asi zdál úředníkům magistrátu příliš výstřední, a tak nakonec oslovili architekta Aloise Dlabače, který pak postavil objekt, jenž je tam dodnes. K drobným, ale půvabným dílkům patří i různé majáčky na pražských ostrovech. Celá akce splavnění obou řek pak byla slavnostně zakončena vztyčením sochy Vltavy a jejích přítoků na severní špici Židovského (dnes Dětského) ostrova. Sander zde spolupracoval se sochařem Josefem Václavem Pekárkem.

Sander - Pivovar U Fleků - značka

S tekutinou souvisí konečně i další Sanderova záliba. Navrhoval v romantickém stylu interiéry pražských hostinců. Do dneška se zachoval třeba jeho pivovar s hospodou U Fleků v Křemencové ulici nebo hostinec U Glaubiců v podloubí Malostranského náměstí. Další hostinec U Bucků již na pražském Smíchově zanikl.

František Sander zemřel téměř zapomenut v roce 1932 v Hořovicích a je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech. Příznačné je, že jediný nekrolog tehdy napsal další podivín české architektury Richard Klenka rytíř z Vlastimilu…

LN, 9.2.2019

Foto autor, NTM, Pavel Hroch a Štěpán Bartoš

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté sice nehrají v nejlepší formě, ale v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz