Čtvrtek 17. dubna 2025, svátek má Rudolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Lodě na pevnině

diskuse (2)

Jsou architekti známí a pak taky takoví, na něž se jaksi zapomnělo. Přitom byli autory mnoha dodnes ceněných staveb. Mezi takové osobnosti patří František Sander, projektant desítek vodních děl zejména na Vltavě a Labi, včetně takových skvostů, jako je plavební komora v Hoříně, most v Roudnici nad Labem nebo známá hydroelektrárna Hučák v Hradci Králové.

Sander - Návrh hydroelektrárny na Štvanici

František Sander se narodil ve stejném roce jako zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra – tedy 1871 – v Praze. Studoval na technice u profesorů Josefa Schulze a Jiřího Pacolda. Od roku 1907 by také pedagogem na pražské stavební průmyslovce na Smíchově. Doménou jeho tvorby byly vodní stavby, ale byl také například autorem průčelí činžovního domu stavitele Šimáčka na nároží Veleslavínovy a Křižovnické ulice na Starém Městě (1897) s raně secesní dekorací ve stylu vídeňského Otta Wagnera nebo romantické Samohrdovy vily v lázních Luhačovice z roku 1906. Rozšiřoval také první pražskou sokolovnu od Vojtěcha Ignáce Ullmanna v Sokolské ulici na Novém Městě pražském. Jeho podpis dokonce najdeme i na secesních vitrážích velkého sálu paláce Obchodní komory na náměstí Republiky, který v neorenesančním stylu projektoval vinohradský architekt Antonín Turek.

Sander - Vila v Luhačovicích

Nejvýznamnější kapitolu Sanderovy tvorby ale tvoří vodní díla. Byl jmenován hlavním architektem velké akce – splavnění řek Vltavy a Labe. Jeho návrhy jsou skutečně pozoruhodné. Ve stylu secese a moderny vytvářel někdy až pohádkově vyhlížející stavby, byť jejich funkce byla pragmatická. V architektově pozůstalosti v Národním technickém muzeu se zachovala řada 

působivých kolorovaných výkresů, které dokládají, že byl také mistrovským výtvarníkem. Jak už to tak ale bývá u industriálních děl, jejich autorství často ani není známo a pozornost odborníků je soustředěna především na technické aspekty. Pojďme si některé Sanderovy vodní stavby prohlédnout blíže. Kdo někdy navštívil jeho plavební komoru v Hoříně poblíž soutoku Labe a Vltavy, viditelný i od mělnického zámku, dá mi za pravdu, že jde o jedinečné dílo nejen po technické, ale i výtvarné stránce. Stěny z kyklopského zdiva i prvky z betonu nebo kovu doplňují secesní ornamenty, které dávají stavbě z roku 1905 romantický výraz. Naopak utilitární, ale působivý je železný most na kamenných pilířích přes řeku Labe v Roudnici.

Sander - Hučák v Hradci Králové

Jednou z moderních dominant města Hradce Králové je i jez, most a rozlehlý objekt hydroelektrárny s trojicí Francisových turbín na Labi, vystavěný v letech 1909-1912. Populární Hučák se nedávno dočkal opravy. I na této stavbě najdeme typické motivy Sanderových objektů, jsou tu i omítané plochy nebo partie z režného zdiva. Dominantou areálu je štíhlá věž s hodinami při turbínové hale s velkými obloukovými okny. Sander navštívil jako jeden z mála českých architektů na počátku století USA a vliv amerických staveb je zde patrný. V Hradci navrhl Sander také jez a hydroelektrárnu na Orlici a dvojici půvabných secesních můstků – most na Pláckách a můstek přes Piletický potok. Dalším vodním dílem je jez v Miřejovicích. V Pardubicích zase postavil secesní vodojem, podobný měl stát i v Ústí nad Labem, ale ten zřejmě nebyl proveden.

Sander - Holešovický přístav 2
Sander - Holešovický přístav

Holešovický přístav

Holešovický přístav V hlavním městě projektoval v roce 1905 František Sander budovy holešovického přístavu podél Jankovcovy ulice v Holešovicích. Ty jsou z hrázděného zdiva a jedna z nich dnes slouží jako přístavní restaurace, jiná jako zdravotní středisko. Ještě nedávno byly ohrožené a měla je nahradit nová zástavba, naštěstí se je podařilo zachovat, jen těmto půvabným drobným dílům chybí větší odstup od nových bytovek. Sander byl také autorem náplavek pod nábřežím Svobody a Rašínovým nábřežím, projektoval i plavební komoru na Štvanici s „domkem plavidelníka a jeho tří pomocníků“, jak stojí na plánech. Domek má na střeše dokonce kapitánský můstek. Vypracoval i návrh hydroelektrárny na západním cípu ostrova ve tvaru kolesového parníku, návrh se ale asi zdál úředníkům magistrátu příliš výstřední, a tak nakonec oslovili architekta Aloise Dlabače, který pak postavil objekt, jenž je tam dodnes. K drobným, ale půvabným dílkům patří i různé majáčky na pražských ostrovech. Celá akce splavnění obou řek pak byla slavnostně zakončena vztyčením sochy Vltavy a jejích přítoků na severní špici Židovského (dnes Dětského) ostrova. Sander zde spolupracoval se sochařem Josefem Václavem Pekárkem.

Sander - Pivovar U Fleků - značka

S tekutinou souvisí konečně i další Sanderova záliba. Navrhoval v romantickém stylu interiéry pražských hostinců. Do dneška se zachoval třeba jeho pivovar s hospodou U Fleků v Křemencové ulici nebo hostinec U Glaubiců v podloubí Malostranského náměstí. Další hostinec U Bucků již na pražském Smíchově zanikl.

František Sander zemřel téměř zapomenut v roce 1932 v Hořovicích a je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech. Příznačné je, že jediný nekrolog tehdy napsal další podivín české architektury Richard Klenka rytíř z Vlastimilu…

LN, 9.2.2019

Foto autor, NTM, Pavel Hroch a Štěpán Bartoš

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

SÝR ZDARMA
17. 4. 2025

Následující text je souhrnem různých hypotéz z amerických zdrojů.

Ondřej Neff
17. 4. 2025

V tajné americké rezervaci žije dvojice vyhubených pravlků

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

Aston Ondřej Neff
15. 4. 2025

Spustím se ze špiček a došlápnu napevno.

Aston Ondřej Neff
14. 4. 2025

Ruský útok na Sumy překročil normu posledních tří let.

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Marian Kechlibar
15. 4. 2025

Britská vláda přebírá kontrolu nad velkou ocelárnou ve Scunthorpe.

berr Roman Berežanský
17. 4. 2025

V Rusku loni zatkli rekordní počet lidí za vlastizradu a pomluvu armády. Za mříže úřady poslaly...

jpl Jitka Venturová
17. 4. 2025

Začátkem dubna Senát schválil zákon, který zvyšuje poplatky České televizi a Českému rozhlasu a...

Roman Joch
17. 4. 2025

Harvardova univerzita vstoupila do války s prezidentem Donaldem Trumpem a ohání se svou...

hej Jan Hejl, dyn Josef Dyntr
17. 4. 2025

Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel bývalý politik, spisovatel a někdejší šéfredaktor Lidových...

Zdeněk Lukeš
17. 4. 2025

Velké náměstí. Tak se jmenuje hlavní náměstí v historickém centru Hradce Králové, kde vedle gotické...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz