19.3.2024 | Svátek má Josef


EVROPA: Tento týden v EU (3)

25.9.2021

Ve třetím dílu aktualit z prostředí EU bude řeč mimo jiné o panelech evropských občanů, o pokutě pro Polsko za důl Turów, o prvním jednání ministrů k balíčku „Fit for 55“, o nabíječkách a o povyku kolem francouzských ponorek.

Na úvod se ještě vrátíme k zasedání „panelu evropských občanů“ č. 1 v rámci Konference o budoucnosti Evropy, které proběhlo koncem minulého týdne: Na stránkách multimediálního centra Evropského parlamentu se objevilo krátké shrnující video. Zdá se, že oni „náhodně vybraní“ občané – diskutéři se zatím spíše nesměle rozkoukávali. Všechno bylo takové rozpačité a roztomile naivní, tedy kromě projevu federalistického matadora Guye Verhofstadta. Jinak jsem v žádných médiích nezaznamenal informace o konkrétních výsledcích, leda o dojmech účastníků.

Sotva skončilo zasedání jednoho panelu, hned se sejde panel č. 2, a to od pátku do neděle (24.–26. 9.) taktéž v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku. Jemu přidělenými tématy jsou evropská demokracie, hodnoty, práva, právní stát a bezpečnost.

Rozjezd občanských panelů mě přivedl k napsání článku Unijní demokracie naruby, kde se věnuji celému zvláštnímu pojetí zapojení občanů do konference. Všímám si, že namísto slibovaného přístupu zdola nahoru, všechno dopadlo spíš přesně naopak, kdy se ti nahoře „milostivě“ sklánějí dolů a vybírají si svoje protějšky z řad občanů jako králíky z klobouku. Ono vlastně v EU obecně platí, že občané ani tak neustavují svojí vládu, jako si spíš unijní reprezentace vytváří svoje občany.

V pondělí (20. 9.) Soudní dvůr EU uložil Polsku denní penále ve výši 500 000 eur, poněvadž nesplnilo jeho předběžné opatření z května tohoto roku a nepozastavilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów. Ono předběžné opatření padlo v řízení zahájeném proti Polsku Českou republikou. Naše vláda proti dolu, respektive jeho rozšiřování bojuje kvůli mizejícím zásobám pitné vody a dalším dopadům na životní prostředí v pohraničí. I o této finanční sankci bylo rozhodnuto na návrh Česka. Polsko má nyní platit za každý den, dokud těžbu v dole nepřeruší.

Ve středu (22. 9.) se sešli ministři členských států odpovědní za energetiku a dopravu na neformálním zasedání v Brdu pri Kranju ve Slovinsku. Proběhla zde první výměna názorů o některých prvcích kontroverzního balíčku „Fit for 55“, který předložila Komise v polovině července a který má zajistit plnění průběžného klimatického cíle pro rok 2030. Řešila se i otázka výrazně vzrůstajících cen energií, které představují v některých státech velký problém. Předsedající, slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec, po jednání označil balíček „Fit for 55“ za velmi potřebný krok vpřed. Návrhy Komise prý mají mezi členskými státy obecnou podporu, projednávání detailních ustanovení bude ale podle něj velmi náročná práce. K tomu bych dodal, že podobně začínají diskuse o mnoha sporných návrzích. Na úvodním jednání nejprve členské státy vyjádří souhlas s cíli a základními konturami, ale už z jejich prvních vyjádření je zřejmé, že dohodnout se na podrobnostech nebude snadné. (Jak už jsem nedávno upozorňoval, jakkoli se členské státy byly schopny shodnout na obecných klimatických cílech, jakmile dojde na konkrétní bolestivé prostředky pro jejich naplňování, podpora pro ně se bude shánět mnohem složitěji. To je šancí pro odpůrce Green Dealu.)

Ve čtvrtek (23. 9.) Komise předložila návrhy týkající se nabíječek pro elektronická zařízení. Měl by být zaveden jeden standardizovaný formát nabíječky USB-C, který budou muset používat všichni výrobci. Další opatření mají sladit rychlost nabíjení (ta má být při používání jakékoli kompatibilní nabíječky pro dané zařízení stejná) a oddělit prodej elektronických zařízení od prodeje nabíječek (tj. zajistit, aby bylo možné zakoupit nový spotřebič bez nabíječky).

Rovněž ve čtvrtek Evropský parlament, Rada a Komise vyhlásily evropský „Den ekologické produkce“ („EU organic day“), který se má propříště slavit každé 23. září. Komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski v této souvislosti poeticky prohlásil, že zvolené datum je symbolické, protožejde o den podzimní rovnodennosti, rovnováhy mezi dnem a nocí. A rovnováha je prý to, co dobře vystihuje i ekologickou produkci, ve které jde o vyváženost mezi zemědělstvím a životním prostředím.

Od čtvrtka do neděle (23.–26. 9.) projíždí Českou republikou tzv. Evropský vlak Connecting Europe Express, který má vyzdvihnout význam a budoucnost železniční dopravy v EU. Postupně zastaví v Ostravě, v Břeclavi, v Brně, v Praze a v Plzni. Vlak, který křižuje celou Unii, vyrazil 2. září z Lisabonu a skončí 7. října v Paříži.

Celý týden v Unii rezonovalo téma francouzských ponorek. Austrálie totiž minulý čtvrtek v návaznosti na uzavření bezpečnostního paktu AUKUS se Spojenými státy a Velkou Británií zrušila mamutí zakázku na francouzské konvenční ponorky. Díky novému paktu a sdílení technologií totiž bude moci vybudovat flotilu jaderných ponorek. Francie zuří a hledá podporu v Unii. Nejvyšší unijní představitelé včetně předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové, předsedy Evropské rady Charlese Michela a vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borella a stejně tak některé členské státy vyjádřili svou solidaritu s Paříží. V dalších týdnech se bude na úrovni EU jednat o vhodné reakci. Nezdá se ale, že by kvůli francouzskému maléruměl někdo jiný zájem ohrozit transatlantické vztahy a výhled na obchodní dohodu EU-Austrálie.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem