19.3.2024 | Svátek má Josef


JEN TAK: U vody chutná

5.12.2022

Takže si teď můžeme popovídat o:

Uzení ryb u vody

Upravil jsem je podle svých zkušeností návod na jednoduché uzení, jak to popsal neznámý autor na internetu a já si to pak vyzkoušel:

Základní věc, kterou budete potřebovat, je přenosná udírna. I když jsou už dnes některé typy v prodeji. Já jsem ji nahradil obyčejnou hliníkovou krabicí na svačinu, do které je potřeba vložit rošt (například malý kousek pletiva). Rošt musí být asi dva centimetry nad dnem. Stačí okraje pletiva předem ohnout.

Dále budete potřebovat zdroj tepla, což může být třeba malý plynový vařič anebo docela obyčejné ohniště mezi několika kameny. Piliny používáme bukové, třešňové, švestkové, ale nikdy ne piliny z jehličnanů!!!)

Nasypejte jednu hrst pilin na dno krabice, pak dejte nad dno rošt.

Na něj dva kousky čerstvě ulovených ryb. Vejdou se tak dva pstroužci cca 35 cm. Ryby pouze nasolíte a přidáte grilovací koření. Krabici uzavřete tak, aby do ní nepronikaly plameny (piliny nesmí hořet) a dáte ji na deset až patnáct minut na oheň anebo plynový vařič.

Tímto způsobem je možno připravit v přírodě i jiné druhy masa (kuřecí stehna, buřty...).

Na závěr bych chtěl dodat, že je lepší udělat si občas rybu u vody než si doma plnit mrazák nesmyslným množstvím ryb!

A protože když člověk cítí, že někdo napsal něco, protože tomu rozumí a je pro věc zapálený, dovolím si ještě jednou citovat tohoto neznámého autora o tom, jak by se měly správně ryby upravovat.

Základy pečení a smažení ryb

  1. Když budete péct rybu, tak si uvědomte, jaký poklad máte kolikrát v ruce a jak s ním naložíte. Vždyť třeba candát a okoun se podávají v těch nejluxusnějších restauracích a platí se za ně nemalé částky. U nás stojí filet min 400 Kč v nákupu a losos je až daleko za nimi, i co se kvality masa týče (protože jsou z farem).
  2. Ryby připravujte zásadně čerstvé! Mráz vytáhne z masa spoustu vody, a tím je vysuší.
  3. Z ryb připravujte raději filety – na talíři pak nemáte kosti a maso se lépe propéká.
  4. Maso před pečením lehce obalte v hladké mouce – ale opravdu stačí jen poprášit! Maso se pak nelepí na pánev a dostane pěkně zlatou barvu.
  5. Maso nepečte úplně do sucha. Mělo by být uvnitř lehce sklovaté (medium). Ryba je pak šťavnatá a chutná.
  6. Maso doplňujte vhodnými omáčkami (holandská, ryzlinková, bylinková atd.), zeleninou a kvalitními přílohami.
  7. Jako koření používejte, můžete-li a umíte-li to, čerstvé bylinky – kopr, rozmarýn, pažitku, petrželku.

Nechci tímto nikoho nějak poučovat, spíš se s vámi podělit o své zkušenosti. Je mi někdy líto, když vidím, jak někdo chytí candáta a pak to praží v oleji, až se to usuší a pak se to nějak sní.

Tak pravil autor „Základů pečení a smažení ryb“. K tomuto už nemám co dodat.

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě na skladě knihu pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč + 70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč + 120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.