7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


SPOLEČNOST: Jizvy

26.3.2020

V budoucnu nás čeká veliký úkol, pro jehož splnění můžeme mnohé učinit už dnes. Postarat se o to, aby rány, které jsme dosud utrpěli a které ještě utrpíme, se staly jen jizvami na našem „občansko-ekonomicko-společenském těle“, a nikoliv krvácejícími ranami, které budeme muset léčit dlouhý čas.

Již dnes dopadají na nás rány z obav o budoucí uspořádání světa a společnosti. Ztrácíme důvěru v dříve zaručený nebo alespoň udržitelný rozvoj společnosti a státu. Obáváme se, zda něco takového bude vůbec možné, a pokud ano, za jakou cenu a za jak dlouho. A jaké úsilí budeme muset my všichni vydat a jaké jizvy na našem společném „těle“ to způsobí.

Spoléháme na pomoc státu a jistě bude pomoženo mnohým, ale jistě nikoli všem tak, aby všichni byli přesvědčeni, že jsme dostáli spravedlnosti a lidskosti. Z lepších časů nám překvapivě i do dnešních dní zůstala snadno předvídatelná opozice, kdy zemanovské „všichni k pumpám“ z 90. let je zapomenuto a nahrazeno až komickým zpochybňováním všeho a všech.

Již dříve existující vážné pochybnosti o jednotě společnosti a srozumění alespoň na základních postulátech společné věci se v dnešních špatných časech prohloubily. A jak se nám budou, s naší dnešní zkušeností, v budoucnu poslouchat hlubokomyslné úvahy o „hranách Ústavy“, neústavnosti nebo nezákonnosti toho nebo onoho kroku vlády? Za situace nejen zákonného, ale i lidmi vnímaného jako zcela mimořádného a výjimečného stavu? Ve kterém se jen prohloubilo povědomí o bezvýznamnosti toho, co mnozí dosud považovali za své výsostné „právo“, aniž by bylo bráno v úvahu, že jakékoliv právo má smysl, jen pokud je člověk naživu.

Představa mnohých o diskriminaci vlastní existence bude jen posílena. Zejména těch, kteří čekají, že se někdo bez jejich vlastního přičinění postará. Ne že by takoví nebyli mezi námi i v dobrých časech, ale v časech nedobrých se snadněji zapomíná na potřebnou míru vlastního přičinění a příčina strastí se v davu snadněji hledá jinde.

Dnešní srdíčka v některých vietnamských prodejnách signalizující, že jejich majitelé a provozovatelé podávají pití a jídlo zdarma členům záchranných sborů, budou naopak v budoucnu snáze „léčit“ stále nám stigmatizované „jizvy“ českého rasismu, které se nám stále znovu a znovu, za pomoci „zahraničních pozorovatelů“ kdekdo snaží způsobovat.

Zjevně se prohloubí míra nerovnosti v odpovědnosti a plnění povinností, natož pak v občanských ctnostech. Co s myšlením těch, kteří jsou přesvědčeni, že si mohou dělat, co je napadne, když se jim daří kdekoho podplatit nebo zastrašit a denně vyhrávají nad státní byrokracií, nesměle hájící veřejný zájem?

Co s těmi, kteří jsou přesvědčeni, že ty „socky“ jim nemají co zakazovat vycestování nejen na prostou „lyžovačku“ do Itálie, ale tím spíše do letních luxusních středisek zábavy? S těmi, kteří již dnes, zatím nesměle, tvrdí, že „estébácká“ vláda nemá co mluvit do jejich představ o svobodě? Nestanou se tito zdůrazňováním svých soukromých představ trvalou krvácející ublíženeckou ranou na životě společnosti a státu? Lék na zajizvení ran, kterých se nám dostává, zdá se mi však být zatím v nedohlednu.

Právo, 23.3.2020

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je ombudsmanMáte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.