29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jizvy

V budoucnu nás čeká veliký úkol, pro jehož splnění můžeme mnohé učinit už dnes. Postarat se o to, aby rány, které jsme dosud utrpěli a které ještě utrpíme, se staly jen jizvami na našem „občansko-ekonomicko-společenském těle“, a nikoliv krvácejícími ranami, které budeme muset léčit dlouhý čas.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krčmář 26.3.2020 21:51

Dneska slabota pane Křeček, jestli to s vámi takhle půjde dál, příště budu hlasovat pro Krtka.

I. Štípek 26.3.2020 19:19

Výborně!

V. Braun 26.3.2020 15:31

Myslíte ten vrtulník, který prosadil Trump v USA, kde bude rozdávat šeky většině populace?

P. Adámek 26.3.2020 14:16

Článek se mi líbil (jako většina věcí pana Křečka) s obzvláště hezká se mi zdá věta-bonmot "jakékoliv právo má smysl, jen pokud je člověk naživu."

K. Salajka 26.3.2020 14:05

Ve svém důsledku příliš mnoho práv znamená více bezpráví. Prakticky nám to ukazují vládcové EU.

Takovým prototypem v oblasti náhrady škody je guru spotřebitelských kolektivních žalob Ralph Nader. Explozi těchto žalob prosazuje novela našeho OZ. Na podobném principu mají mít možnost blíže nespecifikované spolky uplatňovat údajně nezávazné" nároky založené Istanbulskou úmluvou.

Výhoda toho, že se k jedné žalobě sdruží více žalobců bude kompenzována vzestupem počtu takových žalob, které, jak lze sledovat v zahraničí, paralyzují rychlost soudů. Činnost soudů pak budou nahrazovat rozhodci a moderátoři, s logickými důsledky pro kvalitu rozhodnutí a prostor ke "kreativitě "v rozhodování.

Především se ale ruší povinnost žalobce odškodnit žalovaného v případě, že neuspěje, nebo uspěje jen zčásti.

Mám soucit s každou zavřenou hospodou, ale nechce se mi odškodňovat dobráky, kteří si zakoupili odtahová auta, aby znemožnili návštěvníkům českých měst parkování. Budeme skutečně hradit ušlý zisk majitelům bytů v centru, developerům a obchodním řetězcům ? Z čeho ? Řešením je podle mně vrtulník s penězi.

Z. Lapil 26.3.2020 10:04

Nesmysl, obávám se.

Součástí demokracie je, že já mám právo žalovat kohokoliv, i stát, o náhradu škody. Onen kdokoliv má právo tvrdit, že to byla vis maior a že za to nemůže. Soudce si přečte zákon a rozhodne dle zákona.

Zjistí-li, že žaloba byla neoprávněná, žalobce vyhodí, nic mu nedá a nejspíš mu předepíše zaplatit náklady řízení.

A pozor: podle vás, zjistí-li, že mám nárok na náhradu škody, tak si k tomu přečte další zákon - ten vámi navržený, že mám držet hubu a krok - a s milým úsměvem mi sdělí, že dostanu P.R.D.?

Protože slušný stát se pozná podle toho, že jedná podle zákona. Podle zákona vyhlásil skrze vládu nouzový stav, podle zákona tento stav může trvat nejvýše 30 dní, pak smí být prodloužen pouze skrze parlament. Nouzový stav dává státu docela dost pravomocí, včetně toho, že pro vás přijde policajt, že potřebuje v mobilní nemocnici mejt záchody a že to padlo na vás. Počítám, že je to něco jako na vojně: POTOM se můžete bránit. Například požadovat náhradu škody, na kterou máte právo. Soudce vás s tím vyhodí nebo nevyhodí.

V. Povolný 26.3.2020 8:54

Pane Křečku, lidi s nesystémovým až protisystémovým způsobem chování se najdou vždy a všude. Takováto krize je testem síly a odolnosti politického systému. Dobře fungující systém se s tím dokáže vyrovnat. Samozřejmě nezáleží jen na vrcholných politicích, ale na fungování všech součástí systému, i na těch úplně dole. Diktatura to má snadnější, diktátor zavelí a všichni srazí podpatky. Zbývá odpovědět na otázku, co se systémem, který se v krizi ukáže jako nefunkční.

K. Salajka 26.3.2020 8:28

Myslím, že právníci by měli místo žalob za nesprávně vyhlášený nouzový stav konstatovat, že hrozící rozsah epidemie je vis maior, proti kterému se lze bránit opatřením podobně jako v krajní nouzi. Bude třeba přijmout předpis, který zamezí podávání žalob na náhradu škody, nebo umožní soudu odškodnění limitovat. Jinak totiž může nastat na straně státu předlužení. ( Většina aktuálních opatření EU ostatně směřuje k prohloubení ekonomické závislosti členských států, aby se dostaly do postavení v jakém je Řecko).

Je jasné, že škody vzniknou a budou nerovnoměrně rozložené. Proto musíme přijmout předpis, který upřednostní náhradu škody subjektům podle toho,kolik odvedly v tuzemsku daní. Musí být jasně formulováno, že nelze odškodňovat plný zisk ale takovou část, jakou dovoluje ekonomická kondice státu.