1.4.2023 | Svátek má Hugo


ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak začala sedmá válka ruská

22.2.2023

Jára Cimrman může být spokojen, jak dobře pan Putin válku s Ukrajinu naplánoval. Kolony vyjely v noci na 22.02.2022.

Úplně všichni, od Rusů po Američany, od Evropy po Čínu, dokonce i česká Wiki dnes prohlašují, že současná válka Ruské federace proti Ukrajině začala 24. února 2022.

Je pravda, že ráno toho dne prezident RF V.V. Putin oznámil, že byla proti Ukrajině zahájena „speciální vojenská operace“. Jenže ta začala už v noci na 22. února, kdy Ozbrojené síly Ruské federace překročily mezinárodní hranice Ukrajiny. Že už dříve ruská armáda obsadila ukrajinský Krym? Ale nee, to se tam jen pohybovali jacísi zelení mužíčci. Avšak to sami obyvatelé ukrajinské Autonomní republiky Krym (plus města se zvláštním statusem Sevastopol) v referendu dne 16. března 2014 radostně hlasovali o přičlenění Krymu k Ruské federaci! Pro bylo více než 96 % zúčastněných voličů, volební účast páčila 83 %. Asi nějak podobně by v květnu 1938 dopadlo referendum sudetských Němců, pokud by ho připustila naše „sociálfašistická vláda“. (Toto označení čs. vlády v 30. letech minulého století razil agent Kominterny pan poslanec Klement Gottwald.) Podíl ruské armády připustil později i Putin, ale nešlo o její oficiální účast.

Podobně proběhla i lidová povstání v Donbasu. Tam sice povstali proti centrální kyjevské sociálfašistické vládě sami sudetští Rusové, ale za vydatné pomoci ruských vojáků a ruské vojenské techniky. Načež v referendu vyhlásili hned dvě nikým neuznané samostatné republiky, spojené zprvu ve Svazu lidových republik. Zde Moskva přiznala přítomnost svých vojáků, avšak byli to pouze hoši „na dovolené“. K otevřené vojenské agresi Ruské federace vůči mezinárodně uznanému území Ukrajiny však došlo až/už 22.2.2022. K tomuto datu také opětovně zveřejňuji svůj teprve rok starý příspěvek (s dnešními poznámkami v hranatých závorkách a dalšími odkazy pod článkem):

------------------------------------------

Duchovní prostor Ruska

Stalo se, co jsme očekávali. Putin po tom, co investoval spoustu energie do rozpohybování armád, propagandistického tlaku a politických kliček musel nakonec Něco udělat. Něco, co by mohl rozběsněnému lidu ruské vlasti předhodit, protože by byl jinak roztrhán. Právě před týdnem [na NP vyšlo 16.2. 2022] jsem psal, že Putin se už rozhodl.

Vydal pokyn Dumě, aby mu poslala poníženou supliku o uznání lidově nedemokratických republik Luhanské a Doněcké (DLR+LLR). Duma poslechla. Načež dobrotivý pan ruský prezident popřemýšlel společně s panem ministrem ruského blízkého i vzdáleného zahraničí Larvovem, ba i volání lidu obou lidových republik si milostivě vyslechl, podumal, a pak podepsal ono ždané uznání. A rovnou měl na místě náhodou kolemjdoucí prezidenty obou republik - kteří jsou v tomto kolotoči dějin tak bezvýznamní, že se ani nikdo neobtěžuje uvádět jejich jména. Takže ti ihned mohli požádat o bratrskou pomoc. (Opravdu zvláštní je, že se o obou nových zemích na mapě Sovětského svazu, které konečně někdo uznal, mluví jedním dechem, uznávají se obě najednou - a tvoří jeden operační prostor!) Souhrou šťastných náhod má zrovna Rusko v dosahu hranic s Ukrajinou 75 % svého vojenského potenciálu. (Napadení z východu se bát nemusí, však se páni prezidenti Ruska a Číny na právě skončivší olympiádě dohodli, že si budou krýt záda.)

[V onom článku z 16.2. jsem vyhodnocoval další invazivní plány Ruska a obával jsem se: „Bohu žel, je tu ještě celoukrajinská varianta.“ A v post post skriptu jsem použil citát ze Stopařova průvodce Galaxií od Douglase Adamse: „Všechny inteligentní výtahy sjíždějí do přízemí...“ rozšířený o informaci „... a Izrael se chystá z Ukrajiny evakuovat židy.“ Viděly to všechny západní zpravodajské služby, viděl to Izrael, viděly to inteligentní výtahy, viděl to Šaman - jenom ukrajinské orgány včetně prezidenta Zelenského to vidět nechtěly.]

Zatímco se ruské vojenské kolony rozjely do obou sudetoruských oblastí, tedy do svých „historických území“, začal novodobý car Putin v ruské státní televizi vyblívat své bláboly. Je třeba zabránit probíhající genocidě v Donbasu, ale vždyť nakonec celá Ukrajina patří do ruského duchovního prostoru. Jde o vymyšlený stát s vymyšleným národem a vymyšleným jazykem. Však ostatně i další země SSSR tam patřily, do toho slavného ruského duchovního prostoru. A byly doby, kdy do něj patřila polovina světa! (Míněn marxismus a ruské ovládání porobených států ve Varšavské smlouvě, RVHP, v bratrských teroristických organizacích a levičáckých a „neoliberalistických“ kruzích na Západě.)

Ruský „duchovní prostor?“ Já tomu říkám okruhy zla: První okruh se týká samotného Ruska. Druhý okruh tvoří země bývalého Sovětského svazu. Třetím okruhem jsou pak země [oprava:] bývalé Varšavské smlouvy a RVHP. A čtvrtým je celá Západní Evropa. Dnes pokračuje obsazování druhého okruhu. Na ten třetí již Rusové vznesli požadavky: Měly by se z něj stáhnout americké jednotky. Tedy spojenecké síly NATO. Zatím jen z Rumunska a Bulharska...

Nu, Jára Cimrman může být spokojen, jak dobře pan Putin další invazi na Ukrajinu naplánoval. [Cimrman] Apeloval totiž svého času na světové státníky, aby, když něco chystají, aby to vyvedli v nějaké zapamatovatelné datum. Kolony vyjely v noci na 22.02.2022. Ještě jedna zajímavost: Tanky a další vozatajstvo měly rozsvíceny reflektory na plné pecky. Jako v noci na 21.08.1968, kdy kolona sovětských tanků, přijíždějící od Polska a bratrského Německa šajnila tak, že to bylo vidět od hranic až na Ještědu. Tenhle způsob jízdy značí, že agresor neočekává vojenský útok ze strany obsazované země. Však nyní vjíždí „jen“ na místa, která už dříve navštěvovali ruští vojáci během své dovolené (ale na Krymu nebylo tolik bláta). Putin přijíždí na tancích jako mírotvorce. Vskutku, však taky Peacemaker je značka kultovního koltu.

Další zajímavost: Po tom, co se událo popisované, poslal pan prezident Putin smlouvy o uznání D+LLR, rovněž i smlouvy o přátelské pomoci a vzájemné obraně do Dumy a vyjádřil naději, že budou ratifikovány. Což se podivuhodně bryskně stalo. Co by se však stalo, kdyby ruský parlament odmítl smlouvy ratifikovat? Hrůza pomyslet. Ruské vojsko by se muselo stáhnout a genocida by pokračovala.

Dobře, republiky sudetských Rusů jsou uznány, ale kam až sahají? K „linii dotyku“, anebo na celou vyhlášenou oblast? To se asi dovíme brzy. Zatímco ruský senátor Andrej Klimov nás chlácholil, že ona uznaná „nezávislost“ se týká jejich „současných hranic“ (území, které povstalci ovládají), tak přednosta výboru ruské Dumy pro záležitosti SNS Leonid Kalašnikov (to jméno!) čerstvě pravil, že oba dva separáti budou asi uznáni v „původních hranicích“. Pokud se tak stane, měl by Vladimit Vladimirovič Peacemaker dát pokyn k jejich celému osvobození. A slyšeli jsme od něj také, že si Kyjev hodlá znovu vyrobit jaderné zbraně, a to je nepochybně legální důvod k obsazení celé Ukrajiny.

Před dvěma týdny [na NP 9.2. 2022] jsem se ve článku Nastávající válka ve stínu olymblbády ptal, co se stane, pokud proběhne čínská válka o Tchaj-wan nebo ruská válka s Ukrajinou - nebo obě: „Co pak uděláme my, Západ? Já se jen ptám. Já nevím. A bohužel to vidím černě. Ledaže by se Joe Biden vzchopil a stal se prezidentem Ameriky...“ Tak smutný Joe se vzchopil a okamžitě uvalil sankce na každého, kdy by chtěl podnikat v obou Ruskem uznaných zemičkách. Kde tedy žádný Američan nepodniká, protože uhlí mají Amíci sami dost a vyvážejí ho do Evropy.

Sankce, sankce, už se ozval nějaký europský přizdisráč, že by se mělo počkat, kde se ruská armáda zastaví, a sankce by se pak měly odvíjet podle toho. Přitom ukrajinský sluha lidu prezident Volodymyr Zelenskyj už před několika týdny apeloval na Západ, aby ty sankce vyhlásil neprodleně, protože už v té době Rusko okupovalo části Ukrajiny, hrozilo použitím síly a „páchalo zločin proti míru“. (Což v mezinárodním trestním právu označuje už „plánování a přípravu“, nikoli jen „rozpoutání nebo vedení útočné války nebo války v rozporu s mezinárodními smlouvami, dohodami nebo garancemi“.)

Ze všech zemí byla se sankcemi nejrychlejší Velká Británie. Permiér Boris Johnson, který bojuje o politické přežití, prosadil jejich drastickou verzi: Británie uvalí sankce na pět ruských bank a tři podnikatele „blízké Kremlu“. Wow!

Zato EU se teprve dnes rozhoduje, co vlastně proti Ruské federaci podnikne. Nejspíš to bude tak trochu připomínat jinou scénku od jiného českého národního génia. Jiří Suchý ve scénce Polednice v představení Kytice nabízí polednici kafe. Polednice by se spokojila s malým, ale Suchý volá: „Musí bejt velký, aby to bylo všade vidět! Může bejt slabý...“ Tak i nyní se připravuje „jednotná reakce“. To znamená, že ministři mohou vzít v úvahu jen ty nejmenší společné činitele. (Třeba ty německé.)

Slabý to může bejt. Hlavně, aby to bylo jednotný a bylo to všade vidět!

No a jestli ještě letos prozatím ruské vojsko zůstane za „linií dotyku“, tak se může stát, že nějaký mudrc navrhne Putina na Nobelovu cenu míru! A třeba ji i dostane. Nebyl by první terorista...

Psáno a předvídáno v Praze Na Lužinách v úterý 22.2.2022, dopsáno 2:22 odpoledne.

Předcházející Šamanovy články o Rusku viz záložku Rusko v jeho Hospůdce u hřbitova.

------------------------------------------------------------------------------

PS 2023: Bohu žel, Putin se rozhodl pro „celoukrajinskou variantu“. Bohu dík se Joe Biden vzchopil, nejen ironicky a stal se prezidentem Ameriky a skutečným vůdcem západního světa. Bohu dík zareagovala jednotným odporem a pomocí i Evropská unie, třebaže některé její údy (zejména dřívější geoekonomičtí kolaboranti s Ruskem, jmenovitě Francie a Německo) tak učinily s určitým lavírováním, váháním a zdržováním. Jenže Ukrajina se udržela dost dlouho na to, aby bylo komu možno doručit zejména vojenskou pomoc mezinárodního společenství. Bude ji ještě potřebovat.

Odkazy k 1. výročí této sedmé ruské války vůči nám:

Výtah z Deníčku Moby Dicka z let 2012-13 Varování před 3. plynovou válkou (pod tímto článkem jsou další odkazy na použití plynové zbraně Ruskem od roku 2009)

Přehled prvních pěti válek s Ruskem z 2.5.2020: Ruská válka

Definice okruhů ruských imperiálních zájmů Putinova Ruska z 20.5.2020: Ruská válka pokračuje

Po zveřejnění účasti Ruska na teroristickém útoku ve Vrběticích jsem 21.4.2021 dopočítal: Šestá válka ruská

26.1.2022 jsem se na Psu ptal Proč Rusko nenapadne Ukrajinu? A odpověděl si: Protože už ji napadlo! A to navzdory Budapešťskému memorandu z roku 1994.

A článek z 6.4.2022, jak Rusové vedou válku proti „neexistujícímu“ národu: Svéráz ruského nacismu, odtud je i snímek Mariupolského divadla po trvalém ruském ostřelování. Pro ty, kdo už neznají azbuku: Ten nápis na ploše před budovou se čte DĚTI.

Původní rok starý článek Duchovní prostor Ruska zde.