26.4.2024 | Svátek má Oto


ŠAMANOVO DOUPĚ: Varování před 3. plynovou válkou

4.6.2022

Moby Dick

První ruská válka s Evropou o plyn proběhla v Čečně, druhá v Gruzii. Ke třetí se schylovalo už před deseti lety. S ruským energetickým imperialismem kolaborovalo hlavně Německo a Francie, ale i Japonsko a Česko. A teď máme, co máme – čtvrtou válku o plyn. Ale vraťme se do let 2012-13 a podívejme se, co si o tehdejší době aktuálně zaznamenával kolega Moby Dick:

Pondělí 8. října 2012

Z energetické fronty: Byla otevřena druhá větev podvodního ruskoněmeckého plynovodu Nord Stream (51 % má carská firma Gazprom). Obě větve měly stát 2 Giga €, skutečná cena vyrostla na 7,4, když se započítají úroky, tak 8,8 miliard €. (Miliardovou půjčku poskytla Deutsche Bank a KfW, zaručila se za ni německá vláda Gerharda Schrödera, který se pak stal předsedou dozorčí rady německo-ruského konsorcia pro výstavbu plynovodu). Přitom první větev Nord Streamu zatím pracovala jen na asi třetinu kapacity. Na vině je drahý ruský plyn a konkurence zkapalněného plynu z Kataru, který opustil nesmyslnou rovnici „dražší ropa rovná se o stejný koeficient dražší plyn“. Nicméně šéfové Putinova Gazpromu vidí budoucnost růžově a chtějí stavět další dvě větve.

Soud Moby Dicka: Až se Německu povede zakázat v EU všechny jaderné elektrárny, pak se plynovod zaplní: bude dodávat pro „ekologické“ plynové elektrárny.

(Pozn. 2022: A dneska se tomu říká „Zelený úděl“. Konečně jsme se k němu dopracovali. A přitom jde o zelený podvod, přesněji o podvod Zelených Khmérů, protože když se započítají úniky plynu při těžbě a dopravě, jde o stejný dopad na atmosféru, jako kdyby se v elektrárnách pálilo uhlí. Od začátku nešlo o ochranu životního prostředí, ale o kšefty s ruským plynem. Moby to viděl už před deseti lety.)

Čtvrtek 28. února 2013

Ruský prezident Vladimir V. Putin a „Přítel Hlasu Ruska“ François Hollande se na jednáních v Moskvě vyslovili pro rozšíření investic do ekonomiky obou zemí a pro rozvoj spolupráce v různých sférách. Hollande poděkoval ruskému prezidentovi za podporu vojenské operace Francie v Mali.

Francie pro Rusko i nadále zůstane důležitým strategickým partnerem, prohlásil prezident Putin na tiskové konferenci po skončení jednání s francouzským prezidentem, na němž byl podepsán balík více než desítky dokumentů. Putin obzvláště zdůraznil široké zapojení francouzského byznysu do plynovodů Southstream a Nordstream, přípravy k ZOH v Soči, MS světa ve fotbalu v roce 2018 a dopravní infrastruktury. Během jednání obě strany konstatovaly, že zrušení vízového režimu s EU by pomohlo obchodu obou zemí, a také by napomohlo dalšímu rozvoji turistiky a výměnných pobytů mládeže.

Mrtvá Kočka: „A agentů tajných služeb.“

Sobota 6. dubna 2013

Do izraelských zásobníků začal poprvé plynout izraelský plyn. Lakomí Izraelci budou podmořské naleziště Tamar, ležící asi 100 km na západ od přístavu Haifa, využívat příští tři roky výhradně pro sebe.
“Zdá se, že politici s rozhodnutím o vývozu nijak nespěchají.“ (Bibi Zomer, zástupce americké společnosti Nobel Energy, jež drží v projektu 36 % a která do naleziště náramně investovala, se zlobí.) Toto nespěchání má několik důvodů:
A) Místní emise kysličníku uhličitého klesnou o 95 mil. tun.
B) Stát Izrael ušetří miliardy dolarů za dovoz strategické suroviny.
C) Která zatím proudí z Egypta, kde je ohrožována jednak islámskými teroristy (atentáty na plynovody) a jednak musulmanskou egypskou vládou (atentát na smlouvy o dodávkách, které prý „neslouží národním zájmům Egypta“).
D) Naleziště Tamar má tak mohutné zásoby, že by dokázalo zásobovat celou Evropu – akorát tak půl roku, ty chytrej.

Přesto se však plánuje alespoň částečný vývoz do Evropy – přes Turecko. Krom devizových příjmů tak izraelský plyn napomůže návratu „tradičně dobrých turecko-izraelských vztahů“.

A co ubozí Jordánci, kam proudí egyptský plyn přes egyptskou Sinaj?
Mrtvá Kočka: „Ti budou ponecháni napospas panarabské solidaritě.“

Neděle 28. dubna 2013

„Během návštěvy chci navázat osobní a důvěrné vztahy.“ (Šinzó Abe, premiér, Japonsko, před odletem do Moskvy, kam nějaký japonský premiér přilétá poprvé po deseti letech.) Jak moc „důvěrné“ vztahy to mají být? S ruskými politiky se budou líbat zástupci firem Mitsubishi, Toshiba či Sumimota.
“Japonci investovali do výstavby první ruské továrny na výrobu LNG $10 miliard a my doufáme, že v tom budou pokračovat.“ (Viktor Išajev, ministr pro rozvoj Dálného východu, RF.)

Japonští investoři staví v Rusku automobilky, farmaceutické továrny a zdravotnická centra pro petrohradské boháče. Stavějí si ropné a plynárenské podniky, které budou vyvážet/dovážet hlavně do Japonska.

Pondělí 27. května 2013

„Rusko je hlavním a klíčovým partnerem pro Českou republiku, přičemž nejen v politice a ekonomice, ale také v investicích, obchodě a bezpečnosti… Dalším směrem spolupráce v plynařské sféře je vytvoření podzemních nádrží na plyn na českém území.“ (Petr Nečas, premiér, ČR, po dopoledním jednání s ruským kolegou Dmitrijem Medveděvem v Moskvě.) Klíčovou sférou spolupráce je energetika. ČR je čerstvě připojena na plynovod Nord Stream. Na jednáních rovněž padla zmínka o účasti RF v dostavbě dvou energobloků jaderné elektrárny Temelín. Tedy, Temelína se týkalo toliko pouhých 5 minut z hodiny a tři čtvrtě. Ale bude z toho 6 miliard Kč pro české firmy! Pravil premiér Ruska.

Středa 26. června 2013

Vypadá to, že projekt plynovodu Nabucco z Ázerbajdžánu do Evropy, který nejdříve „zeštíhlel“, definitivně chcípl.

Pátek 28. června 2013

„Gazprom má zkušenosti se skladováním plynu v ukrajinských plynových zásobnících. Tato zkušenost je výrazně negativní. Rozhodli jsme se k velmi tvrdému kroku: nikdy a za žádných podmínek neuskladníme plyn v ukrajinských podzemních zásobnících.“ (Alexej Miller, ředitel ruského plynového holdingu Gazprom na tiskové konferenci.)

Žena Moby Dicka: „Co místo ukrajinských zásobníků?“

Mrtvá Kočka: „Čínské.“

Konec 4. části výpisků z deníčku Moby Dicka

Zde odkaz na 1. část: Ruské plynovody včera a předevčírem (2006-2008)

Zde odkaz na 2. část: Přátelství s klackem v ruce (2009)

Zde odkaz na 3. část: Kdy nám Rusové zavřeli plynový kohoutek (2009-2012)