25.4.2014 | Svátek má Marek


15.4.2014 ARCHITEKTURA: Rosenbergova Praha

Před lety jsem se zabýval osudy některých pražských německy hovořících architektů, většinou židovského původu. Mnozí z nich zahynuli v koncentráku, další naštěstí stihli včas emigrovat, ale po válce se do Československa již nevrátili.
více


8.4.2014 ARCHITEKTURA: Jurkovičovy Pustevny na Radhošti

Nedávný požár, který téměř zničil chatu Libušín na radhošťských Pustinách, znamená samozřejmě velkou kulturní ztrátu. Naštěstí je velká naděje, že se podaří slavnou stavbu – dnes národní kulturní památku - rekonstruovat do původní podoby. Pomůže stát i veřejná sbírka.
více


1.4.2014 ARCHITEKTURA: Darmstadtská umělecká kolonie

Jedním z nejvýznamnějších center evropské secese se stalo na počátku dvacátého století hesenské město Darmstadt. Na jeho okraji v Mathildenhöhe vznikla slavná umělecká kolonie, založená hesenským velkovévodou Ernstem Ludwigem v roce 1899.
více


25.3.2014 ARCHITEKTURA: 100 let zástavby Rašínova nábřeží v Praze

Jak jsem slíbil před týdnem (viz zde), připomenu další část pravobřežní zástavby vltavského nábřeží v Praze, která nese jméno po známém politikovi a finančníkovi Aloisi Rašínovi (1867-1923). Vznikla totiž právě před sto lety.
více


18.3.2014 ARCHITEKTURA: Secese na Masarykově nábřeží

Je tomu právě sto deset let, kdy se v centru Prahy, v atraktivní oblasti vltavského nábřeží v katastru Nového Města, které dnes nese jméno prvního československého prezidenta, začaly stavět luxusní činžovní domy. Řada z nich se stala reprezentantem nastupujícího stylu – secese – a jejich dekorace je...
více


11.3.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Smíchov a Vyšehrad

V sobotu 8. března jsme díky krásnému počasí mohli v předstihu uspořádat první letošní Psí vycházku (celkově už šedesátou, jak spočítala paní Marcela Bendáková). Navázali jsme na tu podzimní, která vedla po smíchovském Janáčkově nábřeží (viz zde).
více


4.3.2014 ARCHITEKTURA: Lauterbachovy parníky (a PV)

V Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze právě probíhá výstava přibližující architektonickou tvorbu významného německého projektanta meziválečné éry Heinricha Lauterbacha. Zanechal výraznou stopu i na našem území.
více


25.2.2014 ARCHITEKTURA: Dynamický Bachner

Jedním z nemnoha světových architektů, kteří zanechali své dílo v meziválečné éře na našem území, byl Erich (Eric) Mendelsohn. Jeho pozoruhodnému dílu a životu v několika zemích je věnována kniha Ity Heinze-Greenbergové, která vyšla v Ostravě péčí Česko-německého fondu budoucnosti.
více


18.2.2014 ARCHITEKTURA: Krásný a bezejmenný

Přes řeku Vltavu vede v Praze řada mostů. Je půvabné, že je každý je trochu jiný, reprezentují různé architektonické styly od gotiky přes historismus, secesi, modernu, konstruktivismus, funkcionalismus až po brutalismus.
více


11.2.2014 ARCHITEKTURA: Bílo-černý kříž nad Vltavou

Končí rekonstrukce budovy, kterou si kdysi postavil spolek Mánes přímo nad Vltavou. Jaký bude její další osud – bude opět oblíbeným kulturním centrem nebo se stane dalším komerčním stánkem metropole?
více


4.2.2014 ARCHITEKTURA: Jan Gillar a Francouzské školy

Letos uplyne 110 let od narození českého architekta Jana Gillara. A také 80 let od dokončení jedné z nejcennějších staveb meziválečné avantgardní architektury – areálu tzv. Francouzských škol v Praze-Dejvicích, který je Gillarovým dílem.
více


28.1.2014 ARCHITEKTURA: Nejen skvělý Parkhotel

V loňském roce se dožil devadesáti let český architekt Zdeněk Edel. Jméno tohoto skromného umělce bohužel dnes málokdo zná, přitom byl autorem několika mimořádných staveb. Tou nejvýznamnější je Parkhotel v Praze-Holešovicích.
více


21.1.2014 ARCHITEKTURA: Liberecký památník boduje ve Španělsku

Velkým mezinárodním soutěžím v zahraničí se čeští architekti vyhýbají a na našem území se žádné nevypisují… Ta poslední – na Národní knihovnu - skončila neslavně. Nyní se taková možnost srovnání naskytla a naši zástupci nedopadli špatně.
více


14.1.2014 ARCHITEKTURA: Vize nacistické Prahy

Nakladatelství Mladá fronta ve spolupráci s Národním technickým muzeem vydává záslužnou knížku Protektorátní Praha jako německé město, jejíž autor Miloš Hořejš pečlivě mapuje období, kterému se dosud badatelé vyhýbali.
více


7.1.2014 ARCHITEKTURA: 1914

Každý rok si připomínáme, co se odehrávalo na architektonické scéně přesně před sto lety. Tentokrát nás tedy čeká bilance roku 1914. To nebylo šťastné období: 28. července vypukla první světová válka a jak známo, v takové době múzy mlčí…
více


31.12.2013 ARCHITEKTURA: Ještě jednou Kotěra

Končí rok Jana Kotěry. Významný český architekt a pedagog se narodil v Brně dne 18. prosince 1871 a zemřel před devadesáti lety 17. dubna 1923. K výročí úmrtí jsem na jaře připomněl dobové texty jeho žáků s a spolupracovníků.
více


17.12.2013 ARCHITEKTURA: Vojtěch Vanický

Hned dvě výročí jsme si letos připomněli v souvislosti s architektem Vojtěchem Vanickým. Narodil se 15. listopadu 1898, tedy před 115 lety, zemřel před třiceti lety v roce 1983.
více


10.12.2013 ARCHITEKTURA: Stavby a víno

Poněkud neobvyklou výstavu mohou vidět návštěvníci (a také přátelé dobrého vína) v Galerii Jaroslava Fragnera (GJF) na Betlémském náměstí v Praze. Představuje nové stavby vinařství středoevropských zemí.
více


3.12.2013 ARCHITEKTURA: Pražské pomníky po Sametu

Postupně jsme se v našem miniseriálu seznámili s historií pražských pomníků (viz zde, zde, zde, zde a zde). Dnes nás čeká poslední díl, pojednávající o letech po sametové revoluci. Kdo očekával, že po skončení totalitní éry s jejími ideovými komisemi a nařízenou tématikou a také protežovanými tvůrci...
více


26.11.2013 ARCHITEKTURA: Friedrich Ohmann

Před 155 lety se ve Lvově (Lembergu) narodil významný architekt středoevropského regionu Friedrich Ohmann. Působil také v Praze, kde mimo jiné vedl architektonický ateliér na Uměleckoprůmyslové škole; ta mu teď připravila komorní výstavu, jejímž autorem je Jindřich Vybíral (potrvá do 4. ledna).
více


19.11.2013 ARCHITEKTURA: Pomníky normalizační Prahy

V našem seriálu o historii pražských pomníků (viz zde, zde, zde a zde) nás dnes čeká neblahá éra tzv. normalizace, tedy léta 1969-1989. Nebyl to věru hezký čas. Pomníky se ovšem v naší metropoli stavěly dál v nezmenšené míře, ale kvalita šla prudce dolů. Mělo to několik důvodů.
více


12.11.2013 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po smíchovském nábřeží

Třetí podzimní Psí vycházka (ta předchozí viz zde) nás zavedla na nábřeží Malé Strany a navazujícího Smíchova. Sešli jsme se u mostu Legií (původně Františka I.), který nahradil první řetězový most přes Vltavu.
více


5.11.2013 ARCHITEKTURA: Stalin a ti druzí

Další pokračování našeho seriálu (starší díly viz zde, zde a zde) o pražských pomnících nás zavede do období od konce druhé světové války až do roku 1968. Jak uvidíme, pomníková smršť nijak nepolevila, jen se po nástupu komunistů k moci změnil repertoár, byť zase ne nějak zásadně – zejména postavy osobností...
více


29.10.2013 ARCHITEKTURA: Meziválečné pomníkování v Praze

V minulém a předminulém článku jsem se zaměřil na pražské pomníky, které vznikly ve druhé polovině devatenáctého století a pak v prvních letech století minulého, kdy vládly styly historismus a secese. A jak tomu bylo v následující meziválečné éře?
více


22.10.2013 ARCHITEKTURA: Pomníky secesní Prahy

Před čtrnácti dny jsem tu připomněl zlatou éru pražských pomníků ve druhé polovině devatenáctého století, jíž dominovala jména, jako bratři Emanuel a Josef Maxové, Bohuslav Schnirch nebo Josef Václav Myslbek.
více


15.10.2013 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Starém Městě

Letos potřetí jsme se vydali na Staré Město, tentokrát do oblasti kolem Betlémského náměstí, přesněji prošli jsme ulice Náprstkova, Konviktská a Bartolomějská. Nejdříve jsme se ale sešli v baru Krásný ztráty v Náprstkově ulici.
více


8.10.2013 ARCHITEKTURA: Kouzlo klasiky – pražské pomníky XIX. století

V pražském barokním skvostu – Clam-Gallasově paláci - probíhá zajímavá výstava Metamorfózy politiky, věnovaná pražským pomníkům devatenáctého století. Byla to pozoruhodná doba: metropole se v té době rozvíjela nevídaným způsobem včetně satelitních měst a obcí.
více


1.10.2013 ARCHITEKTURA: Psí i Nepsí vycházky a přednášky – podzim 2013

V břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz) budu mít tři přednášky věnované pražským pomníkům a sochám. První se koná už dnes, tedy 1. října od 18:30 a představím práce "zlaté" pomníkové éry, tedy od Myslbeka až po meziválečnou avantgardu.
více


24.9.2013 ARCHITEKTURA: Podmanivý Asplundův lesní hřbitov

Jak jsem slíbil na tomto místě minulou sobotu, dnešní článek bude věnován lesnímu hřbitovu ve švédské metropoli Stockholmu. Tento areál patří k nejpůsobivějším architektonickým dílům, které jsem kdy viděl.
více


17.9.2013 ARCHITEKTURA: Důstojné chrámy smrti

Letos uplynulo devadesát let od dokončení našeho nejznámějšího krematoria, které stojí v Pardubicích. Při příležitosti tohoto výročí stojí zato si připomenout některé budovy, které v minulosti u nás k účelu zpopelňování nebožtíků vznikly, neboť se vesměs jednalo o architektonicky nesmírně zajímavé s...
více


10.9.2013 ARCHITEKTURA: Pomologický ústav

Cenným dokladem moderní architektury, umístěné navíc v krásném moderně založeném parku, je areál někdejšího Pomologického ústavu v Praze-Ruzyni. Pojďme si tuto Pražanům asi zcela neznámou stavbu prohlédnout.
více


3.9.2013 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Štěpánské ulici

Ano, Štěpánská ulice na Novém Městě pražském je tak zajímavá, že nám vydala na samostatnou Psí vycházku (ta minulá viz zde). Začali jsme na spodním – východním konci a šli na ten západní, což jest křížení s Ječnou (dál už se to jmenuje Lípová).
více


27.8.2013 ARCHITEKTURA: Tančící dům kulturním centrem?

Před časem mi volala jedna novinářka a ptala se, co říkám tomu, že známý Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze je na prodej. Odpověděl jsem, že by mne potěšilo, kdyby nový majitel této stavby, vzniklé podle projektu světoznámého americko-kanadského architekta Franka Owena Gehryho (*1929) a – jak sám...
více


20.8.2013 ARCHITEKTURA: Sto let muzea v knize

Kotěrovo hradecké muzeum považuji za snad nejvýznamnější stavbu první poloviny dvacátého století na našem území, neboť osobitě reaguje na nejnovější trendy tehdejší doby. Nyní vychází kniha, která se budovou zabývá podrobně.
více


13.8.2013 ARCHITEKTURA: Plečnikův chrám zdálky i zblízka

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století od Jožeho Plečnika je stavba, která málokoho nechá lhostejným. Po celá desetiletí měl své obdivovatele, ale i výrazné odpůrce.
více


6.8.2013 ARCHITEKTURA: Podivuhodný odkaz dánského architekta

13. července uplynulo 200 let od narození barona Theophila Edvarda von Hansena, vynikajícího dánského architekta, který zanechal své stopy v Řecku, Rakousku, ale také na Moravě a Slovensku.
více