27.3.2015 | Svátek má Dita


24.3.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů I

Zdeněk Lukeš
V poslední době jsme pobývali v New Yorku a ještě tam chvíli zůstaneme. Je to město mrakodrapů a i když ty nejvyšší budovy již dnes stojí jinde.
více


17.3.2015 ARCHITEKTURA: Přednášky, vycházky...

Zdeněk Lukeš
Tak, jako obvykle, uvádím přehled různých akcí.
více


10.3.2015 ARCHITEKTURA: Ground Zero dnes

Zdeněk Lukeš
Minule (zde) jsem se tu snažil čtenářům přiblížit dění v manhattanské čtvrti Chelsea, která se stává novým kulturním centrem New Yorku.
více


3.3.2015 ARCHITEKTURA: Chelsea – nová atrakce New Yorku

Zdeněk Lukeš
Část newyorského Manhattanu nesoucí jméno Chelsea se v posledních několika letech stala rychle se rozvíjející čtvrtí.
více


24.2.2015 ARCHITEKTURA: Znovu o reklamě v Praze

Zdeněk Lukeš
Minulý týden jsem na tomto místě psal o reklamě ve městech, především v Praze. Tématem byly sofistikované formy reklamy, kdy architekti s invencí využívají materiálů, které propagují, přímo na stavbách, jež navrhují.
více


17.2.2015 ARCHITEKTURA: Reklama ve městě. Ale jak?

Zdeněk Lukeš
V posledních měsících se hodně diskutuje o reklamě ve městě. Souvisí to s kampaněmi pro nebo proti Pražským stavebním předpisům a debatují lobbisté i zástupci reklamních agentur na jedné straně a architekti s teoretiky na straně druhé
více


3.2.2015 ARCHITEKTURA: Hotel AXA znovu v plné kráse

Zdeněk Lukeš
Když mi bylo šest let a začal jsem chodit do školy, rodiče mne přihlásili na plavecké kurzy. Nemám na ně hezké vzpomínky, neboť instruktor nás prostě hned na začátku první lekce všechny bez okolků naházel do bazénu. Měli jsme sice navlečené nafukovací záchranné kruhy, ale byla to dosti drsná metoda.
více


27.1.2015 ARCHITEKTURA: Plečnik ve Vídni

Zdeněk Lukeš
Jože (Josef, Josip) Plečnik se narodil 23. ledna 1872 ve slovinské Lublani a zemřel 7. ledna 1957 v témže městě. K těmto výročím jsme včera spolu se slovinskou velvyslankyní položili jako každý rok věnec k jeho bustě v Jižních zahradách Pražského hradu.
více


20.1.2015 ARCHITEKTURA: Zázrak v Lobči

Zdeněk Lukeš
Předloni v létě měla má dcera Veronika svatbu. Chtěla se svým partnerem, aby byla romantická, a kdosi jim poradil, že v obci Lobeč na Kokořínsku je zámeček s krásným parkem. Svatba byla vskutku krásná, a protože bylo vedro, odehrávala se v zámeckém parku pod staletým stromem
více


13.1.2015 ARCHITEKTURA: Architekt inovátor

Zdeněk Lukeš
Když jsem kdysi dělal rozhovor s respektovaným českým architektem a profesorem pražské techniky Jiřím Štursou, zmínil se s jistým sentimentem o svém předválečném studiu na tomto učilišti.
více


6.1.2015 ARCHITEKTURA: Vila na Ladronce

Zdeněk Lukeš
Při procházkách po pražské moderní architektuře mne občas zaujme nějaký dům a snažím se pak o něm něco zjistit. Během toulek Břevnovem – jeho vilovou enklávou poblíž Strahova - nebo během svých návštěv básníka Jaroslava Seiferta, či později rodiny architekta Jana Sokola, jsem si všiml výrazné vily...
více


23.12.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Bubnech

Zdeněk Lukeš
Když jsem vítal psí vycházníky v teplých slunečních paprscích, typických spíše pro březen než pro začátek zimy, zval jsem je na JARNÍ vycházku. Sešli jsme se v katastru Holešovic-Buben u Babuškovy budovy Národního technického muzea z konce 30. let.
více


16.12.2014 ARCHITEKTURA: Humpolec a vánoční PV

Zdeněk Lukeš
Dnes bych chtěl jednak upozornit na dvě nové knížky, které představují architekturu určité oblasti, v tomto případě Humpolecka a Prahy-Troje, a pak vás pozvat na poslední letošní Psí vycházku.
více


9.12.2014 ARCHITEKTURA: Renesanční město moderní architektury

Zdeněk Lukeš
Pojďme se dnes podívat do Litomyšle, menšího města v Pardubickém kraji na hranicích Čech a Moravy. To proslulo nejen množstvím cenných historických památek v čele s nádherným renesančním náměstím a samozřejmě zámkem, zařazeným na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
více


2.12.2014 ARCHITEKTURA: Řeči do prázdna

Zdeněk Lukeš
Adolf Loos (1870-1933), brněnský rodák, architekt, teoretik a autor řady břitkých statí, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové kultury první poloviny dvacátého století. Je výstižně označován za světoběžníka, neboť střídavě žil ve Vídni, Praze, Paříži nebo New Yorku.
více


25.11.2014 ARCHITEKTURA: Malá architektura velkého významu

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsem se tu snažil přiblížit jedinečnou atmosféru nejstarší části Olšanských hřbitovů v katastru pražského Žižkova (viz zde). Dnes bych se rád se čtenáři prošel po Novém židovském hřbitově, který se nachází ve stejné lokalitě, jen o trochu dál na východ, pár metrů od vstupu od stanice metra...
více


18.11.2014 ARCHITEKTURA: Hietzing - vídeňská Ořechovka

Zdeněk Lukeš
Dnes navštívíme opět rakouskou metropoli Vídeň. Po seznámení se se speciální císařskou zastávkou metra (viz zde) nebo secesním pavilonem na Karlově náměstí (viz zde) se tentokrát vypravíme na procházku po Hietzingu – čtvrti, kde najdeme četné zajímavé stavby z první poloviny minulého století,...
více


11.11.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Vršovic a Královských Vinohrad

Zdeněk Lukeš
Po čase se konala v sobotu Psí vycházka po moderní architektuře (ta předchozí viz zde). Přišlo asi 60-70 lidí a počasí bylo – navzdory chmurným předpovědím – nádherné, svítilo slunko a bylo hezky teplo.
více


8.11.2014 ARCHITEKTURA: Strach z kýče na místě letité noblesy

Zdeněk Lukeš
Secesní klenot na pražském Václavském náměstí. Tak se dnes díváme na hotel, který prošel složitým vývojem, několikrát změnil majitele i název a nyní ho čeká náročná rekonstrukce. Pojďme se na tuto stavbu podívat blíže.
více


4.11.2014 ARCHITEKTURA: Vychází "Praha moderní III"

Zdeněk Lukeš
V tomto týdnu se na pultech knihkupectví objeví třetí díl Prahy moderní – tedy průvodce po pražské moderní architektuře 1900-1950, zaměřený na stavby na pravém vltavském břehu (kromě historického jádra, které bylo tématem prvního dílu).
více


28.10.2014 ARCHITEKTURA: Secesní pohádka na Karlově náměstí

Zdeněk Lukeš
Po několika dekádách nadvlády historismu, kdy evropské architektuře dominovaly stavby, vycházející ze starších vzorů, středověkem počínaje a renesancí a barokem konče, se náhle na sklonku devatenáctého století objevil nový svěží styl, nazývaný Art Nouveau, Jugendstil, Modern Style, Sezession či...
více


21.10.2014 ARCHITEKTURA: Česko u moře

Zdeněk Lukeš
Touha Čechů, Moravanů a Slezanů po vlastním moři byla alespoň z části naplněna na počátku minulého století. V chorvatských lázních Baška na dalmatském ostrově Krč byly postaveny hotely a lázeňské pavilony podle českých projektů, v místě působili naši lékaři i personál.
více


14.10.2014 ARCHITEKTURA: Překvapení ve Svitávce

Zdeněk Lukeš
V některých menších městech a městečkách se skrývají pravé poklady. Procházíte se mezi domky a náhle spatříte luxusní vilu, která spíše připomíná malý zámek. Na takovém místě byste něco podobného rozhodně nečekali.
více


7.10.2014 ARCHITEKTURA: Tam, kde vystupuje pouze císař

Zdeněk Lukeš
Tématem mého dnešního článku je nevelká, ale přesto významná a svým účelem docela zvláštní stavba. Tzv. Hofpavillon byl totiž vybudován jako speciální zastávka stanice vídeňské městské dráhy (Wiener Stadtbahn), která se začala budovat v rakouské metropoli právě před 120 lety.
více


30.9.2014 ARCHITEKTURA: Malý klenot v centru Prahy - dům Diamant

Zdeněk Lukeš
Letos uplynulo sto let od dokončení jedné pozoruhodné stavby v Praze. Jmenuje se Diamant, jak hlásí i ozdobný nápis nad portálem ve Spálené ulici 4 na Novém Městě. Parcelu na rohu Lazarské ulice v sousedství barokního kostela Nejsvětější Trojice zakoupil lékárník František Schnöbling. Ten
více


23.9.2014 ARCHITEKTURA: Architecture Week a Plečnik na Hradě

Zdeněk Lukeš
V pondělí 15. září začal v areálu Jiřského kláštera na Pražském hradě osmý ročník akce nazvané Architecture Week (AW). Navzdory názvu potrvá téměř měsíc (do 12. října) a umožní zájemcům navštívit řadu výstav, přednášek a dalších aktivit, a to nejen v areálu Pražského hradu.
více


16.9.2014 ARCHITEKTURA: Kupka - Nepraš

Zdeněk Lukeš
„Nejedná se o to, aby architektura byla přizdobována. Výtvarné dílo roste z myšlenky, která je společná.“ To je věta známého sochaře Karla Nepraše, která se stala v roce 2009 mottem společné výstavy, nazvané Kupka – Nepraš.
více


9.9.2014 ARCHITEKTURA: Švehlova kolej v Praze

Zdeněk Lukeš
Před devadesáti lety byla v Praze na Žižkově – svérázné čtvrti, připojené o dva roky dříve k československé metropoli – dokončena zajímavá budova. Stojí na rohu dnešní Slavíkovy a Křížkovského ulice a byla určena studentům.
více


2.9.2014 ARCHITEKTURA: Martinice

Zdeněk Lukeš
Jako kluk jsem často a rád cestoval vlakem. Dodnes si pamatuji typický nádražní odér – vůni dehtu, vyjetého oleje a sazí, levného jídla a pach cigaret i moče ze záchodků… Na jaře mne rodiče posadili v Praze na Hlavním nádraží do vagónu, o pár hodin později mne na polorozpadlém svinovském nádraží.
více


26.8.2014 ARCHITEKTURA: Beuronské umění

Zdeněk Lukeš
Beuronské umění. Pro mnohé tak trochu záhada. Zvláštní umělecký styl, který se objevil v několika evropských zemích v posledních dekádách devatenáctého století a pak se zase postupně vytratil. Jeho stopy však najdeme i na našem území. Dnes máme příležitost seznámit se s ním blíže – a to i díky...
více


19.8.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Starého Bubenče

Zdeněk Lukeš
V sobotu 16. srpna se konala třetí letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře (dvě poslední vycházky viz zde a zde). Pršelo před ní i hned po jejím skončení, ale během vycházky bylo tradičně hezky (jeden z pravidelných účastníků mne označil za šamana:-)).
více


12.8.2014 ARCHITEKTURA: Architekt mimořádné senzitivity

Zdeněk Lukeš
25. května uplynulo 110 let od narození významného českého architekta a pedagoga Jana Sokola. Tento roudnický rodák byl absolventem pražské techniky, ale vzdělání si doplnil praxí u jedné z ikon moderní světové architektury Le Corbusiera.
více


5.8.2014 ARCHITEKTURA: Olšanské hřbitovy tajuplné

Zdeněk Lukeš
Vydejte se do nejstarší části Olšanských hřbitovů - najdete tu stín, ticho a množství pozoruhodných architektonických miniatur ve formě náhrobků a soch, často z dílny věhlasných umělců
více


29.7.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka (nejen) na Nákladové nádraží

Zdeněk Lukeš
Tak jsme tu měli po delším čase zase Psí vycházku po moderní architektuře (ta minulá viz zde). Nějak mi to letos nevychází s časem o sobotách, a tak mám trochu dluh, který se ale během léta a podzimu pokusím trochu eliminovat.
více


22.7.2014 ARCHITEKTURA: Krajina – město – veřejný prostor (a Psí vycházka)

Zdeněk Lukeš
Jak využít bývalé průmyslové areály? Jak rekultivovat devastovaná území? Jak zatraktivnit dávno opuštěné budovy? Na tyto a další podobné otázky hledá odpověď výstava, která se symptomaticky koná v areálu opuštěného Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ) – klenotu meziválečné architektury.
více


15.7.2014 ARCHITEKTURA: Moderní Pardubice

Zdeněk Lukeš
Dnes naposledy o naší cestě s kanceláří JL Tourist po moderní architektuře Hradce Králové a Pardubic (minulý díl zde). Z Hradce jsme tedy stylově odjeli vlakem do Pardubic. I tam je parádní nádraží, byť opět poněkud omšelé.
více