11.2.2016 | Svátek má Božena


9.2.2016 ARCHITEKTURA: Rothmayerův dům a jeho zahrada kouzla zbavená

Zdeněk Lukeš
Jedná se o rodinný domek významného českého architekta a profesora Uměleckoprůmyslové školy Otto Rothmayera (1892-1966). Je to místo o to cennější, že souvisí také s dalšími osobnostmi, především architektem Jožem Plečnikem a fotografem Josefem Sudkem.
více


2.2.2016 ARCHITEKTURA: Plzeňský architekt Hanuš Zápal

Zdeněk Lukeš
Jsou projektanti, jejichž stavby najdeme v mnoha městech ba dokonce i v různých zemích. A pak jsou takoví, jejichž dílo je soustředěno jen do určitého regionu. Výraz „lokální architekt“ ale nezní příliš dobře, má prostě pejorativní přídech, a to zejména tehdy, jsou-li jeho návrhy a stavby kvalitní...
více


26.1.2016 ARCHITEKTURA: Co s Libeňským mostem?

Zdeněk Lukeš
Nejdelší pražský silniční most přes Vltavu byl postaven v letech 1925-1928 podle projektu slavného architekta, urbanisty, designéra, teoretika a pedagoga Pavla Janáka (1882-1956), vedle Jana Kotěry a Josefa Gočára zřejmě nejvýznamnější osobnosti české architektury dvacátého století.
více


19.1.2016 ARCHITEKTURA: Hejdukovy sochy konečně v Praze

Zdeněk Lukeš
Tragické události – sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu roku 1969, kterým vyjádřil svůj protest nejen proti vojenské okupaci v srpnu 1968, ale také proti postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty, se staly symbolem doby.
více


12.1.2016 ARCHITEKTURA: Překvapení v Plasích

Zdeněk Lukeš
V posledních dvou letech jsem sledoval zpovzdálí se zájmem, jak přátelé v Národním technickém muzeu připravují otevření nové stálé expozice. Byl to náročný proces, mimo jiné i proto, že měla vzniknout v památkově cenné části významného stavebního souboru v Plasích, asi dvacet kilometrů na sever od...
více


15.12.2015 ARCHITEKTURA: Přednášky zima-jaro 2016

Zdeněk Lukeš
V kubistické kavárně Grand café Orient domu U Černé Matky Boží na Ovocném trhu (www.grandcafeorient.cz) pokračuje ve čtvrtek 21. ledna v 19 hodin cyklus přednášek, věnovaných moderní architektuře pražských čtvrtí. Tentokrát to bude Žižkov a Královské Vinohrady.
více


8.12.2015 ARCHITEKTURA: Josef Chochol

Zdeněk Lukeš
Josef Chochol je znám především jako představitel architektonického kubismu, ale trochu se zapomíná i na jeho další projekty, které jsou často neméně zajímavé. Narodil se dne 13. prosince 1880 v Písku, byl tedy stejný ročník, jako Josef Gočár, a o dva roky starší, než vynálezce architektonického...
více


1.12.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na hradčanské Valy

Zdeněk Lukeš
Začali jsme u modernistické tzv. Modré vily arch. Josefa Zascheho, již v letech 1904-5 postavil svému příteli sochaři Karlu Wilfertovi v nejzazší partii Holešovic-Buben v ulici Na Špejcharu.
více


24.11.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura ve Slaném

Zdeněk Lukeš
Už na sklonku devatenáctého století se v menších českých, moravských a slezských městech objevovaly velmi kvalitní budovy navržené předními osobnostmi naší architektonické scény.
více


17.11.2015 ARCHITEKTURA: Chátrající Julda Fulda

Zdeněk Lukeš
Po nějakém čase se zase vracím k tématu, kterému jsem se již věnoval dříve. Dělám to proto, že se stále nic nového neděje. Mám na mysli kdysi docela živý a fungující, ale dnes totálně zpustlý a odpudivý areál pražského Výstaviště.
více


10.11.2015 ARCHITEKTURA: Dynamický Austin

Zdeněk Lukeš
Osud mne na pár dní zavanul do dalekého Austinu – miliónové metropole státu Texas. V kampusu University of Texas jsem otevíral výstavu pražského funkcionalismu, jež se tam ocitla díky pozvání předního znalce evropské moderní architektury profesora Christophera Longa.
více


3.11.2015 ARCHITEKTURA: Od Plečnika k funkcionalismu

Zdeněk Lukeš
K nejoblíbenějším žákům slovinského architekta Jožeho Plečnika na pražské Uměleckoprůmyslové škole patřili Otto Rothmayer – Plečnikův pozdější stálý spolupracovník v úpravách Pražského hradu - a také Karel Řepa.
více


27.10.2015 ARCHITEKTURA: 100 let od dokončení Šupichových domů

Zdeněk Lukeš
Nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice v katastru Nového Města tvoří trojice pozdně secesních palácových domů, kterým se říká Šupichovy, prochází jimi také známá pasáž Rokoko.
více


20.10.2015 ARCHITEKTURA: Praha moderní IV (1950-2000)

Zdeněk Lukeš
Tentokrát jsem spolupracoval s historikem umění Petrem Kratochvílem - ten byl autorem hesel, věnovaných stavbám po Sametu – tedy 1990-2000. Půl roku jsem tedy žil s architekturou totalitní éry.
více


29.9.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura v NTM

Zdeněk Lukeš
Ctihodná instituce Národní technické muzeum v minulém období postupně otevřela po rekonstrukci své hlavní budovy (arch. Milan Babuška, 1936-1942) řadu expozic. Některé, jako historie dopravy, hornictví, hutnictví, astronomie, měření času, interkamera, tu byly již dříve, další jsou nové.
více


22.9.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Za krásného pozdně letního počasí jsme v sobotu dopoledne vyrazili od Výstaviště směrem k Vltavě ulicí Dukelských hrdinů, která se dříve jmenovala Bělského. Zprvu je zastavěna jen z jedné, východní strany domovními bloky, naproti na straně západní byly provizorní pavilony Výstaviště.
více


15.9.2015 ARCHITEKTURA: Tate Modern a Millenium Bridge

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho londýnského seriálu jsme si postupně prohlédli mrakodrap Lloydovy pojišťovny (viz zde), trojici nových výškových dominant City, pro něž se vžil název Okurka, Struhadlo a Walkie-Talkie (zde) a konečně i nejvyšší stavbu britské metropole na protějším břehu Temže – Střep...
více


8.9.2015 ARCHITEKTURA: Střep nad Londýnem

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu (viz zde) jsme si představili několik nových výškových dominant britské metropole. Jsou všechny soustředěny v oblasti londýnské City poblíž Toweru.
více


1.9.2015 ARCHITEKTURA: Okurka a spol.

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu našeho londýnského architektonického seriálu (viz zde) jsme se podívali na významnou budovu City – slavný mrakodrap Lloydovy pojišťovny od Richarda Rogerse.
více


4.8.2015 ARCHITEKTURA: Dům - stroj

Zdeněk Lukeš
Opusťme na chvíli českou kotlinu a pojďme se vypravit za moderní architekturou do Londýna. Ve městě nad Temží se postupně setkáme s novými mrakodrapy, které rostou jako houby po dešti nedaleko londýnského Toweru.
více


28.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovič a zámek v Novém Městě nad Metují

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu, věnovaném našemu putování po Náchodsku s JL touristem (viz zde) jsem připomněl některé rané realizace Dušana Sama Jurkoviče (1868-1947) na Náchodsku.
více


21.7.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka Myslíkovou a Resslovou ulicí

Zdeněk Lukeš
Vyšli jsme od nároží Karláku a uličky Odborů, jež tvoří secesní činžák snad od Josefa Kovařoviče (hezcí dráčci na věži) a funkcionalistický dům (s prodejnou Sony), který projektoval Oldřich Tyl.
více


14.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovičovy náchodské pohádky

Zdeněk Lukeš
Jak jsem slíbil minule (viz zde), bude dnešní příspěvek věnován stavbám slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče na Náchodsku.
více


30.6.2015 ARCHITEKTURA: Moderní Vratislav

Zdeněk Lukeš
Po asi dvanácti letech jsem opět – v rámci našeho zájezdu (viz minulý díl) - navštívil polskou (a kdysi českou a také německou) Vratislav a byl jsem mile překvapen, jak za tu dobu slezská metropole plná památek - a především nádherných kostelů ve stylu cihelné gotiky - rozkvetla do krásy.
více


23.6.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura Náchoda

Zdeněk Lukeš
Tam na počátku dvacátého století působil známý slovenský architekt Dušan Jurkovič, s jeho dílem v okolí města se ale seznámíme příště.
více


16.6.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházky a Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Minulý čtvrtek vyšla v Nakladatelství Lidové noviny čtvrtá knížečka Psích vycházek po pražské moderní architektuře, opět s barevnými obrázky Oto Palána a Pavla Hrocha a v grafické úpravě Michaely Blažejové.
více


9.6.2015 ARCHITEKTURA: Mandelíkův zámek v Ratboři

Zdeněk Lukeš
K méně známým dílům zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry (1871-1923) patří tzv. Nový Mandelíkův zámek v obci Ratboř u Kolína.
více


2.6.2015 ARCHITEKTURA: Milano 2015 - tvarové a barevné orgie

Zdeněk Lukeš
Před týdnem (viz zde) jsme navštívili světovou výstavu v Miláně a prošli si český pavilon. Nyní nás čeká prohlídka alespoň několika ostatních.
více


26.5.2015 ARCHITEKTURA: EXPO Milano 2015 – Český pavilon

Zdeněk Lukeš
Máme tu další světovou výstavu kategorie A s českou účastí. Pro přehlednost uvádím stručně ty, které se konaly po druhé světové válce.
více


19.5.2015 ARCHITEKTURA: Krása neomítaných cihel

Zdeněk Lukeš
Jedním z prvních absolventů mladého profesora pražské Uměleckoprůmyslové školy Jana Kotěry byl Otakar Novotný (1880-1959), později významný architekt a rovněž profesor Umprum.
více


12.5.2015 ARCHITEKTURA: Moderní pražské školy

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsme připravovali s redaktorem Českého rozhlasu Michaelem Rozsypalem další díl seriálu pro cyklus Cestopis architektury, který vysílá Český rozhlas.
více


5.5.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic

Zdeněk Lukeš
V sobotu 2. května se konala druhá letošní Psí vycházka po moderní architektuře (ta první viz zde). Po čase jsme zase navštívili Dejvice, trasa tentokrát vedla napříč kampusem ČVUT.
více


28.4.2015 ARCHITEKTURA: Newyorské mrakodrapy IV

Zdeněk Lukeš
Dnes se v našem nepravidelném seriálu věnovaném historii nejvyšších budov New Yorku (minulý díl viz zde) podíváme na posledního rekordmana.
více


21.4.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Nový židovský hřbitov

Zdeněk Lukeš
Výjimečně v neděli 19. dubna od 10 hodin se konala první letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře. Tentokráte bez našich psích přátel – ten jediný čekal uvázán u hřbitovních vrat.
více


14.4.2015 ARCHITEKTURA: František Cubr – architekt stylu

Zdeněk Lukeš
Na sklonku loňského roku vydalo nakladatelství Gasset nevelkou publikaci, věnovanou tvorbě významného českého architekta, designera, výtvarníka a pedagoga Františka Cubra.
více


7.4.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů III

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu jsme si představili dva mrakodrapy, které držely postupně rekord nejvyšší světové budovy.
více