23.4.2017 | Svátek má Vojtěch


18.4.2017 ARCHITEKTURA: Dívky plavou ve vodárně

Zdeněk Lukeš
Vždy mne potěší, když se podaří vzkřísit nějaký zapomenutý objekt, který pozbyl své původní funkce a jen čeká na smutný osud, kdy bude pro nadbytečnost zlikvidován. Někdy kolem takových drobných staveb nebo prvků chodíme takřka denně a už jsme je přestali vnímat.
více


11.4.2017 ARCHITEKTURA: Leopold Bauer a Opava

Zdeněk Lukeš
Náš seriál věnovaný novým národním kulturním památkám (NKP), které reprezentují moderní architekturu, pomalu končí. Dnes navštívíme budovu bývalé Obchodní a živnostenské komory v Opavě, kterou v letech 1908-1910 navrhl architekt Leopold Bauer.
více


4.4.2017 ARCHITEKTURA: Ďáblický hřbitov

Zdeněk Lukeš
Také dnes se seznámíme s novou národní kulturní památkou (NKP). Nepůjde však v tomto případě o dům, ani o technické dílo, nýbrž o hřbitovní areál. Mezi NKP byl totiž letos zařazen i Ďáblický hřbitov v Praze.
více


28.3.2017 ARCHITEKTURA: První jarní Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
V sobotu 25. března se v kavárně Archa Barista v Legiobance Josefa Gočára v ulici Na Poříčí konal křest mé nové knížky Stavby a architekti 2. Následovala první letošní Psí vycházka za tradičně krásného počasí po okolí.
více


21.3.2017 ARCHITEKTURA: Skvělá moderna v Jaroměři

Zdeněk Lukeš
Pokračujeme v našem seriálu věnovaném novým národním kulturním památkám, které reprezentují moderní architekturu. K nim patří i Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který v roce 1910 navrhl známý český architekt, designér, urbanista a pedagog Josef Gočár (1880-1945).
více


14.3.2017 ARCHITEKTURA: Stavby a architekti 2

Zdeněk Lukeš
Po čtyřech letech vychází tento týden v Nakladatelství Lidové noviny druhý soubor mých článků o architektuře, které píšu od roku 2009 do sobotní přílohy Orientace v Lidových novinách.
více


7.3.2017 ARCHITEKTURA: Palác Lucerna

Zdeněk Lukeš
Před týdnem jsem tu psal o dvou moderních stavbách, které se právě staly národními kulturními památkami (NKP). Dnes přidám další – palác Lucerna v centru Prahy. Známou budovu není třeba představovat, získala si prestiž už dávno a k jejím obdivovatelům patří i autor těchto řádek.
více


28.2.2017 ARCHITEKTURA: Dvě krematoria

Zdeněk Lukeš
Ministerstvo kultury předložilo vládě seznam nových národních kulturních památek (NKP), ta ho schválila, vypadlo jen nádraží v Pardubicích, což byla jediná nominace stavby, která vznikla až po druhé světové válce.
více


21.2.2017 ARCHITEKTURA: 99 domů

Zdeněk Lukeš
Nedávno vydaná velkoformátová publikace 99 domů (2) se stovkami kvalitních barevných fotografií představuje to nejlepší z architektury rodinného bydlení, co se u nás v posledních letech objevilo. Každý, kdo chce stavět a hledá inspiraci, by si ji měl prohlédnout.
více


16.2.2017 ARCHITEKTURA: Dvojčata na Letné

Zdeněk Lukeš
Dvě ctihodné instituce – Národní zemědělské a Národní technické muzeum – sídlí ve dvou architektonicky takřka shodných budovách v letenské Kostelní ulici v Praze-Holešovicích. Obě projektoval dnes již nepříliš známý architekt Milan Babuška. Cesta od prvotního záměru k definitivním stavbám však byla...
více


7.2.2017 ARCHITEKTURA: Uměleckoprůmyslové muzeum v kostce

Zdeněk Lukeš
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM) vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Academia rozsáhlou publikaci Design v Českých zemích 1900-2000. Současně se blíží k závěru rekonstrukce hlavní budovy muzea na pražském Josefově. Na jaře by mělo dojít ke kolaudaci a poté budou mít zájemci příležitost...
více


31.1.2017 ARCHITEKTURA: Z Plzně do Prahy

Zdeněk Lukeš
Brněnský rodák, architekt a teoretik Adolf Loos (1870-1933) je jednou z nejvýznamnějších osobností evropské kultury první poloviny dvacátého století.
více


24.1.2017 ARCHITEKTURA: Od avantgardních vizí...

Zdeněk Lukeš
3. ledna tohoto roku uplynulo 50 let od úmrtí významného českého architekta, urbanisty, autora rekonstrukcí památek a pedagoga Jaroslava Fragnera (1898 – 1967). Fragnerova tvorba reflektuje skvěle vývoj na české i architektonické scéně meziválečného i poválečného období.
více


17.1.2017 ARCHITEKTURA: Další pražské trauma – ostrov Štvanice

Zdeněk Lukeš
Před časem jsme navštívili dvě neuralgická místa Prahy – areál chátrajícího Výstaviště v Bubenči a někdejší pýchu centra metropole - Václavské náměstí na Novém Městě. Dnes se vypravíme na třetí - na ostrov Štvanici v katastru Holešovic.
více


10.1.2017 ARCHITEKTURA: Správné odpovědi kvízu a přednášky v Kaštanu

Zdeněk Lukeš
Přináším pravidelný přehled svých přednášek v břevnovském Kaštanu (Bělohorská, tram 22 a 25, stanice U Kaštanu), který spravuje Unijazz. Konají se vždy každé první úterý v měsíci (jen v lednu je to druhé úterý – tj. zrovna dnes) od 18:30. Viz též web kastan.cz, vstupenky nutno předem zaregistrovat.
více


3.1.2017 ARCHITEKTURA: Novoroční kvíz

Zdeněk Lukeš
Dnes je tu poněkud netradiční novoroční rubrika Architektura. Vybral jsem ze svých fotografických zásob několik obrázků různých detailů pražských staveb – zejména takových, o nichž jsem na těchto stránkách psal.
více


27.12.2016 ARCHITEKTURA: To není kotě na hraní

Zdeněk Lukeš
Děsí mne zprávy, které se šíří z pražského magistrátu: prý se má na ostrově Štvanice postavit Kaplického koncertní síň zvaná rejnok a určená původně pro České Budějovice. To mi vůbec nepřijde jako dobrý nápad.
více


20.12.2016 ARCHITEKTURA: 40 let pražské Fakulty architektury

Zdeněk Lukeš
Pražská fakulta architektury slaví 40 let. Existovala v Praze v rámci Techniky už od devatenáctého století a za první republiky pak pod názvem Vysoká škola architektury a pozemního stavitelství ČVUT (po válce pak Fakulta architektury a pozemního stavitelství).
více


13.12.2016 ARCHITEKTURA: Ovenecká ulice na Letné

Zdeněk Lukeš
Oveneckou ulici mám moc rád. Respektive její bubenečskou část, která vede od Letenského náměstí ke Královské oboře neboli Stromovce. Ulice pokračuje také na druhou stranu od náměstí směrem k Národnímu technickému muzeu, tento úsek je už v Holešovicích a není zdaleka tak zajímavý.
více


6.12.2016 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na ostrov Štvanici

Zdeněk Lukeš
V sobotu 3. prosince jsme se vypravili na Psí vycházku, jejímž cílem byla pražská Štvanice v katastru dnešních Holešovic (původně Buben). Ostrov nese jméno dle dřevěných arén, v nichž se konala dosti krvavá zábava – psi tu uštvali různá zvířata k potěšení přihlížejících.
více


29.11.2016 ARCHITEKTURA: Laserové centrum v Dolních Břežanech

Zdeněk Lukeš
Pokud chce být Česko skutečně vyspělou evropskou zemí, musí stavět nejen hotely, nákupní centra, aquaparky nebo sportovní areály, ale také stavby určené výuce, kultuře a vědě.
více


22.11.2016 ARCHITEKTURA: Architekt pražského metra

Zdeněk Lukeš
11. listopadu uplynulo 100 let od narození českého projektanta Jaroslava Otruby, jehož jméno je spojeno především s budováním pražského metra, zejména tras C a A. Jeho nápadem bylo obložit většinu stanic na „áčku“ eloxovanými plechovými deskami s kruhovými prolisy, připomínajícími čočky.
více


15.11.2016 ARCHITEKTURA: Stromovka se probouzí

Zdeněk Lukeš
Navzdory rozsáhlé rekonstrukci Stromovce stále ještě chybí večerní osvětlení, lavičky a kvalitní umělecká díla. A samozřejmě také Šlechtova restaurace.
více


8.11.2016 ARCHITEKTURA: Roškotova hrobka českých králů

Zdeněk Lukeš
Na jaře letošního roku byly ukončeny práce na restaurování Hrobky českých králů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Nevelký prostor s valenou klenbou se nachází pod hlavní lodí katedrály zhruba v místech, kde je v ní umístěno tzv. Colinovo královské mauzoleum.
více


1.11.2016 ARCHITEKTURA: Havlíčkovy pyramidální vize

Zdeněk Lukeš
Výškové stavby lidi přitahují. Nejde jen o ekonomiku takových budov, které nezabírají v centru měst tolik místa, ale i o prestiž, a v neposlední řadě je na těchto stavbách i něco romantického. Jen je pro ně – zejména v městech, jako je Praha – třeba vybrat vhodnou lokalitu.
více


18.10.2016 ARCHITEKTURA: Zacherlův palác knižně

Zdeněk Lukeš
Letos uplynulo 110 let od dokončení jedné z nejvýznamnějších staveb rakousko-uherské metropole. Zacherlův palác býval po dokončení označován za jednu z prvních skutečně moderních budov Evropy. Rané dílo slovinského architekta Jožeho (Josefa, Josipa) Plečnika (1872-1957) se nyní dočkalo rozsáhlé...
více


11.10.2016 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po náměstí Jiřího z Poděbrad

Zdeněk Lukeš
První letošní podzimní Psí vycházka (ta poslední jarní viz zde) souvisela s autogramiádou knížky Psí vycházky 5, která se uskutečnila v sobotu v novém Vinohradském knihkupectví, jež patří Nakladatelství LN.
více


4.10.2016 ARCHITEKTURA: 125 let pražské dámy

Zdeněk Lukeš
Je tomu už 125 let, co se na kopci Petříně tyčí nad Prahou jedna z jejích dominant – populární rozhledna. Jde o mimořádné technické dílo, které vzniklo doslova bleskově jako reakce na Eiffelovu věž v Paříži z roku 1889, hlavní atrakci tamní světové výstavy.
více


27.9.2016 ARCHITEKTURA: Nová kniha o vile Tugendhat

Zdeněk Lukeš
Na této stránce Orientace Lidových novin jsem během sedmi let představil desítky zajímavých staveb z domova i ze světa. O jedné jsem však dosud nepsal, ač patří k těm na našem území nejvýznamnějším.
více


20.9.2016 ARCHITEKTURA: Wagnerovy vily ve Vídni

Zdeněk Lukeš
Pomalu končí náš letní seriál, věnovaný významným osobnostem a stavbám rakouské metropole. Postupně jsme navštívili secesní kostel na Steinhofu od Otta Wagnera, sociální komplex Karl-Marx-Hof od jeho žáka Karla Ehna, supermoderní univerzitní kampus s knihovnou Zahy Hadidové a secesní vilovou...
více


13.9.2016 ARCHITEKTURA: Ve znamení šikmých ploch

Zdeněk Lukeš
Dnes je – po návštěvě Wagnerova chrámu na Steinhofu a Ehnovy sociální výstavby Karl-Marx-Hof – na řadě nový kampus Vídeňské ekonomické univerzity, jejíž hlavní dominantou je knihovna od nedávno zesnulé architektky Zahy Hadidové.
více


6.9.2016 ARCHITEKTURA: Přednášky podzim 2016

Zdeněk Lukeš
Každé první úterý v měsíci vždy od 18:30 přednáším v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz), což je zařízení Unijazzu, dá se tam dostat tramvajemi 22 a 25.
více


9.8.2016 ARCHITEKTURA: Vily umělců na Hohe Warte

Zdeněk Lukeš
Znovu se vracíme do Vídně (starší díly viz zde a zde). Tentokrát se v čase přesuneme do – alespoň z dnešního pohledu - takřka idylické doby přelomu XIX. a XX. století.
více


26.7.2016 ARCHITEKTURA: Karl-Marx-Hof – symbol Rudé Vídně

Zdeněk Lukeš
Pokračuje náš seriál o zajímavých stavbách rakouské metropole (minulý díl zde). Minule jsme si představili jednu z ikon vídeňské moderny – Wagnerův kostel na Steinhofu, dnes se podíváme na další výraznou stavbu: Karl-Marx-Hof, jeden ze symbolů tzv. Rudé Vídně, tedy období 1919-1934, kdy rakouské...
více


5.7.2016 ARCHITEKTURA: Wagnerův kostel na Steinhofu

Zdeněk Lukeš
Dnes a v několika příštích pokračováních navštívíme Vídeň a podíváme se na některé významné stavby dob minulých i ze současné éry. První z nich bude krásný Wagnerův chrám na Steinhofu ve čtvrti Penzing – jeden ze symbolů vídeňské moderny.
více


28.6.2016 ARCHITEKTURA: Vycházejí Psí vycházky 5

Zdeněk Lukeš
Na přelomu června a července vychází už pátá knížka Psích vycházek, věnovaná jediné pražské ulici a přilehlým náměstím a parkům. Tou ulicí je Vinohradská třída. Známá tepna měnila osmkrát svůj název, nesla původně logicky jméno města, kam směřovala.
více