5.12.2016 | Svátek má Jitka


29.11.2016 ARCHITEKTURA: Laserové centrum v Dolních Břežanech

Zdeněk Lukeš
Pokud chce být Česko skutečně vyspělou evropskou zemí, musí stavět nejen hotely, nákupní centra, aquaparky nebo sportovní areály, ale také stavby určené výuce, kultuře a vědě.
více


22.11.2016 ARCHITEKTURA: Architekt pražského metra

Zdeněk Lukeš
11. listopadu uplynulo 100 let od narození českého projektanta Jaroslava Otruby, jehož jméno je spojeno především s budováním pražského metra, zejména tras C a A. Jeho nápadem bylo obložit většinu stanic na „áčku“ eloxovanými plechovými deskami s kruhovými prolisy, připomínajícími čočky.
více


15.11.2016 ARCHITEKTURA: Stromovka se probouzí

Zdeněk Lukeš
Navzdory rozsáhlé rekonstrukci Stromovce stále ještě chybí večerní osvětlení, lavičky a kvalitní umělecká díla. A samozřejmě také Šlechtova restaurace.
více


8.11.2016 ARCHITEKTURA: Roškotova hrobka českých králů

Zdeněk Lukeš
Na jaře letošního roku byly ukončeny práce na restaurování Hrobky českých králů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Nevelký prostor s valenou klenbou se nachází pod hlavní lodí katedrály zhruba v místech, kde je v ní umístěno tzv. Colinovo královské mauzoleum.
více


1.11.2016 ARCHITEKTURA: Havlíčkovy pyramidální vize

Zdeněk Lukeš
Výškové stavby lidi přitahují. Nejde jen o ekonomiku takových budov, které nezabírají v centru měst tolik místa, ale i o prestiž, a v neposlední řadě je na těchto stavbách i něco romantického. Jen je pro ně – zejména v městech, jako je Praha – třeba vybrat vhodnou lokalitu.
více


18.10.2016 ARCHITEKTURA: Zacherlův palác knižně

Zdeněk Lukeš
Letos uplynulo 110 let od dokončení jedné z nejvýznamnějších staveb rakousko-uherské metropole. Zacherlův palác býval po dokončení označován za jednu z prvních skutečně moderních budov Evropy. Rané dílo slovinského architekta Jožeho (Josefa, Josipa) Plečnika (1872-1957) se nyní dočkalo rozsáhlé...
více


11.10.2016 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po náměstí Jiřího z Poděbrad

Zdeněk Lukeš
První letošní podzimní Psí vycházka (ta poslední jarní viz zde) souvisela s autogramiádou knížky Psí vycházky 5, která se uskutečnila v sobotu v novém Vinohradském knihkupectví, jež patří Nakladatelství LN.
více


4.10.2016 ARCHITEKTURA: 125 let pražské dámy

Zdeněk Lukeš
Je tomu už 125 let, co se na kopci Petříně tyčí nad Prahou jedna z jejích dominant – populární rozhledna. Jde o mimořádné technické dílo, které vzniklo doslova bleskově jako reakce na Eiffelovu věž v Paříži z roku 1889, hlavní atrakci tamní světové výstavy.
více


27.9.2016 ARCHITEKTURA: Nová kniha o vile Tugendhat

Zdeněk Lukeš
Na této stránce Orientace Lidových novin jsem během sedmi let představil desítky zajímavých staveb z domova i ze světa. O jedné jsem však dosud nepsal, ač patří k těm na našem území nejvýznamnějším.
více


20.9.2016 ARCHITEKTURA: Wagnerovy vily ve Vídni

Zdeněk Lukeš
Pomalu končí náš letní seriál, věnovaný významným osobnostem a stavbám rakouské metropole. Postupně jsme navštívili secesní kostel na Steinhofu od Otta Wagnera, sociální komplex Karl-Marx-Hof od jeho žáka Karla Ehna, supermoderní univerzitní kampus s knihovnou Zahy Hadidové a secesní vilovou...
více


13.9.2016 ARCHITEKTURA: Ve znamení šikmých ploch

Zdeněk Lukeš
Dnes je – po návštěvě Wagnerova chrámu na Steinhofu a Ehnovy sociální výstavby Karl-Marx-Hof – na řadě nový kampus Vídeňské ekonomické univerzity, jejíž hlavní dominantou je knihovna od nedávno zesnulé architektky Zahy Hadidové.
více


6.9.2016 ARCHITEKTURA: Přednášky podzim 2016

Zdeněk Lukeš
Každé první úterý v měsíci vždy od 18:30 přednáším v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz), což je zařízení Unijazzu, dá se tam dostat tramvajemi 22 a 25.
více


9.8.2016 ARCHITEKTURA: Vily umělců na Hohe Warte

Zdeněk Lukeš
Znovu se vracíme do Vídně (starší díly viz zde a zde). Tentokrát se v čase přesuneme do – alespoň z dnešního pohledu - takřka idylické doby přelomu XIX. a XX. století.
více


26.7.2016 ARCHITEKTURA: Karl-Marx-Hof – symbol Rudé Vídně

Zdeněk Lukeš
Pokračuje náš seriál o zajímavých stavbách rakouské metropole (minulý díl zde). Minule jsme si představili jednu z ikon vídeňské moderny – Wagnerův kostel na Steinhofu, dnes se podíváme na další výraznou stavbu: Karl-Marx-Hof, jeden ze symbolů tzv. Rudé Vídně, tedy období 1919-1934, kdy rakouské...
více


5.7.2016 ARCHITEKTURA: Wagnerův kostel na Steinhofu

Zdeněk Lukeš
Dnes a v několika příštích pokračováních navštívíme Vídeň a podíváme se na některé významné stavby dob minulých i ze současné éry. První z nich bude krásný Wagnerův chrám na Steinhofu ve čtvrti Penzing – jeden ze symbolů vídeňské moderny.
více


28.6.2016 ARCHITEKTURA: Vycházejí Psí vycházky 5

Zdeněk Lukeš
Na přelomu června a července vychází už pátá knížka Psích vycházek, věnovaná jediné pražské ulici a přilehlým náměstím a parkům. Tou ulicí je Vinohradská třída. Známá tepna měnila osmkrát svůj název, nesla původně logicky jméno města, kam směřovala.
více


21.6.2016 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Vinohradech

Zdeněk Lukeš
Druhou jarní Psí vycházku jsme začali u Janákova Husova sboru čs. církve husitské v Dykově ulici u Bezručových sadů na Vinohradech (první vycházka viz zde). Krásný funkcionalistický komplex z přelomu dvacátých a třicátých let prošel nedávno pečlivou rekonstrukcí.
více


14.6.2016 ARCHITEKTURA: Kouteckého Plečnik

Zdeněk Lukeš
Je tomu už dvacet let, co se v areálu Pražského hradu konala výstava Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii. Byl to první tzv. velký výstavní projekt éry Václava Havla.
více


7.6.2016 ARCHITEKTURA: Architekt Pražského hradu

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsme si na této stránce připomněli významnou osobnost naší umělecké scény minulého století Pavla Janáka (narozen v roce 1882 v Praze), který stál u zrodu architektonického kubismu a představili si dvě jeho stavby v tomto svérázném stylu v Pelhřimově (viz Orientace...).
více


31.5.2016 ARCHITEKTURA: Hradčanské bašty – sen o zdravém bydlení

Zdeněk Lukeš
Jedno z míst, které mám rád, je zástavba na bastionech z tereziánské éry v katastru pražských Hradčan. Ta vrcholila právě před 105 lety, kdy se na třech baštách v sousedství Písecké (nebo také Bruské) brány začaly stavět řadové domy, dvojdomy a vily.
více


24.5.2016 ARCHITEKTURA: Koncertní síň pro Prahu?

Zdeněk Lukeš
Praha nepostavila, jak známo, už léta žádnou stavbu pro kulturní účely. Nepočítáme-li ovšem zdařilou budovu Národní technické knihovny v kampusu ČVUT v Dejvicích, kde se sice konají výstavy a přednášky, ale hlavní funkce je přece jen ve shromažďování odborné literatury k technickým oborům.
více


17.5.2016 ARCHITEKTURA: Kubistický Janák v Pelhřimově

Zdeněk Lukeš
Před pár dny jsem byl v Pelhřimově, menším půvabném městě na Českomoravské vysočině, a měl možnost prohlédnout si po delším čase dvě pozoruhodné stavby. Obě navrhl slavný architekt Pavel Janák v kubistickém stylu a patří k raným ukázkám architektonického směru, k němuž autor položil teoretické...
více


10.5.2016 ARCHITEKTURA: Vinohradská II

Zdeněk Lukeš
Minulý týden (viz zde) jsme se vypravili na jednu z nejvýznamnějších pražských tříd – Vinohradskou ulici. Prošli jsme její nejstarší část od Národního muzea až k náměstí Jiřího z Poděbrad a povšimli si jednotlivých dominant na trase i různých domů a seznámili se s jejich autory.
více


3.5.2016 ARCHITEKTURA: Fenomén Vinohradská I

Zdeněk Lukeš
Začíná přímo v centru u budovy Národního muzea v katastru Nového Města, ale končí až ve vzdálených Strašnicích. Prochází čtyřmi pražskými čtvrtěmi – Novým Městem, Vinohrady, Žižkovem a Strašnicemi – a také čtyřmi obvody – Prahou 1, 2, 3 a 10.
více


26.4.2016 ARCHITEKTURA: Architekt velkorysých gest

Zdeněk Lukeš
Architekt a výtvarník Kamil Roškot toho za svého života mnoho nepostavil, ale to, co po sobě zanechal, nemá v české architektuře obdoby. Jeho meziválečná tvorba se zcela vymyká tomu, co známe v podání všech ostatních projektantů.
více


19.4.2016 ARCHITEKTURA: Zpátky doma aneb Jak to bylo u Bati

Zdeněk Lukeš
V minulých pokračováních (viz zde a zde) jsme si představili Vladimíra Karfíka (1901-1996), nadaného českého architekta, který po studiích na pražské technice vyrazil poznávat svět.
více


12.4.2016 ARCHITEKTURA: První jarní Psí vycházka po Vinohradech

Zdeněk Lukeš
V sobotu 9. dubna v 10 hodin jsme se sešli na rohu Anglické a Londýnské ulice v katastru Vinohrad. Počasí nestálo za moc, ale nepršelo.
více


5.4.2016 ARCHITEKTURA: Muž neklidného srdce v Americe

Zdeněk Lukeš
Před Velikonocemi (viz zde) jsme si připomněli životní osudy architekta Vladimíra Karfíka (1901-1996) – dobu jeho studií na pražské technice a pak pařížský pobyt a práci v ateliéru slavného Le Corbusiera.
více


22.3.2016 ARCHITEKTURA: Vladimír Karfík I.

Zdeněk Lukeš
Dvě významná výročí jsou spojena se jménem Vladimíra Karfíka, jedné z klíčových osobností meziválečné československé architektury. Narodil se v rodině lékaře v roce 1901, tedy před 115 lety, a zemřel před dvaceti lety v roce 1996.
více


8.3.2016 ARCHITEKTURA: Přednášky, vycházky jaro 2016

Zdeněk Lukeš
Ve čtvrtek 10. března budu od 17 hodin přednášet o letošním jubilantu architektu Kamilu Roškotovi ve vlašimském domě sourozenců Roškotových (Palackého náměstí 65).
více


1.3.2016 ARCHITEKTURA: Pražská náměstí – místo pro auta?

Zdeněk Lukeš
Když jsme vybírali obrázky, které ilustrují tento článek, zvolil jsem ten, který mi připomněl mládí. Z bytu na Letné jsem seběhl přes park kolem opuštěného podstavce generalissimova pomníku dolů k Vltavě, přes Čechův most jsem se dostal do Pařížské a nakonec na Staroměstské náměst
více


23.2.2016 ARCHITEKTURA: Praha hoří

Zdeněk Lukeš
Požáry děsily obyvatele Prahy po staletí. Šířily se zpravidla bleskovou rychlostí a často jim padly za oběť stovky budov. Nevyhnuly se jim však ani moderní stavby, i když dřevo nahradily odolnější materiály. Ostatně platí to i dnes, nedávný požár části střechy Národního muzea je toho důkazem.
více


16.2.2016 ARCHITEKTURA: Zasche a Kotěra

Zdeněk Lukeš
Na sklonku letošního roku si připomeneme 145 let od narození dvou architektů, přátel a příležitostných spolupracovníků Josefa Zascheho a Jana Kotěry. První z nich byl národností Němec, druhý pocházel z Moravy, i když i v jeho žilách kolovala německá krev.
více


9.2.2016 ARCHITEKTURA: Rothmayerův dům a jeho zahrada kouzla zbavená

Zdeněk Lukeš
Jedná se o rodinný domek významného českého architekta a profesora Uměleckoprůmyslové školy Otto Rothmayera (1892-1966). Je to místo o to cennější, že souvisí také s dalšími osobnostmi, především architektem Jožem Plečnikem a fotografem Josefem Sudkem.
více


2.2.2016 ARCHITEKTURA: Plzeňský architekt Hanuš Zápal

Zdeněk Lukeš
Jsou projektanti, jejichž stavby najdeme v mnoha městech ba dokonce i v různých zemích. A pak jsou takoví, jejichž dílo je soustředěno jen do určitého regionu. Výraz „lokální architekt“ ale nezní příliš dobře, má prostě pejorativní přídech, a to zejména tehdy, jsou-li jeho návrhy a stavby kvalitní...
více


26.1.2016 ARCHITEKTURA: Co s Libeňským mostem?

Zdeněk Lukeš
Nejdelší pražský silniční most přes Vltavu byl postaven v letech 1925-1928 podle projektu slavného architekta, urbanisty, designéra, teoretika a pedagoga Pavla Janáka (1882-1956), vedle Jana Kotěry a Josefa Gočára zřejmě nejvýznamnější osobnosti české architektury dvacátého století.
více