28.8.2015 | Svátek má Augustýn


4.8.2015 ARCHITEKTURA: Dům - stroj

Zdeněk Lukeš
Opusťme na chvíli českou kotlinu a pojďme se vypravit za moderní architekturou do Londýna. Ve městě nad Temží se postupně setkáme s novými mrakodrapy, které rostou jako houby po dešti nedaleko londýnského Toweru.
více


28.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovič a zámek v Novém Městě nad Metují

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu, věnovaném našemu putování po Náchodsku s JL touristem (viz zde) jsem připomněl některé rané realizace Dušana Sama Jurkoviče (1868-1947) na Náchodsku.
více


21.7.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka Myslíkovou a Resslovou ulicí

Zdeněk Lukeš
Vyšli jsme od nároží Karláku a uličky Odborů, jež tvoří secesní činžák snad od Josefa Kovařoviče (hezcí dráčci na věži) a funkcionalistický dům (s prodejnou Sony), který projektoval Oldřich Tyl.
více


14.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovičovy náchodské pohádky

Zdeněk Lukeš
Jak jsem slíbil minule (viz zde), bude dnešní příspěvek věnován stavbám slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče na Náchodsku.
více


30.6.2015 ARCHITEKTURA: Moderní Vratislav

Zdeněk Lukeš
Po asi dvanácti letech jsem opět – v rámci našeho zájezdu (viz minulý díl) - navštívil polskou (a kdysi českou a také německou) Vratislav a byl jsem mile překvapen, jak za tu dobu slezská metropole plná památek - a především nádherných kostelů ve stylu cihelné gotiky - rozkvetla do krásy.
více


23.6.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura Náchoda

Zdeněk Lukeš
Tam na počátku dvacátého století působil známý slovenský architekt Dušan Jurkovič, s jeho dílem v okolí města se ale seznámíme příště.
více


16.6.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházky a Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Minulý čtvrtek vyšla v Nakladatelství Lidové noviny čtvrtá knížečka Psích vycházek po pražské moderní architektuře, opět s barevnými obrázky Oto Palána a Pavla Hrocha a v grafické úpravě Michaely Blažejové.
více


9.6.2015 ARCHITEKTURA: Mandelíkův zámek v Ratboři

Zdeněk Lukeš
K méně známým dílům zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry (1871-1923) patří tzv. Nový Mandelíkův zámek v obci Ratboř u Kolína.
více


2.6.2015 ARCHITEKTURA: Milano 2015 - tvarové a barevné orgie

Zdeněk Lukeš
Před týdnem (viz zde) jsme navštívili světovou výstavu v Miláně a prošli si český pavilon. Nyní nás čeká prohlídka alespoň několika ostatních.
více


26.5.2015 ARCHITEKTURA: EXPO Milano 2015 – Český pavilon

Zdeněk Lukeš
Máme tu další světovou výstavu kategorie A s českou účastí. Pro přehlednost uvádím stručně ty, které se konaly po druhé světové válce.
více


19.5.2015 ARCHITEKTURA: Krása neomítaných cihel

Zdeněk Lukeš
Jedním z prvních absolventů mladého profesora pražské Uměleckoprůmyslové školy Jana Kotěry byl Otakar Novotný (1880-1959), později významný architekt a rovněž profesor Umprum.
více


12.5.2015 ARCHITEKTURA: Moderní pražské školy

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsme připravovali s redaktorem Českého rozhlasu Michaelem Rozsypalem další díl seriálu pro cyklus Cestopis architektury, který vysílá Český rozhlas.
více


5.5.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic

Zdeněk Lukeš
V sobotu 2. května se konala druhá letošní Psí vycházka po moderní architektuře (ta první viz zde). Po čase jsme zase navštívili Dejvice, trasa tentokrát vedla napříč kampusem ČVUT.
více


28.4.2015 ARCHITEKTURA: Newyorské mrakodrapy IV

Zdeněk Lukeš
Dnes se v našem nepravidelném seriálu věnovaném historii nejvyšších budov New Yorku (minulý díl viz zde) podíváme na posledního rekordmana.
více


21.4.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Nový židovský hřbitov

Zdeněk Lukeš
Výjimečně v neděli 19. dubna od 10 hodin se konala první letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře. Tentokráte bez našich psích přátel – ten jediný čekal uvázán u hřbitovních vrat.
více


14.4.2015 ARCHITEKTURA: František Cubr – architekt stylu

Zdeněk Lukeš
Na sklonku loňského roku vydalo nakladatelství Gasset nevelkou publikaci, věnovanou tvorbě významného českého architekta, designera, výtvarníka a pedagoga Františka Cubra.
více


7.4.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů III

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu jsme si představili dva mrakodrapy, které držely postupně rekord nejvyšší světové budovy.
více


31.3.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů II

Zdeněk Lukeš
Minule jsme si představili krásný Fuller (Flatiron) Building a také již neexistující Singer Tower.
více


24.3.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů I

Zdeněk Lukeš
V poslední době jsme pobývali v New Yorku a ještě tam chvíli zůstaneme. Je to město mrakodrapů a i když ty nejvyšší budovy již dnes stojí jinde.
více


17.3.2015 ARCHITEKTURA: Přednášky, vycházky...

Zdeněk Lukeš
Tak, jako obvykle, uvádím přehled různých akcí.
více


10.3.2015 ARCHITEKTURA: Ground Zero dnes

Zdeněk Lukeš
Minule (zde) jsem se tu snažil čtenářům přiblížit dění v manhattanské čtvrti Chelsea, která se stává novým kulturním centrem New Yorku.
více


3.3.2015 ARCHITEKTURA: Chelsea – nová atrakce New Yorku

Zdeněk Lukeš
Část newyorského Manhattanu nesoucí jméno Chelsea se v posledních několika letech stala rychle se rozvíjející čtvrtí.
více


24.2.2015 ARCHITEKTURA: Znovu o reklamě v Praze

Zdeněk Lukeš
Minulý týden jsem na tomto místě psal o reklamě ve městech, především v Praze. Tématem byly sofistikované formy reklamy, kdy architekti s invencí využívají materiálů, které propagují, přímo na stavbách, jež navrhují.
více


17.2.2015 ARCHITEKTURA: Reklama ve městě. Ale jak?

Zdeněk Lukeš
V posledních měsících se hodně diskutuje o reklamě ve městě. Souvisí to s kampaněmi pro nebo proti Pražským stavebním předpisům a debatují lobbisté i zástupci reklamních agentur na jedné straně a architekti s teoretiky na straně druhé
více


3.2.2015 ARCHITEKTURA: Hotel AXA znovu v plné kráse

Zdeněk Lukeš
Když mi bylo šest let a začal jsem chodit do školy, rodiče mne přihlásili na plavecké kurzy. Nemám na ně hezké vzpomínky, neboť instruktor nás prostě hned na začátku první lekce všechny bez okolků naházel do bazénu. Měli jsme sice navlečené nafukovací záchranné kruhy, ale byla to dosti drsná metoda.
více


27.1.2015 ARCHITEKTURA: Plečnik ve Vídni

Zdeněk Lukeš
Jože (Josef, Josip) Plečnik se narodil 23. ledna 1872 ve slovinské Lublani a zemřel 7. ledna 1957 v témže městě. K těmto výročím jsme včera spolu se slovinskou velvyslankyní položili jako každý rok věnec k jeho bustě v Jižních zahradách Pražského hradu.
více


20.1.2015 ARCHITEKTURA: Zázrak v Lobči

Zdeněk Lukeš
Předloni v létě měla má dcera Veronika svatbu. Chtěla se svým partnerem, aby byla romantická, a kdosi jim poradil, že v obci Lobeč na Kokořínsku je zámeček s krásným parkem. Svatba byla vskutku krásná, a protože bylo vedro, odehrávala se v zámeckém parku pod staletým stromem
více


13.1.2015 ARCHITEKTURA: Architekt inovátor

Zdeněk Lukeš
Když jsem kdysi dělal rozhovor s respektovaným českým architektem a profesorem pražské techniky Jiřím Štursou, zmínil se s jistým sentimentem o svém předválečném studiu na tomto učilišti.
více


6.1.2015 ARCHITEKTURA: Vila na Ladronce

Zdeněk Lukeš
Při procházkách po pražské moderní architektuře mne občas zaujme nějaký dům a snažím se pak o něm něco zjistit. Během toulek Břevnovem – jeho vilovou enklávou poblíž Strahova - nebo během svých návštěv básníka Jaroslava Seiferta, či později rodiny architekta Jana Sokola, jsem si všiml výrazné vily...
více


23.12.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Bubnech

Zdeněk Lukeš
Když jsem vítal psí vycházníky v teplých slunečních paprscích, typických spíše pro březen než pro začátek zimy, zval jsem je na JARNÍ vycházku. Sešli jsme se v katastru Holešovic-Buben u Babuškovy budovy Národního technického muzea z konce 30. let.
více


16.12.2014 ARCHITEKTURA: Humpolec a vánoční PV

Zdeněk Lukeš
Dnes bych chtěl jednak upozornit na dvě nové knížky, které představují architekturu určité oblasti, v tomto případě Humpolecka a Prahy-Troje, a pak vás pozvat na poslední letošní Psí vycházku.
více


9.12.2014 ARCHITEKTURA: Renesanční město moderní architektury

Zdeněk Lukeš
Pojďme se dnes podívat do Litomyšle, menšího města v Pardubickém kraji na hranicích Čech a Moravy. To proslulo nejen množstvím cenných historických památek v čele s nádherným renesančním náměstím a samozřejmě zámkem, zařazeným na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
více


2.12.2014 ARCHITEKTURA: Řeči do prázdna

Zdeněk Lukeš
Adolf Loos (1870-1933), brněnský rodák, architekt, teoretik a autor řady břitkých statí, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové kultury první poloviny dvacátého století. Je výstižně označován za světoběžníka, neboť střídavě žil ve Vídni, Praze, Paříži nebo New Yorku.
více


25.11.2014 ARCHITEKTURA: Malá architektura velkého významu

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsem se tu snažil přiblížit jedinečnou atmosféru nejstarší části Olšanských hřbitovů v katastru pražského Žižkova (viz zde). Dnes bych se rád se čtenáři prošel po Novém židovském hřbitově, který se nachází ve stejné lokalitě, jen o trochu dál na východ, pár metrů od vstupu od stanice metra...
více


18.11.2014 ARCHITEKTURA: Hietzing - vídeňská Ořechovka

Zdeněk Lukeš
Dnes navštívíme opět rakouskou metropoli Vídeň. Po seznámení se se speciální císařskou zastávkou metra (viz zde) nebo secesním pavilonem na Karlově náměstí (viz zde) se tentokrát vypravíme na procházku po Hietzingu – čtvrti, kde najdeme četné zajímavé stavby z první poloviny minulého století,...
více


11.11.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Vršovic a Královských Vinohrad

Zdeněk Lukeš
Po čase se konala v sobotu Psí vycházka po moderní architektuře (ta předchozí viz zde). Přišlo asi 60-70 lidí a počasí bylo – navzdory chmurným předpovědím – nádherné, svítilo slunko a bylo hezky teplo.
více