19.10.2017 | Svátek má Michaela


17.10.2017 ARCHITEKTURA: Naděje pro Eliášku?

Zdeněk Lukeš
Pod poetickým jménem se skrývá poněkud nepoeticky zchátralý tovární areál v Kamenickém Šenově. V secesní fabrice se kdysi vyráběly a do celého světa vyvážely křišťálové lustry, které pak zdobily např. palác tureckého sultána, operu v Miláně nebo v Sydney nebo sály Německého (dnes Slovanského) domu...
více


10.10.2017 ARCHITEKTURA: Obnovené hřiště ve Stromovce

Zdeněk Lukeš
Dobrá věc se podařila. Na jižním okraji pražského parku Stromovka (neboli Královská obora) bylo rekonstruováno jedno z prvních autorských dětských hřišť, jehož tvůrci byli v roce 1961 významní čeští sochaři manželé Olbram Zoubek a Eva Kmentová. Ani jeden z nich se však dokončení restaurátorských...
více


3.10.2017 ARCHITEKTURA: Bitva jako živá

Zdeněk Lukeš
Když se na Zemské jubilejní výstavě na bubenečském Výstavišti objevil v rámci Pavilonu českých turistů plastický obraz neboli dioráma Boj studentů se Švédy na Karlově mostě v roce 1648, který vytvořili pánové Adolf a Karel Liebscherovi, byla z toho malá senzace.
více


19.9.2017 ARCHITEKTURA: Mistr vídeňské secese

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsem opět navštívil uměleckou kolonii na Mathildenhöhe v hesenském Darmstadtu a připomněl si dílo Josepha Marii Olbricha, skvělého architekta a designéra, od jehož narození uplyne letos 150 let.
více


12.9.2017 ARCHITEKTURA: Psí vyjížďka přes Stromovku do Holešovic

Zdeněk Lukeš
Jak tak koukám na svůj web, poslední Psí vyjížďka se konala už v roce 2012. Takže když jsme se sjeli na okraji Stromovky u Ovenecké ulice, bylo to vlastně navázání na dosti vzdálenou tradici.
více


5.9.2017 ARCHITEKTURA: Hundertwasserova spirála

Zdeněk Lukeš
Hlavní atrakcí Darmstadtu je samozřejmě slavná umělecká kolonie arcivévody Ernsta Ludwiga, vybudovaná podle plánů Josepha Marii Olbricha. Ta však není jedinou zajímavou architektonickou realizací v tomto hesenském městě. Turisté nevynechají ani tzv. Lesní spirálu (Waldspirale), navrženou malířem a...
více


4.7.2017 ARCHITEKTURA: Dům nad vodopádem

Zdeněk Lukeš
Ta fascinující stavba bývá v různých anketách označována jednou za nejkrásnější rodinný dům na světě, jindy za nejlepší dílo moderní americké architektury. Fallingwater house, navržený v polovině 30. let minulého století Frankem Lloydem Wrightem (od jehož narození právě uplynulo 150 let), je...
více


27.6.2017 ARCHITEKTURA: Pozvánka na výstavu

Zdeněk Lukeš
Tento čtvrtek, tedy 29. června v 16 hodin otevíráme komorní výstavu věnovanou třem architektům, kteří pracovali na Pražském hradě po Plečnikovi. Shodou okolností slaví letos nebo slavili loni kulatá výročí.
více


20.6.2017 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po letenském Montmartru

Zdeněk Lukeš
Druhá jarní Psí vycházka, konaná v sobotu 17. června od 10 hodin (předchozí PV viz zde), nás zavedla do dvou letenských, resp. bubenečských ulic U Sparty a Nad Královskou oborou.
více


13.6.2017 ARCHITEKTURA: Národní umělecká galerie ve Washingtonu

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho seriálu jsme si postupně prohlédli některé významné stavby a památníky metropole USA. Dnes ještě navštívíme ctihodnou instituci – National Gallery of Art.
více


6.6.2017 ARCHITEKTURA: Pocta mužům, kteří snili

Zdeněk Lukeš
Předešlé části volného seriálu o pamětihodnostech amerického hlavního města představily postupně Capitol, památníky prezidentů Washingtona, Jeffersona a Lincolna a také pomníky obětem obou světových válek i válek ve Vietnamu a Koreji. Na závěr jsou na řadě ještě dvě nepřehlédnutelná díla věnovaná...
více


30.5.2017 ARCHITEKTURA: Washingtonské válečné památníky

Zdeněk Lukeš
Dnešní washingtonské zastavení věnujeme válečným pomníkům. V zeleném pásu mezi Washingtonovým obeliskem a Lincolnovým památníkem je jich hned několik. Jejich architektonický výraz sahá od obligátního neoklasicismu až k soudobým výtvarným formám.
více


23.5.2017 ARCHITEKTURA: Památníky tří prezidentů

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu jsme si představili jednu z dominant metropole USA – budovu Capitolu. Dnes se podíváme na další významné stavby v jeho okolí – památníky nejvýznamnějších amerických prezidentů.
více


16.5.2017 ARCHITEKTURA: Capitol

Zdeněk Lukeš
Dnes začínáme nový seriál – v několika následujících týdnech se budeme věnovat zajímavým stavbám na území USA. Dnes si představíme budovu, která je jedním ze symbolů této země – washingtonský Capitol.
více


9.5.2017 ARCHITEKTURA: Nádvoří Anežského kláštera se otevírá

Zdeněk Lukeš
Anežský klášter patří k nejvýznamnějším středověkým památkám na našem území. Jako klášter klarisek a menších bratří (minoritů) byl založen pravděpodobně roku 1231 Anežkou Přemyslovnou, nejmladší dcerou krále Přemysla Otakara I.
více


25.4.2017 ARCHITEKTURA: Fantův kolos na nábřeží Vltavy

Zdeněk Lukeš
Loňský jubilant Josef Fanta (1856-1954) byl pozoruhodný architekt. Během svého dlouhého života – dožil se 98 let – navrhl řadu významných staveb, byl také výtvarník, zajímal se o národopis a v neposlední řadě učil na pražské technice. Významné jsou především dvě etapy jeho tvorby.
více


18.4.2017 ARCHITEKTURA: Dívky plavou ve vodárně

Zdeněk Lukeš
Vždy mne potěší, když se podaří vzkřísit nějaký zapomenutý objekt, který pozbyl své původní funkce a jen čeká na smutný osud, kdy bude pro nadbytečnost zlikvidován. Někdy kolem takových drobných staveb nebo prvků chodíme takřka denně a už jsme je přestali vnímat.
více


11.4.2017 ARCHITEKTURA: Leopold Bauer a Opava

Zdeněk Lukeš
Náš seriál věnovaný novým národním kulturním památkám (NKP), které reprezentují moderní architekturu, pomalu končí. Dnes navštívíme budovu bývalé Obchodní a živnostenské komory v Opavě, kterou v letech 1908-1910 navrhl architekt Leopold Bauer.
více


4.4.2017 ARCHITEKTURA: Ďáblický hřbitov

Zdeněk Lukeš
Také dnes se seznámíme s novou národní kulturní památkou (NKP). Nepůjde však v tomto případě o dům, ani o technické dílo, nýbrž o hřbitovní areál. Mezi NKP byl totiž letos zařazen i Ďáblický hřbitov v Praze.
více


28.3.2017 ARCHITEKTURA: První jarní Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
V sobotu 25. března se v kavárně Archa Barista v Legiobance Josefa Gočára v ulici Na Poříčí konal křest mé nové knížky Stavby a architekti 2. Následovala první letošní Psí vycházka za tradičně krásného počasí po okolí.
více


21.3.2017 ARCHITEKTURA: Skvělá moderna v Jaroměři

Zdeněk Lukeš
Pokračujeme v našem seriálu věnovaném novým národním kulturním památkám, které reprezentují moderní architekturu. K nim patří i Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který v roce 1910 navrhl známý český architekt, designér, urbanista a pedagog Josef Gočár (1880-1945).
více


14.3.2017 ARCHITEKTURA: Stavby a architekti 2

Zdeněk Lukeš
Po čtyřech letech vychází tento týden v Nakladatelství Lidové noviny druhý soubor mých článků o architektuře, které píšu od roku 2009 do sobotní přílohy Orientace v Lidových novinách.
více


7.3.2017 ARCHITEKTURA: Palác Lucerna

Zdeněk Lukeš
Před týdnem jsem tu psal o dvou moderních stavbách, které se právě staly národními kulturními památkami (NKP). Dnes přidám další – palác Lucerna v centru Prahy. Známou budovu není třeba představovat, získala si prestiž už dávno a k jejím obdivovatelům patří i autor těchto řádek.
více


28.2.2017 ARCHITEKTURA: Dvě krematoria

Zdeněk Lukeš
Ministerstvo kultury předložilo vládě seznam nových národních kulturních památek (NKP), ta ho schválila, vypadlo jen nádraží v Pardubicích, což byla jediná nominace stavby, která vznikla až po druhé světové válce.
více


21.2.2017 ARCHITEKTURA: 99 domů

Zdeněk Lukeš
Nedávno vydaná velkoformátová publikace 99 domů (2) se stovkami kvalitních barevných fotografií představuje to nejlepší z architektury rodinného bydlení, co se u nás v posledních letech objevilo. Každý, kdo chce stavět a hledá inspiraci, by si ji měl prohlédnout.
více


16.2.2017 ARCHITEKTURA: Dvojčata na Letné

Zdeněk Lukeš
Dvě ctihodné instituce – Národní zemědělské a Národní technické muzeum – sídlí ve dvou architektonicky takřka shodných budovách v letenské Kostelní ulici v Praze-Holešovicích. Obě projektoval dnes již nepříliš známý architekt Milan Babuška. Cesta od prvotního záměru k definitivním stavbám však byla...
více


7.2.2017 ARCHITEKTURA: Uměleckoprůmyslové muzeum v kostce

Zdeněk Lukeš
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM) vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Academia rozsáhlou publikaci Design v Českých zemích 1900-2000. Současně se blíží k závěru rekonstrukce hlavní budovy muzea na pražském Josefově. Na jaře by mělo dojít ke kolaudaci a poté budou mít zájemci příležitost...
více


31.1.2017 ARCHITEKTURA: Z Plzně do Prahy

Zdeněk Lukeš
Brněnský rodák, architekt a teoretik Adolf Loos (1870-1933) je jednou z nejvýznamnějších osobností evropské kultury první poloviny dvacátého století.
více


24.1.2017 ARCHITEKTURA: Od avantgardních vizí...

Zdeněk Lukeš
3. ledna tohoto roku uplynulo 50 let od úmrtí významného českého architekta, urbanisty, autora rekonstrukcí památek a pedagoga Jaroslava Fragnera (1898 – 1967). Fragnerova tvorba reflektuje skvěle vývoj na české i architektonické scéně meziválečného i poválečného období.
více


17.1.2017 ARCHITEKTURA: Další pražské trauma – ostrov Štvanice

Zdeněk Lukeš
Před časem jsme navštívili dvě neuralgická místa Prahy – areál chátrajícího Výstaviště v Bubenči a někdejší pýchu centra metropole - Václavské náměstí na Novém Městě. Dnes se vypravíme na třetí - na ostrov Štvanici v katastru Holešovic.
více


10.1.2017 ARCHITEKTURA: Správné odpovědi kvízu a přednášky v Kaštanu

Zdeněk Lukeš
Přináším pravidelný přehled svých přednášek v břevnovském Kaštanu (Bělohorská, tram 22 a 25, stanice U Kaštanu), který spravuje Unijazz. Konají se vždy každé první úterý v měsíci (jen v lednu je to druhé úterý – tj. zrovna dnes) od 18:30. Viz též web kastan.cz, vstupenky nutno předem zaregistrovat.
více


3.1.2017 ARCHITEKTURA: Novoroční kvíz

Zdeněk Lukeš
Dnes je tu poněkud netradiční novoroční rubrika Architektura. Vybral jsem ze svých fotografických zásob několik obrázků různých detailů pražských staveb – zejména takových, o nichž jsem na těchto stránkách psal.
více


27.12.2016 ARCHITEKTURA: To není kotě na hraní

Zdeněk Lukeš
Děsí mne zprávy, které se šíří z pražského magistrátu: prý se má na ostrově Štvanice postavit Kaplického koncertní síň zvaná rejnok a určená původně pro České Budějovice. To mi vůbec nepřijde jako dobrý nápad.
více


20.12.2016 ARCHITEKTURA: 40 let pražské Fakulty architektury

Zdeněk Lukeš
Pražská fakulta architektury slaví 40 let. Existovala v Praze v rámci Techniky už od devatenáctého století a za první republiky pak pod názvem Vysoká škola architektury a pozemního stavitelství ČVUT (po válce pak Fakulta architektury a pozemního stavitelství).
více


13.12.2016 ARCHITEKTURA: Ovenecká ulice na Letné

Zdeněk Lukeš
Oveneckou ulici mám moc rád. Respektive její bubenečskou část, která vede od Letenského náměstí ke Královské oboře neboli Stromovce. Ulice pokračuje také na druhou stranu od náměstí směrem k Národnímu technickému muzeu, tento úsek je už v Holešovicích a není zdaleka tak zajímavý.
více


6.12.2016 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na ostrov Štvanici

Zdeněk Lukeš
V sobotu 3. prosince jsme se vypravili na Psí vycházku, jejímž cílem byla pražská Štvanice v katastru dnešních Holešovic (původně Buben). Ostrov nese jméno dle dřevěných arén, v nichž se konala dosti krvavá zábava – psi tu uštvali různá zvířata k potěšení přihlížejících.
více