25.11.2015 | Svátek má Kateřina


24.11.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura ve Slaném

Zdeněk Lukeš
Už na sklonku devatenáctého století se v menších českých, moravských a slezských městech objevovaly velmi kvalitní budovy navržené předními osobnostmi naší architektonické scény.
více


17.11.2015 ARCHITEKTURA: Chátrající Julda Fulda

Zdeněk Lukeš
Po nějakém čase se zase vracím k tématu, kterému jsem se již věnoval dříve. Dělám to proto, že se stále nic nového neděje. Mám na mysli kdysi docela živý a fungující, ale dnes totálně zpustlý a odpudivý areál pražského Výstaviště.
více


10.11.2015 ARCHITEKTURA: Dynamický Austin

Zdeněk Lukeš
Osud mne na pár dní zavanul do dalekého Austinu – miliónové metropole státu Texas. V kampusu University of Texas jsem otevíral výstavu pražského funkcionalismu, jež se tam ocitla díky pozvání předního znalce evropské moderní architektury profesora Christophera Longa.
více


3.11.2015 ARCHITEKTURA: Od Plečnika k funkcionalismu

Zdeněk Lukeš
K nejoblíbenějším žákům slovinského architekta Jožeho Plečnika na pražské Uměleckoprůmyslové škole patřili Otto Rothmayer – Plečnikův pozdější stálý spolupracovník v úpravách Pražského hradu - a také Karel Řepa.
více


27.10.2015 ARCHITEKTURA: 100 let od dokončení Šupichových domů

Zdeněk Lukeš
Nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice v katastru Nového Města tvoří trojice pozdně secesních palácových domů, kterým se říká Šupichovy, prochází jimi také známá pasáž Rokoko.
více


20.10.2015 ARCHITEKTURA: Praha moderní IV (1950-2000)

Zdeněk Lukeš
Tentokrát jsem spolupracoval s historikem umění Petrem Kratochvílem - ten byl autorem hesel, věnovaných stavbám po Sametu – tedy 1990-2000. Půl roku jsem tedy žil s architekturou totalitní éry.
více


29.9.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura v NTM

Zdeněk Lukeš
Ctihodná instituce Národní technické muzeum v minulém období postupně otevřela po rekonstrukci své hlavní budovy (arch. Milan Babuška, 1936-1942) řadu expozic. Některé, jako historie dopravy, hornictví, hutnictví, astronomie, měření času, interkamera, tu byly již dříve, další jsou nové.
více


22.9.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Za krásného pozdně letního počasí jsme v sobotu dopoledne vyrazili od Výstaviště směrem k Vltavě ulicí Dukelských hrdinů, která se dříve jmenovala Bělského. Zprvu je zastavěna jen z jedné, východní strany domovními bloky, naproti na straně západní byly provizorní pavilony Výstaviště.
více


15.9.2015 ARCHITEKTURA: Tate Modern a Millenium Bridge

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho londýnského seriálu jsme si postupně prohlédli mrakodrap Lloydovy pojišťovny (viz zde), trojici nových výškových dominant City, pro něž se vžil název Okurka, Struhadlo a Walkie-Talkie (zde) a konečně i nejvyšší stavbu britské metropole na protějším břehu Temže – Střep...
více


8.9.2015 ARCHITEKTURA: Střep nad Londýnem

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu (viz zde) jsme si představili několik nových výškových dominant britské metropole. Jsou všechny soustředěny v oblasti londýnské City poblíž Toweru.
více


1.9.2015 ARCHITEKTURA: Okurka a spol.

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu našeho londýnského architektonického seriálu (viz zde) jsme se podívali na významnou budovu City – slavný mrakodrap Lloydovy pojišťovny od Richarda Rogerse.
více


4.8.2015 ARCHITEKTURA: Dům - stroj

Zdeněk Lukeš
Opusťme na chvíli českou kotlinu a pojďme se vypravit za moderní architekturou do Londýna. Ve městě nad Temží se postupně setkáme s novými mrakodrapy, které rostou jako houby po dešti nedaleko londýnského Toweru.
více


28.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovič a zámek v Novém Městě nad Metují

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu, věnovaném našemu putování po Náchodsku s JL touristem (viz zde) jsem připomněl některé rané realizace Dušana Sama Jurkoviče (1868-1947) na Náchodsku.
více


21.7.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka Myslíkovou a Resslovou ulicí

Zdeněk Lukeš
Vyšli jsme od nároží Karláku a uličky Odborů, jež tvoří secesní činžák snad od Josefa Kovařoviče (hezcí dráčci na věži) a funkcionalistický dům (s prodejnou Sony), který projektoval Oldřich Tyl.
více


14.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovičovy náchodské pohádky

Zdeněk Lukeš
Jak jsem slíbil minule (viz zde), bude dnešní příspěvek věnován stavbám slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče na Náchodsku.
více


30.6.2015 ARCHITEKTURA: Moderní Vratislav

Zdeněk Lukeš
Po asi dvanácti letech jsem opět – v rámci našeho zájezdu (viz minulý díl) - navštívil polskou (a kdysi českou a také německou) Vratislav a byl jsem mile překvapen, jak za tu dobu slezská metropole plná památek - a především nádherných kostelů ve stylu cihelné gotiky - rozkvetla do krásy.
více


23.6.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura Náchoda

Zdeněk Lukeš
Tam na počátku dvacátého století působil známý slovenský architekt Dušan Jurkovič, s jeho dílem v okolí města se ale seznámíme příště.
více


16.6.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházky a Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Minulý čtvrtek vyšla v Nakladatelství Lidové noviny čtvrtá knížečka Psích vycházek po pražské moderní architektuře, opět s barevnými obrázky Oto Palána a Pavla Hrocha a v grafické úpravě Michaely Blažejové.
více


9.6.2015 ARCHITEKTURA: Mandelíkův zámek v Ratboři

Zdeněk Lukeš
K méně známým dílům zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry (1871-1923) patří tzv. Nový Mandelíkův zámek v obci Ratboř u Kolína.
více


2.6.2015 ARCHITEKTURA: Milano 2015 - tvarové a barevné orgie

Zdeněk Lukeš
Před týdnem (viz zde) jsme navštívili světovou výstavu v Miláně a prošli si český pavilon. Nyní nás čeká prohlídka alespoň několika ostatních.
více


26.5.2015 ARCHITEKTURA: EXPO Milano 2015 – Český pavilon

Zdeněk Lukeš
Máme tu další světovou výstavu kategorie A s českou účastí. Pro přehlednost uvádím stručně ty, které se konaly po druhé světové válce.
více


19.5.2015 ARCHITEKTURA: Krása neomítaných cihel

Zdeněk Lukeš
Jedním z prvních absolventů mladého profesora pražské Uměleckoprůmyslové školy Jana Kotěry byl Otakar Novotný (1880-1959), později významný architekt a rovněž profesor Umprum.
více


12.5.2015 ARCHITEKTURA: Moderní pražské školy

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsme připravovali s redaktorem Českého rozhlasu Michaelem Rozsypalem další díl seriálu pro cyklus Cestopis architektury, který vysílá Český rozhlas.
více


5.5.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Dejvic

Zdeněk Lukeš
V sobotu 2. května se konala druhá letošní Psí vycházka po moderní architektuře (ta první viz zde). Po čase jsme zase navštívili Dejvice, trasa tentokrát vedla napříč kampusem ČVUT.
více


28.4.2015 ARCHITEKTURA: Newyorské mrakodrapy IV

Zdeněk Lukeš
Dnes se v našem nepravidelném seriálu věnovaném historii nejvyšších budov New Yorku (minulý díl viz zde) podíváme na posledního rekordmana.
více


21.4.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Nový židovský hřbitov

Zdeněk Lukeš
Výjimečně v neděli 19. dubna od 10 hodin se konala první letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře. Tentokráte bez našich psích přátel – ten jediný čekal uvázán u hřbitovních vrat.
více


14.4.2015 ARCHITEKTURA: František Cubr – architekt stylu

Zdeněk Lukeš
Na sklonku loňského roku vydalo nakladatelství Gasset nevelkou publikaci, věnovanou tvorbě významného českého architekta, designera, výtvarníka a pedagoga Františka Cubra.
více


7.4.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů III

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu jsme si představili dva mrakodrapy, které držely postupně rekord nejvyšší světové budovy.
více


31.3.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů II

Zdeněk Lukeš
Minule jsme si představili krásný Fuller (Flatiron) Building a také již neexistující Singer Tower.
více


24.3.2015 ARCHITEKTURA: Ve znamení mrakodrapů I

Zdeněk Lukeš
V poslední době jsme pobývali v New Yorku a ještě tam chvíli zůstaneme. Je to město mrakodrapů a i když ty nejvyšší budovy již dnes stojí jinde.
více


17.3.2015 ARCHITEKTURA: Přednášky, vycházky...

Zdeněk Lukeš
Tak, jako obvykle, uvádím přehled různých akcí.
více


10.3.2015 ARCHITEKTURA: Ground Zero dnes

Zdeněk Lukeš
Minule (zde) jsem se tu snažil čtenářům přiblížit dění v manhattanské čtvrti Chelsea, která se stává novým kulturním centrem New Yorku.
více


3.3.2015 ARCHITEKTURA: Chelsea – nová atrakce New Yorku

Zdeněk Lukeš
Část newyorského Manhattanu nesoucí jméno Chelsea se v posledních několika letech stala rychle se rozvíjející čtvrtí.
více


24.2.2015 ARCHITEKTURA: Znovu o reklamě v Praze

Zdeněk Lukeš
Minulý týden jsem na tomto místě psal o reklamě ve městech, především v Praze. Tématem byly sofistikované formy reklamy, kdy architekti s invencí využívají materiálů, které propagují, přímo na stavbách, jež navrhují.
více


17.2.2015 ARCHITEKTURA: Reklama ve městě. Ale jak?

Zdeněk Lukeš
V posledních měsících se hodně diskutuje o reklamě ve městě. Souvisí to s kampaněmi pro nebo proti Pražským stavebním předpisům a debatují lobbisté i zástupci reklamních agentur na jedné straně a architekti s teoretiky na straně druhé
více


3.2.2015 ARCHITEKTURA: Hotel AXA znovu v plné kráse

Zdeněk Lukeš
Když mi bylo šest let a začal jsem chodit do školy, rodiče mne přihlásili na plavecké kurzy. Nemám na ně hezké vzpomínky, neboť instruktor nás prostě hned na začátku první lekce všechny bez okolků naházel do bazénu. Měli jsme sice navlečené nafukovací záchranné kruhy, ale byla to dosti drsná metoda.
více