18.2.2018 | Svátek má Gizela


6.2.2018 ARCHITEKTURA: Češi na Slovensku

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho miniseriálu k výročí republiky jsme si představili práce architektů narozených na Slovensku v českých zemích. Nyní se recipročně seznámíme s českými architekty, kteří dlouhodobě působili u našich východních sousedů.
více


30.1.2018 ARCHITEKTURA: Ernst Wiesner

Zdeněk Lukeš
V našem seriálu o působení architektů narozených na Slovensku a působících pak v českých zemích se tentokrát zastavíme u Ernsta Wiesnera, osobnosti, která zásadním způsobem přispěla k tomu, že v meziválečném období patřila moravská metropole Brno k nejvýznamnějším centrům moderní evropské...
více


23.1.2018 ARCHITEKTURA: Eugen Rosenberg

Zdeněk Lukeš
V minulém díle (viz zde) našeho miniseriálu o působení slovenských architektů v českých zemích a naopak, českých na Slovensku, jsme se zaměřili na tvorbu Dušana Jurkoviče.
více


16.1.2018 ARCHITEKTURA: Dušan Samo Jurkovič

Zdeněk Lukeš
Letos si připomínáme 100 let od vzniku Československé republiky a další kulatá výročí. K tomu prvnímu dnes začínáme v Orientaci nový miniseriál. Jeho tématem budou práce slovenských architektů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a pak recipročně díla českých architektů na Slovensku.
více


9.1.2018 ARCHITEKTURA: Milučkého opus magnum

Zdeněk Lukeš
Nakladatelství Slovart vydalo v loňském roce knížku věnovanou jediné stavbě. Tou je krematorium v Bratislavě od slovenského architekta Ferdinanda Milučkého. Opus magnum tohoto tvůrce je zároveň – vedle banskobystrického památníku Jozefa Jankoviče a Dušana Kuzmy – nejvýznamnější slovenskou realizací...
více


2.1.2018 ARCHITEKTURA: Vládní čtvrť? Víc otazníků než odpovědí

Zdeněk Lukeš
Premiér Andrej Babiš navrhuje postavit v Praze nové ministerské městečko. Má už dokonce vytipovanou lokalitu – prý Holešovice a Bubny. Má asi na mysli areál bývalého bubenského nádraží a přilehlé lokality.
více


19.12.2017 ARCHITEKTURA: Vladimír Karfík vypráví

Zdeněk Lukeš
„Architekt Vladimír Karfík vypráví“ je název knížky, kterou vydává Národní technické muzeum v Praze. Tu si budete moci zakoupit v muzeumshopu muzea v hlavní budově na Letné.
více


12.12.2017 ARCHITEKTURA: Hofmanovy mosty

Zdeněk Lukeš
V poslední době se hodně hovoří o železobetonových mostech. Navzdory zdánlivé dokonalosti jsou tyto konstrukce daleko zranitelnější, než se zdá. A stav některých z nich je po letech provozu špatný, ne-li havarijní.
více


5.12.2017 ARCHITEKTURA: Půvabné pražské vertikály

Zdeněk Lukeš
V Praze je mnoho vodárenských věží, postavených v různých dobách a v různých stylech. Některé najdeme na břehu Vltavy, jiné na kopcích nebo v továrních areálech. Dnes už - až na výjimky – neslouží svému účelu.
více


28.11.2017 ARCHITEKTURA: Sklobetonová Praha

Zdeněk Lukeš
Pro centrum naší metropole jsou charakteristické pasáže. Je to jakési město ve městě, jejich hustá síť se nalézá zejména na Václavském náměstí, na Národní třídě a v ulici Na Příkopech a přilehlých uličkách, kde od počátku dvacátého století rostly jako houby po dešti moderní polyfunkční paláce.
více


21.11.2017 ARCHITEKTURA: Vychází knížka „Praha na prahu moderny“

Zdeněk Lukeš
Před časem se na mne obrátilo nakladatelství Paseka s otázkou, zda bych nechtěl napsat další pokračování průvodců po moderní architektuře naší metropole – věnované tentokrát období 1850-1900.
více


7.11.2017 ARCHITEKTURA: Podivín české architektury

Zdeněk Lukeš
Architekt Ladislav Skřivánek (1877-1957) patří k zajímavým osobnostem české architektury první poloviny dvacátého století. Má za sebou desítky realizovaných staveb od západočeských Klatov až po slovenskou Banskou Bystrici.
více


31.10.2017 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Bubenči a Bubnech

Zdeněk Lukeš
První podzimní Psí vycházka navázala na tu předchozí (viz zde). Sešli jsme se tedy na konci Ovenecké ulice u Stromovky v katastru Bubenče. Nejdříve jsme si něco pověděli o budově Akademie výtvarných umění, kterou tu na prahu XX. století postavili dle plánů Václava Roštlapila v historizujícím stylu...
více


24.10.2017 ARCHITEKTURA: Vojtěch Ignác Ullmann (a Psí vycházka)

Zdeněk Lukeš
Architektuře historismu bohužel moc pozornosti nevěnujeme, možná nám připadá málo nápaditá a ne tak efektní jako třeba secese, kubismus nebo avantgarda meziválečného období. Je to možná škoda, protože i ve druhé polovině XIX. století vznikla zajímavá díla.
více


17.10.2017 ARCHITEKTURA: Naděje pro Eliášku?

Zdeněk Lukeš
Pod poetickým jménem se skrývá poněkud nepoeticky zchátralý tovární areál v Kamenickém Šenově. V secesní fabrice se kdysi vyráběly a do celého světa vyvážely křišťálové lustry, které pak zdobily např. palác tureckého sultána, operu v Miláně nebo v Sydney nebo sály Německého (dnes Slovanského) domu...
více


10.10.2017 ARCHITEKTURA: Obnovené hřiště ve Stromovce

Zdeněk Lukeš
Dobrá věc se podařila. Na jižním okraji pražského parku Stromovka (neboli Královská obora) bylo rekonstruováno jedno z prvních autorských dětských hřišť, jehož tvůrci byli v roce 1961 významní čeští sochaři manželé Olbram Zoubek a Eva Kmentová. Ani jeden z nich se však dokončení restaurátorských...
více


3.10.2017 ARCHITEKTURA: Bitva jako živá

Zdeněk Lukeš
Když se na Zemské jubilejní výstavě na bubenečském Výstavišti objevil v rámci Pavilonu českých turistů plastický obraz neboli dioráma Boj studentů se Švédy na Karlově mostě v roce 1648, který vytvořili pánové Adolf a Karel Liebscherovi, byla z toho malá senzace.
více


19.9.2017 ARCHITEKTURA: Mistr vídeňské secese

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsem opět navštívil uměleckou kolonii na Mathildenhöhe v hesenském Darmstadtu a připomněl si dílo Josepha Marii Olbricha, skvělého architekta a designéra, od jehož narození uplyne letos 150 let.
více


12.9.2017 ARCHITEKTURA: Psí vyjížďka přes Stromovku do Holešovic

Zdeněk Lukeš
Jak tak koukám na svůj web, poslední Psí vyjížďka se konala už v roce 2012. Takže když jsme se sjeli na okraji Stromovky u Ovenecké ulice, bylo to vlastně navázání na dosti vzdálenou tradici.
více


5.9.2017 ARCHITEKTURA: Hundertwasserova spirála

Zdeněk Lukeš
Hlavní atrakcí Darmstadtu je samozřejmě slavná umělecká kolonie arcivévody Ernsta Ludwiga, vybudovaná podle plánů Josepha Marii Olbricha. Ta však není jedinou zajímavou architektonickou realizací v tomto hesenském městě. Turisté nevynechají ani tzv. Lesní spirálu (Waldspirale), navrženou malířem a...
více


4.7.2017 ARCHITEKTURA: Dům nad vodopádem

Zdeněk Lukeš
Ta fascinující stavba bývá v různých anketách označována jednou za nejkrásnější rodinný dům na světě, jindy za nejlepší dílo moderní americké architektury. Fallingwater house, navržený v polovině 30. let minulého století Frankem Lloydem Wrightem (od jehož narození právě uplynulo 150 let), je...
více


27.6.2017 ARCHITEKTURA: Pozvánka na výstavu

Zdeněk Lukeš
Tento čtvrtek, tedy 29. června v 16 hodin otevíráme komorní výstavu věnovanou třem architektům, kteří pracovali na Pražském hradě po Plečnikovi. Shodou okolností slaví letos nebo slavili loni kulatá výročí.
více


20.6.2017 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po letenském Montmartru

Zdeněk Lukeš
Druhá jarní Psí vycházka, konaná v sobotu 17. června od 10 hodin (předchozí PV viz zde), nás zavedla do dvou letenských, resp. bubenečských ulic U Sparty a Nad Královskou oborou.
více


13.6.2017 ARCHITEKTURA: Národní umělecká galerie ve Washingtonu

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho seriálu jsme si postupně prohlédli některé významné stavby a památníky metropole USA. Dnes ještě navštívíme ctihodnou instituci – National Gallery of Art.
více


6.6.2017 ARCHITEKTURA: Pocta mužům, kteří snili

Zdeněk Lukeš
Předešlé části volného seriálu o pamětihodnostech amerického hlavního města představily postupně Capitol, památníky prezidentů Washingtona, Jeffersona a Lincolna a také pomníky obětem obou světových válek i válek ve Vietnamu a Koreji. Na závěr jsou na řadě ještě dvě nepřehlédnutelná díla věnovaná...
více


30.5.2017 ARCHITEKTURA: Washingtonské válečné památníky

Zdeněk Lukeš
Dnešní washingtonské zastavení věnujeme válečným pomníkům. V zeleném pásu mezi Washingtonovým obeliskem a Lincolnovým památníkem je jich hned několik. Jejich architektonický výraz sahá od obligátního neoklasicismu až k soudobým výtvarným formám.
více


23.5.2017 ARCHITEKTURA: Památníky tří prezidentů

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu jsme si představili jednu z dominant metropole USA – budovu Capitolu. Dnes se podíváme na další významné stavby v jeho okolí – památníky nejvýznamnějších amerických prezidentů.
více


16.5.2017 ARCHITEKTURA: Capitol

Zdeněk Lukeš
Dnes začínáme nový seriál – v několika následujících týdnech se budeme věnovat zajímavým stavbám na území USA. Dnes si představíme budovu, která je jedním ze symbolů této země – washingtonský Capitol.
více


9.5.2017 ARCHITEKTURA: Nádvoří Anežského kláštera se otevírá

Zdeněk Lukeš
Anežský klášter patří k nejvýznamnějším středověkým památkám na našem území. Jako klášter klarisek a menších bratří (minoritů) byl založen pravděpodobně roku 1231 Anežkou Přemyslovnou, nejmladší dcerou krále Přemysla Otakara I.
více


25.4.2017 ARCHITEKTURA: Fantův kolos na nábřeží Vltavy

Zdeněk Lukeš
Loňský jubilant Josef Fanta (1856-1954) byl pozoruhodný architekt. Během svého dlouhého života – dožil se 98 let – navrhl řadu významných staveb, byl také výtvarník, zajímal se o národopis a v neposlední řadě učil na pražské technice. Významné jsou především dvě etapy jeho tvorby.
více


18.4.2017 ARCHITEKTURA: Dívky plavou ve vodárně

Zdeněk Lukeš
Vždy mne potěší, když se podaří vzkřísit nějaký zapomenutý objekt, který pozbyl své původní funkce a jen čeká na smutný osud, kdy bude pro nadbytečnost zlikvidován. Někdy kolem takových drobných staveb nebo prvků chodíme takřka denně a už jsme je přestali vnímat.
více


11.4.2017 ARCHITEKTURA: Leopold Bauer a Opava

Zdeněk Lukeš
Náš seriál věnovaný novým národním kulturním památkám (NKP), které reprezentují moderní architekturu, pomalu končí. Dnes navštívíme budovu bývalé Obchodní a živnostenské komory v Opavě, kterou v letech 1908-1910 navrhl architekt Leopold Bauer.
více


4.4.2017 ARCHITEKTURA: Ďáblický hřbitov

Zdeněk Lukeš
Také dnes se seznámíme s novou národní kulturní památkou (NKP). Nepůjde však v tomto případě o dům, ani o technické dílo, nýbrž o hřbitovní areál. Mezi NKP byl totiž letos zařazen i Ďáblický hřbitov v Praze.
více


28.3.2017 ARCHITEKTURA: První jarní Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
V sobotu 25. března se v kavárně Archa Barista v Legiobance Josefa Gočára v ulici Na Poříčí konal křest mé nové knížky Stavby a architekti 2. Následovala první letošní Psí vycházka za tradičně krásného počasí po okolí.
více


21.3.2017 ARCHITEKTURA: Skvělá moderna v Jaroměři

Zdeněk Lukeš
Pokračujeme v našem seriálu věnovaném novým národním kulturním památkám, které reprezentují moderní architekturu. K nim patří i Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který v roce 1910 navrhl známý český architekt, designér, urbanista a pedagog Josef Gočár (1880-1945).
více


14.3.2017 ARCHITEKTURA: Stavby a architekti 2

Zdeněk Lukeš
Po čtyřech letech vychází tento týden v Nakladatelství Lidové noviny druhý soubor mých článků o architektuře, které píšu od roku 2009 do sobotní přílohy Orientace v Lidových novinách.
více