18.8.2018 | Svátek má Helena


31.7.2018 ARCHITEKTURA: Berlín 3 - Le Corbusier

Zdeněk Lukeš
Dnes se opět vrátíme do německé metropole, kde jsme v rámci naší cesty po architektuře navšívili tzv. Corbusierhaus (minulý díl viz zde). Slavný švýcarský architekt Le Corbusier (vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret; 1887-1965), propagátor purismu a funkcionalismu v architektuře a po válce...
více


24.7.2018 ARCHITEKTURA: Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Třetí letošní Psí vycházka se konala v sobotu 21. července od 10 hodin (minulá PV viz zde) za účasti asi 40 vycházníků, vč. jednoho psa.
více


17.7.2018 ARCHITEKTURA: Berlín 2 a pozvánka na PV

Zdeněk Lukeš
Minule jsme navštívili Einsteinovu věž v Postupimi (viz zde), k čemuž došlo v rámci zájezdu po moderní architektuře s JL touristem letos v červnu. Nyní už cíl naší cesty – Berlín.
více


3.7.2018 ARCHITEKTURA: Berlín 1 – Einsteinova věž

Zdeněk Lukeš
Minule (viz zde) jsem tu psal o naší výpravě s JL tourist po moderní architektuře s cílem v Berlíně. U Berlína leží Postupim a tam jsme se byli podívat na Einsteinovu věž. Dnes si tedy prohlédneme podivuhodnou stavbu, jejíž idea se zrodila právě před sto lety a která se na počátku dvacátých let...
více


19.6.2018 ARCHITEKTURA: Moderní Drážďany

Zdeněk Lukeš
Tak jako každý rok, i letos jsme na počátku června strávili prodloužený víkend na zájezdu za moderní architekturou se společností JL tourist. Loni jsme byli v Darmstadtu, letos jsme zamířili rovněž do Německa, nejdřív do Drážďan a pak do Berlína.
více


5.6.2018 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Barrandov

Zdeněk Lukeš
V sobotu 2. června jsme se vydali poprvé na Barrandov. Ač předpověď počasí slibovala zataženo a dešť, bylo nádherné letní počasí. Prostě, když se koná Psí vycházka, musí být vždy krásně.
více


29.5.2018 ARCHITEKTURA: Krásná Poldi poněkud vadne a PV

Zdeněk Lukeš
Tytam jsou časy, kdy se v areálu Poldiny hutě na Kladně tavila železná ruda a vyráběla kvalitní ocel. Zmizela nejen Poldovka éry jejich zakladatelů Wittgensteinů, ale i časů Bohumila Hrabala, jak na ně vzpomíná ve své povídkové knížce Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet z poloviny šedesátých...
více


15.5.2018 ARCHITEKTURA: Vadnoucí krása v betonu

Zdeněk Lukeš
Tématem dnešních dnů je, zda zbourat nebo zachovat a opravit společné dílo architekta Pavla Janáka a konstruktéra Františka Mencla – tedy Libeňský most v Praze. Dnes se podíváme na další práci obou projektantů.
více


1.5.2018 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na rozhraní Bubenče a Dejvic

Zdeněk Lukeš
První letošní Psí vycházka vedla v sobotu 28. dubna za krásného, téměř letního počasí z Vítězného náměstí do Podbaby ulicí Jugoslávských partyzánů (dříve Krále Alexandra, poté maršála Tita), která tvoří hranici mezi Bubenčí a Dejvicemi a leží v katastru Prahy 6.
více


24.4.2018 ARCHITEKTURA: Zapomenutý Wagnerián - a Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Na sklonku minulého roku uplynulo 130 let od narození a také 45 let od úmrtí architekta Karla Ernstbergera. I on patřil k mnoha projektantům, narozeným a působícím na území Čech, Moravy a Slezska, kteří absolvovali studia na vídeňské umělecké akademii u profesora Otto Wagnera.
více


17.4.2018 ARCHITEKTURA: Otto Wagner – 100 let od smrti

Zdeněk Lukeš
11. dubna uplynulo 100 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších architektů pozdního historismu, secese a moderny - urbanisty, designéra a pedagoga Otto Wagnera (nar. 1841 v Penzingu u Vídně).
více


27.3.2018 ARCHITEKTURA: Drn

Zdeněk Lukeš
V minulých textech jsme se zabývali architekturou starších epoch. Pojďme se dnes podívat naopak na budovu zcela novou, ale svým způsobem výjimečnou. Mám na mysli novostavbu na nároží Národní třídy a Mikulandské ulice v centru Prahy.
více


20.3.2018 ARCHITEKTURA: Dvakrát Rosemary na Manhattanu

Zdeněk Lukeš
Dlouhé a studené zimní večery přímo vyzývají k četbě napínavých knížek – a ovšem i horrorů. Autor těchto řádek po letech sáhl do knihovny pro oblíbenou knihu amerického spisovatele Iry Marvina Levina (1929-2007) Rosemary má děťátko.
více


13.3.2018 ARCHITEKTURA: Jaromír Krejcar - geniální dítě své doby

Zdeněk Lukeš
Únor 1948 znamenal také zásadní mezník v československé architektuře. Skončila velkolepá éra funkcionalismu a jediným povoleným stylem se stal v totalitní éře tzv. socialistický realismus neboli sorela.
více


6.3.2018 ARCHITEKTURA: Češi na Slovensku naposled

Zdeněk Lukeš
Náš seriál, věnovaný Slovákům, kteří projektovali své stavby v českých zemích, a pak naopak architektům z Čech, Moravy a Slezska, kteří zanechali své stopy na území Slovenska v meziválečném období, se chýlí ke konci.
více


27.2.2018 ARCHITEKTURA: „Česká“ slovenská sanatoria

Zdeněk Lukeš
Pokračuje náš seriál, který představuje práce českých architektů na Slovensku v meziválečné éře. Dnes se podíváme na velmi oblíbené prvorepublikové téma: budovy moderních sanatorií, kterých je u našich východních sousedů řada, byť bohužel ne všechny jsou dnes v uspokojivém stavu.
více


20.2.2018 ARCHITEKTURA: Z Opavy do Žiliny

Zdeněk Lukeš
I dnes budeme pokračovat v našem seriálu věnovaném působení slovenských architektů v českých zemích a recipročně projektantů narozených v Čechách, na Moravě nebo ve Slezsku u našich východních sousedů. Dnešním hrdinou bude architekt a designér Otto Reichner (1888-1961).
více


6.2.2018 ARCHITEKTURA: Češi na Slovensku

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho miniseriálu k výročí republiky jsme si představili práce architektů narozených na Slovensku v českých zemích. Nyní se recipročně seznámíme s českými architekty, kteří dlouhodobě působili u našich východních sousedů.
více


30.1.2018 ARCHITEKTURA: Ernst Wiesner

Zdeněk Lukeš
V našem seriálu o působení architektů narozených na Slovensku a působících pak v českých zemích se tentokrát zastavíme u Ernsta Wiesnera, osobnosti, která zásadním způsobem přispěla k tomu, že v meziválečném období patřila moravská metropole Brno k nejvýznamnějším centrům moderní evropské...
více


23.1.2018 ARCHITEKTURA: Eugen Rosenberg

Zdeněk Lukeš
V minulém díle (viz zde) našeho miniseriálu o působení slovenských architektů v českých zemích a naopak, českých na Slovensku, jsme se zaměřili na tvorbu Dušana Jurkoviče.
více


16.1.2018 ARCHITEKTURA: Dušan Samo Jurkovič

Zdeněk Lukeš
Letos si připomínáme 100 let od vzniku Československé republiky a další kulatá výročí. K tomu prvnímu dnes začínáme v Orientaci nový miniseriál. Jeho tématem budou práce slovenských architektů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a pak recipročně díla českých architektů na Slovensku.
více


9.1.2018 ARCHITEKTURA: Milučkého opus magnum

Zdeněk Lukeš
Nakladatelství Slovart vydalo v loňském roce knížku věnovanou jediné stavbě. Tou je krematorium v Bratislavě od slovenského architekta Ferdinanda Milučkého. Opus magnum tohoto tvůrce je zároveň – vedle banskobystrického památníku Jozefa Jankoviče a Dušana Kuzmy – nejvýznamnější slovenskou realizací...
více


2.1.2018 ARCHITEKTURA: Vládní čtvrť? Víc otazníků než odpovědí

Zdeněk Lukeš
Premiér Andrej Babiš navrhuje postavit v Praze nové ministerské městečko. Má už dokonce vytipovanou lokalitu – prý Holešovice a Bubny. Má asi na mysli areál bývalého bubenského nádraží a přilehlé lokality.
více


19.12.2017 ARCHITEKTURA: Vladimír Karfík vypráví

Zdeněk Lukeš
„Architekt Vladimír Karfík vypráví“ je název knížky, kterou vydává Národní technické muzeum v Praze. Tu si budete moci zakoupit v muzeumshopu muzea v hlavní budově na Letné.
více


12.12.2017 ARCHITEKTURA: Hofmanovy mosty

Zdeněk Lukeš
V poslední době se hodně hovoří o železobetonových mostech. Navzdory zdánlivé dokonalosti jsou tyto konstrukce daleko zranitelnější, než se zdá. A stav některých z nich je po letech provozu špatný, ne-li havarijní.
více


5.12.2017 ARCHITEKTURA: Půvabné pražské vertikály

Zdeněk Lukeš
V Praze je mnoho vodárenských věží, postavených v různých dobách a v různých stylech. Některé najdeme na břehu Vltavy, jiné na kopcích nebo v továrních areálech. Dnes už - až na výjimky – neslouží svému účelu.
více


28.11.2017 ARCHITEKTURA: Sklobetonová Praha

Zdeněk Lukeš
Pro centrum naší metropole jsou charakteristické pasáže. Je to jakési město ve městě, jejich hustá síť se nalézá zejména na Václavském náměstí, na Národní třídě a v ulici Na Příkopech a přilehlých uličkách, kde od počátku dvacátého století rostly jako houby po dešti moderní polyfunkční paláce.
více


21.11.2017 ARCHITEKTURA: Vychází knížka „Praha na prahu moderny“

Zdeněk Lukeš
Před časem se na mne obrátilo nakladatelství Paseka s otázkou, zda bych nechtěl napsat další pokračování průvodců po moderní architektuře naší metropole – věnované tentokrát období 1850-1900.
více


7.11.2017 ARCHITEKTURA: Podivín české architektury

Zdeněk Lukeš
Architekt Ladislav Skřivánek (1877-1957) patří k zajímavým osobnostem české architektury první poloviny dvacátého století. Má za sebou desítky realizovaných staveb od západočeských Klatov až po slovenskou Banskou Bystrici.
více


31.10.2017 ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Bubenči a Bubnech

Zdeněk Lukeš
První podzimní Psí vycházka navázala na tu předchozí (viz zde). Sešli jsme se tedy na konci Ovenecké ulice u Stromovky v katastru Bubenče. Nejdříve jsme si něco pověděli o budově Akademie výtvarných umění, kterou tu na prahu XX. století postavili dle plánů Václava Roštlapila v historizujícím stylu...
více


24.10.2017 ARCHITEKTURA: Vojtěch Ignác Ullmann (a Psí vycházka)

Zdeněk Lukeš
Architektuře historismu bohužel moc pozornosti nevěnujeme, možná nám připadá málo nápaditá a ne tak efektní jako třeba secese, kubismus nebo avantgarda meziválečného období. Je to možná škoda, protože i ve druhé polovině XIX. století vznikla zajímavá díla.
více


17.10.2017 ARCHITEKTURA: Naděje pro Eliášku?

Zdeněk Lukeš
Pod poetickým jménem se skrývá poněkud nepoeticky zchátralý tovární areál v Kamenickém Šenově. V secesní fabrice se kdysi vyráběly a do celého světa vyvážely křišťálové lustry, které pak zdobily např. palác tureckého sultána, operu v Miláně nebo v Sydney nebo sály Německého (dnes Slovanského) domu...
více


10.10.2017 ARCHITEKTURA: Obnovené hřiště ve Stromovce

Zdeněk Lukeš
Dobrá věc se podařila. Na jižním okraji pražského parku Stromovka (neboli Královská obora) bylo rekonstruováno jedno z prvních autorských dětských hřišť, jehož tvůrci byli v roce 1961 významní čeští sochaři manželé Olbram Zoubek a Eva Kmentová. Ani jeden z nich se však dokončení restaurátorských...
více


3.10.2017 ARCHITEKTURA: Bitva jako živá

Zdeněk Lukeš
Když se na Zemské jubilejní výstavě na bubenečském Výstavišti objevil v rámci Pavilonu českých turistů plastický obraz neboli dioráma Boj studentů se Švédy na Karlově mostě v roce 1648, který vytvořili pánové Adolf a Karel Liebscherovi, byla z toho malá senzace.
více


19.9.2017 ARCHITEKTURA: Mistr vídeňské secese

Zdeněk Lukeš
Nedávno jsem opět navštívil uměleckou kolonii na Mathildenhöhe v hesenském Darmstadtu a připomněl si dílo Josepha Marii Olbricha, skvělého architekta a designéra, od jehož narození uplyne letos 150 let.
více


12.9.2017 ARCHITEKTURA: Psí vyjížďka přes Stromovku do Holešovic

Zdeněk Lukeš
Jak tak koukám na svůj web, poslední Psí vyjížďka se konala už v roce 2012. Takže když jsme se sjeli na okraji Stromovky u Ovenecké ulice, bylo to vlastně navázání na dosti vzdálenou tradici.
více