22.10.2014 | Svátek má Sabina


21.10.2014 ARCHITEKTURA: Česko u moře

Touha Čechů, Moravanů a Slezanů po vlastním moři byla alespoň z části naplněna na počátku minulého století. V chorvatských lázních Baška na dalmatském ostrově Krč byly postaveny hotely a lázeňské pavilony podle českých projektů, v místě působili naši lékaři i personál.
více


14.10.2014 ARCHITEKTURA: Překvapení ve Svitávce

V některých menších městech a městečkách se skrývají pravé poklady. Procházíte se mezi domky a náhle spatříte luxusní vilu, která spíše připomíná malý zámek. Na takovém místě byste něco podobného rozhodně nečekali.
více


7.10.2014 ARCHITEKTURA: Tam, kde vystupuje pouze císař

Tématem mého dnešního článku je nevelká, ale přesto významná a svým účelem docela zvláštní stavba. Tzv. Hofpavillon byl totiž vybudován jako speciální zastávka stanice vídeňské městské dráhy (Wiener Stadtbahn), která se začala budovat v rakouské metropoli právě před 120 lety.
více


30.9.2014 ARCHITEKTURA: Malý klenot v centru Prahy - dům Diamant

Letos uplynulo sto let od dokončení jedné pozoruhodné stavby v Praze. Jmenuje se Diamant, jak hlásí i ozdobný nápis nad portálem ve Spálené ulici 4 na Novém Městě. Parcelu na rohu Lazarské ulice v sousedství barokního kostela Nejsvětější Trojice zakoupil lékárník František Schnöbling. Ten
více


23.9.2014 ARCHITEKTURA: Architecture Week a Plečnik na Hradě

V pondělí 15. září začal v areálu Jiřského kláštera na Pražském hradě osmý ročník akce nazvané Architecture Week (AW). Navzdory názvu potrvá téměř měsíc (do 12. října) a umožní zájemcům navštívit řadu výstav, přednášek a dalších aktivit, a to nejen v areálu Pražského hradu.
více


16.9.2014 ARCHITEKTURA: Kupka - Nepraš

„Nejedná se o to, aby architektura byla přizdobována. Výtvarné dílo roste z myšlenky, která je společná.“ To je věta známého sochaře Karla Nepraše, která se stala v roce 2009 mottem společné výstavy, nazvané Kupka – Nepraš.
více


9.9.2014 ARCHITEKTURA: Švehlova kolej v Praze

Před devadesáti lety byla v Praze na Žižkově – svérázné čtvrti, připojené o dva roky dříve k československé metropoli – dokončena zajímavá budova. Stojí na rohu dnešní Slavíkovy a Křížkovského ulice a byla určena studentům.
více


2.9.2014 ARCHITEKTURA: Martinice

Jako kluk jsem často a rád cestoval vlakem. Dodnes si pamatuji typický nádražní odér – vůni dehtu, vyjetého oleje a sazí, levného jídla a pach cigaret i moče ze záchodků… Na jaře mne rodiče posadili v Praze na Hlavním nádraží do vagónu, o pár hodin později mne na polorozpadlém svinovském nádraží.
více


26.8.2014 ARCHITEKTURA: Beuronské umění

Beuronské umění. Pro mnohé tak trochu záhada. Zvláštní umělecký styl, který se objevil v několika evropských zemích v posledních dekádách devatenáctého století a pak se zase postupně vytratil. Jeho stopy však najdeme i na našem území. Dnes máme příležitost seznámit se s ním blíže – a to i díky výstavě,...
více


19.8.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Starého Bubenče

V sobotu 16. srpna se konala třetí letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře (dvě poslední vycházky viz zde a zde). Pršelo před ní i hned po jejím skončení, ale během vycházky bylo tradičně hezky (jeden z pravidelných účastníků mne označil za šamana:-)).
více


12.8.2014 ARCHITEKTURA: Architekt mimořádné senzitivity

25. května uplynulo 110 let od narození významného českého architekta a pedagoga Jana Sokola. Tento roudnický rodák byl absolventem pražské techniky, ale vzdělání si doplnil praxí u jedné z ikon moderní světové architektury Le Corbusiera.
více


5.8.2014 ARCHITEKTURA: Olšanské hřbitovy tajuplné

Vydejte se do nejstarší části Olšanských hřbitovů - najdete tu stín, ticho a množství pozoruhodných architektonických miniatur ve formě náhrobků a soch, často z dílny věhlasných umělců
více


29.7.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka (nejen) na Nákladové nádraží

Tak jsme tu měli po delším čase zase Psí vycházku po moderní architektuře (ta minulá viz zde). Nějak mi to letos nevychází s časem o sobotách, a tak mám trochu dluh, který se ale během léta a podzimu pokusím trochu eliminovat.
více


22.7.2014 ARCHITEKTURA: Krajina – město – veřejný prostor (a Psí vycházka)

Jak využít bývalé průmyslové areály? Jak rekultivovat devastovaná území? Jak zatraktivnit dávno opuštěné budovy? Na tyto a další podobné otázky hledá odpověď výstava, která se symptomaticky koná v areálu opuštěného Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ) – klenotu meziválečné architektury.
více


15.7.2014 ARCHITEKTURA: Moderní Pardubice

Dnes naposledy o naší cestě s kanceláří JL Tourist po moderní architektuře Hradce Králové a Pardubic (minulý díl zde). Z Hradce jsme tedy stylově odjeli vlakem do Pardubic. I tam je parádní nádraží, byť opět poněkud omšelé.
více


8.7.2014 ARCHITEKTURA: Od Hučáku k high-tech lávce

Opouštíme Labskou kotlinu, kde jsme navštívili s letošním zájezdem JL tourist Gočárovy školy a jeho Ambrožův sbor (viz zde a zde). Ještě jsme se zašli podívat na poválečné sídliště Labská kotlina Gočárových žáků Františka Bartoše a Josefa Havlíčka.
více


1.7.2014 ARCHITEKTURA: Červenobílý chrám nové republiky

Čeká nás pokračování našeho putování po moderní architektuře Hradce Králové a Pardubic, dnes je to už třetí část a bude věnována jediné stavbě. Minulý týden jsem zde představil soubor Gočárových škol v Hradci Králové, které patří do tzv. „holandské“ etapy tvorby slavného architekta, neboť mají neomítaná...
více


24.6.2014 ARCHITEKTURA: Holandsko ve východních Čechách

Dnes pokračování našeho putování po moderní architektuře Hradce Králové a Pardubic – první díl viz zde. Nyní jsme v labské kotlině a čeká nás prohlídka Gočárových škol.
více


19.6.2014 ARCHITEKTURA: Kaplického knihovna na Letné – dvě otázky

Už poněkolikáté se vynořila myšlenka, zda nepostavit přece jen Kaplického knihovnu v Praze na Letné (katastr Praha 7 – Holešovice-Bubny). Především je dobře, že zaznělo – i z úst prezidenta Zemana – že budova se musí vrátit do původní lokality, s níž autor od počátku pracoval.
více


17.6.2014 ARCHITEKTURA: Hradec Králové (a Pardubice) I. část

Tak jako každý rok, i letos jsme absolvovali s cestovní kanceláří JL tourist víkendovou cestu po moderní architektuře (2010 Slovensko, 2011 Slezská a moravská města, 2012 Metropole Ostrava, Olomouc a Brno, 2013 Liberec a Jablonec – viz zde a zde). Tentokrát jsme se vypravili do dvou blízkých východočeských...
více


10.6.2014 ARCHITEKTURA: František Zelenka – 110 let

V neděli tomu bylo sto deset let, co se v Kutné Hoře narodil významný český architekt, výtvarník, scénograf a designér František Zelenka, člen avantgardního sdružení Devětsil. Známá je jeho spolupráce s Voskovcem a Werichem v Osvobozeném divadle, ale pozornost si zaslouží i architektonické dílo.
více


3.6.2014 ARCHITEKTURA: Plečnikova Ljubljana

Strávil jsem teď pár dní v slovinské Ljubljaně a mohl si tak po čase prohlédnout Plečnikovy práce v jeho rodném městě. Je jich skutečně hodně a pocházejí ze dvacátých až padesátých let minulého století. Slovinská metropole trochu připomíná zmenšenou Prahu: středem protéká říčka Ljubljanica, nad ní se...
více


27.5.2014 ARCHITEKTURA: Architekt Adolf Benš

18. května roku 1894 – tedy před 120 lety - se v Pardubicích narodil jeden z nejvýznamnějších představitelů meziválečné československé avantgardní architektury Adolf Benš. Seznam jeho realizací není nijak dlouhý, ale řada z nich patří k tomu nejlepšímu, co v daném období vzniklo.
více


20.5.2014 ARCHITEKTURA: Monstrum nad Prahou

Po více než dvaceti letech měli nyní lidé příležitost nahlédnout do prostoru pod někdejším Stalinovým pomníkem na hraně Letenských sadů v Praze-Holešovicích (od 1. do 15. května). Je to depresívní místo, dočasně přisvětlené několika reflektory.
více


13.5.2014 ARCHITEKTURA: Vycházejí Psí vycházky 3

Se Samem Keblůškem, mým sedmiletým labradorem, jsme pro vás připravili další – v pořadí již třetí knížečku Psích vycházek po moderní architektuře Prahy. Je určena lidem, které téma zajímá, nikoli jen odborníkům, všímá si pak nejen staveb jako celku, ale i jednotlivých zajímavých detailů, urbanismu i...
více


10.5.2014 ARCHITEKTURA: Co metro dalo Pražanům

Přesně před čtyřiceti lety, 9. května 1974, svezlo pražské metro první cestující. Metro se po čtyři desetiletí postupně rozrůstalo o nové stanice, moderní soupravy a změnilo život Pražanům a cestujícím, kterých přepraví půl miliardy ročně.
více


6.5.2014 ARCHITEKTURA: Dobřichovická villegiatura

Často zaměřujeme svou pozornost na architekturu velkých sídel a uniká nám, že některé skvosty se cudně ukrývají v nenápadných lokalitách, takřka "za humny". Přitom každá metropole měla ve svém okolí satelitní obce, kde si stavěli své víkendové a letní rezidence ti úspěšní, kteří chtěli alespoň na čas...
více


29.4.2014 ARCHITEKTURA: První pražský mrakodrap

Je tomu právě osmdesát let, kdy byla na pražském Žižkově dokončena stavba nepřehlédnutelné budovy – tehdy nejvyšší v metropoli. Šlo o palác Všeobecného penzijního ústavu, postavený ve funkcionalistickém stylu dle projektu dvou mladých architektů, členů legendárního Devětsilu: Josefa Havlíčka (1899-1961)...
více


15.4.2014 ARCHITEKTURA: Rosenbergova Praha

Před lety jsem se zabýval osudy některých pražských německy hovořících architektů, většinou židovského původu. Mnozí z nich zahynuli v koncentráku, další naštěstí stihli včas emigrovat, ale po válce se do Československa již nevrátili.
více


8.4.2014 ARCHITEKTURA: Jurkovičovy Pustevny na Radhošti

Nedávný požár, který téměř zničil chatu Libušín na radhošťských Pustinách, znamená samozřejmě velkou kulturní ztrátu. Naštěstí je velká naděje, že se podaří slavnou stavbu – dnes národní kulturní památku - rekonstruovat do původní podoby. Pomůže stát i veřejná sbírka.
více


1.4.2014 ARCHITEKTURA: Darmstadtská umělecká kolonie

Jedním z nejvýznamnějších center evropské secese se stalo na počátku dvacátého století hesenské město Darmstadt. Na jeho okraji v Mathildenhöhe vznikla slavná umělecká kolonie, založená hesenským velkovévodou Ernstem Ludwigem v roce 1899.
více


25.3.2014 ARCHITEKTURA: 100 let zástavby Rašínova nábřeží v Praze

Jak jsem slíbil před týdnem (viz zde), připomenu další část pravobřežní zástavby vltavského nábřeží v Praze, která nese jméno po známém politikovi a finančníkovi Aloisi Rašínovi (1867-1923). Vznikla totiž právě před sto lety.
více


18.3.2014 ARCHITEKTURA: Secese na Masarykově nábřeží

Je tomu právě sto deset let, kdy se v centru Prahy, v atraktivní oblasti vltavského nábřeží v katastru Nového Města, které dnes nese jméno prvního československého prezidenta, začaly stavět luxusní činžovní domy. Řada z nich se stala reprezentantem nastupujícího stylu – secese – a jejich dekorace je...
více


11.3.2014 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Smíchov a Vyšehrad

V sobotu 8. března jsme díky krásnému počasí mohli v předstihu uspořádat první letošní Psí vycházku (celkově už šedesátou, jak spočítala paní Marcela Bendáková). Navázali jsme na tu podzimní, která vedla po smíchovském Janáčkově nábřeží (viz zde).
více


4.3.2014 ARCHITEKTURA: Lauterbachovy parníky (a PV)

V Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze právě probíhá výstava přibližující architektonickou tvorbu významného německého projektanta meziválečné éry Heinricha Lauterbacha. Zanechal výraznou stopu i na našem území.
více


25.2.2014 ARCHITEKTURA: Dynamický Bachner

Jedním z nemnoha světových architektů, kteří zanechali své dílo v meziválečné éře na našem území, byl Erich (Eric) Mendelsohn. Jeho pozoruhodnému dílu a životu v několika zemích je věnována kniha Ity Heinze-Greenbergové, která vyšla v Ostravě péčí Česko-německého fondu budoucnosti.
více