26.5.2016 | Svátek má Filip


24.5.2016 ARCHITEKTURA: Koncertní síň pro Prahu?

Zdeněk Lukeš
Praha nepostavila, jak známo, už léta žádnou stavbu pro kulturní účely. Nepočítáme-li ovšem zdařilou budovu Národní technické knihovny v kampusu ČVUT v Dejvicích, kde se sice konají výstavy a přednášky, ale hlavní funkce je přece jen ve shromažďování odborné literatury k technickým oborům.
více


17.5.2016 ARCHITEKTURA: Kubistický Janák v Pelhřimově

Zdeněk Lukeš
Před pár dny jsem byl v Pelhřimově, menším půvabném městě na Českomoravské vysočině, a měl možnost prohlédnout si po delším čase dvě pozoruhodné stavby. Obě navrhl slavný architekt Pavel Janák v kubistickém stylu a patří k raným ukázkám architektonického směru, k němuž autor položil teoretické...
více


10.5.2016 ARCHITEKTURA: Vinohradská II

Zdeněk Lukeš
Minulý týden (viz zde) jsme se vypravili na jednu z nejvýznamnějších pražských tříd – Vinohradskou ulici. Prošli jsme její nejstarší část od Národního muzea až k náměstí Jiřího z Poděbrad a povšimli si jednotlivých dominant na trase i různých domů a seznámili se s jejich autory.
více


3.5.2016 ARCHITEKTURA: Fenomén Vinohradská I

Zdeněk Lukeš
Začíná přímo v centru u budovy Národního muzea v katastru Nového Města, ale končí až ve vzdálených Strašnicích. Prochází čtyřmi pražskými čtvrtěmi – Novým Městem, Vinohrady, Žižkovem a Strašnicemi – a také čtyřmi obvody – Prahou 1, 2, 3 a 10.
více


26.4.2016 ARCHITEKTURA: Architekt velkorysých gest

Zdeněk Lukeš
Architekt a výtvarník Kamil Roškot toho za svého života mnoho nepostavil, ale to, co po sobě zanechal, nemá v české architektuře obdoby. Jeho meziválečná tvorba se zcela vymyká tomu, co známe v podání všech ostatních projektantů.
více


19.4.2016 ARCHITEKTURA: Zpátky doma aneb Jak to bylo u Bati

Zdeněk Lukeš
V minulých pokračováních (viz zde a zde) jsme si představili Vladimíra Karfíka (1901-1996), nadaného českého architekta, který po studiích na pražské technice vyrazil poznávat svět.
více


12.4.2016 ARCHITEKTURA: První jarní Psí vycházka po Vinohradech

Zdeněk Lukeš
V sobotu 9. dubna v 10 hodin jsme se sešli na rohu Anglické a Londýnské ulice v katastru Vinohrad. Počasí nestálo za moc, ale nepršelo.
více


5.4.2016 ARCHITEKTURA: Muž neklidného srdce v Americe

Zdeněk Lukeš
Před Velikonocemi (viz zde) jsme si připomněli životní osudy architekta Vladimíra Karfíka (1901-1996) – dobu jeho studií na pražské technice a pak pařížský pobyt a práci v ateliéru slavného Le Corbusiera.
více


22.3.2016 ARCHITEKTURA: Vladimír Karfík I.

Zdeněk Lukeš
Dvě významná výročí jsou spojena se jménem Vladimíra Karfíka, jedné z klíčových osobností meziválečné československé architektury. Narodil se v rodině lékaře v roce 1901, tedy před 115 lety, a zemřel před dvaceti lety v roce 1996.
více


8.3.2016 ARCHITEKTURA: Přednášky, vycházky jaro 2016

Zdeněk Lukeš
Ve čtvrtek 10. března budu od 17 hodin přednášet o letošním jubilantu architektu Kamilu Roškotovi ve vlašimském domě sourozenců Roškotových (Palackého náměstí 65).
více


1.3.2016 ARCHITEKTURA: Pražská náměstí – místo pro auta?

Zdeněk Lukeš
Když jsme vybírali obrázky, které ilustrují tento článek, zvolil jsem ten, který mi připomněl mládí. Z bytu na Letné jsem seběhl přes park kolem opuštěného podstavce generalissimova pomníku dolů k Vltavě, přes Čechův most jsem se dostal do Pařížské a nakonec na Staroměstské náměst
více


23.2.2016 ARCHITEKTURA: Praha hoří

Zdeněk Lukeš
Požáry děsily obyvatele Prahy po staletí. Šířily se zpravidla bleskovou rychlostí a často jim padly za oběť stovky budov. Nevyhnuly se jim však ani moderní stavby, i když dřevo nahradily odolnější materiály. Ostatně platí to i dnes, nedávný požár části střechy Národního muzea je toho důkazem.
více


16.2.2016 ARCHITEKTURA: Zasche a Kotěra

Zdeněk Lukeš
Na sklonku letošního roku si připomeneme 145 let od narození dvou architektů, přátel a příležitostných spolupracovníků Josefa Zascheho a Jana Kotěry. První z nich byl národností Němec, druhý pocházel z Moravy, i když i v jeho žilách kolovala německá krev.
více


9.2.2016 ARCHITEKTURA: Rothmayerův dům a jeho zahrada kouzla zbavená

Zdeněk Lukeš
Jedná se o rodinný domek významného českého architekta a profesora Uměleckoprůmyslové školy Otto Rothmayera (1892-1966). Je to místo o to cennější, že souvisí také s dalšími osobnostmi, především architektem Jožem Plečnikem a fotografem Josefem Sudkem.
více


2.2.2016 ARCHITEKTURA: Plzeňský architekt Hanuš Zápal

Zdeněk Lukeš
Jsou projektanti, jejichž stavby najdeme v mnoha městech ba dokonce i v různých zemích. A pak jsou takoví, jejichž dílo je soustředěno jen do určitého regionu. Výraz „lokální architekt“ ale nezní příliš dobře, má prostě pejorativní přídech, a to zejména tehdy, jsou-li jeho návrhy a stavby kvalitní...
více


26.1.2016 ARCHITEKTURA: Co s Libeňským mostem?

Zdeněk Lukeš
Nejdelší pražský silniční most přes Vltavu byl postaven v letech 1925-1928 podle projektu slavného architekta, urbanisty, designéra, teoretika a pedagoga Pavla Janáka (1882-1956), vedle Jana Kotěry a Josefa Gočára zřejmě nejvýznamnější osobnosti české architektury dvacátého století.
více


19.1.2016 ARCHITEKTURA: Hejdukovy sochy konečně v Praze

Zdeněk Lukeš
Tragické události – sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu roku 1969, kterým vyjádřil svůj protest nejen proti vojenské okupaci v srpnu 1968, ale také proti postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty, se staly symbolem doby.
více


12.1.2016 ARCHITEKTURA: Překvapení v Plasích

Zdeněk Lukeš
V posledních dvou letech jsem sledoval zpovzdálí se zájmem, jak přátelé v Národním technickém muzeu připravují otevření nové stálé expozice. Byl to náročný proces, mimo jiné i proto, že měla vzniknout v památkově cenné části významného stavebního souboru v Plasích, asi dvacet kilometrů na sever od...
více


15.12.2015 ARCHITEKTURA: Přednášky zima-jaro 2016

Zdeněk Lukeš
V kubistické kavárně Grand café Orient domu U Černé Matky Boží na Ovocném trhu (www.grandcafeorient.cz) pokračuje ve čtvrtek 21. ledna v 19 hodin cyklus přednášek, věnovaných moderní architektuře pražských čtvrtí. Tentokrát to bude Žižkov a Královské Vinohrady.
více


8.12.2015 ARCHITEKTURA: Josef Chochol

Zdeněk Lukeš
Josef Chochol je znám především jako představitel architektonického kubismu, ale trochu se zapomíná i na jeho další projekty, které jsou často neméně zajímavé. Narodil se dne 13. prosince 1880 v Písku, byl tedy stejný ročník, jako Josef Gočár, a o dva roky starší, než vynálezce architektonického...
více


1.12.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka na hradčanské Valy

Zdeněk Lukeš
Začali jsme u modernistické tzv. Modré vily arch. Josefa Zascheho, již v letech 1904-5 postavil svému příteli sochaři Karlu Wilfertovi v nejzazší partii Holešovic-Buben v ulici Na Špejcharu.
více


24.11.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura ve Slaném

Zdeněk Lukeš
Už na sklonku devatenáctého století se v menších českých, moravských a slezských městech objevovaly velmi kvalitní budovy navržené předními osobnostmi naší architektonické scény.
více


17.11.2015 ARCHITEKTURA: Chátrající Julda Fulda

Zdeněk Lukeš
Po nějakém čase se zase vracím k tématu, kterému jsem se již věnoval dříve. Dělám to proto, že se stále nic nového neděje. Mám na mysli kdysi docela živý a fungující, ale dnes totálně zpustlý a odpudivý areál pražského Výstaviště.
více


10.11.2015 ARCHITEKTURA: Dynamický Austin

Zdeněk Lukeš
Osud mne na pár dní zavanul do dalekého Austinu – miliónové metropole státu Texas. V kampusu University of Texas jsem otevíral výstavu pražského funkcionalismu, jež se tam ocitla díky pozvání předního znalce evropské moderní architektury profesora Christophera Longa.
více


3.11.2015 ARCHITEKTURA: Od Plečnika k funkcionalismu

Zdeněk Lukeš
K nejoblíbenějším žákům slovinského architekta Jožeho Plečnika na pražské Uměleckoprůmyslové škole patřili Otto Rothmayer – Plečnikův pozdější stálý spolupracovník v úpravách Pražského hradu - a také Karel Řepa.
více


27.10.2015 ARCHITEKTURA: 100 let od dokončení Šupichových domů

Zdeněk Lukeš
Nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice v katastru Nového Města tvoří trojice pozdně secesních palácových domů, kterým se říká Šupichovy, prochází jimi také známá pasáž Rokoko.
více


20.10.2015 ARCHITEKTURA: Praha moderní IV (1950-2000)

Zdeněk Lukeš
Tentokrát jsem spolupracoval s historikem umění Petrem Kratochvílem - ten byl autorem hesel, věnovaných stavbám po Sametu – tedy 1990-2000. Půl roku jsem tedy žil s architekturou totalitní éry.
více


29.9.2015 ARCHITEKTURA: Moderní architektura v NTM

Zdeněk Lukeš
Ctihodná instituce Národní technické muzeum v minulém období postupně otevřela po rekonstrukci své hlavní budovy (arch. Milan Babuška, 1936-1942) řadu expozic. Některé, jako historie dopravy, hornictví, hutnictví, astronomie, měření času, interkamera, tu byly již dříve, další jsou nové.
více


22.9.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka

Zdeněk Lukeš
Za krásného pozdně letního počasí jsme v sobotu dopoledne vyrazili od Výstaviště směrem k Vltavě ulicí Dukelských hrdinů, která se dříve jmenovala Bělského. Zprvu je zastavěna jen z jedné, východní strany domovními bloky, naproti na straně západní byly provizorní pavilony Výstaviště.
více


15.9.2015 ARCHITEKTURA: Tate Modern a Millenium Bridge

Zdeněk Lukeš
V minulých dílech našeho londýnského seriálu jsme si postupně prohlédli mrakodrap Lloydovy pojišťovny (viz zde), trojici nových výškových dominant City, pro něž se vžil název Okurka, Struhadlo a Walkie-Talkie (zde) a konečně i nejvyšší stavbu britské metropole na protějším břehu Temže – Střep...
více


8.9.2015 ARCHITEKTURA: Střep nad Londýnem

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu (viz zde) jsme si představili několik nových výškových dominant britské metropole. Jsou všechny soustředěny v oblasti londýnské City poblíž Toweru.
více


1.9.2015 ARCHITEKTURA: Okurka a spol.

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu našeho londýnského architektonického seriálu (viz zde) jsme se podívali na významnou budovu City – slavný mrakodrap Lloydovy pojišťovny od Richarda Rogerse.
více


4.8.2015 ARCHITEKTURA: Dům - stroj

Zdeněk Lukeš
Opusťme na chvíli českou kotlinu a pojďme se vypravit za moderní architekturou do Londýna. Ve městě nad Temží se postupně setkáme s novými mrakodrapy, které rostou jako houby po dešti nedaleko londýnského Toweru.
více


28.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovič a zámek v Novém Městě nad Metují

Zdeněk Lukeš
V minulém dílu, věnovaném našemu putování po Náchodsku s JL touristem (viz zde) jsem připomněl některé rané realizace Dušana Sama Jurkoviče (1868-1947) na Náchodsku.
více


21.7.2015 ARCHITEKTURA: Psí vycházka Myslíkovou a Resslovou ulicí

Zdeněk Lukeš
Vyšli jsme od nároží Karláku a uličky Odborů, jež tvoří secesní činžák snad od Josefa Kovařoviče (hezcí dráčci na věži) a funkcionalistický dům (s prodejnou Sony), který projektoval Oldřich Tyl.
více


14.7.2015 ARCHITEKTURA: Jurkovičovy náchodské pohádky

Zdeněk Lukeš
Jak jsem slíbil minule (viz zde), bude dnešní příspěvek věnován stavbám slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče na Náchodsku.
více