19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Poučení z Kentucky

27.1.2020

Whitefieldova akademie, soukromá křesťanská škola v Louisville ve státě Kentucky, vyloučila 15letou žákyni Alfordovou po tom, co její matka umístila na Facebook fotku z narozeninové párty, na níž její dcera v duhovém tričku krájí duhový dort. Jelikož duhové barvy jsou odznakem LGBT hnutí, je tato fotka jeho veřejnou propagací, což se neslučuje s hodnotami zastávanými Whitefieldovou akademií, zdůvodnil vyloučení žákyně v dopisu matce ředitel školy.

Incident rozpoutal bouři v místních médiích a na sociálních sítích, kde byla za svou hloupost a bigotnost zkritizována jak tato akademie jmenovitě, tak křesťanské školy vůbec a všichni křesťané všeobecně. O čem v té nenávistné kampani nepadlo ani slovo, je fakt, že každá soukromá škola má svá pravidla, s nimiž jsou uchazeči o studium předem seznámeni a k jejichž dodržování se na přihlášce svým podpisem zavazují. Kaylu Alfordovou nikdo nenutil hlásit se ke studiu právě na této škole a v Louisville je spousta jiných škol, ze kterých si mohla vybrat. Dále nepadla ani zmínka o tom, že Kayla měla kázeňské problémy se svými učiteli dlouhodobě, že hnutí LGBT propagovala kreslením duhy na sešity a knihy svých spolužáků i proti jejich vůli, různými způsoby je neustále provokovala a byla kvůli tomu opakovaně napomínána s výslovným upozorněním, že propaganda tohoto druhu nebude na škole tolerována. Inkriminovaná fotka na Facebooku byla jen poslední kapkou, kterou plná nádoba přetekla. Toto všechno média taktně zamlčela, jen aby měla svou krátkodobou senzaci, po které zítra neštěkne ani pes, zatímco reputace školy je trvale poškozena.

Dá se jistě namítnout, že vyloučení kvůli propagaci životního stylu LGBT je zrovna tak pochybné jako kvůli dortu na FB, ale jádro pudla není v rozdílnosti názorů na křesťanskou etiku. Jestliže se jednou škola deklaruje jako křesťanská, pak se od ní očekává, že bude křesťanské hodnoty preferovat v každé oblasti, včetně sexuality. Pokud to někdo pokládá za bigotní, barbarské atd., má naprostou svobodu zvolit si jinou školu. Tu možnost měla i rodina Alfordova. Místo toho si vybrala školu, kde s máváním duhovou vlajkou musela nutně narazit. Podepsali, že se zavazují dodržovat školní pravidla, ale později zjistili, že se jim ta pravidla nelíbí. Kdo tady udělal chybu? Škola to zřejmě nebyla.

Proč o tom píšu, když tady jsme v Evropě a ne v Americe? Protože křesťanské školy máme bohudíky i u nás, ale aktivisty LGBT tu máme bohužel taky. Dá se tedy předpokládat, že podobný problém se časem vyskytne i tady. Je dobře s tím počítat raději předem, aby se čeští Alfordové nedočkali nepříjemného překvapení, média tučného sousta a křesťané veřejného ostouzení.

P.S. Slovíčko „bohužel“ v posledním odstavci stačilo k tomu, aby redakce jisté internetové revue článek odmítla. Autorům patrně nepřiznává právo vyjádřit osobní postoj, pokud se liší od názorů šéfredaktora.