26.5.2022 | Svátek má Filip


USA: Pohřební nálada na prezidentské inauguraci

23.1.2021

Formální převzetí moci v USA proběhlo v kruhu rodinném za přítomnosti přátel, několika desítek či stovek pozvaných funkcionářů, soudců Nejvyššího soudu, tří celebrit a desítek tisíc ozbrojenců chránících jejich bezpečnost.

Místo davu příznivců, kteří tradičně zaplní prostranství před Kapitolem, byly do země zapíchnuty vlajky smutně visící v bezvětří. Nehnou se z místa, nepotřebují dozor, jedna od druhé se nenakazí, jedna druhé nedají přes držku kvůli sympatiím k opačnému názoru. Celá akce je hned levnější, bezpečnější, smutnější.

Inaugurační projev nového prezidenta byl klidnou, vstřícnou, neutrální výzvou k jednotě pod jeho vedením. Byl všechno, jen ne optimistický. Byl odrazem doby, kdy část populace drtí respirační choroba, deprese, strach a pocity nespravedlnosti.

Pietní píseň Amazing Grace (Už z hor zní zvon v podání Karla Gotta) zapadla do ponuré atmosféry stejně jako další jinak patriotické a povzbuzující songy interpretované způsobem, jako by země zrovna zavírala krám.

V ovzduší se nesla pro Ameriku netypická posmutnělá nálada a náznaky apatie.

Stejně neamerické jsou návrhy na odebrání akademických titulů lidem, kteří sloužili bývalému prezidentovi, s jehož politikou univerzitní komunita nesouhlasí. Stejně neamerické je vyžadování loajality jedné straně jako podmínky přijetí do práce.

Joe Biden ani jedním slovem nezkritizoval předchozího prezidenta a jeho vládu. To je v novodobé historii vcelku unikátní. Obracel se výhradně k národu. Pod prohlášením, že „domácí terorismus bude poražen“ se doufám neskrývá výzva k ještě brutálnější cenzuře a postihům opozice. Na druhou stranu se svobodou slova je v USA zřejmě vše v pořádku, protože boj za ni nebylo potřeba v projevu zmiňovat.

Pro nového prezidenta je prioritou vyřešení zdravotní krize. Chvilkou ticha uctil památku čtyř set tisíc zemřelých na covid. Předinaugurační slib, že bude naočkováno sto miliónů lidí za prvních sto dní jeho prezidentství, se jeví jako snadno splnitelný. Jednoduchý pohled na čísla dokládá, že již v týdnu před inaugurací země očkovala rychlostí zhruba devět set tisíc lidí denně, naočkováno bylo ke dni inaugurace sedmnáct miliónů lidí. Naskočení do rozjetého vlaku se povedlo a splnění jednoho z prvních populistických slibů bude možno brzo odfajfkovat.

Joe Biden vyzval ke „snížení teploty“, tedy k uklidnění politické scény po jiném hyperaktivním seniorovi. Jako by odpoledne 20. ledna 2021 nebylo dostatečně mrazivé. Po sérii exekutivních příkazů se situace pravděpodobně naoko uklidní a stejně jako během jeho posledních 47 let v politice nebude Joe Biden v podstatě nic nového vymýšlet.

Straníci v zákulisí se ovšem šikují. Vědí, co je pro nás dobré, jak bychom měli správně žít, a mají své plány, jak dosáhnout pokroku. Snad bude novému prezidentovi sloužit zdraví a udrží své koně na uzdě.

Převzato z blogu Stryczek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.