Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: Palestinští teroristé stupňují útoky

diskuse (19)

Bezpečnostní situace v Izraeli se nezlepšila ani po mnohaměsíční operaci armády na palestinských územích. Ta začala loni v dubnu po řadě teroristických útoků, které zabily devatenáct Izraelců, a speciální jednotky podnikaly zátahy na podezřelé z terorismu skoro každou noc.

Ve čtvrtek provedly akci v Dženínu, aby zastavily velký chystaný teroristický útok, o kterém měly zpravodajské složky zcela konkrétní informace. Vojáci, kteří tam přišli zatýkat, a nikoli bojovat, však byli okamžitě napadeni

místními ozbrojenci a v následné tříhodinové bitvě zabili osm teroristů většinou z Islámského džihádu a jednu civilistku a dvacet dalších Palestinců zranili. Byla to operace s nejvyšším počtem mrtvých za mnoho let. Tolik je jich proto, že k zásahu došlo přes den, jelikož hrozba teroristického útoku byla nanejvýš naléhavá. Vojáci většinou zasahují v noci, aby bylo riziko bojů i obětí menší.

Dženín je největším hnízdem teroristů na Západním břehu a tamější ozbrojenci stojí za řadou útoků, které si vloni vyžádaly celkem 31 mrtvých izraelských civilistů a vojáků.

Teroristické skupiny v Pásmu Gazy slíbily Izraeli odvetu a v noci na pátek odpálily na Izrael devět raket, které naštěstí nikoho nezabily ani nezranily. Armáda za to zničila zbrojní sklad a důležitou vojenskou základnu Hamásu. Šlo o první rakety od začátku ledna, kdy teroristé jednu vystřelili na protest proti procházce izraelského ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira po jeruzalémské Chrámové hoře.

Hned v pátek došlo k další bitvě v Náblusu, při které vojáci zranili přes padesát Palestinců.

Palestinská samospráva označila operaci v Dženínu za „masakr“, vyhlásila za mrtvé teroristy třídenní smutek a svěsila vlajky na půl žerdi. Přerušila také bezpečnostní spolupráci s Izraelem a prohlásila, že ho bude žalovat u Mezinárodního trestního soudu.

Skutečný masakr se však odehrál v pátek večer. Arab z Východního Jeruzaléma přijel do tamější čtvrti Neve Jaakov, a než byl zabit, postřílel sedm izraelských věřících a tři další zranil, když po pátečních modlitbách vycházeli ze synagogy. Mezi mrtvými je i čtrnáctiletý chlapec nebo manželský pár, který vyběhl z domu pomoct raněným. Byl to nejhorší teroristický útok v Jeruzalémě za posledních dvanáct let a názorně světu ukázal, proč izraelští vojáci provádějí operace proti teroristům.

Tento tragický incident paradoxně odvrátil další odsuzující rezoluci Rady bezpečnosti OSN, jejíž zasedání svolaly po operaci v Dženínu Spojené arabské emiráty, Francie a Čína. Všech patnáct členů rady, včetně Ruska a Číny, místo izraelských vojáků odsoudilo masakr v Jeruzalémě a k Dženínu žádnou rezoluci nepřijalo.

Hned v sobotu ráno teprve třináctiletý arabský chlapec vážně zranil pistolí otce se synem u hradeb jeruzalémského Starého Města. Policie zvýšila pohotovost na nejvyšší úroveň a vyzvala občany s povolením mít zbraň, aby ji s sebou neustále nosili. Armáda posílila jednotky v celém Izraeli i na Západním břehu. A premiér Binjamin Netanjahu na sobotní schůzi bezpečnostního kabinetu oznámil, že vláda kromě jiného nechá urychleně zbourat domy teroristů, odebere rodinám těch arabských s izraelským občanstvím sociální dávky a urychlí proces vydávání licencí k držení zbraní Izraelcům.

Nejnovější události vyvolávají otázku, nakolik je desetiměsíční izraelská bezpečnostní akce úspěšná. Vojáci vloni při protiteroristických operacích zabili přes 170 Palestinců a více než dva a půl tisíce dalších pozatýkali. Zátahy stále pokračují; jen za leden je mrtvých teroristů 32. I když jsou však ve vězení tisíce Palestinců, dál přibývá takzvaných „osamělých vlků“, kteří na Izraelce útočí a proti nimž se nedá zasáhnout preventivně. Naposledy před týdnem se jeden pokusil zabít nožem farmáře na Západním břehu, další chtěl ve středu u jiné osady pobodat vojáka, k třetímu pokusu o útok došlo ve čtvrtek a v sobotu večer střílel palestinský útočník na jednu tamější restauraci. Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet také na Západním břehu odhalila rozsáhlou síť agentů Hamásu, kteří tam za peníze najímali útočníky. Počet útoků navíc stále roste – střeleckých incidentů bylo vloni 285, skoro pětkrát víc než v roce 2021 a desetkrát víc než v roce předchozím, a loňský počet zavražděných Izraelců byl skoro osmkrát vyšší než předloni.

Situace v Pásmu Gazy se snad uklidnila, protože Hamás utrpěl v předloňském konfliktu velké ztráty a další válku si zatím nepřeje. Eskalaci nechce ani nová izraelská vláda kvůli tlaku Američanů a pondělní návštěvě jejich ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Také palestinská samospráva si snad přerušení bezpečnostní spolupráce brzy rozmyslí, protože bez ní by ji mohl brzy svrhnout Hamás.

Po operaci v Dženínu snad všechny teroristické skupiny na Západním břehu a v Pásmu Gazy slíbily Izraeli pomstu, a situace tak zůstává napjatá.

Psáno pro ČRo Plus

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Viktor Daněk
19. 7. 2024

Obrat dosavadního politického kurzu Evropské unie v příštích letech nenastane. Europoslanci ve...

Stačí málo a člověk při prvním kontaktu s ní hned přijde o život. Řeč je o fentanylu, syntetické...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jaroslav Petr
19. 7. 2024

Přírodou konzervovaná kůže mamuta, který uhynul na Sibiři před 52 000 lety, dovolila rekonstrukci...

Jan Adamec
19. 7. 2024

Hrabě Monte Christo francouzského autora Alexandra Dumase je mnohem víc než dobrodružný příběh. Ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz