25.5.2022 | Svátek má Viola


IZRAEL: Dohoda o vině a trestu?

18.1.2022

Něco takového dlouholetý izraelský premiér a dnes lídr opozice Benjamin Netanjahu dosud vytrvale odmítal. Byl přesvědčen o své nevině – a o tom, že ji soud prokáže. Nyní se zdá: odříkaného chleba největší krajíc.

Úvodem alespoň letmo připomeňme, z čeho jeho Netanjahu viněn. Jde o tři kauzy označené kódy 1000, 2000 a 4000.

Server Aktuálně.cz je popsal 21. listopadu 2019 takto:

Kauza 1000 - Přijetí darů od přátel z řad miliardářů výměnou za politické protislužby.

Kauza 2000 - Ovlivňování zpravodajství nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot. Jeho vydavatel Arnon Mozes podle vyšetřovatelů za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi získal od šéfa vlády slib, že prosadí právní úpravu, jež by poškodila jeho největšího konkurenta - list Israel Hajom. (K prosazení této legislativní úpravy ovšem nikdy nedošlo – LS.)

Kauza 4000 – Premiér (Netanjahu) podle vyšetřovatelů uzavřel vzájemně výhodné partnerství s mediálním magnátem Šaulem Elovičem, který je většinovým vlastníkem telekomunikační společnosti Bezeq. Ta provozuje zpravodajský server Walla a premiér podle obvinění firmě zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o sobě a své vládě.

V prvních dvou kauzách je Netanjahu viněn z podvodu a porušení důvěry, ve třetí vedle toho ještě z korupce (úplatkářství) – toto obvinění je nezávažnější.

Pokud by byl expremiér pravomocně uznán vinným, hrozilo by mu několik let vězení. Pravděpodobně tento Damoklův meč – ale to je jen spekulace autora článku – přiměla Netanjahua, resp. jeho právníky k tomu, aby zahájili tajná jednání s generálním prokurátorem Avichajem Mandelblitem o dohodě o vině a trestu.

Co by taková dohoda obnášela? Z dosud zveřejněných izraelských mediálních výstupů má celá věc dvě roviny. Zjednodušeně řečeno jde o druh trestu pro Netanjahua a jeho politickou budoucnost.

Trest

V případě uzavření dohody by Netanjahu souhlasil s obviněním z podvodu a porušení důvěry. Staženo by bylo obvinění z korupce (kauza 4000), expremiér by byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím (uvádí se 3 až 6 měsíců), nikoli ke ztrátě svobody.

Politická budoucnost

Podle serveru The Times of Israel (13. 1. 2022) by Netanjahu musel také akceptovat, že jeho jednání bude hodnoceno jako morálně hanebné (pro srovnání: v americkém právu spadá takové jednání pod pojem moral turpitude – toto sousloví používají rovněž anglickojazyčné izraelské zpravodajské servery). Pokud by soudem takto hodnoceno skutečně bylo, musel by se na sedm let vzdát veřejných aktivit, což by vzhledem k jeho věku (*1949) mohlo znamenat konec jeho politické kariéry.

Ale nepředbíhejme. Nejsou to všechno definitivní informace, v příštích dnech, nejdéle týdnech bychom se měli dozvědět víc. Bude Netanjahu na dohodu o vině a trestu ochoten přistoupit? V pátek 14. ledna večer některé izraelské servery (například Arutz Ševa – obr. 1) psaly o „pravděpodobnosti padesát na padesát“.

Uvidíme.

P.S. Spekulace o možné transformaci vlády a jejím posunu více doprava za účasti Likudu bez Netanjahua (a bez levice a Arabů) vezměme zatím na vědomí.

Arutz Ševa

obr. 1/ Izraelský server Arutz Ševa (Israel National News) napsal 14. ledna, že pravděpodobnost, že Netanjahu podepíše dohodu o vině a trestu je 50 na 50.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...